PALUBA
December 05, 2024, 10:52:45 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jedan broj, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28   Go Down
  Print  
Author Topic: Rusija - Kina: Odnosi strateškog partnerstva  (Read 50117 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 468



« Reply #50 on: June 12, 2021, 04:49:34 pm »




Quote
Russia Assures China Before US-Russia Summit: We Are "Smarter than Americans Think"



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 468



« Reply #51 on: June 14, 2021, 02:50:57 pm »



Putin: Zapad pokušava da uništi dobre odnose Rusije i Kine


Zapad pokušava da uništi strateško partnerstvo između Rusije i Kine, saopštio je ruski predsednik Vladimir Putin u intervjuu En-Bi-Siju.

"Zadovoljni smo nivoom naše saradnje koja se poslednjih nekoliko decenija razvija i koja je na nivou koji je bez presedana. To cenimo, kao i naši kineski prijatelji", rekao je ruski lider, komentarišući odnose Moskve i Pekinga. Po njegovim rečima, između dve države je formirano strateško partnerstvo kakvog pre toga nije bilo.

"Primećujemo pokušaje uništenja odnosa između Rusije i Kine. Vidimo da se ti pokušaji dešavaju u političkoj ravni", naglasio je Putin.

Predsednik je rekao da se to radi u svim sferama saradnje sa Kinom, uključujući politiku, ekonomiju, tehnologije i vojno-tehničku saradnju.

"Ne smatram da je Kina pretnja za nas", ukazao je Putin.

On je naglasio da Rusiju ne plaši rast vojne moći Kine, jer se, između ostalog, i ruska odbrana nalazi na dovoljno visokom nivou.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 468



« Reply #52 on: June 15, 2021, 07:55:56 am »



Vašington zabrinut: Saradnje Rusije i Kine prersta u „nešto znatno trajnije i strateško“


Administracija predsednika Amerike Džozefa Bajdena zabrinuta je zbog sve višeg nivoa saradnje Rusije i Kine, piše „Politiko“ pozivajući se na visoko rangirane zvaničnike.

Prema rečima sagovornika portala, dugo vremena odnosi Rusije i Kine bili su ograničeni na taktičku saradnju i privremeno partnerstvo. Međutim, u poslednje vreme saradnja između dve zemlje transformiše se u „nešto znatno trajnije i strateško“.

„Saradnja Rusije i Kine koju pratimo poslednjih deset godina je dublja i, iskreno, izaziva veću zabrinutost. Mislim da na određenom nivou ta saradnja funkcioniše kao kvazi-alijansa“, piše „Politiko“ i dodaje da dve zemlje često imaju jedinstven stav kada je reč o važnim pitanjima u UN, podižu saradnju u trgovinskoj, vojnoj  i tehnološkoj sferi.

Prema rečima izvora „Politika“, američko rukovodstvo će morati da „revidira strategiju“: da li će Amerika obuzdavati obe zemlje ili će razraditi različite pristupe.

Kratkoročno gledano, navodi jedan od sagovornika, pitanja koja izazivaju zabrinutost potiču od Rusije ali dugoročno gledano izazov koji predstavlja Kina brine najviše.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 468



« Reply #53 on: June 15, 2021, 11:39:37 am »




Quote
We see 'attempts' at 'destroying' Russia-China ties - Putin

Russian President Vladimir Putin takes questions from NBC reporter on relations with China June 15 in Moscow, before his coming meeting with Joe Biden in Geneva:

"I will tell you quite frankly. Can I be completely honest? (SIMMONS HEARD SAYING 'YES') We can see attempts at destroying the relationship between Russia and China. We can see that those attempts are being made in practical policies. And your questions, too, are related to this. I have stated my position to you."

"I believe that this is sufficient, and I'm confident that the Chinese leadership, understanding the entire set of these issues, including the part of their population who are Uyghurs, will find the necessary solutions to make sure that the situation remains stable and benefits the entire multi-million-strong Chinese people, including its Uyghur part."

"We have been working and will continue to work with China, which applies to all kinds of programs, including exploring deep space. And I think there is nothing but positive information here. Frankly, I don't see any contradictions here."





Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 038



« Reply #54 on: June 17, 2021, 05:55:59 am »

Dok Zapad sve glasnije kritikuje Putinovu Rusiju i Sijevu Kinu, ono što se dešava u senci plaši Bajdena
M.I.M. 17.06.2021.

