PALUBA
November 04, 2024, 02:07:55 am *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... 28   Go Down
  Print  
Author Topic: Rusija - Kina: Odnosi strateškog partnerstva  (Read 49565 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 468



« on: November 16, 2008, 12:31:02 pm »



Kina i Rusija zadovoljne bilateralnim odnosima

16/11/2008

Predsednik Rusije i Narodne Republike Kine, Dmitrij Medvedev i Hu Đintao, složili su se da se odnosi između dva velika suseda razvijaju postojano i veoma dobrom dinamikom.

"Naši bilateralni odnosi su odnosi strateškog partnerstva", rekao je predsednik Medvedev u razgovoru sa Huom u subotu posle završetka finansijskog samita grupe G20 u Vašingtonu.

Medvedev je preneo da su tokom razgovora razmatrane mogućnosti unapređenja rusko kineskih odnosa, kao i problema vezanih za svetsku ekonomiju, prenela je ruska državna novinska agencija Itar-tas.

"Mi se često susrećemo i to je veoma dobro jer pomaže da rešimo različita pitanja", naveo je Medvedev i podsetio da su sporazumi, koje je Hu potpisao tokom posete Moskvi ranije ove godine dali novi podsticaj razvoju bilateralnih odnosa.

Predsednik Hu je potvrdio da njegov četvrti susret sa Medvedovom od početka godine "jasno ukazuje na visok nivo kinesko-ruskog strateškog partnerstva i saradnje".

"Međusobna podrška je sve snažnija u vezi sa pitanjima od ključnog interesa za naše zemlje. Ostvarili smo veoma dobre rezultate u našoj saradnji", rekao je predsednik NR Kine.

Hu se nada da će i predstojeći sastanak kinesko-ruske komisije u oblasti vojno tehničke saradnje biti plodonosan. Predsednik Hu je, takođe, pozdravio produbljivanje dijaloga između dve zemlje u strateškoj saradnji u novim uslovima koji postoje u međunarodnoj zajednici, naveo je Itar-tas.

Izvor:Tanjug


« Last Edit: March 09, 2021, 09:08:25 am by Dreadnought » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 468



« Reply #1 on: December 29, 2008, 06:52:07 pm »



Rusija-Kina:Prvi razgovor dva načelnika vojske

29. decembar 2008.


Načelnici kineske i ruske vojske održali su prvi međusobni direktan telefonski razgovor, prenela je kineska agencija Sinhua.

Čen Bingde, načenik Generalštaba Narodne oslobodilačke armije i njegov ruski kolega Nikolaj Makarov dogovorili su se da će redovno razgovarati o saradnji dveju vojski i drugim pitanjima kako bi se pospešile veze.

Direktna telefonska veza predstavlja "novu važnu meru produbljavanja pragmatične saradnje između kineske i ruske vojske i još jedan pokazatelj međusobnog poverenja između dveju zemalja i strateške saradnje", prenela je Sinhua izjavu Čena.

Načelnici dveju vojski razgovarali su i o međunarodnoj i regionalnoj situaciji, bilateralnim odnosima i drugim pitanjima od zajedničkog interesa.

Izvor: Beta


« Last Edit: March 09, 2021, 09:13:22 am by Dreadnought » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 038



« Reply #2 on: October 26, 2020, 09:18:01 pm »

Ukoliko se ovo ostvari, svet će postati opasnije mesto: Dve velike sile žele da se vojno udruže i bile bi moćnije od amerike
M.V.A. 26.10.2020.

U budućnosti je moguće stvaranje vojnog saveza između Rusije i Kine, izjavio je ruski predsednik Vladimir Putin, a alijansa dve države od kojih je jedna, prema globalnom Pwrlnx ineksu, druga, a druga treća vojna sila na svetu, bila bi moćnija od Amerike u nizu ključnih segmenata.

U jeku sve većih tenzija Rusije i SAD izjava ruskog predsednika nagoveštava moguće produbljavanje odnosa Moskve i Pekinga. Putin je u četvrtak u video-konferenciji sa međunarodnim stručnjacima za spoljnu politiku na pitanje da li je moguća vojna unija Moskve i Pekinga, odgovorio: "Nije nam potrebna, ali je teoretski zamisliva". Rusija i Kina za sada odbacuju mogućnost formiranja vojnog saveza, koji bi bacio u zasenak suparničke vojske sa Zapada u mnogim kategorijama. Zbog ogromne populacije, Kina već sada ima najveći broj aktivnih pripadnika vojske (2.183.000) i pripadnika kopnenih trupa (1.000.000), a u slučaju saveza sa Rusijom (900.000 aktivnih vojnika i 400.000 kopnenih trupa) taj broj bi iznosio 3.083.000 aktivnih, odnosno 1.400.000 kopnenih vojnika.

Amerika ima 1.372.000 aktivnin vojnika i 475.000 kopnenih trupa, a imali bi i manje oklopnih vozila, vozila za raketnu artiljeriju, aviona-lovaca i podmornica. Rusija već sada ima najveće zalihe nuklearnog naoružanja na svetu, oko 6.375 nuklearnih bojevih glava, a zajedno sa kineskim (oko 290) imali bi oko 6.665, za 865 više nego SAD (5.800). Povrh svega, moguća vojna sila imala bi više nego dvostruko manje troškove nego američka: Amerika na vojsku troši 732 milijarde dolara - više nego bilo koja druga zemlja. Kina je na drugom mestu sa troškovima od 237 milijardi dolara, dok Rusija troši oko 65 milijardi. Kina i Rusija zajedno troše oko 302 milijarde dolara, dakle za 430 milijardi manje nego SAD, prenosi "Dejli mejl". Amerika ima više nosača aviona (20), bojnih helikoptera (967), vojnih transportnih aviona (945) i razarača (91) nego Kina i Rusija zajedno, a Kina i Rusija bi zajedno imale tri nosača aviona, 812 bojnih helikoptera, 648 transportnih vojnih aviona i 52 razarača.

