PALUBA
April 29, 2024, 01:45:14 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11   Go Down
  Print  
Author Topic: ЈРМ - мање познати детаљи  (Read 51432 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #45 on: September 20, 2016, 05:04:02 pm »

Ne shvatam kako takvo stanje nije izašlo "na videlo"... U jedinicama u kojima sam ja radio sve starešine Minerske bi završile u Nišu, u vojnom zatvoru. A Boga mi i njihovi pretpostavljeni.

Ili, kako nikad nisu došli u posetu roditelji mornara pa reagovali, žalili se kako i gde im deca žive, išli u Komandu VPS Šibenik...
Točno tako.
Logged
jovokraken
desetar
*
Offline Offline

Posts: 132


« Reply #46 on: September 20, 2016, 05:25:59 pm »

 Долазио је капетан бојног брода, сматрали смо да ће након те посете бити боље, а у ствари ником ништа. Ушао право у учионицу, причао пола сата, и онда је и он збрисао, није ни погледао шта ту има. Шта има да гледа кад зна, ако погледа настао би проблем, мора да поправи стање.

Пар месеци пре мог доласка на Минерској је избила жутица, због неисправне воде. Био је ту раније неки мајор као најстарији официр па је отишао, у пензију ваљда.

Ни војна полиција није хтела да има посла са нама, чим чују да је неко са Минерске, само одмахну руком и окрену се. Знало се све. Па свако би трчећи отишао у притвор на недељу или две. Много пута су из Шибеника довозили морнаре на Минерску. Само да скину проблем с врата.

Било је грађанских лица. Све је то било познато.

Једном македонцу је дошао отац у посету, али само до Шкара, до рампе. Видео је стражара и запрепашћен рекао сину "распашена банда". Видео је само једног стражара и згрануо се.

Ја нисам смео мојима да кажем где сам и на шта то личи и нисам им никад ни испричао. Вероватно нису ни други. Било ме је и срамота, а и нисам хтео да их узнемиравам.

Било је доста старијих морнара који су претходно били заузети затворским казнама па су због тога касније дошли на одслужење војног рока. Ту сам научио како се обијају браве и катанци. Затворска правила. А ми смо били махом будући студенти.

Не могу да прихватим да је то било непознато кад је било видљиво. Нисмо ми били на Јабуци али је нешто друго бркало компасе.

Никога то није занимало.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #47 on: September 20, 2016, 05:28:55 pm »

I dalje mi izgleda neverovatno da to nikoga nije zanimalo, u to vreme.

Čekamo da se možda oglasi i neko od starešina ko je imao uvid u stanje na Minerskoj. Da objasni.
Logged
jovokraken
desetar
*
Offline Offline

Posts: 132


« Reply #48 on: September 20, 2016, 05:37:44 pm »

Волео бих и ја, да га приупитам пар ствари.

Хтели смо да направимо и протест, али нас је одговорио један из Новог Пазара. Рече да робијаш не може да мења робијашницу.

Заборавио сам им презимена колико сам хтео све да заборавим, капетан прве класе Владимир и поручник Павле.

Ваљало би да се јаве.
Logged
jovokraken
desetar
*
Offline Offline

Posts: 132


« Reply #49 on: September 20, 2016, 06:01:31 pm »

Капетан прве класе је прекомандован из Книна, или је он био из Книна, мислим да је пре тога био у оклопним јединицама, сигурно нека техничка служба где није имао посла са војском. Присећам се, можда је и делом нетачно.

Ово је неко сећање на једном изговорену реченицу, а прошло је 28 година од тада.

Читав један живот.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #50 on: September 20, 2016, 06:26:05 pm »

S obzirom da mi je Boro bio staresina u jedinici, ne cudi me njegov komentar. A tvoj liicni pecat opisa i kazivanja navodi na zakljucak da ti sova ne sedi u kavezu
« Last Edit: September 20, 2016, 06:33:24 pm by longtrip » Logged
jovokraken
desetar
*
Offline Offline

Posts: 132


« Reply #51 on: September 20, 2016, 06:28:43 pm »

То са совом и нисам баш разумео, можда је неки жаргонски израз.

Имате члана на форуму, Мандалина, који је био у Шибенику када сам и ја ту био, па га питајте шта зна о Минерској.

А били смо и у истој чети на Музилу.
Logged
jovokraken
desetar
*
Offline Offline

Posts: 132


« Reply #52 on: September 20, 2016, 07:18:59 pm »

Прочитао сам на овом форуму много језивију ствар од Минерске али ни у једном моменту нисам помислио да је ту ишта осим истине виђене из угла наратора описане онако како је наратор то доживео.

И сад, замисли, ја који нисам био ту, да се направим "паметан" па да кажем да у то не могу да поверујем, и да се чудим како је то могуће и тако даље, и још да ти кажем за сове и кавезе. Али, баш ја могу да то прихватим као потпуну истину и то без размишљања.

На почетку сам написао да је тешко поверовати у ово, и ја се не љутим. Само прескочи те сове ако можеш.

Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #53 on: September 20, 2016, 07:35:08 pm »

Nisam stigao odmah da ti odgovorim.nemoj zameriti... sova nema veze sa mornarima vec sa nekom terminologijom u egipatskoj mitologiji o kojoj je bilo reci na drugoj temi i i predstavlja znanje. U ovom slucaju znaci da imas "open mind" za razne oblasti. Nastavi da pišeš jer to zaista umeš, a očekujemo da se javi neko ko ima podrobnija saznanja  o periodu koji si proveo u Minerskoj
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #54 on: September 20, 2016, 09:14:35 pm »

Cijenjeni jovokraken, postoji izraz "ćuk u glavi", iskreno, bez neke prevelike patetike, mislim da izmišljaš.

NHF  poz.
Logged
jovokraken
desetar
*
Offline Offline

Posts: 132


« Reply #55 on: September 20, 2016, 09:28:37 pm »

Наравно, нема љутње. Паде ми на памет Марк Твен и пар његових речи у вези личних мишљења.

Ако се у некој изјави налази "мислим", "чуо сам", "неко ми је рекао" или каква слична неодређеност, онда се изјава мора проверити.

Остао сам у контакту са пар другара са Минерске, а сад сам нашао још једног. Кад седнемо да се испричамо, можда се и сетимо још неког имена.



 

Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #56 on: September 21, 2016, 06:37:27 am »

Koje godine si služio u tom kazamatu?
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #57 on: September 21, 2016, 07:50:43 am »

Ја сам такође слушао разне приче о стању распада унутар ЈНА. Наратор ми је објаснио да се то углавном односило на гарнизоне и центре за обуку негде у некаквим бестрагијама (Лички Осик и сл.) где није поштовано ПС и где се све одвијало на начин описан од стране Jова. Војници који се не брију, не дају стражу, довикују се, нема формалног обраћања,... Наравно са друге стране су постојале елитне јединице и касарне у којима је овако нешто било незамисливо.
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #58 on: September 21, 2016, 11:07:23 am »

Predobra tema, sa zadovoljstvom sam je iščitao.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #59 on: September 21, 2016, 12:43:55 pm »



Закључујем да сам ја рок 1984/5. изгледа служио на некој другој планети, односно граничном патролном броду. Радили смо свој посао, пловили, хранили се као код куће, према старешинама имали пре свега поштовање, не страх, већ нормалан људски однос. Није требало нико да нас подсећа на дисциплину, то се подразумевало. Баш као и "зезанција", кад се заврши посао. О свему смо се могли договорити. Одеш и питаш команданта. Није командант био барба, једва је био десетак година старији од мене.
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.046 seconds with 22 queries.