PALUBA
March 29, 2024, 02:45:33 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9   Go Down
  Print  
Author Topic: Криптографија  (Read 54940 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
VeselinDakovic
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 164



« Reply #60 on: May 14, 2016, 03:03:04 am »

У реду, видим о чему се ради, и мислим да ми је нешто "појело" заграде и индексе на једном месту. Мрзи ме сад да тражим.

Ово су све ствари из употребе. Из свакодневне војне употребе.

Чули сте за кованицу "cyber-war" због које САД издвајају милијарде долара. И ја бих издвајао дупло више да имам штампарију као они. Новине као и сваке друге.

Ово сам схватио давних дана.

Витез Која помену да не би било лоше да наведем неку анегдоту, па ћу то и урадити.

Као дете сам добио C-64, упутство на енглеском, и што је много важније, књиге која су се бавиле архитектуром рачунара и машинским програмирањем за процесор 6502 из Моторола фамилије.

Следеће године сам добио и ону чувену роботску руку са моторчићима и хватаљком. Напредна је била СФРЈ. То је из неког разлога било забрањено, па су провукли на царини као додатак за миксер. И 50 долара царинику.

Касније сам добио и плотер, и штампач и остале периферије. Једино није било никаквих камера. Сада је то лако, направити апликацију која "види", а тада, немаш "очи" и крај приче.

Успео сам и ја да том роботском руком подигнем и цигарету и јаје, додуше јаје сам морао да поставим у дубоки тањир јер у кући више нису хтели да чисте моје грешке у програмирању.

И после неколико година, одем на ВТА у Загребу, Те кабинет балистике, ракетне технике, блабла пуни себе, најбољи смо на свету, и уђем у кабинет рачунарске технике.

Прво што сам уочио био је прљав и масан Атари 1040 СТ, који ја нисам никако могао да провучем преко границе, због неког бирократе који је једва знао да рачуна на прсте. На серијском порту закачен кабал који нестаје у неком ђубрету, масним крпама и недефинисаној прљавштини и извире код топа. Чује се неко зујање.

Морам да кажем да млађе особе имају осетљивије уши, па чују у пуном опсегу.

Има "трубицу" на врху цеви, а "одокативном" методом утврђујем да је већи калибар од 40мм. Значи, 57мм, није онај већи.

Прилази један у белом мантилу, са великом масном флеком и упозорава нас на жуту линију, а сам стаје за онај Атари.

У том моменту схватам о чему се ради, и он почиње да помера миша, а цев топа почиње да млатара по све три осе по кабинету уз дивље зујање серво мотора. Заиграо се баш, до границе када је почела да ме брине промаја од цеви која звижди на метар од мене.

И угаси он машину, и онако усхићен, гледа, а ја питам: "А где је камера и како се нишани? А претицање?"

Промрмља нешто о набавци, развоју, процедури  и оде опет иза топа.

После ми било криво, и ја свашта питам, а он се потрудио.

Али, стварно, шта ће ти топ ако се не може нишанити?

А не може ни да подигне јаје из дубоког тањира.

Доктор пуковник.

Цврц.

Logged
VeselinDakovic
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 164



« Reply #61 on: May 14, 2016, 03:13:25 am »

Сада то не могу поправити, из неког чудног разлога, али проширење кључа треба да гласи:


1.

  for i = T, T+1 .... 127 do
    L( i ) = PITABLE( L(i - 1) + L(i - T) )  (овде + означава сабирање по модулу 2^16)

2.

   L(128 - T8) = PITABLE(L(128 - T8) & TM)  (цвиченцуг)


3.

   for i = 127 - T8, .... 0 do
     L(i) = PITABLE(L(i + 1) XOR L(i + T8))

После овога низ K[0]...K[63] садржи 64 16-битне речи кључа за енкрипцију
 

Угласте заграде и уобичајене индексне промењљиве доводе до необичних ефеката.

