PALUBA
April 19, 2025, 03:04:54 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Dobrodošli na balkanski vojni forum Paluba.Info!
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 [143] 144 145   Go Down
  Print  
Author Topic: Sukobi u Jemenu  (Read 290117 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
fazan
Moderator
poručnik fregate
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 03:35:52 pm
Posts: 4 469


« Reply #1420 on: March 19, 2025, 07:37:59 pm »

Америка наставља континуиране операције против Хута
САД нападају упориште Хута док група тврди да је извела четврти напад на носач авиона

Хутски медији наводе да су циљеви напада били провинција Саада, за коју се каже да је упориште организације коју подржава Иран. Група тврди да је лансирала ракете и дронове на флоту носача авиона USS Harry S. Truman.

САД су извеле ваздушне нападе на више циљева у Јемену, укључујући провинцију Саада и луку Ходеида на Црвеном мору, саопштили су хутски медији у среду. Америчка Централна команда потврдила је своје „континуиране операције против терориста Хута које подржава Иран“.

Истовремено, војни портпарол Хута изјавио је да су крстареће ракете и дронови гађали флоту носача авиона USS Harry S. Truman, што је „четврти напад у последњих 72 сата“. Хутска телевизија Ал Масирах известила је о више од 10 америчких удара на различите локације, укључујући дистрикт Ал-Сафра у Саади, где се налазе складишта оружја и војни кампови за обуку. Ово подручје се сматра једним од најважнијих и најутврђенијих војних упоришта групе.

САД су почеле с масовним нападима на групу коју подржава Техеран у суботу, што је изазвало велике протесте у Јемену и довело до одмазде. Вашингтон је обећао да ће наставити нападе све док Хути не престану са нападима на Црвено море и Аденски залив, важан трговачки пут који обрађује око 12% глобалног поморског саобраћаја.

Хути су део иранске „осовине отпора“ против САД-а и Израела, а од почетка израелског рата против терористичке групе Хамас, која влада Газом, нападају бродове у знак солидарности са Палестинцима.

Извор
Logged
fazan
Moderator
poručnik fregate
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 03:35:52 pm
Posts: 4 469


« Reply #1421 on: March 20, 2025, 05:41:18 am »

Анализа: Трампова кампања у Јемену, виђена очима републиканаца

САД су под председником Трампом покренуле значајну војну кампању против Хута, милитаната подржаних од Ирана у Јемену, почевши око 15. марта. Ово није неки млак ударац као под Бајденом — Трамп је наредио операцију великих размера са ваздушним и поморским ударима на десетине мета: радарске системе, противваздушну одбрану, складишта ракета и дронова, па чак и високог команданта Хута. Циљ? Разбити способност Хута да гуше бродске руте у Црвеном мору, што су чинили некажњено, коштајући САД и глобалну економију милијарде, док су угрожавали америчке животе и интересе.

Са војног становишта, ово је уџбенички пример примене надмоћне силе са јасном намером — нешто што су републиканци дуго заговарали. Ударна група носача авиона УСС Хари С. Труман, уз подршку борбених авиона и дронова Ратног ваздухопловства из регионалних база, задала је снажан ударац, не само пуко упозорење. Извештаји указују на најмање 31 убијеног Хута и преко 100 повређених у првом таласу, са ударима који трају данима, можда и недељама. Овде се не ради о "деградацији способности" у неком нејасном, бесконачном надметању као у Бајденовим годинама — ради се о слому непријатеља. Промена у Пентагону је тактичка и агресивна: удари јако, удари брзо и не стај док посао није завршен. То је одступање од оклевања које смо раније видели, где је сваки удар претерано анализиран због политичких последица.

Хути, финансирани и наоружани од Ирана, били су пирати на стероидима — извели су нападе на преко 145 комерцијалних бродова од 2023, потопивши неколико, убивши више морнара и смањивши саобраћај у Црвеном мору са 25.000 бродова годишње на 10.000. Трампова порука је била јасна: „Ваше време је истекло, ваши напади морају престати, или ће пакао пасти с неба.“ То није "будна" дипломатија — то је врховни командант који разуме ситуацију. Удари су и сигнал Ирану — прекините ово, или сте следећи. Републиканци би рекли да је ово начин да се одврати Техеран, не са Бајденовим слабим санкцијама или Обаминим бесмисленим нуклеарним споразумом.

