PALUBA
March 29, 2024, 02:34:04 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Putin kreće na Libiju: Rusija otvara bazu i priprema se za vojnu intervenciju?!  (Read 3873 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« on: January 27, 2017, 07:47:02 pm »

Putin kreće na Libiju: Rusija otvara bazu i priprema se za vojnu intervenciju?!

Rusija je nakon Sirije, odlučila da se uključi u još jedan kritični sukob. U Libiji će početi da naoružava Libijsku nacionalnu vojsku (LNA) generala Kalife Haftara, koja ratuje s Vladom nacionalnog sporazuma, priznatu od strane međunarodne zajednice.

Informacije o ovom potencijalno eksplozivnom razvoju događaja za "Midl Ist Aj" otkrio je visoki izvor iz alžirske vojske, koja je i sama uključena u haotičnu situaciju u Libiji, prenosi "Index.hr"

- Moramo da se suočimo s činjenicama. Nećemo zauvek čekati političke stranke u Libiji da postignu dogovor. Libiji treba obnova vladavine zakona u celoj zemlji i snažna vojska koja je sposobna da garantuje bezbednost sve do njenih granica. A s Rusima imamo zajedničku viziju- rekao je navedeni izvor.

LNA kontroliše istočni deo Libije i podržava Predstavnički dom smešten u Tobruku, koji se s Vladom nacionalnog sporazuma u Tripoliju nadmeće za kontrolu nad državom. Ova islamistička vlada osvojila je vlast na izborima 2014. ali su njeni protivnici odbili da priznaju itborni rezultat i uspostavili paralelnu vlast.

Alžirski izvor tvrdi da su Rusi postigli dogovor s generalom Haftarom prilikom njegove posete nosaču aviona Admiral Kuznjecov 11. januara kada je uplovio u libijske teritorijalne vode. Dogovori su se prethodno vodili i kad je Haftar u novembru prošle godine posetio Moskvu.

Uz rusko oružje, municiju, vojna vozila i sofisticiranu opremu za nadzor, Haftar bi mogao ostvariti dominantnu poziciju u rastrganoj zemlji. A Rusija bi zauzvrat povratila uticaj koji je izgubila u Libiji padom Moamera Gadafija, ali otišla još dalje - mogla bi da dobije morsku bazu i stalnu prisutnost u severnoj Africi, koju već godinama priželjkuje.

Moskva je s bivšim libijskim vladarom 2011. potpisala unosni ugovor o prodaji oružja, navodno vredan milijarde dolara, koji zbog građanskog rata i njegovog pada nikada nije realizovan - dosad.

- Biće dublje koordinacije u narednom periodu. Haftar će omogućiti ruski pristup lukama u Libiji i takođe im otvoriti pristup vazdušnim lukama- otkrio je drugi izvor, koji je bio pukovnik u libijskoj vojsci pod Gadafijem.

Moskva ne može legalno da prodaje oružje Haftaru, bar ne direktno, zbog embarga UN-a na prodaju oružja koji je na snazi još od 2011. No, Alžir se nameće kao “prirodno rešenje tog problema”, kako kaže izvor, budući da ta zemlja 90% svog oružja uvozi iz Alžira. Deo tog oružja sada bi mogla proslediti Haftaru.

Alžir navodno ne bi imao ništa protiv ovakvog dogovora jer “iako mu (Haftaru) ne veruje potpuno, zna da u ovom trenutku on jedini može osigurati minimum stabilnosti.”

Alžir je u decembru već počeo sa transportom oružja Haftaru, ali pod uslovom da ga koristi samo za borbu protiv militanata Islamske države koja je takođe prisutna u Libiji.

Haftar je značajno popravio svoju poziciju u sukobu zauzimanjem strateških naftnih luka. Procenjuje se da ovaj bivši Gadafijev general, koji se odvojio od njega 2011. trenutno kontroliše 60 hiljada vojnika.

Alžir se zvanično još uvek zalaže za političko rešenje sukoba i pomirenje zaraćenih strana, ali očito u isto vreme polaže svoje karte na stranu za koju misli da će odneti prevagu.

S obzirom da su u Libiji već prisutne američke vojne snage (oko hiljadu vojnika), kao i italijanske, britanske i francuske, i to na strani vlade u Tripoliju, rusko uplitanje moglo bi dovesti do opasne eskalacije sukoba.

Izvor: http://www.vesti-online.com/Vesti/Svet/629782/Putin-krece-na-Libiju-Rusija-otvara-bazu-i-priprema-se-za-vojnu-intervenciju
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #1 on: January 27, 2017, 08:03:43 pm »

Muke njemu. Ima love ka blata.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #2 on: January 27, 2017, 08:14:01 pm »

Muke njemu. Ima love ka blata.