Džo Bajden i Vladimir Putin sastali su se juče u Ženevi da razgovaraju o “najlošijim odnosima” unazad više godina, a očekivanja nisu velika.

Dok je američki predsednik tvrdio svoj ulog na samitu s Putinom gusto načičkanom turnejom po Evropi (od nedelje do srede bio je na samitima G7, NATO pakta i američko-evropskom), Kina i Rusija, obe izdvojene kao pretnja na istim susretima – mogle bi da se okrenu jedna drugoj zarad podrške. Suočene sa zapadnim blokom, Rusija i Kina će verovatno ojačati svoje veze bez obzira na ishod rusko-američkog samita, kažu stručnjaci.

NATO je u ponedeljak zaključio da Kina predstavlja “sistematski izazov” međunarodnom poretku, ukazujući na zabrinutost zbog vojne saradnje s Rusijom, te da su ruske akcije pretnja evroatlantskoj bezbednosti.

Putin je pre samita ocenio da su se američko-ruski odnosi “srozali na najniži nivo poslednjih godina”, dok je Bajden rekao da SAD žele “stabilan i predvidljiv” odnos s Moskvom. Ruski predsednik je takođe rekao da je bilo pokušaja da se uništi njihov odnos s Kinom, ali da su njihove veze na “visokom nivou bez presedana”.

"Bez izbora"

“Saut Čajna morning post” (SCMP) piše da Kina i Rusija “nemaju izbora” nego da udruže snage, dok “Politiko” navodi da se Bajden plaši šta “najbolji prijatelji” – kineski predsednik Si Đinping i ruski Putin – mogu da urade zajedno.

Ši Jinhong, profesor Univerziteta Renmin u Pekingu, ukazao je da su saopštenja sa samita NATO i G7 uzrokovala još više antagonizma između Moskve i Vašingtona i da samit u Ženevi to neće mnogo promeniti. A tenzije sa Zapadom mogle bi dovesti do jačih veza između Rusije i Kine.

- Kako trenutna klima nalaže, Kina i Rusija nemaju izbora nego da ojačaju svoju stratešku, vojnu i diplomatsku saradnju – rekao je Ši.

Lu Sjang, stručnjak za SAD Kineske akademije društvenih nauka, kaže da je Vašington pokušao da olakša tenzije čineći ustupke na ruski gasovod Severni tok 2 do Nemačke, projekt kojem se Vašington snažno protivi.

- Bajden će testirati Putina i pokušati da se razmeni s njim u pokušaju da podeli kinesko-ruske odnose – ističe Lu, dodajući da će Moskva nastaviti da jača veze s Pekingom i da bi u drugoj polovini ove godine moglo biti više angažmana na tom planu.

Nuklearna saradnja

Si i Putin su dogovorili dublju saradnju u maju, tokom virtuelne ceremonije pokretanja izgradnje četiri nova reaktora u okviru kinesko-ruskog nuklearnog projekta. NATO je na samitu ukazao na “pretnju Kine”, a kao jedan od razloga za brigu pominje se i nuklearno oružje. A početkom ovog meseca kineski i ruski zvaničnici proslavili su 20 godina Sporazuma o dobrosusedskim, prijateljskim odnosima i saradnji, kad je kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji rekao da su odnosi dve zemlje “dosegli nove visine” i da su na putu da ostvare “veći obim, šire polje i dublji nivo” odnosa.

Odnosi Rusije i Kine istorijski su išli gore-dole, ali poslednjih godina dve zemlje često sarađuju kao tandem na diplomatskom frontu, posebno u multilateralnim institucijama poput Ujedinjenih nacija, piše “Politiko” dodajući da jedna obično prati drugu u pitanjima od pojedinačne važnosti. Tako je, na primer, Kina stala na stranu Rusije po pitanju politike prema Siriji. Bilateralna trgovinska saradnja dve zemlje je u porastu, premašen je prag od 100 milijardi, a Moskva i Peking žele da ga udvostruče do 2024. Međutim Kina je daleko dominantnija i dinamičnija kad je reč o ekonomiji. Dok je Kina ruski trgovinski partner broj 1, Rusija ne ulazi ni na listu od prvih 10 kineskih partnera.

Vojna saradnja

Međutim SAD najviše brine povećana vojna i tehnološka saradnja dve zemlje.