Ефикасност? Рани знаци су обећавајући. Објаве на Иксу сугеришу пад од 94% у претњама у Црвеном мору након удара. Материјални губици Хута се мере милијардама долара, а укључују енергетска постројења, радарске системе и ракетне батерије. Све је то претворено у старо гвожђе по цени која је  делић трошкова бескрајних поморских патрола. То је ефикасност, а не нека фантазија о "преговорима са терористима". Хути кукају о "ратним злочинима" и прете осветом, али њихови губици показују да посустају. Нису непобедиви; само су укопани у суров терен Јемена, што отежава потпуно истребљење — али то и није поента. Мисија је да се неутралише њихова способност пројекције моћи, и САД то чине са прецизношћу и размахом.

Ризици? Наравно, цивилне жртве — 31 мртав, 101 повређен према тврдњама Хута — су прљава стварност. Републиканци би могли рећи да је то рат, а не семинар о социјалној правди. Хути се крију међу цивилима; то је на њима. Ескалација са Ираном је могућа, али Трамп се клади да неће смети да га директно тестирају — не са његовим мандатом и спремношћу да узврати ударац. За разлику од Бајденовог оклевања, ова администрација показује да неће дозволити терористима да диктирају услове.

Суштина: Ово је војна демонстрација која даје предност америчкој безбедности и економским интересима над кукањем. Није савршено — рат никад није — али је одлучно, и то је оно што републиканци желе: војска која се бори да победи, а не да умилостиви.

Logged
fazan
Moderator
poručnik fregate
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 03:35:52 pm
Posts: 4 469


« Reply #1422 on: March 20, 2025, 06:06:36 am »

Неки детаљи о војном аспекту операције против Хута

Детаљи о војним аспектима америчке операције против Хута у Јемену која је почела 15. марта 2025, су и даље ограничени, јер Пентагон и Централна команда САД (CENTCOM) још нису објавили потпуни преглед, а операција је у току. Ово су неки детаљи, на основу извештаја у медијима и објавама на Иксу. Све информације још увек нису потврђене.

Број авиона и модели авиона

Укључени авиони: Операција је у великој мери укључивала УСС ”Хари С. Труман” ударну групу носача авиона, која је распоредила борбене авионе из свог Ваздушног крила 1. Потврђени модели укључују:

  - F/A-18E Супер Хорнет: Они су окосница ударних мисија, полетећи са ”Трумана” у Црвеном мору. Они су свестрани, користе се и за ударе ваздух-земља и за противваздушну одбрану.
  - EA-18G Гроулер: Авиони за електронско ратовање, такође са ”Трумана”, коришћени за ометање радара и противваздушне одбране Хута, подржавајући ударни пакет.


- Број авиона: Тачан број није званично објављен. Међутим, типично ваздушно крило носача има око 60-70 авиона, укључујући 40+ F/A-18 (варијанте E и F) и неколико Гроулера (обично 5-7). С обзиром на размере — описане као „велике размере“ са десетинама погођених мета — разумно је проценити да је у првом таласу 15. марта учествовало најмање 20-30 авиона, са вероватно више узлетâ у наредним данима. Објаве на Иксу сугеришу да је учествовало више ескадрила, али без званичних података, ово је претпоставка заснована на стандардним операцијама носача.

Бомбе и ракете коришћене

- Муниција: У ударима је коришћена мешавина прецизно вођених оружја, типична за гађање радарских система Хута, противваздушне одбране, ракетних положаја и објеката за дронове:
  - AGM-154 JSOW: Објаве на Иксу и неки извештаји указују да су F/A-18 вероватно бацали ове клизајуће бомбе, које су идеалне за погађање фиксних мета попут складишта оружја или командних центара са безбедне удаљености (до 70 миља). Оне носе различите корисне терете, често касетну муницију или унитарне бојеве главе.
  - Томахавк ракете за напад на копно (TLAM): Лансиране са поморских пловила у ударној групи ”Труман” (нпр. разарачи са вођеним ракетама или крстарице), ове крстареће ракете су наводно коришћене за ударе на инфраструктуру Хута. Сваки Томахавк носи бојеву главу од 1.000 фунти и има домет преко 1.000 миља.
  - Прецизно вођене бомбе (нпр. JDAM): Вероватно су употребљене варијанте GBU-31 или GBU-38 (2.000-lb или 500-lb), готово сигурно су бацане са F/A-18. Ове бомбе вођене ГПС-ом су стандардне за прецизне ударе на утврђене циљеве, попут подземних складишта оружја поменутих у ранијим кампањама.
- Количина: Специфични бројеви нису јавни. Операција великих размера која погађа „десетине мета“ (према Ројтерсу и објавама на Иксу) могла би укључити 50-100 комада муниције само у првом таласу, подељених између Томахавка и муниције бачене из ваздуха. За контекст, прошли удари на Јемен (нпр. напади B-2 у октобру 2024) користили су десетине бомби, а обим ове кампање сугерише сличну или већу количину.

