PALUBA
January 18, 2025, 10:11:03 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije unesite tačno Vašu e-mail adresu i obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28   Go Down
  Print  
Author Topic: Rusija - Kina: Odnosi strateškog partnerstva  (Read 50648 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 468



« Reply #250 on: August 20, 2022, 09:47:59 am »




Sastaju se Putin i Si Đinping?


Kineski lider Si Đinping mogao bi da se sastane sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, objavio je "Volstrit žurnal", pozivajući se na izvore.

Kako je naveo, Si Đinping mogao bi da otputuje u septembru u Centralnu Aziju i tamo se sastane sa Putinom na marginama samita Šangajske organizacije za saradnju (ŠOS).

Prema navodima izvora, Sijeva kancelarija je ove nedelje nagovestila da bi on mogao lično da prisustvuje samitu, koji bi trebalo da se održi u uzbekistanskom gradu Samarkandu 15. i 16. septembra. Kancelarija je takođe počela da se priprema za moguće bilateralne sastanke sa Putinom, kao i sa liderima Pakistana, Indije i Turske, prenosi RT.

Dok je Kremlj još u julu potvrdio da će Putin učestvovati na samitu ŠOS-a, još nije objavljeno da li će putovati u Samarkand ili će učestvovati putem video poziva.

Odluka da Si prisustvuje samitu navodno je doneta nakon što Peking nije uspeo da odvrati predsedavajuću Predstavničkog doma Kongresa SAD Nensi Pelosi od posete Tajvanu ranije ovog meseca, tvrde izvori "Volstrit žurnala".

Pošto je Peking posetu video kao znak pritiska Zapada na Kinu, putovanje u Centralnu Aziju bi naglasilo nameru kineskog lidera da joj se suprotstavi izgradnjom čvršćih odnosa sa zemljama koje nisu bliski saveznici SAD, objasnili su izvori.

Putin je ranije ove nedelje osudio putovanje Pelosijeve i nazvao ga "drskom demonstracijom nepoštovanja suvereniteta druge zemlje".

Očekuje se da će prvi sastanak Putina i Sija licem u lice, od početka ruske specijalne vojne operacije u Ukrajini biti održan na samitu G20 na Baliju u novembru, nakon što je indonežanski predsednik Džoko Vidodo potvrdio da će oba lidera prisustvovati.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 468



« Reply #251 on: August 20, 2022, 02:50:08 pm »




Mediji: Učešće Putina i Sija na samitu G20 - demonstracija nepokoravanja dominaciji Zapada


Lideri Rusije i Kine, Vladimir Putin i Si Đinping, ako budu učestvovali na samitu G20 na Baliju u novembru, mogli bi to da iskoriste kako bi zajedno pokazali da se neće povinovati dominaciji Zapada i da potvrde svoj međunarodni značaj, piše „Saut Čajna morning post“.

Podsetimo, predsednik Indonezije Džoko Vidodo izjavio je da mu je ruski predsednik lično potvrdio da namerava da učestvuje na samitu, kao i da će na skup doći i Si, iako kinesko Ministarstvo spoljnih poslova tu informaciju još nije potvrdilo.

U članku se navodi da će napetost između Moskve i Pekinga sa jedne strane i Zapada s druge najverovatnije baciti senku na ssastanak G20 i imati posledice po druge zemlje, bez obzira na njihove stavove o sukobu u Ukrajini ili napetim odnosima između Kine i SAD.

List navodi reči Vidoda da suparništvo velikih sila izaziva uznemirenje, a da njegova zemlja želi da učini da u tom regionu vladaju mir i stabilnost kako bi se ostvario ekonomski rast.

„To ne želi samo Indonezija, nego i zemlje Azije“, citira kineski list Vidoda.

List navodi i da će, ako Si dođe na Bali, to biti njegova prva inostrana poseta od početka pandemije.

Odluka kineskog predsednika treba da bude odraz pozicije sile i otvorenosti za produbljivanje i obnavljanje komunikacije sa svetom na nivou pre pandemije, smatra osnivač izdanja „Oksford politikal rivju“ Brajan Vong.,

Odluka ruskog lidera da dođe na samit, smatra on, ima još više simboličan značaj - to je pokušaj Rusije da pokaže da kao i pre igra ključnu ulogu i da se oslanja na međunarodni poredak.

