PALUBA
March 15, 2025, 07:48:47 am *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Donirajmo Palubu!  ⇦⇦⇦⇦⇦  link do teme ⇨⇨⇨⇨⇨   Donirajmo Palubu!  ⇦⇦⇦⇦⇦  link do teme  ⇨⇨⇨⇨⇨   Donirajmo Palubu! ⇦⇦⇦⇦⇦  link do teme  ⇨⇨⇨⇨⇨  Donirajmo Palubu!  ⇦⇦⇦⇦⇦  link do teme  ⇨⇨⇨⇨⇨  Donirajmo Palubu!
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26   Go Down
  Print  
Author Topic: Globalizacija ili globalizacije - kuda idemo?  (Read 152414 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Last Login:October 28, 2023, 12:43:28 pm
Posts: 7 441



« Reply #10 on: March 06, 2016, 07:16:55 pm »

Možda je sada pravi trenutak da se osvrnemo na te odnose Hladnog rata i razvoja globalnog kapitalizma pre svega,


DESET STVARI KOJE TREBA ZNATI O HLADNOM RATU


Pre šezdeset godina, bivši britanski Premijer, Vinston Čerčil, govorio je na koledžu Vestminster, u Fultonu, Misuri, SAD. Istoričari su nedavno ovaj događaj označili kao zvanični početak Hladnog rata. Konfrontacija između socijalističkog i kapitalističkog bloka je usmerila istoriju sveta sve do današnjih dana.

1. Geopolitika, a ne ideologija

Hladni rat je bio duboko geopolitički sukob, ne ideološki. Sa stanovišta jednog od vodećih nemačkih teoretičara politike, Karla Šmita, globalni sukob između Istoka i Zapada bio je rezultat geopolitičke borbe između Zemlje i Mora. Sovjetski savez je bio zemaljski pol, centar Zemaljske civilizacije. Sjedinjene države su bile centar morskog pola. Sa Šmitom su se složili i Anglosaksonski teoretičari politike, uključujući i Gospodina Halforda Mekindera.
SSSR je imao osobine prave zemaljske civilizacije: kontrola nad ogormnim područjima zemlje, zatvoreno vojničko društvo, herojska etika i podređenost ekonomije politici. Sjedinjene američke države su prava morska sila: otvoreno društvo, demokratija, kontrola nad svetskim okeanima, trgovački sistem. U geopolitičkom smislu, konfrontacija između Rusije i Sjedinjenih država bi još uvek postojala, čak i da u Rusiji nije ustanovljena komunistička ideologija.

2. To nije bilo ništa neuobičajeno

Ova vrsta konfrontacije nije bila neuobičajena u istoriji sveta. Ranije su se ruska i britanska imperija nadmetale u kontroli Bliskog istoka, Kavkaza, Ventralne Azije i Avganistana, i sve to je bodilo u geopolitičku borbu na život i smrt. Nekada još mnogo ranije, Rim (zemaljski pol) i Kartagina, pomorska trgovačka imperija su se nadmetale za nadmoć nad Mediteranom.

3. Globalni konflikt

Principijelna razlika između Hladnog rata i drugih sukoba je u tome da je priroda Hladnog rata u tome da je globalni sukob. U njega su bili uključeni svi narodi sveta. Vodila se žestoka borba za uticaj na propadnike ztakozvanog Pokreta nesvrstanih.” Kao rezultat toga, sukob se pretvorio u mrtvu trku: ako jedna strana pobedi i osvoji neku oblast – nesumnjivo će izgubiti neku drugu.