Командни официр

- Ко је задужен: Операција потпада под Централну команду САД (CENTCOM), коју предводи генерал Мајкл „Ерик“ Курила (Michael “Erik” Kurilla), командант CENTCOM-а од априла 2022. Он је највиши официр који надгледа све америчке војне операције на Блиском истоку, укључујући ову кампању. Међутим, свакодневно тактичко командовање вероватно лежи на команданту ударне групе носача ”Хари С. Труман”, контраадмиралу Џавону Хакимзадеху (Rear Admiral Javon Hakimsadeh, иранског порекла али по вери јужни баптиста, хришћанин), који је цитиран у ранијим операцијама у Црвеном мору за своју улогу у координацији удара и одбране од напада Хута. Хакимзадех (надимак „Хак“) командује Ударном групом 2, која укључује ”Труман, његово ваздушно крило и пратеће бродове. Објаве на Иксу и саопштења Морнарице из краја 2024. потврђују његово вођство у региону, чинећи га вероватним командантом на терену за ову операцију, подређеним Курили.

Додатни контекст

- Обим и трајање: Удари су почели 15. марта и настављени су, при чему је један амерички званичник рекао Ројтерсу да „могу трајати недељама“. CENTCOM је описао ово као „серију операција“ усмерених на војне објекте Хута широм западног Јемена, укључујући Сану и Саду.
- Подршка: Поред авиона са ”Трумана”, ударна група укључује крстарицу са вођеним ракетама и разараче (нпр. УСС ”Гетисбург” или сличан), плус могуће ваздухопловне снаге попут дронова или танкера за допуну горива, иако то још није потврђено за овај специфични талас.

... (наставиће се)
Logged
fazan
Moderator
poručnik fregate
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 03:35:52 pm
Posts: 4 469


« Reply #1423 on: March 20, 2025, 06:15:05 am »

(наставак)...

Учешће Ратног ваздухопловства САД

Ратно ваздухопловство САД одиграло је значајну улогу у операцији великих размера против мета Хута у Јемену, покренутој под наредбама председника Доналда Трампа 15. марта 2025. Иако је ударна група носача авиона УСС Хари С. Труман, са својим морнаричким F/A-18E Супер Хорнетима и EA-18G Гроулерима, најистакнутије поменуто средство, Ваздухопловство је допринело кључним платформама у кампањи, допуњујући поморску ваздушну моћ авионима базираним на копну.

- Типови авиона:
  - Нападачки авиони: Извештаји, укључујући оне од ABC News и Reuters, потврђују да су "нападачки авиони" Ратног ваздухопловства САД учествовали заједно са морнаричким борбеним авионима са Трумана. Иако специфични модели нису увек детаљно наведени у почетним извештајима, вероватно се ради о F-15E Страјк Игл, F-16 Фајтинг Фалкон, или можда A-10 Тандерболт II, који се обично распоређују из регионалних база за мисије напада на земљу. F-15E, са својом способношћу прецизног удара и великим носивим теретом, јак је кандидат с обзиром на природу мета (радарски системи, ракетни положаји и складишта оружја).
  - Наоружани дронови: Више извора, укључујући ABC News и Al Jazeera, напомињу употребу "наоружаних дронова" лансираних из регионалних база. Скоро сигурно се ради о MQ-9 Риперима, којима управља Ратно ваздухопловство САД. MQ-9 је главна компонента за прецизне ударе и надзор у области операција CENTCOM-а, а његово учешће је у складу са прошлим акцијама САД против Хута (нпр. удари у октобру 2024 користили су слична средства).
  - Могући B-2 бомбардери: Иако није потврђено за ударе од 15-19. марта, бомбардери B-2 Спирит Ратног ваздухопловства коришћени су у претходној операцији 16. октобра 2024 против подземних складишта оружја Хута (према Defense.gov). С обзиром на фокус текуће кампање на сличне утврђене циљеве и њен "немилосрдни" обим (према званичнику САД цитираном од стране Axios-а), B-2 би могли бити укључени, иако још увек нема званичне помена за овај специфични талас.