Prema njegovom mišljenju, svet će u tome videti fundamentalni signal spremnosti Kine da se otvori i znak da se Rusija vraća na međunarodnu scenu.

Ekspert za međunarodne odnose sa indonežanskog Univerziteta Rahmat Julijantoro smatra da se prisustvo dvojice lidera može tumačiti kao vid njihovog opiranja dominaciji Zapada.

„Si Đinping će iskoristiti taj događaj da direktno izloži stav Pekinga o različitim političkim, ekonomskim i bezbednosnim pitanjima u savremenom svetu“, smatra analitičar.

On dodaje da ako svi lideri G20 budu učestvovali na samitu to će biti znak da je spoljna politika Indonezije slobodna i aktivna i da se ne potčinjava nijednoj strani.


izvorl
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 09:53:19 pm
Posts: 22 949


« Reply #252 on: August 20, 2022, 04:45:27 pm »

Ако дођу Путин и Си, врло је вероватно да ће их лидери земља Запада бојктовати или ће на самит послати министре .
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 468



« Reply #253 on: August 21, 2022, 07:00:13 am »




Vojne vežbe Rusije i Kine – trn u oku NATO i Vašingtona


Moskva i Peking jačaju vojnu saradnju kako bi osigurali bezbednost svojih zemalja u uslovima nestabilne vojno-političke situacije u svetu i koordinisali napore, stvarajući tako protivtežu NATO bloku, kažu ruski eksperti komentarišući predstojeće vojne vežbe „Vostok 2022“.

Ove vežbe su veoma važne, posebno u kontekstu geopolitičke konfrontacije i hibridnog rata koji protiv Rusije i Kine vodi kolektivni Zapad, dodaju stručnjaci.

Jačanje rusko-kineske vojne saradnje uz to sugeriše da Moskva i Peking shvataju da pretnje po njihovu bezbednost dolaze iz jednih te istih centara. Što se tiče praktičnog značaja ovih vežbi, pripadnici Oružanih snaga RF i Kine, kao i drugih zemalja koje učestvuju u manevrima, razmenjuju iskustva, jačaju međusobno poverenje, usavrašavaju borbenu spremnost i veštine.

„Strani vojni eksperti ističu opasnost od ovakvih manevara, jer su verovali da će se Amerika u budućnosti obračunati sa Rusijom i Kinom i da ruska i kineska vojska neće moći da sarađuju. Međutim, na vojnim vežbama vojske dve zemlje pokazuju da mogu ne samo da sarađuju i kordinišu akcije, već i da, ako je potrebno, sprovode razne vojne operacije, uključujući i upotrebu strateških snaga, a kada to kažem mislim na nuklearne snage“, kaže ruski vojni ekspert Aleksej Leonkov.

Strateška komandno-štabna vežba „Vostok 2022“ održaće se u Rusiji u periodu od 30. avgusta do 5. septembra, a u njima će, osim ruske i kineske armije, učestvovati i vojske Indije, Belorusije, Tadžikistana, Mongolije i drugih zemalja.

Manevri će se održati na 13 poligona Istočnog vojnog okruga, a u njima će učestvovati ruske elitne Vazdušno-desantne snage, dalekometna i vojno-transportna avijacija, kao i trupe stranih država. Vežbama će rukovoditi načelnik Generalštaba Oružanih snaga RF Valerij Gerasimov.

Kina šalje svoju vojsku na vežbe kako bi produbila praktičnu i prijateljsku saradnju sa vojskama drugih zemalja, povećala nivo strateške saradnje sa svim učesnicima i poboljšala sposobnost suprotstavljanja različitim pretnjama, saopštilo je kinesko Ministarstvo odbrane, napominjući da to učešće „nema veze sa aktuelnom međunarodnom i regionalnom situacijom“.


