PALUBA
March 29, 2024, 02:11:33 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Tražim izvore o Admiralu Maximilianu Njegovanu  (Read 4715 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Grossadmiral
mornar
*
Offline Offline

Posts: 7


« on: December 28, 2019, 03:32:38 pm »

Pozdrav,

pišem znanstveni rad o Admiralu Njegovanu pa me zanima ima li netko izvore koji ga spominju, a koje bi mogli podijeliti sa mnom?

U Hrvatskom državnom arhivu pregledavao sam jedinu građu koju imaju, a koja spominje Njegovana. To su Dnevne zapovijedi Lučkog Admiralata u Puli od 1913. do 1918. Nisam našao velik broj dokumenata koji ga spominju, a oni koji ga i spominju većinom govore o promaknućima, premještajima i odlikovanjima.

Imam i knjigu autora Antonia Schmidt-Brentana, "Die Österreichischen Admirale, Band II: 1896-1914" koja daje odličan pregled Njegovanove karijere, ali nije primaran izvor.

Vidio sam da su korisnici "brodarski" i "jadran2" objavljivali neke podatke o njemu pod temom "Admirali KuK mornarice".

Imam pitanje za "jadrana2" koji je postavio sliku njegove osmrtnice u Jutarnjem listu (3. srpnja 1930). Zanima me koji je broj tog izdanja Jutarnjeg lista kako bi ga mogao citirati u radu? I drugo, imate li možda još kakve isječke iz novina koji spominju njegov pogreb jer ste u jednoj drugoj objavi napisali: "Admiral k. u k. Kriegsmarine Maksimilijan Njegovan umro je 1. srpnja 1930. u Zagrebu u vojnoj bolnici na Kunišćaku nakon duge i teške bolesti. Veliki pogreb je priređen 3. srpnja. Pokopan je na zagrebačkom groblju Mirogoj u nazočnosti dviju sestara i brata, šogora poručnika linijskog broda, generala i drugih zapovjednika tadašnje vojske, te mađarskog veleposlanika kao Horthyevog izaslanika. Došli su i njegovi suborci, još živi austrougarski admirali i generali, kao i pripadnici postrojbi pješaštva i konjaništva. Lijes je spušten sa svim državnim i vojnim počastima uz puščane plutone i plutone bitnica poljskog topništva.", pa bi me zanimalo koji je vaš izvor za taj podatak s njegova pogreba?

Drugo pitanje postavljam "brodarskom" koji je u svom tekstu o Njegovanu napisao: "Odbio je i plemićki naslov. Čuvena je ona njegova: '' Vaše veličanstvo kao plebejac sam se rodio i takav ću umrijeti.''" Zanima me koji je vaš izvor za taj podatak? Koji je car u pitanju, Franjo Josip I. ili Karlo I.? Rado bih taj podatak uključio u svoj rad.

Unaprijed zahvaljujem na bilo kakvoj pomoći.
Logged
Illich
In memoriam
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 326


« Reply #1 on: December 28, 2019, 07:42:49 pm »

«Kleine Volks-Zeitung»
 Freitag, 4. Juli 1930

 * Admiral Maximilian Njegovan + In Agramer Militärlrankenhaus ist Mittwoch der ehemalige Kommandant der gesamten österreichisch-ungarischen Kriegsflotte Admiral Maximilian Njegovan im 72. Lebensjahre gestorben. Maximilian Njegovan, ein gebürtiger Agramer, war wiederholt Lehrer an der Marineakademie und bekleidete dann verschiedene Kommandostellen in der Marine. Bei Kriegsausbruch wurde er als Vizeadmiral mit der Führung des ersten Geschwaders betraut und wurde dadurch der älteste eingeschiffte Flaggenoffizier nach dem Flottenkommandanten. Nach dem Tode des Großadmirals Haus übernahm er interimistisch das Flotteukommando und wurde im Februar 1917 zum Flottenkommandanten ernannt. Ein Jahr später trat er zurück; sein Nachfolger war Admiral v. Horthy.


* Kleine Volks-Zeitung - 1930.7.04.jpg (912.35 KB, 2617x912 - viewed 73 times.)
Logged
Grossadmiral
mornar
*
Offline Offline

Posts: 7


« Reply #2 on: December 29, 2019, 04:23:22 pm »

Puno hvala Illich!
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.021 seconds with 24 queries.