Da, ali ako cena nafte padne, biće u velikom problemu. Mnogo hteo, mnogo započeo...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #3 on: January 27, 2017, 09:35:40 pm »

Овако како је написано у овом чланку изгледа да ће Руси лако и олако кренути у ову авантуру и да је то свршена ствар. Једно од решења и јесте да се нека од сукобљених страна у либијском кошмару наоружа и подржи како би силом освојила и потом на исти начин држала власт. Уосталом тако је и Гадафи владао јер очигледно другачије није ни могуће. Ипак, у случају Либије није Русија та која се једина пита. Ако погрешно одигра, типује на погрешног човека доћи ће у питање и оно што је постигла у Сирији. Зато ценим да ће бити опрезни и да се неће залетати.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #4 on: January 28, 2017, 01:30:00 am »

Се си  иди на место Гадафи го оставија бидејки не беше чист руски играч е сега оваа влада на Либија изгледа ке ги дадат нафтени полиња на русите  на сметка на воена интервенција во Либија. Е сега овие нафтени полиња се под контрола на ISIS така да ке имаме и руска но и египетска воена интервенција .
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #5 on: January 28, 2017, 07:26:18 pm »

Нису Русима нафтна поља приоритет.Имају они довољно и своје нафте.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #6 on: January 29, 2017, 01:11:27 am »




   Pa imaju je i Amerikanci ali eksploatišu ispod 20% poznatih nalazišta na teritoriji SAD-a. Ostala nalazišta se čuvaju kada se potroši arapska nafta i šta mislite kolika će onda biti cena nafte? Zato su Saudijci i ostali na arabijskom poluostrvu počeli da se bave izgradnjom hotela i letovališta kao najizglednijim vidom zarade nakon iscrpljivanja poslednjih rezervi, što se predviđa za sledeću deceniju. Iz tog razloga su organizovana arapska proleća u zemljama u kojima Amerika i njeni sledbenici nemaju toliki uticaj. Sirija je samo poslednji njihov pokušaj da se izvorišta nafte na teritoriji muslimanskih zemalja stave pod kontrolu. Madlen Olbrajt je nedavno sasvim jasno stavila do znanja svetskoj javnosti o namerama NWO čiji je ona sledbenik i jedan od kreatora: ... "da su prirodna bogatstva na teritoriji Rusije ogromna i ne mogu se prepustiti samo jednoj zemlji da ih eksploatiše" ! Nedostaje samo formalna objava rata za ovakvu izjavu, nakon koje bi u svakoj balkanskoj kafani dobila po njušci u slučaju da izjavi nešto slično tipa:" Komšija mnogo ti je ove godine rodila njiva, mogli bismo to da podelimo".

   Uzimanje učešća u Libijskoj konfuziji bi trebalo da predstavlja taktičko preuzimanje inicijative radi zaštite nacionalnih interesa, u slučaju da Rusija stvarno preduzima navedene korake. Ovakve vesti enormno podižu tenzije na međunarodnoj sceni i izazivaju sasvim drugačije analize i komentare od predviđenih, ranijih godina pomno pripremanih u cilju ostvarenja NWO pa čak i ako od svega nema ništa. Izgleda da nosač Kuznjecov nije samo dimio na svom pohodu Mediteranom već je bogami potpalio još jednu vatru.


Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #7 on: January 29, 2017, 01:16:51 pm »

U vezi preostalih rezevi nafte:

Dok sam bio pitomac MVA, mislim 1977. godine, bila je naftna kriza i velika poskupljenja goriva. Dobro se sećam da smo tada u razgovoru zaključili da nikada nećemo moći da vozimo kola jer neće biti goriva - svetski stručnjaci su rezerve procenjivali na 5 - 10 godina, pa je bilo logično da se gorivo čuva za vozove, avione, kamione i brodove, a privatna kola "odoše u istoriju".

Ne bih ni sada polagao baš punu veru izjavama o preostalim rezervama nafte, ukratko - niko to pouzdano ne zna.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #8 on: January 29, 2017, 03:18:33 pm »

Evo liste dokazanih rezervi nafte:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_proven_oil_reserves

Ako se radi odoko 1.500 milijardi barela, podijeli se sa 7 pa se dobiju tone...ispadne cca 215 milijardi tona. A ima jos neistrazenih lezista......

Zanimljiva je prva zemlja Venecuela koju treba destabilizirati, drugu - S. Arabiju koju treba odrzati stabilnom.

