PALUBA
March 29, 2024, 01:39:57 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Vazduhoplovna Gimnazija „Marsal Tito“ Mostar  (Read 14081 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« on: April 23, 2016, 07:24:24 pm »

YU vazduhoplovci: Poziv na “plavu katedru”!


Usred mnoštva revijalne štampe, ostao je sačuvan i jedan primerak časopisa Krila armije (5. maj 1989), a u njemu - promocija čuvene pilotske škole “Maršal Tito” u Mostaru. Zanimljivo je da se i u ovom tekstu pominje avion o kojem se puno pričalo i nagađalo, a koji i dan-danas privlači pažnju domaćih zaljubljenika u letenje - YU-supersonik...

VOSVŠ „MARŠAL TITO" - MOSTAR

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

"Obišao sam cijeli svijet i posjetio mnoge ustanove i škole, ali ovakvu školu - po organizaciji, izgledu, opremljenosti, sastavu učenika i ljepoti - nisam vidio." Ove reči izgovorio je pre dve decenije maršal Tito, kada je bio gost budućih pilota u Mostaru. A da je tako - nije se teško uveriti. Kad san o letenju preraste dečju maštu, kad sobe postanu odveć tesne za papirne avione, kad oblaci na plavom nebu postanu izazovni za uzmahe krilima - tada je logično da budući piloti pođu u Mostar. U jedinstvenu pilotsku školu u našoj zemlji, pred „plavu katedru". U školu koju svi s pravom nazivaju Jugoslavija u malom. Vazduhoplovna opšta srednja škola „Maršal Tito' nalazi se u Mostaru, a osnovana je pre 28 godina. Njeni učenici su mladići iz cele naše zemlje; oni koji prethodno uspešno završe osmogodišnju školu i ispune stroge zdravstvene i psihofizičke kriterijume lekarske komisije za pilote. Od njih se, kada postanu piloti, očekuje da letačke zadatke izvršavaju pri opterećenju od 10 g, pa su zdravstveni kriterijumi izuzetno strogi.

Školovanje u Mostaru traje četiri godine. Momci imaju pravo da, nakon maturiranja, odaberu neku drugu vojnu akademiju ili civilni fakultet. A put ka zvezdama posut je trnjem: neophodno je vredno učiti matematiku, teoriju letenja i filozofiju, biti hrabar i vešt pri padobranskim skokovima, uveriti nastavnike letenja u podobnost za pilotski poziv prilikom selektivnog letenja... Jer, piloti mogu postati samo psihofizički spremni momci, koji uspešno polože sve ispite i koji beskrajno vole svoj poziv.

JEDRENJE, SKIJANJE, LETENjE...

Učenici VOSVŠ „Maršal Tito" polažu svoje ispite i na zelenim tepisima aerodroma, na nebu, na snežnim planinama, u bazenu... U toku školovanja u Mostaru obavezno skaču iz aviona pomoću padobrana, završavaju školu jedriličarstva, uče veštinu smučanja, vežbaju mnoge vojničke veštine i polažu najznačajniji ispit - selektivno letenje avionima.

MOSTAR, STARI MOST

Mostar je neobično lep grad i budući piloti ga zavole kao svoj zavičaj. U tom gradu počinju sve njihove prve ljubavi - prvi uzmasi krilima, prvi poljupci pod stubovima Starog mosta, prva velika i trajna pilotska drugarstva...

VAZDUHOPLOVNA VOJNA AKADEMIJA

Vazduhoplovna vojna akademija je jedinstvena visokoškolska naučna ustanova koja školuje aktivne i rezervne oficire-pilote u našoj zemlji. Ima školske centre na aerodromu u: Zemuniku, Mostaru, Titogradu i Puli. Pitomci Vazduhoplovne vojne akademije mogu postati svi maturanti, naravno, ako ispunjavaju uslove konkursa, a oni su izuzetno strogi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Školovanje za sve pilote traje četiri godine i obuhvata teorijski deo i letenje. Po završetku Vazduhoplovne vojne akademije, svi piloti proizvode se u oficire i dobijaju čin potporučnika JNA. Takode dobijaju letačko zvanje i znak pilota RV i PVO. Školovanje pilota rezervnih oficira traje godinu dana, a od ove godine piloti-rezervisti lete „galebom" u Mostaru. Paralelno se školuju i rezervni oficiri kontrolori letenja. Po završetku Akademije, piloti imaju obavezu da u JNA lete 15 godina, a potom stiču pravo da nastave karijeru u nekoj od vazduhoplovnih kompanija. Najuspešniji piloti dobijaju Zlatni letački znak i postaju komandanti jedinica generali JNA.