4. Ko je započeo rat?

U Zapadnoj istoriografiji postoji ideja da je, u stvari, Sovjetski savez započeo rat. Međutim, činjenice govore drugačije. Zajednički štab za planiranje britanskih oružanih snaga je 1945. godine je razrađivao dva povezana plana za sukob između zapadnih saveznika i Sovjetskog saveza. Razradu oba plana je naredio Vinston Čerčil. Oba plana su dobila isto šifrovano ime: “Operacija nezamislivo”

Posle konferencije u Potsdamu, američki general Dvajt Ajzenhauer je, pod rukovodtsvom Predsednika Harija S. Trumana ustanovio “Planiranje celine”. Plan je podrazumevao nuklearni napad na SSSR sa 20 do 30 atomskih bombi. Namenski je određeno 20 sovjetskih gradova za uništavanje u prvom naletu: Moskva, Gorki, Kujbjušev, Sverdlovsk, Novosibirsk, Omsk, Saratov, Kazan, Lenjingrad, Baku, Taškent, Čeljabinsk, Nižnji Tagil, Magnitogorsk, Molotov, Tbilisi, Stalinsk, Grozni, Irkutsk i Jaroslav. Nepsredno pre toga, Sjedinjene države su bacile nuklearne bombe na Japan, ne bi li prestrašile svog istočnog saveznika i potčinile ga svetskog dominaciji Sjedinjenih država.

U to vreme, Sovjetski savez nije imao nikakve agresivne planove protiv svojih Britansko-američkih saveznika i probao je da pregovara o budućoj podeli moći. Atlanticistički pol je odbacio ove predloge za dogovor i izabrao da će umesto toga težiti svetskoj dominaciji.


5. Američka težnja za svetskom hegemonijom kao okidač za sukob

U predvečerje Hladnog rata, teoretičari politike iz SAD su izrazili potrebu da se SAD bore za globalnu hegemoniju. Planovi za stvaranje unipolarnog sveta su nagoveštavani mnogo pre Sovjetsko-američke konfrontacije. Krug Anglo-američkih globalista, koji se povezivao za Društvo Okruglog stola igralo je značajnu ulogu u razvoju Američkog saveta za spoljne poslove i Kraljevskog instituta za međunarodne odnose. Predsedavajući Saveta za spoljne poslove, Isaija Bouman i geostratezi Nikolas Spajkman i Robert Štraus-Kup su podržali ideju američke hegemonije. Slučaj Džejmsa Burnama, bivšeg trockiste je odličan primer – on je postao oštri pobornik svetske vlade i osnivač CIA.. Otvoreno je pozivao na stvaranje “Američke imperije” i može se smatrati prethodnikom Neokonzervativaca.


6. Geopolitički raspored nuklearnog oružja

Geopolitička konfrontacija Sjedinjenih država i Sovjetskog saveza se jasno ogledala kroz raspored nuklearnog naoružanja u okviru tradicionalne nuklearne trijade obe supersile.  SAD koje su kontrolisale svetske okeane su imale veliki broj svojih nuklearnih projektila na podmornicama. Sovjetski savez ih je, međutim, imao na zemlji. Sovjestski savez je bi otaj koji je izgradio posebne železničke i drumske nuklearne komplekse, za diskretno kretanje preko ogromnih teritorija SSSR. Slični projekti u SAD nisu prošli.


7. Evropa nestaje kao geopolitički pol

Hladni rat je bio proizvod globalne ravnoteže moći koja je bila ustanovljena nakon Drugog svetskog rata. Glavni rezultat za Evropu, bio je gubitak vodeće uloge evropskih država u globalnoj areni. Sudbinu Evrope su odreživale ne-evropske sile: Sjedinjene države i Sovjetski savez.
Suočena sa Nacističkom nemačkom i njenim evropskim saveznicima, kontinentalna Evropa je pokušala da bude nezavisni geopolitički pol, suprotstavljajući se talasokratiji Sjedinjenih država i Velike Britanije, kao i najvećoj evroazijskoj sili, Sovjetskom savezu. Pokazalo se da je to bila samoubilačka ideja. Rezultat je bio da su Nemačku i čitavu Evropu podelile SAD i SSSR.