Rusija i Kina jačaju vojnu saradnju

U manevrima će biti razrađena upotreba trupa u obezbeđivanju vojne bezbednosti u istočnom regionu. Ruski eksperti kažu da se danas stvara situacija u kojoj dolazi do polarizacije svetskih sila i stvaranja dva suprotstavljena tabora, između ostalog i u Azijsko-pacifičkom regionu. S jedne strane, to su SAD i njihovi saveznici, nova organizacija AUKUS, Južna Koreja i Japan, a sa druge strane se formira savez između Moskve i Pekinga.

Kina poslednjih godina redovno učestvuje u vojnim vežbama u Rusiji, a broj kineskih jedinica u ovim vežbama se stalno povećava. To ukazuje da se saradnja Rusije i Kine u vojnoj oblasti intezivira. To je, po mišljenju eksperata, povezano sa akcijama SAD, koje vode otvorenu neprijateljsku politiku prema Rusiji i Kini. Ocena je i da su strateške komandno-štabne vežbe „Vostok 2022“ signal zapadnim zemljama da su Peking i Moskva spremni da zajednički odgovore na promene vojno-političke situacije u Aziji.

„Reći ću vam da broj vežbi koje izvodimo sa Narodnooslobodilačkom vojskom Kine svake godine raste. U to ne ubrajam, na primer, događaje kao što su Vojne igre u kojima vojnici kineske vojske učestvuju od samog početka. Štaviše, deo tih Igara se održava u Kini. Odnosno, može se sa sigurnošću reći da će ovakva saradnja dovesti do onoga što će postati osnova vojno-političkog saveza od koga se na Zapadu najviše plaše, ali svojim delovanjem, sankcijama doprinose nastanku tog saveza“, ističe ruski ekspert.


Rusko-kineske vežbe „trn u oku“ Vašingtona

Leonkov dodaje da su Rusija i Kina u poslednjih nekoliko godina značajno povećale vojnu saradnju. Kao primer on navodi zajedničke vežbe „Pomorska saradnja“, zatim manevre „Kavkaz“, „Vostok“ na Dalekom istoku i u akvatoriji Tihog okeana i mnoge druge, gde su Kinezi učestvovali bilo kao posmatrači ili dirketni učesnici.

Ministarstva odbrane Rusije i Kine uvek su isticala da su ovi događaji usmereni na jačanje sveobuhvatne strateške saradnje i partnerstva, kao i na produbljivanje praktične saradnje u vojnoj sferi. Istovremeno, Peking i Moskva su više puta naglašavali da razmena vojnog iskustva između Ruske Federacije i Kine nije usmerena protiv trećih zemalja.

Vašington se već oglasio povodom manevara „Vostok 2022“ navodeći da ove vežbe smatra „rutinskim“. Međutim, ruski eksperti su uvereni da će SAD i njihovi saveznici negativno reagovati na nove zajedničke rusko-kineske vežbe, te da će to iskoristiti da optuže dve sile za stvaranje dodatne eskalacije. Ipak, svrha ovih vežbi je drugačija – pre svega, cilj je zaštita njihovih granica i stvoranje određenog uporišta radi bezbednosti Rusije i Kine u budućnosti.

„Razmena iskustava i zajednička borbena obuka približavaju naše Oružane snage i, u slučaju opasnosti, može doprineti boljem borbenom delovanju u što kraćem roku“, zaključio je Leonkov.

Vojni eksperti takođe ističu da su vežbe koje se održavaju u Rusiji i u inostranstvu na ceni, a da su vojnici drugih zemalja veoma zainteresovani za iskustvo koje je ruska vojska stekla u savremenim borbenim uslovima, pre svega u Ukrajini i Siriji.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 468



« Reply #254 on: August 22, 2022, 12:21:00 pm »




Rusija ostaje najveći kineski snabdevač nafte


Rusija je u julu treći mesec zaredom ostala najveći snabdevač nafte Kini, preneo je Rojters, pozivajući se na podatke glavne kineske carinske uprave.

Kina je u julu iz Rusije uvozila oko 1,68 miliona barela nafte dnevno, dok je Rusija u maju u Kinu izvezla rekordnih skoro dva miliona barela dnevno, navodi RIA Novosti.

Uvoz nafte iz Saudijske Arabije u Kinu prošlog meseca iznosio je 1,54 miliona barela dnevno.

