Картум у пламену, бесне етнички сукоби у ДарфуруРијад и Вашингтон поново нуде преговоре, Црвени полумесец суспендовао рад, УН не прихватају да је њихов изасланик „непожељна особа”Најжешће оружане борбе Суданске армије, генерала Ахмада Фатаха Бурхана, и Снага за брзо деловање, генерала Мохамеда Хамдана Дагалоа, од почетка рата 15. априла, избиле су у недељу и трајале су и јуче, известиле су агенције. До новог ратног заоштравања ситуације у Судану дошло је само пола сата након истека рока најновијег, деветог (иначе само једнодневног) прекида ватре, договореног у суботу у Џеди, уз посредовање Ријада и Вашингтона. Бомбардовање и улични сукоби широм престонице Картума, али и Омдурмана и Бахра, битке за стратешки мост Халифија на Нилу, етнички обрачуни у Дарфуру и опсада Ел Обеида, главног града северног Кордофана, кључна су жаришта оружаног обрачуна трупа генерала Бурхана и Дагалоа, без икаквих назнака скорог престанка конфликта.
У међувремену, Црвени полумесец обуставио је јуче рад у Судану, након што је низ међународних хуманитараца и лекара протеклог викенда погинуло у Дарфуру, док је достава пристигле међународне медицинске помоћи (махом хируршке опреме) из луке Порт Судан ка Картуму заустављена због заседа на путу између два града. Дотурање хуманитарне помоћи у Дарфур, где одскора поново бесне етнички сукоби, обустављено је из правца Картума на запад земље, махом због блокаде путева око Ел Обеида у северном Кордофану. Реч је о пољопривредној регији, у којој су пољски радови престали због рата, доводећи у питање сетву и јесење снабдевање Судана храном. Хуманитарци који још делују у Дарфуру преусмерили су упућивање помоћи у тај регион из правца суседног Чада, где већ борави неколико десетина хиљада новопристиглих избеглица из Судана.
Истовремено, масовно бекство Суданаца из земље осетно је онемогућено прошлог викенда након што је Египат увео нови визни режим. Наиме, званични Каиро од суботе – након што је више од 200.000 Суданаца од 15. априла избегло у Египат – захтева да сви који желе да пређу на тло северног суседа треће највеће афричке државе убудуће претходно морају да прибаве визу. Од средине априла готово два милиона људи је због рата сукобљених генерала Бурхана и Дагалоа принудно расељено, већином унутар Судана, док је њих око 400.000 потражило склониште у околним земљама, наводе подаци УН.
Што се Светске организације тиче, Ист ривер и Суданска армија затегли су односе након што је генерал Бурхан крајем маја затражио од генералног секретара УН Антонија Гутереса да смени Волкера Пертеса, немачког политиколога и специјалног изасланика Ист ривера за Судан. Ових дана, генерал Бурхан је прогласио Пертеса „непожељном особом” у Судану. Гутерес је потом исказао одлучну подршку Пертесу, оштро упозоравајући генерала Бурхана да „доктрина ’непожељне особе’ није примењива на персонал УН, или у вези с њим”, као и да је у супротности с обавезама Картума према Повељи УН.
Пертес, за кога је група радикалних исламиста у Судану, пред избијање рата у априлу, издала „фатву” (налог да се убије), тренутно се налази у Адис Абеби и у сталном је контакту са званичницима Афричке уније.
Уз сав овај кошмар, Саудијска Арабија и САД изразиле су јуче „ дубоко жаљење” због најновијег наставка оружаног конфликта у недељу. У саопштењу су Ријад и Вашингтон (који је крајем маја увео санкције генералима Бурхану и Дагалоу) понудили даље посредовање у мировним преговорима ако сукоби у Судану сместа престану.
Izvor