PALUBA
April 20, 2024, 04:22:14 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5]   Go Down
  Print  
Author Topic: Nosač aviona klase Gerald R Ford – projekt nosača aviona budućnosti CVN 21  (Read 51823 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #60 on: December 05, 2021, 07:37:32 am »



Šta se dešava s ponosom Ratne mornarice SAD: Američki „plutajući aerodrom“ prate pehovi


Aktivno uključenje u oružane snage SAD nosača aviona klase „Džerald Ford“ ponovo bi moglo da bude odloženo na neodređeno vreme. Plutajući aerodrom je formalno deo flote, ali još uvek nije u stanju da izvršava borbene operacije.

Da bi se ovaj projekat priveo kraju nema dovoljno delova pa će morati da se skinu s nekih drugih brodova. Šta se dešava sa ponosom američke ratne mornarice?


Pehovi i nedostatak delova za „plutajući aerodrom“

Pandemija kovida je značajno uticala na američku industriju brodogradnje: nivo proizvodnje je opao, a lanci snabdevanja su poljuljani. Vašington priznaje da konstruktori broda nisu na vreme obezbedili komponente za nosač aviona „Džerald Ford“ koji je vodeći u seriji ratnih brodova, piše komentator RIA Novosti Andrej Koc.

Prema planovima, trebalo bi da bude uveliko gotov za bojevo dežurstvo sledeće godine, ali zbog oskudice u vremenu moraju se preduzeti ekstremne mere.

„Zbog nedostatka delova neophodnih za dovršavanje „Džeralda Forda“ morali smo da ih pozajmimo od drugog projekta nosača aviona „Džona Kenedija“. Radi se o kontrolorima motora, izvorima napajanja, malim pumpama, krajnjim prekidačima i nizu drugih delova“, izjavio je portparol Ratne mornarice SAD Klej Dos.

On je naglasio da je „tehnički kanibalizam“ doduše iznuđena, ali prilično rasprostranjena mera u vojnoj industriji. Prema njegovim rečima, kada se izgradnja novih brodova savlada u potpunosti, tada će se srediti i proizvodnja rezervnih delova u potrebnim količinama. Vojno-pomorske snage tvrde da bez obzira na „donaciju“ od nosača aviona CVN-79, „Ford“ će do 2024. godine biti isporučen floti.

Međutim, mogu se pojaviti i druge komplikacije. Supernosač aviona je izuzetno „zahtevno dete“ za američku industriju.


Problemima nema kraja

„Džerald Ford“ je razvijen sredinom 1990-ih kako bi zamenio prvi nosač aviona na nuklearni pogon - američki „Enterprajz“, koji je u vojnoj službi od 1960-ih. Novi „plutajući aerodrom“ počeo je da se gradi 2005. godine, a porinut je u jesen 2013. godine. Ovo je najveći ratni brod na svetu sa deplasmanom većim od 100 hiljada tona.

Njegova dužina je 337 metara, širina 78, a visina 76. Kao pogon ima dva nuklearna reaktora koji proizvode snagu do 700 megavata. Brzina ovog ratnog broda veća je od 30 čvorova (56 kilometara na čas). Autonomija plovidbe je neograničena, samo je potrebno jednom u tri meseca da se obezbede prehrambeni proizvodi za potrebe vojske.

U avionskom sektoru ratnog broda nalazi se stotinak borbenih aviona. Među njima su lovci F/A-18E/F „Super Hornets“, stelt avioni F-35C, avioni za elektronsko protivdejstvo EA-18G „Grouler“, izviđački avioni E-2D „Hokaj“ i transporentni S-2 „Grejhaund“.

Takođe, nosač aviona još može ukrcati helikoptere tipa MH-60R/S i bespilotne letelice. Broj posade i vojnog osoblja predviđen je za više od 4,5 hiljada ljudi, iako su se projektanti trudili da sve maksimalno automatizuju. Brod je trebalo da bude pušten u rad 2016.godine.

Početkom godine „Blumberg“ objavio da se brod pokvario tokom testiranja na moru i pre nego što je porinut, otkriveni su kvarovi koji se mogu otkloniti samo modernizovanjem. Veliko razočaranje su elektromagnetni aerofinišeri koji bi trebalo da prime 1.600 aviona, a u praksi se pokazalo da mogu samo dvadeset pet, dok je elektromagnetni katapult umesto četiri hiljade poletanja obezbedio samo četiri stotine.


