Messerchmitt Bf-109E-3a

<< < (2/20) > >>

Dreadnought:
Sve su oznake završene u Nemačkoj. Prva grupa aviona je doletela, te su im nekakvom lako skidajućom polikolor bojom stavljene privremene nemačke civilne oznake pre preleta.

Dreadnought:
PP Miodrag Bošković, pilot lovac 102 eskadrile, snimljen tokom leta 1940. godine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor fotografije: "les Messerschmitt Yougoslaves" Šime Oštrić

Dreadnought:
Quote from: dreadnought on October 27, 2010, 05:09:52 pm

Sve su oznake završene u Nemačkoj. Prva grupa aviona je doletela, te su im nekakvom lako skidajućom polikolor bojom stavljene privremene nemačke civilne oznake pre preleta.


Evo kako su izgledali pred sam polazak iz fabrike za Jugoslaviju. Preko naših oznaka je prefarbana privremena registracija. Vidljiva je razlika u boji na avionu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvor: "les Messerschmitt Yougoslaves" Šime Oštrić

hidalgo:
Dobar dan Molio bih pomoć treba mi fotografija aviona Dragutina Rupcica Bf 109E-3a, navodno je imao bijelog orla nacrtanog.  On je boo zap. 6.LP
Hvala LP

Dreadnought:
Nažalost, nisam siguran da sam video fotografiju Rupčićevog brigadnog komandnog Emila, ali se u knjizi ppuk Božidara Kostića "Plamen nad Beogradom" navodi da je taj avion imao posebne brigadne oznake tj. oznaku brigadira.

Inače njega je 6. aprila pilotirao narednik-vodnik Karlo Štrbenk. On je nakon povratka iz borbe sletevši sa teško oštećenim meseršmitom ostao bez aviona, te je zamolio komandanta 1. vazduhoplovne brigade pukovnika pilota lovca Dragutina Rubčića da uzme komandni avion. Nakon poletanja baš zbog tih oznaka koje su privlačile pažnju bio je napadnut od više protivničkih lovaca gde je nakon kratke ali oštre borbe, nakon što je oborio jednog nemačkog lovca, i sam bio oboren i poginuo na mestu udesa kod sela Glogonjski rit.

Probaću da se raspitam o ovim oznakama.

Što se Belog orla tiče, ja koliko znam, za njega ne postoje materijalni dokazi, osim usmenog kazivanja jednog starog mehaničara piscu Zdenku Kinjerovcu.

Ukoliko neko ima tu ilustraciju ili ima Zdenkovu knjigu, mogao bi da to postavi. Ja je (nažalost) nemam.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page