OD POTPORUČNIKA - DO GENERALA

Kada završe Vazduhoplovnu vojnu akademiju, svi piloti dobijaju čin potporučnika a nakon dve godine čin poručnika. Kasnije, dobijanje novih činova zavisi od uspeha u službi. Najsposobniji postaju komandanti jedinica i generali JNA, a u letenju - instruktori i dobitnci Zlatnog znaka pilota RV i PVO.

ŠKOLSKI CENTAR RV I PVO

Na periferiji grada na Miljacki, olimpijskog Sarajeva, u prostranoj rajlovačkoj dolini smestio se Školski centar Ratnog vazduhoplovstva i protivvazdušne odbrane. Ovaj jedinstveni vazduhoplovni univerzitet u svom sastavu ima:

* Vojnu akademiju RV i PVO
* Srednju vojnu školu RV i PVO
* Vojnu školu stručnih radnika RV i PVO
* Školu rezervnih oficira vazduhoplovnotehničke službe

Od skromnih učionica i školskih pomagala danas su se na ovim prostorima razvile vrhunski opremljene nastavne i naučne institucije u kojima se školuju zaljubljenici u najsavremeniju vazduhoplovnu tehniku. Borba za priključak najbržim u savremenom ambijentu svakim danom dobija nove koordinate, neophodne za let u naredni vek...

SREDNJA VOJNA ŠKOLA RV I PVO

Svake jeseni u Srednju vojnu školu RV i PVO u Rajlovcu stiže nova generacija petnaestogodišnjaka koji će nakon četvorogodišnjeg školovanja na smerovima: vazduhoplovnotehničke službe, protivvazdušne odbrane i telekomunikacija, steći zvanje tehničara i čin vodnika. Šansu za ovo školovanje imaju i „usmerenjaci", nakon dve godine srednje škole u građanstvu. Generacije ovih pitomaca rastu u Rajlovcu, ali i u Sarajevu, Brezi, Kaknju... Vaspitavaju se uz udarničke žuljeve pod zastavom brigade „Viktor Bubanj", uz muzičke akorde i brojna sportska nadmetanja.

VOJNA ŠKOLA STRUČNIH RADNIKA RV I PVO

Avio-mehaničari, limari, oružari, bravari, alatničari, tapetari, optičari, avio-radio-mehaničari... To su samo neka od dvadesetak zanimanja za koja se može steći diploma nakon dvogodišnjeg pohađanja Vojne škole stručnih radnika RV i PVO u koju konkurišu mladići (i devojke!) iz drugog razreda srednje školu u građanstvu. Ovo je prva u zemlji, i jedna od retkih škola u Evropi, u kojoj se nastava realizuje po modularnom principu. Prve generacije devojaka i momaka koji su završili školovanje već uspešno rade kao građanska lica na službi u JNA u našim vazduhoplovnim zavodima i radionicama vazduhoplovnih baza na aerodromima.

VOJNA AKADEMIJA RV I PVO

Ako ste zaljubljeni u svet naučne informatike i robotike, svet računara i mini-čipova, svet najnovijih tehnologija, nastavnici i studenti (pitomci) Vojne akademije RV i PVO pozivaju vas da im se pridružite! Obećavamo vam: upoznaćete sredinu koja je već "jednom nogom" (ili, krilom) zakoračila u 21. vek.