- Базе операција: Авиони и дронови Ваздухопловства вероватно су полетели из база у региону, као што су:
  - Ваздухопловна база Ал Удеид, Катар: Главно средиште за операције Ратног ваздухопловства САД на Блиском истоку, где су смештени борбени авиони, дронови и авиони за допуну горива. Објаве на Иксу сугеришу да су авиони за допуну горива полетели одавде да подрже ударе.
  - Ваздухопловна база Ал Дафра, УАЕ: Још једна кључна база, такође поменута на Иксу за подршку допуни горива, која је могла послужити за стационирање борбених авиона или дронова.
  - Друге регионалне базе (нпр. у Саудијској Арабији или Џибутију) могу бити укључене, али нема потврђених специфичности.

- Муниција: Ваздухопловство је вероватно користило прецизно вођену муницију сличну оној коју користи Морнарица:
  - JDAM: Бомбе вођене ГПС-ом (нпр. GBU-31, класа од 2.000 фунти) су стандардне за ударне авионе и дронове Ваздухопловства, ефикасне против утврђених мета Хута као што су командни центри или складишта.
  - Хелфајр ракете: Носе их MQ-9 Рипери, идеалне су за гађање покретних средстава или руководства (нпр. виши командант Хута који је наводно погођен, према The New York Times).
  - Потенцијални већи терети: Ако су коришћени B-2, могли су бацити GBU-57 Масивне продорне муниције или сличне бомбе за уништавање бункера, као у октобру 2024, иако је ово спекулативно без потврде.

- Улога у кампањи: Допринос Ваздухопловства изгледа двострук:
  - Директни удари: Погађање војне инфраструктуре Хута (радари, противваздушна одбрана, складишта ракета/дронова) заједно са средствима Морнарице, како је навео CENTCOM описујући "операцију великих размера" (према Reuters и The Guardian).
  - Подршка: Пружање допуне горива у ваздуху (нпр. путем KC-135 Стратотанкера или KC-46 Пегасуса) и обавештајних података, надзора и извиђања путем дронова, обезбеђујући континуиране операције над суровим тереном Јемена.

Обим и координација

- Број авиона: Тачне цифре за авионе Ваздухопловства у овој операцији нису јавне. Међутим, обим кампање — "преко 47 ваздушних напада" широм седам провинција (према Al Jazeera) — сугерише значајно присуство Ваздухопловства, можда 12 или више авиона и дронова по таласу, допуњујући процењених 20-30 морнаричких авиона са Трумана.
- Командна структура: Генерал Мајкл "Ерик" Курила, командант CENTCOM-а, надгледа операцију, са генерал-потпуковником Ваздухопловства Алексом Гринкевичем, директором за операције Заједничког штаба (Air Force Lt. Gen. Alex Grynkewich, Joint Staff Director for Operations), који је извештавао о њеном напретку (према TWZ.com). Ово указује на чврсту интеграцију између елемената Ваздухопловства и Морнарице.

Докази и извори

- Званичне изјаве: CENTCOM и Пентагон потврђују "ваздушна средства" изван авиона са Трумана, имплицирајући учешће Ваздухопловства (нпр. Defense.gov и саопштења CENTCOM-а). Гринкевич је напоменуо да су удари погодили преко 30 мета, умањивши способности Хута, са неким техничарима за дронове убијеним — задаци погодни за дронове Ваздухопловства.
- Медијски извештаји: ABC News наводи "нападачке авионе и наоружане дронове" Ваздухопловства из регионалних база, док Al Jazeera и Reuters поткрепљују шире ваздушне операције изван поморских снага.
- Објаве на Иксу: Расположење на Иксу је у складу са овим, са корисницима као што је @martin051841568 који помиње авионе Ваздухопловства и @iiamguri9 који наводи подршку за допуну горива из база у Катару и УАЕ, иако ово нема званичну потврду.

Празнине и ограничења у проценама

- Тачан број авиона, специфични модели (осим дронова) и бројеви излета још нису у потпуности откривени. Фокус Пентагона на Труман можда засени доприносе Ваздухопловства у раним извештајима. Касније процене (као оне обећане од стране CENTCOM-а након удара у октобру) могле би ово разјаснити.