Osobno mi je zanimljiva treca - Kanada - za koju je receno..... da je siromasna po nacionalnim bogatstvima  Cool

Tu je posebno vazna politika cijena nafte. Neke drzave se niskom cijenom nafte mogu unistiti, neke otpornije  --- cak i prezive.


Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #9 on: January 29, 2017, 07:35:27 pm »

Za izvođenje zaključka o trajanju rezervi nafte, trebalo bi znati i prosečnu godišnju potrošnju u svetu.

Osim toga, eksploatacija uljnih škriljaca još je skupa, ako nafta počne da presušuje, neće više biti.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #10 on: January 30, 2017, 12:17:01 am »

Нису Русима нафтна поља приоритет.Имају они довољно и своје нафте.

Не тоа дека имаа доволно нафта тука да ги стават и овие нафтени полиња под своја контрола и да ја изолират европа од фосилните горива,
На пример во Сирија се борат со цел да ја спречат саудиска арабија и катар да изградат гасоводи до европа .На тој начин Европа ке биде ставена во енергетска опсада и ке зависат од рускиот плин и нафта.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #11 on: January 30, 2017, 09:35:37 am »

Nafta, nafta.. a zaboravili vodu.. Wink

http://www.economist.com/blogs/dailychart/2011/03/libyas_water_supply
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #12 on: January 30, 2017, 09:50:04 am »



Путинова идеја да буде "газда од славину" се шири.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #13 on: January 30, 2017, 05:42:02 pm »


Да Божо во 50 тите пред се 1956 година кога барале нафта го пронајдоја големото подсахарско езеро кој се полни со вода од реката Нил .
Гадафи го изгради големиот систем наречен големата река направена од човек .Системот го почнаја во 1981 година го завршија во 2009 година и со него можи Либија да ја направат најголема житница во Африка  како што била и во римско време треба да се напомни дека градежни фирми од југославија работат на дел од овој систем во 80 тите .Инаку русите уште во 2009 година имаа удел во гасоводните полиња на Алжир , додека по пучот во Египет и таа држава е под руско влијаније така да целата северна африка сега е под сфера на руско влијаније . И Путин ке можи да врши контрола не само на нафтата и плинот од северна африка туку и на бегалците кој преку северна африка одат во европа.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #14 on: January 30, 2017, 08:49:51 pm »

Čitajući čalank koji je Boro postovao, pade mi na um jedna ideja, koja se čini sasvim realna u haosu koji vlada u Libiji: nije isključeno da su ''veliki'' već načelno dogovorili podelu Libije. U tom kontekstu bi Kirenaika (istočni deo zemlje), kojim vlada LNA i pomenuti Haftar pripao Ruskoj sferi interesa, a Tripolitanija (zapadna Libija), zapadnim silama koje podržavaju vladu u Tripoliju.
Ne verujem da će doći do sukoba između Rusije i zapada (osim možda verbalnih - u javnosti), oko podele, već i ovako podeljene zemlje.
Takva podela bi možda značila i stabilizaciju Libijske drame.

Činjenica je da je u Tobruku nekada postojala velika SSSR vojna baza, zapravo više odvojenih baza, prema nameni.

Boravio sam tamo (odavno), u jednoj od tih baza (za mornaričko naoružanje - rakete, mine i torpeda) i još su na zidu bili zalepljeni ruski kalendari, sa precrtanim danima (datumima), kao da je osoblje brojilo dane kada će poći kući.

Prema priči Libijaca, Rusi su se jednog dana naprasno pokupili i otišli bez ikakvog objašnjenja. (politika je čudo)

Šta je bilo sa opremom, nisam uspeo skontati.

Činjenica je, da sam na jednoj ograđenoj čistini unutar te baze, video veliki broj (nekoliko stotina) napuštenih kamiona, mnogo brodske opreme, motora, agregata, sve zameteno peskom. U toku mog boravka tamo, naišla je ekipa (svi crni k'o čokolada) i sa ogromnim gorionicima na butan boce, prionuli su seckanju kamiona i ostale opreme u sitne komade - pa su sve raseckane komade potovarili u šlepre i odvezli u nepoznatom pravcu.
Bilo je interesantno gledati kako momci bez bojazni prilaze kamionu, ili brodskom motoru, seku ga na komade, ne vodeći računa o minimumu bezbednosti. Dešavalo se često da se zapali ulje u karteru prilikom sečenja, ali to ih uopšte nije tangiralo: par lopata peska po vatri - i idemo dalje!

Prostor gde su kamioni i oprema bili nabacani bio je veličine nekoliko fudbalskih igrališta i sve je bilo krcato. Veoma brzo je sve raščišćeno (mislim manje od mesec dana).

Domaćini su pričali, da u okolini Tobruka postoji nekoliko SSSR baza i skladišta.

Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.