Ukrajinski tinejdžeri, 14, slažu AK-ove tik pored „Putina“04.08.2024.
U upečatljivoj sceni, tinejdžeri od 13 i 14 godina sastavljaju automate Kalašnjikov (AK) pored ruske zastave i portreta predsednika Vladimira Putina. Njihovu brzinu i tačnost prati instruktor koji nosi masku za lice, kao što je prikazano na video snimku ruske televizije OTR. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ovi tinejdžeri potiču iz privremeno okupiranih ukrajinskih regiona Donjecka, Luganska, Hersona i Zaporožja. U izveštaju britanskog Tajmsa, koji se poziva na rusku televiziju, navodi se da je najmanje 330 dece upisano u „vojno-patriotske“ kampove gde uče da pucaju iz automatskog oružja i da upravljaju bespilotnim letelicama.
Britansko izdanje napominje da su ovi logori osnovani po nalogu predsednika Vladimira Putina. Katerina Rashevska, pravni ekspert u Kijevskom regionalnom centru za ljudska prava, tvrdi da ovi logori vrše „političku indoktrinaciju“ ukrajinske dece i krše Konvenciju UN o pravima deteta (CRC) pokušavajući da prekinu njihovu vezu sa svojom domovinom.
Član 8 CRCČlan 8 CRC naglašava pravo deteta na očuvanje svog identiteta. On propisuje da države ugovornice moraju poštovati pravo deteta da sačuva svoj identitet, uključujući državljanstvo, ime i porodične odnose kako je priznato zakonom, bez protivpravnog mešanja. Ukoliko dete bude nezakonito lišeno elemenata svog identiteta, član 8 nalaže da države ugovornice pruže neophodnu pomoć i zaštitu kako bi brzo ponovo uspostavile svoj identitet.
Pored toga, CRC se bavi kulturnim identitetom u članu 30, navodeći da se deci koja pripadaju etničkim, verskim ili jezičkim manjinama, ili onima autohtonog porekla, ne sme uskratiti pravo da uživaju u svojoj kulturi, praktikuju svoju veru ili koriste svoj jezik. U scenarijima u kojima postoje namerni ili nasilni pokušaji da se prekinu veze dece sa njihovom domovinom, ove odredbe zajedno naglašavaju kritičnu važnost zaštite prava dece na njihov identitet i kulturno nasleđe. Svaka radnja kojom se nasilno prekidaju ove veze direktno bi bila u suprotnosti sa Konvencijom o pravima deteta.
U prilogu ruske TV ORT prikazana je devojka iz Hersona kako ide u kamp. Primetno je da izveštaj nije kritikovao njenu obuku; umesto toga, podržavala ga je. Napomenula je da „možete nešto naučiti ovde“, misleći na kamp. Prema njenim rečima, instruktori u kampu su bili stvarni ruski vojnici sa borbenim iskustvom iz rata u Ukrajini.
TvrdnjeU međuvremenu, Kijev tvrdi da je otprilike 19.000 do 20.000 dece premešteno iz privremeno okupiranih područja Ukrajine u različite kampove pod kontrolom Moskve. Da bi se pozabavila ovim pitanjem, Ukrajina je pokrenula veb stranicu pod nazivom „Deca rata“, koja vodi evidenciju o svu nestalu decu od početka sukoba 2022. godine.
„Kremlj nasilno stvara generaciju ukrajinske dece indoktrinirane mržnjom i nasiljem prema svemu što je ukrajinsko“, izjavio je Dmitro Lubinec, vodeći zvaničnik ukrajinskog parlamenta za ljudska prava. On je optužio Moskvu da je pokrenula nacionalni program koji ima za cilj da ovu decu pretvori u „punopravne vojnike“.
Prošle godine Međunarodni krivični sud izdao je naloge za hapšenje predsednika Putina i Marije Lvove-Belove, komesara za prava deteta Kremlja, zbog optužbi za ratne zločine u vezi sa otmicom ukrajinske dece.
Rusija je demantovala ove navode, ali priznaje da je više od 700.000 ukrajinske dece dovedeno u Rusiju od 2022. Lvova-Belova je tvrdila da je „ogromna većina“ bila u pratnji roditelja ili staratelja, ali nije navela više detalja.
Izvor