Тјах.
« Last Edit: May 14, 2016, 03:19:20 am by VeselinDakovic » Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #62 on: May 14, 2016, 11:08:35 pm »




   Мислим да те уби инсистирање на писању на ћирилици. Мало је необично писати математичке формуле латиницом, а текст са објашњењем ћирилицом па се вероватно због тога јављају грешке, ал 'ајд кад тако хоћеш...





Logged
VeselinDakovic
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 164



« Reply #63 on: May 15, 2016, 12:08:07 am »

Потпуно је нормално да се у ћириличном тексту латиницом исписују математичке релације. Уосталом, такви су уџбеници.

Карактеристика свих готових сајтова је да су у великој мери поједностављени и ограничени, а овај није никакав изузетак од тог правила.

Случајност је да се један од недостатака манифестовао код употребе угластих заграда и уобичајених индексних промењљивих. С друге стране, проблем се није манифестовао код QBASIC програмског кода јер се у том случају, за референцирање елемената структура података користе обичне, мале заграде.

Уосталом, цео сајт као да је испао из 90-их.

У даљем тексту ћу уместо "[" и "]" користити "(" и" )" , респективно.

Схеме токова података и математичке теореме нећу ни постављати, једино ћу их наводити као референце.

Logged
VeselinDakovic
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 164



« Reply #64 on: May 15, 2016, 01:18:06 am »

Енкрипција и декрипција

Операција енкрипције је дефинисана употребом два примитива, MIX и MASH операција. Низ од 4 16-битне речи R(0), R(1), R(2) и R(3) се користи као садржалац почетног некриптованог текста, међурезултата и и коначног криптованог текста. Навођење R(i) у даљем тексту је увек по модулу 4.

MIX R(i)

Ова операција се одређује на следећи начин:

s(0) = 1
s(1) = 2
s(2) = 3
s(3) = 5

j је "глобална" промењљива тако да је K(j) прва реч кључа која до тада није употребљена у MIX операцији

R(i) = R(i) + K(j) + (R(i-1) & R(i-2)) + (~R(i-1) & R(i-3))

j = j + 1

R(i) = R(i) <<< s(i)

MIXING рунда се састоји од MIX(R(0)), MIX(R(1)), MIX(R(2)) и MIX(R(3))

MASH R(i)

  MASH примитив је одређен на следећи начин:

  R(i) = R(i) + K(R(i-1) & 003f)

MASHING рунда се састоји од MASH(R(0)), MASH(R(1)), MASH(R(2)) и MASH(R(3))

Редослед корака приликом енкрипције

1. Поставити на почетне вредности 16-битне речи R(0), R(1), R(2) и R(3) тако да садрже 64-битни текст за енкрипцију
2. Проширити кључ, тако да речи K(0),...,K(63) буду дефинисане
3. Поставити глобалну промењљиву j на нулу (0)
4. Извршити 5 MIXING рунди
5. Извршити једну MASHING рунду
6. Извршити 6 MIXING рунди
7. Извршити једну MASHING рунду
8. Извршити 5 MIXING рунди
9. 16-битне речи R(0), R(1), R(2) и R(3) сада садрже криптоване податке

Редослед корака код декрипције је 1, 2, 3, 8, 7, 6, 5, 4 након чега 16-битне речи R(0), R(1), R(2) и R(3) сада садрже декриптоване податке

Теже је скувати добар пасуљ.
« Last Edit: May 15, 2016, 07:07:00 pm by Trifko » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #65 on: May 15, 2016, 06:44:34 pm »

Quote
Уосталом, цео сајт као да је испао из 90-их.

Па колико пара толико и музике. Сајт се одржава прилозима дела чланова и спонзорством. Ако приложиши неку пару можда "власник" сајта и набави нешто боље.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #66 on: May 15, 2016, 07:10:40 pm »

Dakoviću, vidim da govoriš o VTA Zagreb. Jesli li bio ljetos na skupu na Vlašiću kad je svirao Pera Harmonikaš, vlasnik Fis Vitez i kad je Marina Pendeš, Ministrica odbrane BiH igrala užičko kolo i dolaziš li za koji dan u Banja Luku na skup svih klasa. Da se upoznamo.