- Napredni borbeni avioni, hipersonične tehnologije, veoma efikasni radari, borbeni intregacioni sistemi koji efikasnije povezuju različite usluge, nuklearni pogon podmornica, noćni vid – mogu tako da nastavim u nedogled. To su sve područja na kojima su Rusija i Kina blisko sarađivale – naveo je jedan viši zvaničnik Bajdenove administracije.

Analitičari ukazuju i na “sve učestalije i složenije” zajedničke vojne vežbe Rusije i Kine, a njihova tehnološka saradnja – kako su istakli Andrea Kendal Tejlor i Dejvid Šulman – “mogla bi na kraju da omogući da se modernizuju brže zajedno nego što to SAD mogu same”. Njihove kolege Tomas Grejem i Robert Legvold su još početkom godine istakli da njihova zajednička “težina” može pojačati izazov koji daleko premašuje njihovu pojedinačnu pretnju.

- Kako se približavaju ekonomski, tehnološki, vojno i diplomatski a njihova saradnja u svakoj od tih sfera prelazi nove pragove, njihova kombinovana težina u Istočnoj Aziji i širom Centralne Evroazije može naduvati izazov daleko dalje od onog koji predstavljaju pojedinačno – rekli su “Politiku”.

Šta Kina kaže?

Portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Džao Liđijan pohvalio je nedavno rastuće odnose sa Rusijom, ukazujući da su oni - uprkos zabrinutosti zapadnih nacija – “važna snaga za stabilnost u turbulentnom svetu”. On se oglasio svega jedan dan nakon samita NATO na kojem su lideri upozorili na “sistematske izazove” i zauzeli oštar stav spram Kine, ističe “Foks njuz”.

- Fer je reći da je kinesko-rusko sveobuhvatno strateško partnerstvo koordinacije za novu eru za sve dimenzije i za sva vremena. Nebo je granica za prizemnu kinesko-rusku saradnju – izjavio je Džao u utorak. On je istakao da Kina nije “sistematski rival” Evropi i optužio SAD da vode anti-kinesku politiku.

- Svi pokušaji da se kinesko-ruski odnosi potkopaju su osuđeni na propast – poručio je Džao, dodajući da se Kina nada da takvi napori neće otići dalje putem političke konfrontacije blokova. Kineski zvaničnik je takođe osudio saopštenja sa samite G7 i ocenio da oni “namerno kleveću” Peking.

- SAD su zle i loše – rekao je Džao.

Neravnoteža snaga

Iako se u zadnje vreme intenzivnije približavaju, između Rusije i Kine i dalje ima mnogo nepoverenja. Rusija je poslednjih godina optuživala Kinu za krađu vojne tehnologije i sumnja u namere Pekinga kad je reč o energetici i drugim inicijativama u Arktičkom krugu, a ne slažu se ni oko Indije kojoj Moskva prodaje oružje i gaji s njom solidne, a Peking zategnute odnose. Rusija se, s druge strane, oseća sve više kao mlađi partner u odnosu sa sve jačom Kinom i postaje ogorčena zbog toga. Putin je, naravno, svestan ove neravnoteže sila. Neki analitičari se čak pitaju da li je nedavno gomilanje ruskih vojnika na ukrajinskoj granici trebalo da podseti SAD da se Rusija ne može ignorisati dok se Bajden fokusira na “pretnju” Kine.

Bajden je u ponedeljak rekao da će na samitu sa Putinom razjasniti da postoje područja na kojima njihove zemlje mogu da sarađuju i da će SAD reagovati ako ruski predsednik izabere da ne sarađuje. U nedavnom intervjuu za “NBC njuz” Putin je pozvao SAD da sa Rusijom udruži snage u borbi protiv sajber kriminala i rekao da je Moskva zainteresovana za saradnju sa Vašingtonom u svemiru.

Svemirska saradnja

Rusija i Kina su, podseća “Njujork tajms”, obećale jedna drugoj saradnju na planu svemirskih misija, postavljajući tako scenu za novu svemirsku trku sa SAD i njenim partnerima. Peking i Moskva udružili su se za robotsku misiju na asteroid planiranu za 2023, te koordinišu nizom lunarnih misija namenjenih izgradnji trajnih baza na južnom polu Meseca do 2030.

