Kako je došlo do novog puča i smrtonosnih protesta u SudanuTanjug 26.10.2021.
Prodemokratski demonstranti blokirali su danas neke puteve u glavnom gradu Sudana improvizovanim barikadama i zapaljenim gumama, dan nakon što je vojska preuzela vlast u brzom puču koji je osudila međunarodna zajednica.Sudanski premijer i drugi visoki zvaničnici prelazne vlade koje je u ponedeljak uhapsila vojska, i dalje su zatočeni u vojnom kampu u blizini Kartuma, prenosi agencija AP. Sudanska vojska preuzela je juče vlast u zemlji, više od dve godine nakon što je u narodnoj pobuni svrgnut dugogodišnji autokrata Omar al-Bašir. Kako je došlo do toga? Vojni puč u Sudanu posledica je nepoverenja između vojske i civilnih lidera, koji dele vlast od avgusta 2019. godine, nakon svrgavanja predsednika Omara el-Bašira ranije te godine, piše Bi-Bi-Si.
El-Bašira je svrgnula s vlasti vojska, ali su masovni ulični protesti bez presedana primorali generale da ispregovaraju plan koji je imao za cilj prelazak na demokratsku vladu. Sudan bi sada trebalo da je u periodu tranzicije u kojoj civili i vojni lideri vladaju zemljom preko zajedničkog tela, kolektivnog šefa države, poznatog kao Suvereni savet, ali su ove dve grupe javno u sukobu. Vojska je, pre nego što je dogovorena demokratska tranzicija, otvorila u junu 2019. godine vatru na učesnike protesta u prestonici Kartumu, a tom prilikom ubijeno je 87 ljudi. Tenzije u zemlji pogoršale su se nakon neuspešnog pokušaja puča prošlog meseca.
Proteklih nekoliko nedelja u zemlji su održani protesti u kojima se tražilo od vojske da preuzme vlast, kao i velike demonstracije tokom kojih je iskazana podrška premijeru. Učesnici protesta naklonjeni vojsci optužili su vladu da nije uspela da oživi nacionalno bogatstvo, u vreme kada su sve prisutnije nestašice hleba. I potezi premijera Abdala Hamdoka usmereni ka reformi ekonomije, koji uključuju smanjenje subvencija za gorivo, pokazali su se među pojedincima kao nepopularni.
Privedeni zvaničniciNajviše rangiranog predstavnika civila, premijera Abdala Hamdoka vojnici su, kako prenose mediji, priveli, zajedno sa još nekoliko ministara. General Abdel-Fatah Burhan, najviši vojni zvaničnik u Sudanu, raspustio je vladu i Suvereni savet, zajedničko vojno i civilno telo koje je oformljeno ubrzo nakon al-Baširovog svrgavanja da bi upravljalo zemljom. On sada vodi vojni savet za koji je rekao da će vladati Sudanom do izbora u julu 2023. godine. Vojno preuzimanje vlasti zapretilo je da poremeti krhku tranziciju Sudana ka demokratiji, koja je bila u toku poslednje dve godine.
Demonstracije zbog puča, najmanje četvoro poginuloNajmanje četiri osobe su poginule, a više od 80 je ranjeno kada su snage bezbednosti otvorile vatru na demonstrante u Kartumu, saopštio je Sudanski komitet lekara. Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija trebalo bi da razgovara o situaciji na sastanku iza zatvorenih vrata. Zapadne vlade osudile su puč i pozvale na oslobašanje premijera Abdale Hamdoka i drugih zvaničnika, a administracija američkog predsednika Džoa Bajdena najavila je suspenziju 700 miliona dolara hitne pomoći Sudanu. Demonstranti su pozvali na masovni marš kako bi izneli zahteve za povratak na civilnu vlast.
Američki državni sekretar Entoni Blinken pozvao je na momentalno zaustavljanje nasilja nad demonstrantima i na obnavljanje internet usluga. Blinken je rekao da SAD koordinišu sa partnerima kako bi
"uspostavili zajednički diplomatski pristup za rešavanje ovih akcija i sprečili da one dovedu do dalje nestabilnosti u Sudanu i regionu".Izvor.
www.blic.rs