Ova cifra se povećala nakon što je u junu bila najniža u više od tri godine.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 468



« Reply #255 on: August 24, 2022, 01:39:44 pm »





Šangaj, Kina ....




[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Šangaj .....jpg (177.61 KB, 817x1199 - viewed 7 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Last Login:Today at 10:05:28 pm
Posts: 11 794



« Reply #256 on: September 07, 2022, 12:21:02 pm »

GASPROM PRELOMIO: Dolar ispada, Kina će gas plaćati u rubljama i juanima

RUSKI Gasprom i Kineska nacionalna naftna korporacija (CNPC) potpisali su sporazum o prelasku plaćanja za isporuku ruskog gasa Kini na juane i rublje, umesto na dolare, saopštio je danas ruski gigant.

Izvršni direktor Gasproma Aleksej Miler rekao je da je omogućavanje plaćanja u ruskim rubljama i kineskim juanima od obostrane koristi za Gasprom i CNPC, prenosi Rojters.

- Verujem da će se time pojednostaviti plaćanja i da će to biti odličan primer za druge zemlje i pokrenuti naše ekonomije - naveo je Miler, dodaje TAS S.


Izvor
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Last Login:Today at 10:05:28 pm
Posts: 11 794



« Reply #257 on: September 12, 2022, 09:22:46 pm »

Kina jasna: Spremni smo – zajedno sa Rusijom

Jang Jiechi, šef Komisije za spoljne poslove Centralnog komiteta KP Kine rekao je Kina spremna da zajedno sa Rusijom brani interese dve zemlje.

To je rekao tokom sastanka sa ruskim ambasadorom u Pekingu Andrejem Denisovim, piše RIA.

"Kina je spremna da sarađuje sa Rusijom kako bi dala suštinu strateškoj interakciji dve zemlje na visokom nivou i zaštitila zajedničke interese, kao i da pomogne u razvoju međunarodnog poretka u pravednijem i razumnijem pravcu", rekao je Jang.

Prema njegovim rečima, strane čvrsto podržavaju jedna drugu po pitanjima koja se tiču fundamentalnih interesa dve zemlje.

Izvor
Logged
fazan
Moderator
poručnik fregate
*
Offline Offline

Last Login:Today at 12:24:04 am
Posts: 4 073


« Reply #258 on: September 12, 2022, 10:32:53 pm »

Сви који мисле да ће Кина бити неутрална, пре свега ради западног тржишта, су у заблуди. Кинески национални доходак је 30 хиљада милијарди долара, мерено паритетом куповне моћи. Кина је развила једно огромно домаће тржиште и далеко мање зависи од извоза него пре 20 или 30 година. Освојили су тржишта у земљама трећег света, у Африци и Јужној Америци. Трговински рат ће без сумње бити болан, али ће га осетити сви. Где ће Немци да продају 30 милијарди долара у возилима? Французи годишње извезу у Кину преко 2 милијарде долара у парфемима и козметици  Grin

Кинези посматрају како се Светска трговинска организација руши као кула од карата. Правила која су важила док нису ојачали и угрозили економске позиције Запада сада више не важе.

Тајван је за Кину питање националног поноса, могао је следећих 100 година да буде самосталан, све док се (макар номинално) не доводи у питање кинески суверенитет над острвом. Путовања америчких сенатора су била потпуно непотребна и штетна.

Русија је веома значајна за Кину, како политички тако и економски. Ако је Кина до сада помагала Русију дискретно, сада ће скинути рукавице.
Logged
babaroga
vodnik I klase
*
Offline Offline

Last Login:April 02, 2024, 04:48:37 pm
Posts: 517



« Reply #259 on: September 13, 2022, 10:38:00 am »

Zaboravljate Indiju i Afriku.

Kina ima 1.7 milijarde stanovnika, od toga, 20-25% imaju kupovnu moc nas "zapadnjaka", sto vam je nesto oko 350+ miliona ljudi.

Idija ima 1.3 milijarde ljudi, isto oko 25% ima kupovnu moc "zapadnjaka", oko 300+ miliona.

Afrika je na usponu, a da ne pricamo o juznoj americi. Kinezi imaju trziste of milijardu ljudi, ako se iskljuce EU i USA....
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 22 queries.