Укратко, Ратно ваздухопловство САД активно погађа мете Хута са нападачким авионима и MQ-9 дроновима, лансираним из база као што су Ал Удеид и Ал Дафра, користећи прецизну муницију да допуни ударе Морнарице. То је заједнички напор под CENTCOM-ом, али пуни обим Ваздухопловства ће вероватно постати јаснији како стигну нови подаци.


(Крај)
Logged
Gazda
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 16, 2025, 10:53:25 am
Location: Split
Posts: 1 742



« Reply #1424 on: March 20, 2025, 11:21:14 am »

Prvi LNG brod prolazi kroz Adenski tjesnac.
Logged
Perun
Počasni član foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Last Login:Today at 12:16:23 pm
Posts: 4 942


« Reply #1425 on: March 20, 2025, 12:19:41 pm »

Huti su oborili još jedan američki izviđački dron MQ-9 iznad središta Jemena.
Prema službenim izvorima, prosječna jedinična cijena drona Reaper je otprilike 56,5 milijuna dolara. Navodno je ovo 16. bespilotna letjelica MQ-9 koju su oborili Huti, čime je procijenjeni ukupni trošak američkih poreznih obveznika iznosio više od 900 milijuna dolara samo u dronovima Reaper.

https://sputnikglobe.com/20250320/houthis-shot-down-another-us-mq-9-reconnaissance-drone-over-center-of-yemen-1121654485.html
Logged
fazan
Moderator
poručnik fregate
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 03:35:52 pm
Posts: 4 469


« Reply #1426 on: March 20, 2025, 07:36:45 pm »

Од 15. до 20. марта 2025. године, Хути су, према извештајима, уништили један амерички дрон (MQ-9 Reaper) 19. марта 2025. године, према објавама на X-у. Овo је заснованo на непровереним тврдњама које круже онлајн и за сада нема потврде од стране америчке војске. У исто време, материјална штета коју је изазвало америчко бомбардовање у последњих 5 дана се процењује у широком распону од 20 до 300 милиона долара.

За Американце је однос сопствених трошкова у односу на трошкове противника од 5:1 сасвим прихватљив. Америка је у 2024, према проценама, потрошила 2-3 милијарде долара на патролирање Црвеним морем и обарање хутских дронова и ракета (1,5-2 милијарде на патроле и летове, а 1 милијарду на муницију). Бомбардовање и уништавање капацитета које Хути користе за пиратерију и ометање пловидбе је финансијски прихватљивије. При томе треба рачунати и на то да су могућности Хута да обнове истрошене залихе ратног материјала веома ограничене.

Други проблем са којим се Хути суочавају је енергија. Они не поседују могућности за производњу нафте и гаса, фосилно гориво се увози. Електрична енергија се добија из генератора који раде на дизел. Одређене количине ће се кријумчарити, али Хути ће веома брзо остати без енергије. То може да их присили да покушају да нападну подручја где се производи нафта, која су под контролом легитимне владе. Мада Америка још увек није успоставила поморску блокаду лука које Хути контролишу, оне су у претходним израелским нападима значајно оштећене, тако да је онемогућен транспорт значајнијих количина нафте. Амерички напади ће вероватно докрајчити могућности Хута да користе луке. Ако то не буде довољно, уследеће блокада.
Logged
Perun
Počasni član foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Last Login:Today at 12:16:23 pm
Posts: 4 942


« Reply #1427 on: March 22, 2025, 04:16:16 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Karta Crvenog mora i Hutija. Karta brodskih ruta kroz Crveno more iz MarineTraffica 21. ožujka 2025. s okvirnim granicama područja djelovanja Ansar Allaha, poznatih kao Hutiji.