De navedi ime tog pukovnika u masnom mantilu. Da nije Jovanović.


Vlado
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #67 on: May 15, 2016, 07:19:15 pm »

Dakoviću, preterao si bre sa ovom matematikom, ne mogu te više pratiti - daj nešto i za nas obične članove!
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #68 on: May 15, 2016, 07:56:18 pm »

Uostalom, ceo sajt kao da je ispao iz 90-ih.

Kakve veze ima ovo sa temom?  Za predloge imamo temu "Pitanja i odgovori u vezi foruma" koju možeš nači ovdje, i vrlo rado prihvatamo kritike, koje nam omoguče da napravimo forum boljim, ali kao i uvek, dobrodošlo je i rešenje problema, ne samo kritika.

Isto tako, dobronamerno da ti skrenem pozornost (več drugi puta) na ignoriranje postova u latinici, nije u skladu sa pravilnikom T.13 (omalovažavanje ostalih koristnika po raznim osnovama). Možda svemir nema granice, ali moje strplenje ima. Drago mi je da si se uključio u teme i debatu, ali ipak malo uvažavanja kučnog reda nebi smetalo.

LPB
Global moderator



Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #69 on: May 15, 2016, 08:55:44 pm »

Не бих рекао да тему посећују лаици, а не бих никога ни да потцењујем. Претпоставићемо да се људи нису посебно интересовали што је и разумљиво и очекивано.

Али, сада ћу ја ефективно елиминисати постојање лаика на овој теми. Ово је нешто прекоредно, али је једноставно.


@Lovac
Lepo je napisao na predhodnoj strani  Smiley
Logged
VeselinDakovic
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 164



« Reply #70 on: May 15, 2016, 11:54:24 pm »

Што се неких ствари тиче, имам право да се понашам као неке напредне демократске државе, односно, напредно и демократски, како је и демонстрирано.

Ако моје понашање није исправно, MEA CULPA, ја сам то видео од других који су слично понашање институционализовали, те сам у својој бескрајној наивности помислио да је то потпуно исправно, похвално и добродошло.

Изволите па сами одредите шта је старије, кокошка или јаје, али вас молим да ми то саопштите и образложите на недвосмилен начин са аргументацијом која је заснована на цивилизацијским достигнућима и тековинама, да бих и ја могао да извучем закључке где сам тачно погрешио, и да, на крају, коригујем своје понашање у складу са тим.

Могуће је да се и у овим мојим писањима поткраде нека грешка, те вас такође молим, да ме, ако какву грешку уочите, о истој обавестите да бих могао да је исправим.

Не тече река, тече вода.
Logged
VeselinDakovic
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 164



« Reply #71 on: May 15, 2016, 11:55:11 pm »

Особине алгоритма RC2

RC2 је прилично необичан, 64-битни блок података се дели на 4 16-битне речи, а затим у стилу који подсећа на MD4 HASH функцију, већи део процеса енкрипције заснива на измени једне од ове четири 16-битне речи зависно од (или у функцији) остале три, а затим све четири 16-битне речи међусобно циклично мењају вредност.

Према овоме, RC2 је неуравнотежена Феистел шифра.

Распоред кључева је такође неуобичајен. Т8 је број бајтова који је потребан да би се сместио Т1 број битова кључа.

Када је Т1 конгруентно k по модулу 8, маска ТМ која садржи јединице из нижих k битова се користи за извођење ефективне дужине кључа.

Први корак проширивања кључа проширује кључ на пуних 128 бајта користећи нелиенарни 8-битни повратни померачки приступ.

Трећи корак је сличан првом, осим што почиње на крају и пролази кроз вредности ка почетку кључа.