Laka meta za hipersonične rakete

Komisija Pentagona nije bila zadovoljna ni liftovima za avione. Otkriveni su kvarovi koji bi mogli negativno da utiču na sve sisteme broda. Problem još uvek nije rešen– od 11 uređaja samo dva normalno funkcionišu. Radarske stanice izgrađene specijalno za nove nosače aviona nisu prošle preliminarne testove.

Ipak, 8. aprila 2017.godine „Džerald Ford” je porinut, a 31. maja je isporučen mornarici. Međutim, tokom plovidbe brzo su se pokvarili ležajevi osovina propelera. U roku od mesec dana brod je popravljen, a zatim, 2018. godine, tokom testiranja na moru pojavili su se kvarovi u pogonskom mehanizmu. Nakon toga, ratni brod je vraćen u bazu. Kako navode američke vojno-pomorske snage, postoje poteškoće u pretvaranju energije generisane nuklearnim reaktorima u rotaciji propelera.

Godinu dana kasnije, ponovo je završio u brodogradilištu zbog kvarova u pogonskom mehanizmu. Naravno, novi brodovi se često susreću sa „dečjim bolestima“, ali izgleda da „Forda“ prati nesreća. Osim toga, zbog brojnih kvarova, njegov trošak je porastao sa 10,5 na 13 milijardi dolara – ova suma je izuzetno ozbiljna čak i za američki odbrambeni budžet. U Vašingtonu su počeli da sumnjaju: da li su veliki i skupi brodovi zaista potrebni?

Pored toga, smatra se da su oni laka meta za najnovije hipersonične rakete.

Ruska flota će 2022. godine dobiti perspektivni kompleks „Cirkon“.

Domet rakete će nadmašiti radijus američkih nosača aviona, a brzina od devet maha činiće je neranjivom za brodske sisteme PVO. Američki analitičari su priznali: „Cirkon“ će napraviti rupe u bilo kom brodu američke mornarice.

Ruski vojni ekspert, general-major u rezervi Vladimir Bogatirjev upozorava da ovo oružje može pogoditi bilo koji cilj sa bilo kog mesta u svetskom okeanu.

„Istovremeno, praktično je nemoguće odbiti napad, s obzirom na hipersoničnu brzinu rakete i mogućnost manevrisanja prilikom približavanja cilju. Pojava „Cirkona“ učinila je da svaki sistem odbrane od raketa bude beskoristan, a naši takozvani „partneri“ to znaju i plaše se“.

Inače, prema medijskim navodima, počela je serijska proizvodnja protivbrodskih „Cirkona“ za brodove i podmornice.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #61 on: January 26, 2022, 11:22:37 am »

Fijasko američke mornarice – ne može da odbrani ni sam sebe
IZVOR: B92, JUTARNJI LIST SREDA, 26.01.2022.

Najskuplji ratni brod američke mornarice, nosač aviona Gerald R. Ford, još nije pokazao da se može efikasno" odbraniti od projektila.

To stoji u novom izveštaju Pentagona za testiranje. Nosač aviona je vredan 13 milijardi dolara.

'Šareni' učinci presretača projektila, radara i sistema za distribuciju podataka na testiranom brodu ograničili su sposobnost uništavanja modela nadolazećeg oružja, iako su senzorski sistemi "na zadovoljavajući način detektovalii, pratili i pogađali ciljeve", prema izveštaju koji je Bloomberg News, kako se navodi, dobio pre njegove objave, prenosi The Telegraph. Prema izveštaju na pet stranica, nosač koji je izgradila kompanija Huntington Ingalls Industries Inc. još uvek je opterećen "niskom ili nepoznatom pouzdanošću" svojih sistema za lansiranje i povratak aviona. A nedavni šok-testovi za procenu ranjivosti ključnih sistema "utvrdili su više nedostataka u dizajnu, koji prethodno nisu otkriveni", navela je Pentagonova kancelarija za testiranje. U izveštaju se navodi da je mornarica već identifikovala nekoliko mogućnosti za poboljšanje nove klase nosača aviona po pitanju "podvodnih pretnji".