Hutiji su počeli napadati komercijalne brodove 19. studenog 2023., a preuzeli su svoj prvi napad na američki ratni brod 9. siječnja 2024. Kao odgovor, Vijeće sigurnosti UN-a donijelo je Rezoluciju 2722 10. siječnja 2024., osuđujući pomorske napade i pozivajući na njihov trenutni prekid. Do 2024. Crveno more suočilo se s neviđenom pomorskom krizom i padom prometa. Do ožujka 2024. promet kroz Sueski kanal i tjesnac Bab el-Mandeb prepolovio se, dok je brodski promet preko Rta dobre nade porastao za 100 posto, prema izvješću Svjetske banke. Tjesnac Bab el-Mandeb, koji se nalazi na južnom ulazu u Crveno more, ključna je točka za globalne isporuke nafte, posebno za sirovu naftu koja putuje iz Zaljeva u Europu i Ameriku. Sueski kanal, koji čini otprilike 10 do 12 posto globalne pomorske trgovine, zabilježio je pad obujma trgovine od 50 posto početkom 2024. u usporedbi s prethodnom godinom, prema primjećivanju Međunarodnog monetarnog fonda (MMF). Poremećaj je utjecao na globalne opskrbne lance, povećavajući troškove dostave i vrijeme isporuke. Promet se ponovno povećao, ali se našao pod novom prijetnjom jer su Hutiji rekli da će pokrenuti nove napade otkako je Izrael nastavio svoju ofenzivu protiv Hamasa u Pojasu Gaze.

1. Glasnogovornik jemenske vojske Houthi Yahya Sarea: "Američki agresor snosi punu odgovornost za posljedice militarizacije Crvenog mora i širenja opsega sukoba nastavljajući svoju agresiju na Jemen, što negativno utječe na međunarodnu plovidbu."
2. Glavni glasnogovornik Pentagona Sean Parnell: "Huti bi ovo mogli zaustaviti sutra ako [pristanu] da prestanu pucati na (naše) ljude. Ali oni su jasno odlučili da to ne čine. Stoga će ova kampanja biti nemilosrdna da degradira njihove sposobnosti i da otvori plovne putove u regiji i da brani našu domovinu."

https://www.miamiherald.com/news/nation-world/world/article302575439.html


* a2c01511-d806-4b08-bc7d-65dcad5c4dc0.jpg (13.45 KB, 480x269 - viewed 30 times.)
Logged
fazan
Moderator
poručnik fregate
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 03:35:52 pm
Posts: 4 469


« Reply #1428 on: March 23, 2025, 06:37:13 am »

Добар текст!

Ја бих додао само један детаљ, ако би се добила мало шира слика.

Пловидба из Персијског залива до Америке траје две недеље краће ако се користи Суецки канал, 5 недеља уместо 7. Међутим, кроз Суецки канал не могу да прођу велики танкери (VLCC, који имају капацитет од преко 300.000 тона). Такозвани Suezmax, максимални капацитет танкера који могу да прођу кроз Суецки канал је 240.000 тона.

Зато је пре избијања кризе у Црвеном мору, више нафте путовало за Америку око рога Африке, него кроз Суецки канал. За 2022. се процењује да је дневно пролазило 300-350.000 барела кроз Суецки канал, а 320-370.000 барела око Африке. Уз то треба додати да је САД увозила мање нафте са Блиског истока него Европа, свега 10-12%. Након избијања ове кризе, извоз је смањен на испод 10%.

Пре 2022. и рата у Украјини, ЕУ је увозила 20% нафте са Блиског истока. Мада делује парадоксално, тај проценат је пао након избијања рата у Украјини, зато што је повећан увоз из Велике Британије и Норвешке, али и из Америке. Након кризе у Црвеном мору, пао је још више и ЕУ данас увози свега 10-13% са Блиског истока.

Зa 2024. се процењује да је, са Блиског истока, САД дневно увозила 600-650.000 барела сирове нафте дневно, а ЕУ 1-1,2 милиона.

Из овога се може закључити да су напади Хута, у економском смислу, пуно више угрожавали Европу, него Америку.

P.S.

Мало историје: Први рат америчке морнарице након стицања независности био је Први берберски рат (First Barbary War) (1801–1805), против Берберских држава – Триполија (Tripoli), Алжира (Algiers), Туниса (Tunis) и Марока (Morocco). Сукоб је избио због пиратства, пошто су берберски гусари нападали америчке трговачке бродове и захтевали данак, а председник Томас Џеферсон (Thomas Jefferson) одлучио је да пошаље фрегате USS Constitution и USS Enterprise да заштите америчке интересе, што је кулминирало освајањем града Дерне (Derna) и потписивањем мира 1805. године.

Други берберски рат (Second Barbary War) (1815), био је краткотрајан сукоб САД против Алжира (Algiers) због обновљене пиратерије у Средоземљу. Председник Џејмс Медисон (James Madison) послао је две ескадриле са укупно 10 бродова, што је чинило око 55% америчке морнарице од 18 активних бродова.  Алжир је поражен и приморан на мир, окончавајући плаћање данка.