VAZDUHOPLOVNOTEHNICKA VOJNA AKADEMIJA

Mnogo je zaljubljenika u plave visine, koji na krilima papirnih aviona iz detinjstva maštaju i o tome - da jednog dana postanu konstruktori čeličnih ptica... Prava šansa da uspete u tome, pruža vam se školovanjem u Rajlovcu (tri godine), pa potom u Žarkovu kraj Beograda (dve godine).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Iz Vazduhoplovnotehničke vojne akademije izlaze poručnici sa zvanjem diplomiranog inženjera mašinstva ili elektronike. U sprezi sa Vazduhoplovnotehničkim institutom, to je svojevrsna „fabrika tehnologija" kojem se širom otvaraju vrata do naučnih zvanja magistara i doktora tehničkih nauka! Radi ilustracije: u modernom hotelskom objektu, svaki slušalac ima svoju sobu - sa računarom...Ako uživate u brzini i visini, ako volite slobodu, ako ste spremni na velika odricanja, čeka vas radno mesto na "krovu troposfere"... U kabini "supergaleba", "orla", MiG-29, uskoro i YU-supersonika! Za sve pilote: lovce-bombardere, lovce i pilote helikoptera školovanje u Vazduhoplovnoj vojnoj akademiji traje četiri godine. Zajednička teorijska obuka traje tri semestra, a četvrti semestar počinje letenjem na aerodromu Zemunik kraj Zadra.  Piloti helikoptera školuju se dve godine u Mostaru i lete, najpre „gazelom", a onda na "Mi—8"; piloti - lovci lete u Puli "MiG-21", a piloti lovci—bombaderi „supergalebom", i to u dva školska centra - u Puli i Titogradu. (Uskoro će leteti i "orlom"). Po završetku Vazduhoplovne vojne akademije svi piloti su osposobljeni za čuvare našeg neba i uključuju se u plavi ešelon. Međutim, učenje i borbeno i taktičko osposobljavanje ostaje i dalje njihova obaveza. Posebno su dragocena znanja iz računarske tehnike i informatike, koje postaju okosnica svih sistema u RV i PVO.

Preuzeto sa: http://www.yugopapir.com/


* page34.jpg (489.29 KB, 925x520 - viewed 666 times.)

* img316zzzz-crop.jpg (711.3 KB, 1071x661 - viewed 1145 times.)

* img321.jpg (644.75 KB, 670x950 - viewed 622 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1 on: April 23, 2016, 07:24:35 pm »

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2 on: April 25, 2016, 12:09:40 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* vgmarsaltito_Mostar.jpg (186.32 KB, 820x543 - viewed 1594 times.)
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 230


« Reply #3 on: March 07, 2024, 05:15:37 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* gim.jpg (159.08 KB, 758x537 - viewed 2 times.)
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 415


« Reply #4 on: March 07, 2024, 08:55:17 pm »

Iz Vazduhoplovnotehničke vojne akademije izlaze poručnici sa zvanjem diplomiranog inženjera mašinstva ili elektronike. U sprezi sa Vazduhoplovnotehničkim institutom, to je svojevrsna „fabrika tehnologija" kojem se širom otvaraju vrata do naučnih zvanja magistara i doktora tehničkih nauka! Radi ilustracije: u modernom hotelskom objektu, svaki slušalac ima svoju sobu - sa računarom...Ako uživate u brzini i visini, ako volite slobodu, ako ste spremni na velika odricanja, čeka vas radno mesto na "krovu troposfere"... U kabini "supergaleba", "orla", MiG-29, uskoro i YU-supersonika!


Koliko se ja sjecam u bivsoj drzavi su diplomirani inzinjeri ,bili samo polaznici Tehnicke Vojne Akademije KoV u Zagrebu, na Crnomercu , gdje sam osobno bio.Jedina je trajala 5 godina i danas bi to bilo kao Master, a ostale su bile 3 godine i bilo je u rangu pogonskog inzinjera danas kao Bachelor. Izuzetak su bili vojni stipendisti na Masinskom fakultetu u Beogradu, Trajanje 5 godina, izlazili kao dipl. Ing , danas kao Master
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #5 on: March 08, 2024, 10:20:19 am »

Koliko se ja sjecam u bivsoj drzavi su diplomirani inzinjeri ,bili samo polaznici Tehnicke Vojne Akademije KoV u Zagrebu, na Crnomercu , gdje sam osobno bio.Jedina je trajala 5 godina i danas bi to bilo kao Master, a ostale su bile 3 godine i bilo je u rangu pogonskog inzinjera danas kao Bachelor. Izuzetak su bili vojni stipendisti na Masinskom fakultetu u Beogradu, Trajanje 5 godina, izlazili kao dipl. Ing , danas kao Master

Netačno. Završio sam Mornaričku vojnu akadamiju 1980. u XXX klasi, trajala je 5 godina a dobio sam uz čin poručnika zvanje diplomirani vojni inženjer brodomašinstva.