'Opada rizik'

Nedostaci koji uporno 'iskaču' potkopavaju nade mornarice da će uspeti Gerald R. Ford da se prikaže kao prvi u novoj klasi nosača na nuklearni pogon koji mogu povećati američku moć na globalnom nivou i koji su borbeno sposobniji, pouzdaniji i ekonomski pristupačniji od klase Nimitz, koju bi trebalo da zamene. Najnovija procena znači i nova pitanja za službenike Pentagona i zastupnike o tome u kojoj će meri mornarica pokazati poboljšanja pre nego što Ford bude raspoređen sredinom sptembra na svoju prvu patrolu sa avionima i pratećim plovilima. U izveštaju, koje sadrži i "kontrolisane neklasifikovane" informacije i koji su prosleđeni mornarici, utvrđeno je kako je u ovom trenutku moguća "samo ograničena procena" učinka borbenog sistema. Navodi se da Nikolas Guertin, novi šef kancelarije za testiranje, planira da pošalje Kongresu privremen izveštaj o Fordovim sposobnostima samoobrane do 30. septembra.

Zapovedništvo mornaričkih sistema na moru u saopštenju je pozdravilo što je dobilo priliku da pregleda izveštaj i da svoje komentare na nacrt procene. "Uopšteno", navodi se, nedavna testiranja nosača nakon isporuke "ukazuju da opada rizik uticaja pouzdanosti sistema na ispunjavanje misije". Nalaženje odgovora na pitanja koja izazivaju zabrinutost u vezi da Fordovim obrambenim sistemima - s njegovim dvopojasnim radarom, usaglašavanjem podataka i drugim naprednim sposobnostima - postaje još hitnije budući da Kina povećava svoje flote patrolnih brodova, fregata, krstarica i konvencionalnih podmornica s naprednim protivbrodskim krstarećim projektilima.

Kvarovi topničkog sistema

Tri dosadašnja mornarička testiranja Fordovog sistema samoobrane na specijaliziranom brodu dizajniranom za procenu tih performansi, "nisu prikladni za procenu sposobnosti borbenog sistema protiv nadzvučnih protivbrodskih krstarećih projektila i podzvučnih manevarskih projektila, a nisu planirani budući testovi protiv pretnji, koji bi mogli da pružie dodatne podatke”, navodi kancelarija za testiranje. Deo brodskog topničkog sistema, navela je kancelarija za testiranje, imao je brojne kvarove vezane uzza pouzdanost, koji su u nekoliko slučajeva sprečili sistem da izvrši misiju. Nakon niza dodatnih evaluacija i uvežbavanja Fordovih vazdušnih snaga, plan je da nosač krene u više operacija s većim brojem saveznika do kraja leta, rekao je novinarima kontraadmiral Džejms Dovnej, izvršni oficir programa mornarice za nosače aviona.

Dovnej kaže kako je mornarica sigurna u borbene sisteme broda, testovi na moru su provedeni i procenjeni i dodeljen je sertifikat što se tiče područja borbenih sistema. Kancelarija za testiranje, naveo je da Ford, verojatno neće postići svoj cilj u odnosu na broj naleta koje može izvesti u od 24 sata, zaključivši da je "temeljen na nerealnim pretpostavkama".

Ne radi ni elektromagnetski katapult

Takođe je rečeno da je tokom 8.157 poletanja i povrataka aviona tokom prošle godine, novi elektromagnetski sistem katapulta na nosaču, koji je izradio General Atomics, pokazao pouzdanost na 272 lansiranja, odnosno znatno ispod potrebnih 4.166. Takođe, njegov sistem za zaustavljanje aviona nakon sletanja, pokazao je stopu pouzdanosti na 41 sletanju, što je "znatno ispod zahteva od 16.500", navela je kancelarija za testiranje. Zapovedništvo mornaričkih sistema na moru izjavilo je da je tokom Fordovog nedavnog boravka na moru, nosač aviona dovršio sva potrebna testiranja, obavio posao pre plana, poboljšao pouzdanost sistema za nove tehnologije, a služio je kao platforma za sprovođenje kvalifikovanja pilota na nosaču aviona na Istočnoj obali za više od 400 novokvalifikovanih i prekvalifikovanih pilota.

Više od 8.100 operacija lansiranja i sletanja, saopštilo je zapovedništvo, ističu sve veće sposobnosti Forda i pružaju sve veće poverenje u to da će potpuno obučena posada Forda i zračne snage na njemu postići potrebnu stopu proizvodnje letova.

Izvor: www.b92.net
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.021 seconds with 22 queries.