Други и трећи корак заједно ограничавају ефективну дужину кључа на Т1 бита.

Трећи корак извршава померачке операције над Т8 бајта, а други корак осигурава да почетно стање има само Т1 битова ентропије.

Иако процедура ограничава ентропију кључа на Т1 бита, такође осигурава да коначна табела кључева зависи од сваког бита кључа који је унет од стране корисника.

Ако неко унесе 16 бајта дугачак кључ, а постави да је Т1 = 40, тада промена било ког бита унетог кључа треба да резултира различитом табелом кључева, иако је број могућих табела кључева ограничен на 2^40.

Други озбиљан недостатак је постојање статичне табеле замена која је у приложеном коду именована као PITABLE.

Овде су поменуте HASH функције и ефекат "лавине" (тзв. "Avalanche") о којима ће касније бити речи, као и о S и P "боксовима".

Није ово ништа компликовано, и то је управо оно на шта хоћу да укажем.
Logged
VeselinDakovic
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 164



« Reply #72 on: May 15, 2016, 11:57:21 pm »

Најважније од свега је да је RC2 шифра поред својих недостатака одобрена од стране NSA која очигледно активно саботира криптографију.

О свеобухватним последицама активности NSA ће бити речи касније, али неке ствари се могу упаковати у анегдоту.

На почетку беше тама, односно, СФРЈ и небулозна одлука да се физичким лицима забрани увоз рачунара који имају више од 64 KB RAM-а.

У оквиру ове теме сам демонстрирао како се шифре RC2 и RC4 могу реализовати и на рачунарима који имају много мање меморије од поменутог ограничења. Никада нису објавили разлоге због којих су увели ту гадост која је суштински била контрапродуктивна управо за оне који су је и увели.

Пре петнаестак година, након дешавања које људи препознају по неким датумима, купим алат за развој. Оно што ја нисам знао је да то исто користе и Боинг, Џенерал Дајнамикс и још неки њима слични.

Звони телефон, зове ме неко, јавим се, кад тамо неки несрећник, прилично примитиван и неотесан, саопштава да то није за обичне људе и наприча којешта. Захвалим се на обавештењу и прекинем везу. Шта има да се расправљам да ли сам обичан или необичан.

Оно, 5 000 долара није играчка, размишљам да се није повампирио онај идиот од 64 KB.

Шта да радим? Роба испоручена, паре неће вратити, није украдена па не могу да тражим надокнаду штете од осигурања.

Окренем Мику, Мика каже Пери, Пера оде код Ђура пензионера, а после два сата неки Стева ми спусти на сто поменути алат за развој, додуше у омоту Шабана Шаулића. То је прво што је дограбио на бензинској пумпи.

Ту схватим како су се NSA правила "волшебно" појавила и овде, и опет ми падне на памет онај исти идиот од 64 KB.

Имена су измишљена, осим Шабана.
Logged
VeselinDakovic
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 164



« Reply #73 on: May 16, 2016, 12:43:30 am »

Након RC2 и RC4, даћу и увид у RC6, кратак увид HASH функције, MAC, теорију бројева (без страха, то је просто, целобројне вредности су у питању), и један кратак осврт на тајне.

Криптографија и криптоанализа немају сврху ако не постоји Тајна.

А људи свашта причају, и онај ко мора да чува Тајну мора да се првенствено заштити од својих. То је увек тако.

Онда, из нужде, направе правилнике и протоколе, који такође носе ознаку строго поверљиво, ознака која није временски ограничена.

Е цврц, ни то није тајна, па ако вас занима, можемо касније размотрити како то "неки" тренутно чувају своје тајне.




Logged
VeselinDakovic
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 164



« Reply #74 on: May 16, 2016, 02:11:25 am »

Занимљиво је да 19,44 % посетилаца овог сајта погледа и ову тему. 0,001 % више или мање.
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.044 seconds with 23 queries.