PALUBA
April 20, 2024, 12:23:01 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Znate li što je to karoshi, jedan od uzročnika smrti radnika u Japanu?  (Read 15626 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 955


« Reply #15 on: October 10, 2016, 06:43:00 pm »

Neko reče par postova ranije za građevinske radnike da rade 10 - 11 sati dnevno. Odgovorno tvrdim da, kada firma ima posla, rade 12 - 15 sati dnevno najmanje 9 do 10 meseci godišnje, iako je to u suprotnosti sa zakonom o radu. U januaru obično ne rade 15 dana ali u zadnje vreme im se i to računa u godišnji odmor a ne u "preraspodelu radnog vremena" kao pre nekoliko godina.

Ćute i rade, platu kad dobiju dobro je, kad ne dobiju, čekaju... 
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #16 on: October 10, 2016, 07:13:37 pm »

Nije problem raditi 11 sati, ako je plata dobra i znaš za šta radiš. A istina je kao što Solaris napisao.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #17 on: October 10, 2016, 07:16:37 pm »

Meni je otac govorio:" Kakve skole, samo zanat i to gips-dekorater ili keramicar". I sad se kod kuce bavim time, grrrr

Богами, ти би овде већ био министар одбране... ха,ха
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #18 on: October 10, 2016, 09:27:26 pm »

Sta ministar, predsjednik skupstinske komisije za odbranu
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #19 on: October 10, 2016, 09:33:55 pm »

 Dvije godine sam obilazio gradilista. Gips-dekoratori rade samo na konzervatorskim poslovima i imaju barem tri godine likovne akademije. Keramicari ostaju bez posla zbog novih tehnologija i moda. Vodoinstalateri su iz metalaca presli u guma-plasticare.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #20 on: October 10, 2016, 11:01:01 pm »




   Nemam ništa protiv visoko-obrazovanih manadžera koji su stekli diplome na državnim, a ne kupovnim fakultetima ali mislim da nije u redu da imaju 3 puta veće plate+bonuse+premije+službeni auto+službeni telefon itd. jer su išli samo 4-5 godina duže u školu u odnosu na, recimo VKV bravara koji je ukupno išao 12 god. Znači nisu se školovali 3 puta duže da bi imali 3 puta veće plate ( nisu se školovali 36 godina nego 16-17 ) već su one produkt neoliberalnog kapitalizma sa elementima kolonijalizma koji je na sceni u Srbiji a bogami i ostatku Balkana. To je prva prezentovala G-17 koja je nametnula model po kome od ukupne mase za plate plovina ide na desetak manadžera dok drugu polovinu deli ostatak radnika, kojih može biti i preko 100!

   Sa druge strane u maloj privredi jako je malo preduzetnika koji će platiti stručnost i znanje jer time sebe unižavaju priznajući da je i od njih neko bolji, što je za bivše dilere devizama i prodavce benzina u kuvanim flašama ipak udar na sujetu. Mladima je sve odavno jasno, rodili su se pametniji od nas ili koriste iskustva kolektivnog pamćenja, kako hoćete, uglavnom ne žele da rade za 23 hiljade od jutra do sutra i beže u inostranstvo ili sede kod kuće i vrebaju svoju šansu dok matorci rmbače. U svakom slučaju ne moramo se brinuti da će ih neko eksploatisati kao nas - oni imaju izlaz jer nemaju sankcije i rat kao mi svojevremeno, vrata su im otvorena. A to da za koju godinu nećete moći da nađete bravara da vam zavari kapiju koja je pala ili električara da vam pretrese instalaciju u kući je druga priča. I to da ćete ga plaćati suvim zlatom je takođe istina.


Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #21 on: October 11, 2016, 01:57:45 am »

ех сад, одосте у крајност... истина је да је добар мајстор злата вредан, али је исто тако истина да постоји нешто што се зове опортунитетни трошкови. укратко, мајстор је завршио школу за 2-3 године и одмах је кренуо да зарађује. тај исти економиста, правник, инжењер, архитеча је после четворогодишње средње школе гуслао још 4-5-6 година факултет. (а само онај ко није био на истом може да каже да је то лако. стрес испитног рока је нешто врло заебато.) зато плата оног са завршеним факултетом и треба да буде већа него неког мајстора, јер је он уложио знатно више у своје школовање, плус све оно што би зарадио да је почео да ради кад и мајстор. али код нас је све отишло у 3пм па је и рад обезвређен.
Dobra medicinska sestra sa 6 godina iskustva ima vise prakticnog znanja (a ni teorija joj nije slaba) nego tek zavrseni lekar. Stres, ucenje, rad, odgovornost su veliki u svakom poslu bez obzira kakav je. Svaka vrsta posla je placena onoliko koliko je profitabilna na trzistu.
 Karoshi? Nije rad ubio coveka, vec pritisak i stres koji trpi da ispuni enormne zahteve za to radno vreme koliko god ono bilo. Druga stvar, nije svako za svaki posao ni mentalno ni fizicki.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #22 on: October 11, 2016, 09:53:49 am »

Jedino merilo za veličinu plate može biti rezultat rada. To što se neko manje ili više školovao nije bitno. To je lični izbor.

Ako neko plaća menadžera: "3 puta veće plate+bonuse+premije+službeni auto+službeni telefon itd."
verovatno mu taj menadžer donosi prihod iz kojeg ima da ga plaća. Ozbiljan privrednik neće potrošiti ni cent više ako ne mora.
Isti taj privrednik će platiti dobrog majstora (ako mu taj treba) onoliko koliko koristi ima od njega.