Sovjetski savez je pre 63 godine poslao prvog čoveka u svemir, ali je u decenijama koje su u sledile kaskao za američkom svemirskom agencijom Nasom. Ipak, i nakon raspada SSSR-a Rusija je ostala važna svemirska sila, koja se priključila SAD radi izgradnje Međunarodne svemirske stanice. Sada, međutim, budućnost ruskog svemirskog programa ide rame uz rame s novom svemirskom silom – Kinom. Kako je rekao istraživač Moskovskog centra Karnegi Aleksandar Gabujev:

- Kina ima ambiciozni program, resurse koji to prate i ima plan. Rusija, za razliku od njih, treba partnera.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 468



« Reply #55 on: June 20, 2021, 07:23:37 am »



"Global tajms": Bajden pokušava da zabije klin između Moskve i Pekinga


Predsednik SAD Džo Bajden iz sve snage se borio da zabije klin između Moskve i Pekinga tokom konferencije za štampu nakon samita u Ženevi, piše „Global tajms“.

Portal naglašava da je Bajden samo pred novinarima mogao da izjavi da Kina vrši pritisak na Rusiju i da je u toku ofanziva Pekinga na njenu teritoriju, jer tokom sastanka sa Vladimirom Putinom "bi mu bilo neprijatno da iznese takvu glupost".

Autori članka su ovo nazvali provokacijom koja unižava ruski narod. Oni smatraju da upravo SAD vrše pritisak na Rusiju, stvarajući joj ekonomske poteškoće.

"Bajden jednostavno želi da prebaci krivicu na Kinu. To je iluzija", smatraju eksperti.

Kako se naglašava, kopnene granica između Rusije i Kine je zaista duga, ali neosporna, zbog čega tamo vlada mir i vodi se aktivna ekonomska saradnja.

"Moskva i Peking su strateški partneri i poverenje koje vlada između njih ima snažnu političku osnovu", piše "Global tajms".

U Kini se nadaju da će Džo Bajden i njegova administracija napustiti ideju narušavanja odnosa dve zemlje.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 038



« Reply #56 on: June 22, 2021, 10:14:09 am »

Ruski ambasador po povratku u SAD razgovarao sa novinarima
Novosti onlajn 22. 06. 2021.

NIKO nikada neće uspeti da zavadi Rusiju i Kinu, izjavio je ambasador Rusije Anatolij Antonov po povratku u Sjedinjene Američke Države.

Ambasada je prethodno saopštila da je Antonov u ponedeljak održao prijateljski sastanak sa kineskim ambasadorom u SAD Cui Tjankajem, koji privodi kraju poslovno putovanje u Vašingtonu i se vraća u svoju zemlju 23. juna. S tim u vezi, Antonov je u ambasadi zamoljen da kaže više o tom sastanku.

- Rekao sam da bi mi, bez obzira na to što sam stigao juče uveče, bilo drago da se sastanem sa mojim kineskim kolegom, prijateljem i da razgovaram o problemima rusko-američkih odnosa. Ispričao sam o rezultatima samita u Ženevi. Želeo sam da ga pitam kako on vidi izglede za američko-kineske odnose i još jednom naglasim da nas niko nikada ne može da nas zavadi, ukoliko između Rusije i Kine postoje strateški partnerski i prijateljski odnosi - objasnio je Antonov. Pokušaje zabijanja klin u odnose između Moskve i Pekinga preduzimala je i prethodna i sadašnja američka administracija, podsetio je on.

Nove sankcije protiv Rusije

Istovremeno, Antonov se osvrnuo i na najavu iz Bele kuće da administracija u Vašingtonu namerava da uvede nove sankcije protiv ruskih kompanija koje učestvuju u izgradnji gasovoda „Severni tok 2“, kao i da priprema i nove sankcije protiv Moskve zbog situacije oko ruskog blogera Alekseja Navaljnog. S tim u vezi, Antonov kaže da uvođenje novih antiruskih sankcija neće dati pozitivan rezultat u razgovoru Moskve i Vašingtona, kao i da neće uticati na spoljnu i unutrašnju politiku Rusije. Prema njegovim rečima, stotine sankcija koje su uvedene poslednjih godina pokazale su da Rusija može „mirno da živi i radi“.

- Sankcije apsolutno ne mogu da utiču na spoljnu politiku ruske države, kao ni na unutrašnju - naglasio je ruski ambasador i dodao da je na Vašingtonu izbor kako će se graditi ti odnosi.