За Американце, слобода пловидбе је ”света крава”. То што су урадили 1815. је био overkill, могли су да разјуре пиратске банде и са две фрегате, као у првом рату. То је била демонстрација моћи. Отприлике као када би се пред обалама Јемена појавило 6 носача са 500 авиона, у пратњи 160 ратних бродова, а америчка морнаричка авијација пребацила још 1500 својих авиона у регион.
Logged
Perun
Počasni član foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Last Login:Today at 12:16:23 pm
Posts: 4 942


« Reply #1429 on: March 23, 2025, 10:58:56 am »

Zašto SAD pokreće vojne napade protiv Hutija u Jemenu?

Prema izvješćima američkih medija od 15. ožujka, SAD je pokrenuo vojnu operaciju velikih razmjera protiv jemenskih Huti militanata iz zraka i s mora, gađajući Hutijeve radare, protuzračnu obranu te raketne i bespilotne sustave. Cilj je bio otvoriti međunarodne brodske putove u Crvenom moru. Američki dužnosnici izjavili su da će ovo biti najznačajnija vojna operacija od početka drugog mandata predsjednika Trumpa te da je također zamišljena kao upozorenje Iranu.

Analitičari su istaknuli da su prethodni napadi Hutija na brodove i zrakoplove SAD-a, UK-a, Izraela i drugih zemalja u Crvenom moru imali ozbiljan utjecaj na plovidbu ovih zemalja kroz Crveno more. Tijekom administracije tadašnjeg američkog predsjednika Joea Bidena, SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo pokrenuli su više zračnih napada protiv Hutija, ali nisu uspjeli učinkovito zaustaviti njihove akcije u Crvenom moru. Ovoga puta Trump je ponovno krenuo u akciju protiv Hutija, s namjerom da ozbiljno ošteti njihove vojne kapacitete i onemogući im ponovne napade u Crvenom moru.

Izvješća iz više izvora pokazuju da otkako su Huti zauzeli Sanu u rujnu 2014. i prisilili jemensku vladu da se preseli u južni grad Aden, njihova se vojna snaga brzo proširila i transformirali su se iz gerilskih snaga u konvencionalnu vojsku.

Prema podacima iz izvješća UN-a, Huti trenutno imaju preko 350.000 borbenog osoblja. Mediji pod kontrolom Hutija tvrde da posjeduju razne napredne bespilotne letjelice i raketne sustave, uključujući višenamjensku bespilotnu letjelicu velikog dometa Yafa. Opremljen je visoko eksplozivnom bojnom glavom i može izbjeći radarsku detekciju, stoga ima snažne sposobnosti proboja. Uz to, njihov hipersonični projektil Palestine-2 ima domet do 2150 kilometara. Ima visoku sposobnost manevriranja i može zaobići sofisticirane sustave protuzračne obrane.

Trenutačno Huti kontroliraju oko jednu trećinu jemenskog teritorija i 70 do 80 posto stanovništva, uključujući glavni grad Sanu i strateški lučki grad Hodeida na Crvenom moru. Njihova kontrolirana područja također pokrivaju otprilike dvije trećine jemenske obale Crvenog mora, a njihova kontrola seže do tjesnaca Bab el-Mandeb, koji ima važan strateški položaj u globalnom pomorskom prometu.

U priopćenju je vodstvo Houthia osudilo napade kao ratne zločine i reklo da je spremno odgovoriti na eskalaciju eskalacijom. Analitičari vjeruju da, dok SAD ima ogromnu vojnu nadmoć, Houthi su pokazali otpornost u prošlim napadima koje su pokrenuli SAD, UK i Izrael. Hutiji imaju neovisni vojno-industrijski sustav i mogu učinkovito koristiti asimetrične taktike ratovanja raspoređivanjem jeftinih bespilotnih letjelica i projektila za napade na protivnike. Osim toga, složeni teren Jemena i snažna javna potpora Hutijima u njihovim kontroliranim područjima stvaraju obavještajne izazove za njihove protivnike i ograničavaju učinkovitost američkih zračnih napada.

http://eng.chinamil.com.cn/OPINIONS_209196/Opinions_209197/16376156.html

Zanimljiv članak o pripadnicima otpora, Hutima - borcima proti Izraelskog genocida nad Palestincima
Logged
Pages:  1 ... 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 [143] 144 145   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.