Kažem Ozbiljan privrednik, nažalost u Srbiji ih je malo, ali treba znati da u biznisu nema demokratije, nema jednakosti,
ne zaboravite "miš radi a ogromnu štetu pravi" tako da formalno obrazovanje u normalnim državama nije jedini osnov da bi se
zaradila plata.
Ovo je ona priča: "tražili ste gledajte" došlo je vreme da plata mora da se (teško i krvavo) zarađuje.

Pristali smo na promenu sistema (poneki direktno učestvovali u tome) pa treba i da osetimo "blagodeti" tržišne privrede.

Ja dugo radim kao zaposlen kod privatnika (20 godina), nikada nisam imao problem da me malo plaća ili čak ne plaća ili da me
mobinguje ili nešto slično, na prvi znak nečeg takvog ja sam menjao gazdu. Da bi se promenio gazda osim diplome treba imati
i još neke veštine koje nekom trebaju i koje neko hoće da plati.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #23 on: October 11, 2016, 12:14:53 pm »

Quote
Da bi se promenio gazda osim diplome treba imati
i još neke veštine koje nekom trebaju i koje neko hoće da plati.

  Tacno, medjutim u vecini privrednih grana ponuda je veca nego potraznja, i time se obezvredjuje svaki rad.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #24 on: October 11, 2016, 05:22:43 pm »

Ja sam i napisao da ozbiljnih u Srbiji nazalost ima malo, ali i za to postoji lek. Kako bi funkcionisali neozbiljni kada niko kod njih ne bi zeleo da radi? Jedan od problema je sirotinja koju su napravili u poslednjih 30 tak godina koja radi za koru hleba i pristaje na ucenu.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #25 on: October 11, 2016, 06:49:22 pm »

Problem je vršenje zakona. Ako poslodavac ne da platu, to bi trebalo odmah sanirati, a ne po pola godine ništa, i ako vlastnik zafura firmu, da se mu zabrani otvaranje nove na x godina. I manipulacije raznoraznih papirnih firma za manipulaciju.

Inače u branži u kojoj radim, zna se tko su stručnjaci i ko prosečni. I tomu primerna je i plata. Računam da je slično i u drugim branžama.

Firma u kojoj trenutno radim, znala je šta dobiva kad mi nudila posao.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #26 on: October 11, 2016, 07:01:18 pm »

Problem je vršenje zakona. Ako poslodavac ne da platu, to bi trebalo odmah sanirati, a ne po pola godine ništa, i ako vlastnik zafura firmu, da se mu zabrani otvaranje nove na x godina. I manipulacije raznoraznih papirnih firma za manipulaciju.

Inače u branži u kojoj radim, zna se tko su stručnjaci i ko prosečni. I tomu primerna je i plata. Računam da je slično i u drugim branžama.

Firma u kojoj trenutno radim, znala je šta dobiva kad mi nudila posao.

  Jel ima jos mesta u toj tvojoj firmi Bozo?Cheesy
Logged
BrRista
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 317



WWW
« Reply #27 on: October 11, 2016, 07:41:37 pm »

Ni meni nije jasno ko ostaje u firmi ako ne dobija platu ili ako misli da je plata neadekvatna...Ako si dobar radnik naci ces lako drugi posao...
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #28 on: October 11, 2016, 07:41:56 pm »

Problem je vršenje zakona. Ako poslodavac ne da platu, to bi trebalo odmah sanirati, a ne po pola godine ništa, i ako vlastnik zafura firmu, da se mu zabrani otvaranje nove na x godina. I manipulacije raznoraznih papirnih firma za manipulaciju.

Inače u branži u kojoj radim, zna se tko su stručnjaci i ko prosečni. I tomu primerna je i plata. Računam da je slično i u drugim branžama.

Firma u kojoj trenutno radim, znala je šta dobiva kad mi nudila posao.

  Jel ima jos mesta u toj tvojoj firmi Bozo?Cheesy


Pa makar i za savetnika ili nekog malog menadžera ...  Cool
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #29 on: October 11, 2016, 08:42:57 pm »

Како год Ловац, али увек сам се чудио људима који као раде по неколико месеци, па чак и годинама а не добијају плату. Па од чега су живели? Вероватније се ту радило о разним ситним интересима где се с једне стране позивало на права и зараду а са друге стране објективно није ни радило већ, како Веља Илић лепо рече "крадуцкало".

У фирми где сам почео да радим након пензионисања (управо је била приватизована) затекао сам навику "радника" да ујутру дођу на "прозивку", а потом изађу на другу капију и баве се неким приватним послом. Ти су иначе били најгласнији у истеривању "права". Једног од тих (иначе формално инвалида кога су сви сажаљевали) сам ухватио и усликао (чак имам негде ту слику) како прескаче 2,5м високу ограду. И то брже и вештије од било којег командоса.

Још један "штос" из тог периода (мислим на период пре приватизације). Током дана радници самоуправљачи "радуцкају", онако реда ради. као не може брже. Време пролази и ближе се рокови када се роба мора испоручити. Шефови притискају пословође и бригадире а ови раднике. Међутим, ови их не зарезују за црвљиву шљиву. Е, онда кад се обећа и уведе прековремени а још боље и ноћни рад, креће се ударнички и посао смандрља како-тако.  Наравно, за оно радуцкање иде редовна плата, а за ово прековремено иду увећања 2 Х 26%, заправо увећа се дневни рад као ноћни, па онда увећа као прековремени.
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.