On smatra da je neophodno baviti se konkretnim problemima, a ne pokušavati da se preti Ruskoj Federaciji, jer uz pomoć pretnji, ucena i sankcija teško da neko može da očekuje da će Moskva preispitati svoju spoljnu ili unutrašnju politiku i da će slediti „naređenja“ iz Vašingtona.

Strateška stabilnost

Što se tiče pitanja strateške stabilnosti, Moskva je usmerena na dijalog sa Vašingtonom koji će dati konkretne rezultate, dodao je. Rusija se u toj sferi nada da će zajedno sa SAD izraditi formulu bezbednosti nakon samita u Ženevi, rekao je ambasador. Istovremeno, rekao je da se ruska strana nada pozitivnom odgovoru SAD na inicijativu za dijalog o sajber-bezbednosti. Izgradnja pragmatičnih i ravnopravnih odnosa između Rusije i Sjedinjenih Američkih Država zavisi od političke volje američke strane.

- Želim da istaknem konstruktivan stav ruskih diplomata, ruske strane prema izgradnji ravnopravnih, pragmatičnih odnosa sa SAD. Danas sve zavisi od političke volje Vašingtona, da li je on spreman da zapravo realizuje u praksi one pozitivne reči koje su izgovorili naši predsednici u Ženevi - izjavio je on.

Diplomata je potvrdio da je već poslao zahteve za održavanja sastanaka brojnim američkih resorima i organizacijama kako bi napredovali dogovori predsednika Rusije i SAD, Vladimira Putina i DŽoa Bajdena. Prema njegovim predviđanjima, uskoro će se pokazati koliko će takve konsultacije biti efikasne u razvoju dogovora postignutih na samitu. Podsetimo, Antonov se 20. juna vratio u Vašington iz Moskve gde je bio na konsultacijama o stanju rusko-američkih odnosa.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 468



« Reply #57 on: June 25, 2021, 02:26:32 pm »



Quote
Russia-China Embrace

Russia-China relations are strong and getting deeper. We are told this is dangerous for the Washington-led world. Is it? Why are Moscow and Beijing moving closer together? Did the miscalculations of the Washington Consensus have anything to do with it? Is the China-Russia alliance made in America?


Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 038



« Reply #58 on: June 28, 2021, 08:48:28 am »

Rusija će prosperirati na čelu sa Putinom
Novosti onlajn 28. 06. 2021.

KOMUNISTIČKA partija Kine sigurna je u perspektive razvoja Rusije za vreme predsednika Vladimira Putina, izjavio je zamenik šefa Odeljenja za međunarodne veze Centralnog komiteta Kine Go Ečžo.

- Ruski narod je postigao zapažene rezultate u državnom razvoju. Veoma nam je drago da vidimo konstantan porast socijalno-političke stabilnosti i blagostanja u Rusiji. Potpuno smo sigurno u perspektive razvoja Rusije. Sigurni smo da pod rukovodstvom predsednika Putina ruski narod sigurno može ostvariti ciljeve državnog prosperiteta - rekao je Go Ečžo. Takođe je poželeo Rusiji još veća dostignuća na putu formiranja moćne države i osiguravanja blagostanja stanovništva.

- Želimo ruskom narodu mir i spokoj, kao i sreću svakoj ruskoj porodici - poručio je predstavnik Komunističke partije Kine na pres-konferenciji povodom stogodišnjice osnivanja stranke.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 468



« Reply #59 on: June 28, 2021, 02:10:55 pm »



Putin i Si Đinping produžili Sporazum o dobrosusedstvu, prijateljstvu i saradnji


Predsednici Rusije i Kine Vladimir Putin i Si Đinping produžili su rusko-kineski Sporazum o dobrosusedstvu, prijateljstvu i saradnji, javlja kineska Centrala televizija.

„Predsednik Si Đinping i predsednik Vladimir Putin su 28. juna održali sastanak u formatu video-konferencije. Lideri dve zemlje su dali zajedničku izjavu i zvanično objavili da se produžava rusko-kineski Sporazum o dobrosusedstvu, prijateljstvu i saradnji“, navodi se u saopštenju.

Putin i tadašnji predsednik Kine Đang Cemin su potpisali sporazum 2001. godine u Moskvi. U martu ove godine Rusija i Kina su se dogovorile da automatski produže sporazum na novih pet godina.

izvor
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.026 seconds with 22 queries.