PALUBA
March 28, 2024, 02:35:13 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Kruna vojevanja  (Read 5835 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« on: December 10, 2007, 12:20:20 am »

Ovaj post sam upostovao ovde u forumu Pešadije iz najprostijeg razloga, svi mi smo u osnovi pešadinci, po završetku pešadiske obuke idemo dalje, neko u mornare, neko pilote, tenkiste, padobrance, tehničku službu, kuvare itd. ali obuka za pešadinca nikoga nemože da mimoiđe.

Započeo bih ovaj post sa nekim svojim razmišljanjima iz mlađih dana. Šta bi trebala da bude kruna karijere jednog vojnika. Kada pominjem pojam vojnik pod njim podrazumevam sve od oficira, podoficira, profesionalnih vojnika po ugovoru, civilnih lica na službi pri vojsci kao i vojnika na odsluženju vojnog roka.

Pod pojmom vojnik ne podrazumevam (niti ću ikada podrazumevati) ovo što zovu “služenje” civilnog vojnog roka, nisam baš puno načitan te mi nikako neide u glavu šta to znači, i kako jedan mlad, zdrav i prav mladić može sebi da dozvoli takvo ponižavanje da se prijavi i da na taj način “služi” vojni rok.

Samo nećemo odmah o penziji. To se podrazumeva, čim je neko počeo da radi da očekuje jednoga dana zasluženu penziji. Ali šta bi u međuvremenu bilo nešto čime bi trebao da stremi svaki vojnik. Da li je to možda brzo napredovanje u karijeri, vanredna unapređenja, ili možda težnja i isticanje ka tome da se dobije neka od medalja za zasluge. Naravno da je nemoguće sebi zacrtati, e od danas ću biti hrabar te ću dobiti medalju za hrabrost, za to se čovek rodi ili ne, ali svako može da reši da će istrajati u svim iskušenjima ovog poziva.

Možda će ovo danas zvučati čudno i neozbiljno ali meni je kruna karijere bila da budem stalno spreman. Evo u najkraćem šta to znači. Završiti obuku sa najboljim ocenama, ne zarad ocene, nego isključivo zarad znanja i sticanja određenih veština. Drugo održavanje dobrih međuljudskih odnosa zbog prirode posla. Da sada ne objšnjavam detaljno da mnogi rodovi isključuju i netrpe individualizam već samo timski rad (naravno ima izuzetaka), prvi preduslov za dobro obavljen timski posao su dobri međuljudski odnosi u timu.

Posle svega bi na red došla mentalna spremnost. Uvek sam bio zagovornik toga da odlično plaćen vojnik nikada nemože biti toliko efikasan kao vojnik koji je osrednje (jako nisko ili nikako) plaćen ali da pri tome ima jaku ideologiji koja ga u neku ruku već postavlja kao moralnog pobednika i on se već jednim delom oseća kao pobednik čak ako bi u tom trenutku bio prinuđen da se povuče. Ja sam uvek imao neku svoju ličnu da nekažem intimnu ideologiju koja me je održavala u najtežim trenucima.

Inače u našoj strategiji nepostoji reč povlačenje već samo izmeštanje jedinice na rezervni položaj dok se nesteknu uslovi da se krene u napad i porazi neprijatelj. Mada u pešadiskoj obuci postoji “Vojnik u odbrani”. Na kraju karjeva sve mu dođe na isto, stvar je samo u igri reči, ali sve u cilju održavanja viskog nivoa morala i onda kada nije sve u najboljem redu.

Meni lično se najviše sviđa model kako izraelski vojnik doživljava krunu svoje karijere, spoj visoke tehnologije, dobre plate (i uopšte dobrog tretmana) i ideologije koja je zasnovana na državnom nivou je najbolja i dobitna kombinacija. Taj model danas u svetu sve više uzimaju i terorističke grupacije kao što je na primer Al Qaida. Odavno je poznato da oni imaju najjaču ideologiju, slobodno se može reći slepu (beskompromisnu) ideologiju, u zadnje vreme pored toga sve se više pripadnici te terorističke organizacije uključuju obuku i edukaciju u radu sa visokom tehnologijom.
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #1 on: December 10, 2007, 04:42:13 pm »

Zanimljiva tema ovo o pešadincima i ostalom oko vojske. Evo tu kod nas nema više vojske na služenju ali bolje tako. Ono što bilo poslednjih par godina od 92. dalje bilo je obično sr**e. Služilo se 6 meseseci, svaki vikend kuči i još njim bilo teško. Bilo slučajeva, kad majka ( ne otac !!!!) došla u kasarnu žalit se dežornom oficiru da maltretita sina. Pa gde smo !!!!!!
Bio slučaj, kad je dežurni oficir pucaou u vazduh, da je smirio vojsku koja ga nije slušala. I kako ovo završilo? OFICIR U SUSPENZU !!!!!

Post moderisan zbog ružne reči


 
« Last Edit: December 10, 2007, 05:19:40 pm by Broker » Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #2 on: December 11, 2007, 08:15:37 am »

podrazumevam (niti ću ikada podrazumevati) ovo što zovu “služenje” civilnog vojnog roka, nisam baš puno načitan te mi nikako neide u glavu šta to znači, i kako jedan mlad, zdrav i prav mladić može sebi da dozvoli takvo ponižavanje da se prijavi i da na taj način “služi” vojni rok.
Hvala ti za ovaj komentar! Bravo!
Ni meni ovo nikako ne ide u glavu niti razumem takve ljude. Naši stari su mogli da služe i po 2-3 godine, a nama nešto fali 6 meseci. Dođe mu k'o produženi godišnji odmor s obzirom koliko su sada nadređeni blagi i koliko se ništa ne radi. A tek odlasci kući svakog vikenda....nemam reči. Ja još nisam odužio svoje, ali to će biti prva stvar koju ću uraditi kad zgrabim diplomu faxa. Malo mi je krivo što sam zakasnio da služim u 63.-oj gde sam bio regrutovan, jer više tamo nema regrutnog sastava, ali dobro, naći će neka jedinica i za mene. Nadam se izviđačima, ali šta god zapadne - dobro je, bolje nego čamovati u "civilnoj službi"!
Logged
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« Reply #3 on: December 11, 2007, 01:15:36 pm »

Mada sam dobio specijalnu pesadiju (kuzim da su izvidjaci), probacu da izmuvam tenkistu. Cheesy

Do sada sam upoznao 2 primera fizicki sposobnih ljudi u zivotu koji su sa pravom sluzili civilno. Jedan je morao da radi kao frizer non-stop da bi odrzao finansijski porodicu. Drugi je psihicki bolestan.

A kad razmislim koliko njih sluze civilno, i sta sve moraju da smisljaju zbog toga... Pripradne mi muka.
Logged
mwolf
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 231



WWW
« Reply #4 on: December 11, 2007, 01:41:55 pm »

ne bih menjao mojih 15 meseci vojske (mart 1998-jun 1999) za tri njihova civilna nikada a ni za ova sada tzv. redovna služenja
ali i tada je bilo razlike od jedinice do jedinice od roda do roda ...
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 24 queries.