Drugo što je problematično - izjednačavati nekadašnji magisterij sa današnjim zvanjem "master" po Bolonji. Magistrirao sam na Mašinskom fakultetu, oba sina su master inženjeri, stariji na državnom građevinskom, mlađi na dva fakulteta (jedan u Italiji). Magisterij je bio nekoliko puta teži od današnjeg mastera. Radio se uglavnom uz redovan posao, nominalno 2 godine ali u praksi uvek duže) dok današnji master traje dva semestra, negde čak i manje i neuporedivo se lakše završava.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #6 on: March 08, 2024, 11:33:28 am »

@Boro

Moj nekadašnji kolega iz jedinice je u međuvremenu (ovih 20-tak i kusur godina), završio Filozofski fakultet, nakon toga i završio i magistraturu. Priprema doktorat.
Elem. Sada je postavljen, u činu majora, za asistenta nastave Filozofije na Vojnoj akademiji u Beogradu. Ne može još da bude "profesor" jer nije potpukovnik, a da bi postao potpukovnik, mora biti "master", mada mu i za čin asistenta nastave takođe "sleduje" čin potpukovnika. Sada je major na potpukovničkom mestu, ali bez tog čina. U sistematizaciji radnih mesta na Vojnoj akademiji (ali koja je deo Ministarstva obrazovanja u tom domenu), nije uopšte predviđena "titula" magistar. Samo "master" i odmah "doktor". U tom smislu je on pisao Ministarstvu obrazovanja za mišljenje. Ministarstvo obrazovanja mu je uputilo mišljenje koje je on prosledio i Vojnoj akademiji, da se "titule" magistar i master mogu smatrati u određenom smislu i ekvivalentima, ali da svakako magistar nije "niža" titula ( i time indirektno rekli da je "viša") i dalo je nalog Vojnoj akademiji da izmeni sistematizaciju radnih mesta i da za odgovarajuća radna mesta uvede i "titulu" magistar.

Tako da moj drug očekuje to da se reši do leta i da i formalno postane potpukovnik i da stekne uslove da, u jednom trenutku, započne i na radnim mestima profesora na Vojnoj akademiji.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #7 on: March 08, 2024, 11:54:02 am »

Očigledno je taj odgovor pisao neko ko se razume, nominalno mogu da se izjednače titule magistra i mastera ali nikako to nije isto.

Lično mislim da je visokoškolski sistem po Bolonji unakazio visokoškolsko obrazovanje u svim državama koje su ga prihvatile, da je to doslovno korak unazad. Mada, liberalnom kapitalizmu treba stručnjak u uskoj oblasti, ne treba mu, na primer, master mašinstva koji zna gde je Južna Amerika i kako je i kada propalo Otomansko carstvo. Čak je takav čovek za taj sistem i nepoželjan, ponekad i opasan jer može da razmišlja svojom glavom za razliku od usko obrazovanih kolega koji "gutaju" servirano bez razmišljanja.

Nadam se da će tvoj drug uspeti.

Jedna anegdota: jedan admiral, u to vreme na visokoj funkciji, čestita mi kada sam odbranio magistarski rad. Pita me da li bih išao u Školu nacionalne odbrane. Odgovorim da ne bih, a na pitanje zašto odgovorim mu da je to isto kao da svršenom maturantu gimnazije nudi da ide u šesti razred osnovne škole. Dobro se naljutio...
Logged
BrRista
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 317



WWW
« Reply #8 on: March 08, 2024, 12:08:30 pm »

Mala digresija - imam utisak da je stara diploma VII1 stepena (zvanje diplomirani mas. ing, diplomirani ekonomista) visa nego svrseni diplomac po Bolonji. Skratili su im ispite i tek posle mastera su negde u rangu VII1.
Ispavite me ako gresim ali meni cela titula master deluje smesno. Zavrsis osnovne studije, onda platis tu dodatnu godinu, nekoliko ispita i to je to. Gledam u praksi kako to klinci oko mene rade i zavrsavaju.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #9 on: March 08, 2024, 12:14:27 pm »



Jedna anegdota: jedan admiral, u to vreme na visokoj funkciji, čestita mi kada sam odbranio magistarski rad. Pita me da li bih išao u Školu nacionalne odbrane. Odgovorim da ne bih, a na pitanje zašto odgovorim mu da je to isto kao da svršenom maturantu gimnazije nudi da ide u šesti razred osnovne škole. Dobro se naljutio...

A vidiš, ja sam uvek u svojoj glavi razmišljao (dok sam bio AVL) da je Generalštabna škola "de fakto" u rangu magistrature, a zvali smo je "pukovnička škola", a Škola nacionalne odbrane u rangu "doktorata" iliti "generalska škola".
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #10 on: March 08, 2024, 12:59:41 pm »


Jedna anegdota: jedan admiral, u to vreme na visokoj funkciji, čestita mi kada sam odbranio magistarski rad. Pita me da li bih išao u Školu nacionalne odbrane. Odgovorim da ne bih, a na pitanje zašto odgovorim mu da je to isto kao da svršenom maturantu gimnazije nudi da ide u šesti razred osnovne škole. Dobro se naljutio...