8. Na scenu stupa Treći svet

Naizgled paradoksalno, Hladnim ratom je povećan značaj država Trećeg sveta u svetskoj politici. Značajno je i da sâm pojam potiče iz tog perioda. Smanjenje geopolitičke težine Evrope, kao i politike SSSR i SAD su doprinele raspadu evropskih kolonijalnih imperija. Obe supersile su se borile za uticaj u oslobođenim državama, a neke od država su to iskoristile za sopstvenu korist, manevrišući između dve supersile. Pokret nesvrstanih se pojavio kao institucija preko koje su predstavljene geopolitičke težnje ovih dražva.


9. Uloga mondijalističkih struktura u američkoj pobedi u Hladnom ratu

Glavnu ulogu u američkoj pobedi u Hladnom ratu je odigrala delotvorna “peta kolona” unutar Sovjetskog saveza, koja je stvorila ideologiju Perestrojke. Njeno jezgro je bio Institut za istraživanja sistema, koga je vodio Džerman Gvišijani – zet sovjetsnog premijera Kosigina. Institut za istraživanja sistema je bio sovjetski odeljak globalističkog Rimskog kluba. Vodeći sovjetski analitičari i istraživači su komunicirali a inostranim kolegama i usmerili se na ideologiju “konvergencije” dva sistema, koja je kasnija postala osnova Gorbačovljeve ideologije. Ovaj prozapadni deo sovjetskog establišmenta štitio je šef KGB, Jurij Andropov (kasnije Generalni sekretar Komunističke partije), čiji je nabliži krug saradnika stvorio plan za reformu Sovjetskog saveza na kapitalistički način i pregovarao sa Sjedinjenim državama o budućim sferama uticaja u svetu.

Ovaj deo sovjetske elite je sukob razumeo kao ideološki, a ne kao geopolitički. A to je bilo pogrešno. Sjedinjene države su podržale promene tako što je promena ideologije vodila ka kolapsu Sovjetskog saveza kao moćnog geopolitičkog pola.


10. Ša je sledeće?

Kako pokazuju događaji iz poslednje decenije, ispostavlja se da je američka pobeda u Hladnom ratu bila privremena. Već početkom 2000. godine, zemlje BRIKS su se proglasile liderima novog svetskog poretka- multipolarnog. Unipolarni svet je, u stvari, bio unipolarni trenutak (prema rečima Čarlsa Krauthamera).

Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 09:24:50 pm
Location: Obrenovac - selo Mislođin
Posts: 16 711


« Reply #11 on: March 06, 2016, 07:29:42 pm »

Kamo sreće kada bi unipolarni svet bio samo trenutak!

Opadajuću ekonomsku moć, SAD sada projektuje za daljnju vladavinu svetom tako što još uvek najjačom vojnom moći utiče na stalno podsticanje konflikta na Bliskom istoku  i tako drži Evropu i Japan u zavisnosti od bliskoistočne nafte.

Važno je uočiti da je pre SAD Velika Britanija bila vodeća zemlja Civilizacije mora više od 100 godina. Nakon zamene na vrhu, Velika Britanija ostaje mozak, SAD postaje mišić Talasokratije.

I još jednu stvar treba uočiti: na svetu ne postoji država kao SAD - formirali su je ne religija, aristokratija, etnos, nego trgovci, veliki zemljoposednici, finansijski oligarsi. SAD su svoj Srednji vek "preskočile", nastale su iz više etničkih skupina u takozvanom "melting pot" - u, loncu za topljenje nacija... Zbog toga SAD ne daju mnogo na tradiciju, što je jedan od temelja Civilizacije kopna - jer tradiciju i nemaju.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 09:44:13 pm
Posts: 5 377



« Reply #12 on: March 06, 2016, 07:45:42 pm »

A u Rusiji još svi voze Žiguline a u Kini bicikle, do moći i novca je svima otkad je svijeta i vijeka, amen!
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 09:24:50 pm
Location: Obrenovac - selo Mislođin
Posts: 16 711


« Reply #13 on: March 06, 2016, 07:48:29 pm »

A u Rusiji još svi voze Žiguline a u Kini bicikle, do moći i novca je svima otkad je svijeta i vijeka, amen!

