Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
Offline
Gender:
Last Login:November 07, 2024, 07:20:46 pm
Location: Požarevac
Posts: 17 120
|
|
« Reply #1 on: February 16, 2008, 02:47:30 pm » |
|
Тихом процедуром Еулекс долази у покрајину Брисел, 15. фебруара – Представници земаља чланица Европске уније донели су одлуку о слању Еулекс мисије на Косово усвајањем Оперативног плана, која би требало да буде верификована такозваном писменом или тихом процедуром до сутра у подне, потврдили су данас дипломатски извори у ЕУ. То значи да ће се одлука до сутра „налазити на столу“ а сматраће се важећом уколико ниједна од 27 земаља чланица ЕУ не буде поднела приговор у поменутом року.
Ова врста процедуре би требало, према истим изворима, да државама попут Кипра, Румуније и Шпаније, а можда и Грчке и Словачке, остави могућност да буду „конструктивно уздржане“, односно да не морају потписом да потврђују сагласност са одлуком о мисији, већ прећутно.
Када је реч о признању најављене једнострано прокламоване независности српске покрајине, словеначки дипломатски извори у Бриселу потврдили су да ће се оно тицати појединачног става држава чланица, а да ће ЕУ пре понедељка, када заседа Савет министара ЕУ, формулисати заједнички став према прокламацији о независности Косова, за коју се верује да ће бити обзнањена у Приштини у недељу у 17 часова. Као земље које би прве, већ током наредне седмице, признале једнострано проглашену независност српске покрајине помињу се Велика Британија, Француска, Немачка и Италија. О формулацији заједничког става ЕУ углавном се говори као о „примању на знање“ одлуке о независности Косова, али се још нагађа да ли ће тај став бити изнет под називом заједничке платформе, изјаве, декларације или закључка. Тако ће, према званичним бриселским изворима, ЕУ заузети јединствен став о будућности Косова без изричитог помињања речи независност, користећи се највероватније еуфемизмом „о промењеној политичкој реалности на Балкану“ или ће се изјаснити „поводом најновијих догађаја на Балкану“.
За разлику од неколико претходних недеља, када се од високо рангираних дипломата у ЕУ могло чути прегршт званичних и незваничних изјава о светлој будућности Србије у Европској унији или „широм отвореним вратима“ и „убрзаној процедури“, данас је тај став, додуше још незваничан, попримио другачији тон – јер ЕУ вероватно ништа неће понудити Србији у недељама које следе, па чак ни политички споразум који је био на столу колико до јуче. Његова улога је била да помогне избору Бориса Тадића за председника Србије, објаснио је данас један високи европски званичник који није желео да буде именован.
О интерпретацији једностраног проглашења независности коју припрема косовска скупштина нико у Бриселу не жели да говори, чак ни незванично. На питање да ли ће и када Албанци прогласити независност или намеру у проглашењу исте одговор је да ће у недељу бити славља у Приштини и да су хиљаде Албанаца из иностранства већ похрлиле на Косово да прославе независност.
Aутoр: Владимир Јокановић [објављено: 16/02/2008]
|