A vidiš, ja sam uvek u svojoj glavi razmišljao (dok sam bio AVL) da je Generalštabna škola "de fakto" u rangu magistrature, a zvali smo je "pukovnička škola", a Škola nacionalne odbrane u rangu "doktorata" iliti "generalska škola".

Tako bi trebalo da bude, ali nije. Vidi samo koliko kandidata otpadne tokom vojnog školovanja - najčešće niko. Pričalo se, "Čuvaj se da te ne ubode krava ili zgazi tramvaj, u Beogradu nema krava, znači čuvaj se samo tramvaja i završavaš GŠŠ/ŠNO".

Nas 14 upisalo magisterij na mašinskom 1996, završilo, koliko ja znam, samo pet (u roku niko, čak ni kolega koji je bio asistent na faksu... pa ti vidi razliku.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #11 on: March 08, 2024, 01:00:08 pm »

Mala digresija - imam utisak da je stara diploma VII1 stepena (zvanje diplomirani mas. ing, diplomirani ekonomista) visa nego svrseni diplomac po Bolonji. Skratili su im ispite i tek posle mastera su negde u rangu VII1.
Ispavite me ako gresim ali meni cela titula master deluje smesno. Zavrsis osnovne studije, onda platis tu dodatnu godinu, nekoliko ispita i to je to. Gledam u praksi kako to klinci oko mene rade i zavrsavaju.

Slažem se 100 % sa ovim što si napisao.
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 415


« Reply #12 on: March 08, 2024, 03:02:53 pm »

Boro, kada sam ja upisao TVA KoV JNA u Zagrebu ,1973/1974, koliko se sjecam,jedina je tada trajala 5 godina i uz cin potporucnika,(za ovo vise nisam siguran potporucnik ili porucnik), se dobijalo zvanje dipl.Ing!
Inace bivsa drzava je i tada kao u mnogim drugim stvarima bila podjeljena po Jalti,Zapad-Istok. Studij vazduhoplovstva u trajanju 5 godina bio je na Masinskom fakuletu u Beogradu, a brodogradnja isto 5 godina na Strojarskom fakultetu u Zagrebu. Ljudi su uzimani u vojnu sluzbu po izboru sa civilnih fakulteta, medicina itd...
Mozda se kasnije nesto mijenjalo, jer im nije trebao "brzi" kadar?

Ja tada u izboru nisam imao osim ove ni jednu drugu Akademiju iz koje se izlazilo kao dipl. ing. jer bih tada zasigurno odabrao brodove, podmornice i zrakoplove ,nego "konjicu"

« Last Edit: March 08, 2024, 03:27:00 pm by milan55 » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #13 on: March 08, 2024, 08:20:55 pm »

Boro, kada sam ja upisao TVA KoV JNA u Zagrebu ,1973/1974, koliko se sjecam,jedina je tada trajala 5 godina i uz cin potporucnika,(za ovo vise nisam siguran potporucnik ili porucnik), se dobijalo zvanje dipl.Ing!
Inace bivsa drzava je i tada kao u mnogim drugim stvarima bila podjeljena po Jalti,Zapad-Istok. Studij vazduhoplovstva u trajanju 5 godina bio je na Masinskom fakuletu u Beogradu, a brodogradnja isto 5 godina na Strojarskom fakultetu u Zagrebu. Ljudi su uzimani u vojnu sluzbu po izboru sa civilnih fakulteta, medicina itd...
Mozda se kasnije nesto mijenjalo, jer im nije trebao "brzi" kadar?

Ja tada u izboru nisam imao osim ove ni jednu drugu Akademiju iz koje se izlazilo kao dipl. ing. jer bih tada zasigurno odabrao brodove, podmornice i zrakoplove ,nego "konjicu"


Imao si Milane, verovatno nisi znao, nisi imao informacije. Ja sam upisao MVA 1975. u XXX klasi kao što rekoh, najstarija klasa je bila XXVII, školovanje im je trajalo 5 godina ali su dobijali čin potporučnika uz diplomu inženjera. Jedan kolega iz te klase ne završi na vreme, daju mu još šest meseci da diplomira i on uspe. U međuvremenu donesu uredbu da svi kojima akademija traje 5 godina dobijaju čin poručnika, tako on, najslabiji, postade prvi poručnik u klasi! Čak je jedan klasić hteo da ga išamara jer ga je "prozvao" zašto ne pozdravlja starijeg. Cheesy
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.