Do moći jeste svima, to nije sporno. Sporan je drugi deo posta - o Žigulijima i biciklima, ili ga ja nisam razumeo. U obe države je standard odavno prerastao i Žigulije i bicikle...
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 09:44:13 pm
Posts: 5 377



« Reply #14 on: March 06, 2016, 07:49:55 pm »

Pa to i hoću kazati svi žele živjeti Američkim/Zapadnim stilom, a svi skupa idemo to se odavno zna u tri ... Smiley
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:September 11, 2024, 07:36:37 am
Location: Tripkova
Posts: 2 864



« Reply #15 on: March 06, 2016, 08:27:31 pm »

Otkad je to američki način života?  Smiley
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:July 05, 2023, 07:20:38 pm
Posts: 7 453


« Reply #16 on: March 06, 2016, 09:07:34 pm »

Obično, u slengu, blagostanje se naziva ''američki način života''.

Ima u tome istine, ali ne sasvim.

Ozbiljne države sveta prvenstveno misle o svom narodu. Njihova ekonomija, osim što je sazdana tako da se ''odabrani'' bogate na račun obične raje, omogućava i celokupnoj populaciji život dostojan čoveka!
Nisu u pitanju samo velesile (USA, GB), već i manje zemlje sa stabilnom ekonomijom kao što su Finska, Norveška, Danska, Švajcarska ... Blagostanje u tim zemljama je ispred ''američkog načina života''.

Mislim da je postojanje takvih država upravo kontrateza globalizaciji!
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 07:53:33 pm
Posts: 23 066


« Reply #17 on: March 06, 2016, 10:13:22 pm »

Како год било и имигрантска криза је део те глобализације. Када су већ успостављене комуникације свих врста између свих земаља, када се информације преносе практично тренутно (за пар сати), када су већ прокламовано права човека да боље живи, онда је илузорно очекивати да ће они који лоше живе наставити да живе тамо где је лоше. Сви желе и то одмах, барем за свог живота да боље живе. То је право свих људи. Е, сад они који су до сада добро живели нису превише ради да то своје "добро" поделе са онима који имају "лоше". Барем не сви и не добровољно. Рекао бих да је глобализације покренула једну еволуцију са појединачним револуционарним (ратним) догађајима која ће у неком наредном периоду од 100 и више година уједначити, односно смањити разлике између оних који добро и оних који лоше живе.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:March 11, 2025, 07:35:47 am
Location: Beograd
Posts: 3 126


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #18 on: March 07, 2016, 10:19:53 am »

"Sit gladnome ne veruje" i nikada mu neće verovati. Pojedina ostrva zdravog razuma na svetu sve su manja. Da li će
se dostići i kada, kritična masa zla, pa da ono samo sebe pojede, neznam, ali znam da moram da pokušam da živim
normalnim (po mom mišljenju) životom. Ukoliko do ovoga i dođe mnogi nevini će neumitno potonuti sa zlom jer ga ima previše.
Možemo pozivati na buđenje svojih suseda, zabludele rodbine i prijatelja ali svako mora sam da oseti u sebi potrebu
da bude normalan i da ne posežeolako za naizgled slatkim ponudama globalizma.

Boro svak čast za ovaj topik.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:February 16, 2023, 08:29:39 pm
Location: Postojna
Posts: 16 565



« Reply #19 on: March 08, 2016, 12:43:47 pm »

Zanimljivo razmišljanje. Na Slovenskom, ali mislim da se da razumeti.

http://www.siol.net/priloge/kolumne/bostjan_m_zupancic/2016/03/tretja_svetovna_vojna.aspx
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.