Putin je u razgovoru ukazao na to da zajedničke vojne vežbe koje su oružane snage Kine i Rusije održale nagoveštavaju čvršću vojnu saradnje dveju zemalja. Osim toga, Rusija je podelila s Kinom osetljivu vojnu tehnologiju koja je značajno unapredila kineski vojni potencijal, rekao je ruski predsednik, ali zbog „osetljivosti podataka“ nije otkrivao detalje.

- Naša saradnja sa Kinom nedvosmisleno jača odbrambene sposobnosti kineske vojske – rekao je Putin, dodavši da je ubuduće moguće uspostavljanje još čvršćih vojnih odnosa dve zemlje - Vreme će pokazati kako će se ona razvijati - rekao je ruski predsednik, dodavši da „ne bi isključio takvu mogućnost“.

Rusija nastoji da ojača veze sa Kinom, jer su, zbog aneksije Krima, optuživanja za rusko mešanje u američke izbore 2016. i drugih spornih tačaka, odnosi za Zapadom spali na nivo posle Hladnog rata. Putin je izričito zahtevao da se produži poslednji preostali sporazum o kontroli naoružanja između Moskve i Vašingtona. On je u četvrtak naglasio značaj produženja sporazuma Novi START koji ističe u februaru. START je skraćenica za Strategic Arms Reduction Treaty – Sporazum o smanjenju strateškog naoružanja. On od 2011. reguliše američko-rusko smanjivanje nuklearnog oružanog potencijala – strateške nuklearne bojeve glave bi trebalo da budu u obe zemlje smanjene na po 1.550 komada, a prenosni sistemi za njih trebalo je da budu smanjeni na 880 komada i to do 2018. U te prenosne sisteme spadaju interkontinentalne rakete s dometom preko 5.500 kilometara, podmornice s lansirnim raketnim sistemima i strateški bombarderi.

Ranije ove nedelje, SAD i Rusija su nagovestile spremnost na kompromis kako bi spasle sporazum samo dve nedelje pre američkih predsedničkih izbora. U predizbornoj kampanji protivkandidat Donalda Trampa, demokrata Džo Bajden optužio je Trampa da je preblag prema Rusiji. Uprkos nagoveštajima da se Rusija i SAD polako približavaju sporazumu, vodeći ruski pregovarač Sergej Rjabkov istakao je da i dalje postoje „dramatične“ razlike, te upozorio Vašington da ne insistira na novim zahtevima. On je upozorio SAD da novi kontrolni mehanizmi, kakvi su postojali devedesetih godina, nisu predviđeni Nju START-om. Prema njegovim rečima, oni mogu biti tema rasprave o nekom budućem sporazumu, ali Rusija neće prihvatiti zahteve koji se svode na „legitimnu špijunažu“.

- Ako to iz nekog razloga ne odgovara SAD, neće biti sporazuma –
rekao je Rjabkov, a prenela agencija Interfaks.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 468



« Reply #3 on: March 09, 2021, 09:07:26 am »



Kina: Zajedno sa Rusijom se borimo protiv širenja političkog virusa


Vlasti Kine i Rusije tesno sarađuju u borbi protiv politizacije problema pandemije virusa korona u svetu, izjavio je šef kineske diplomatije Van Ji.

„Kina i Rusija su konsolidovale napore i rame uz rame se bore protiv širenja političkog virusa u pozadini pandemije“, saopštio je ministar na konferenciji za štampu u Pekingu.

Kineske vlasti, zajedno sa Rusijom, štitiće norme međunarodnog prava, dodao je Van Ji.

„Naše države su primer kako treba voditi ravnopravnu i pravednu politiku. Mi ćemo se zajedno štititi autoritet UN i norme međunarodnog prava“, dodao je kineski ministar.

Na konferenciji za štampu, Van Ji se osvrnuo i na odnose Pekinga i Vašingtona. Po njegovim rečima, SAD su se dugo vremena mešale u unutrašnje stvari drugih država, pod izgovorom zaštite ljudskih prava.

„To stvara velike probleme u svetu, a u nekim slučajevima dovodi do turbulencija i konflikata“, rekao je on.

Van Ji je saopštio da je Peking spreman za dijalog sa Vašingtonom i očekuje da se ukinu neosnovana ograničenja u bilateralnoj saradnji.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 468



« Reply #4 on: March 09, 2021, 09:09:19 am »



Nova nacionalna strategija SAD: Kina i Rusija ostaju glavne pretnje


Sjedinjene Američke Države proglasile su Rusiju i Kinu za glavne pretnje, s tim što je Kina označena kao glavni potencijalni protivnik SAD, navodi se u prelaznim odredbama strategije nacionalne bezbednosti, koju je objavila Bela kuća.

„Rusija i dalje namerava da širi svoj globalni uticaj i igra destabilišuću ulogu na međunarodnoj pozornici“, navodi se u odredbama strategije.

U dokumentu se ističe da Kina „stiče sve veće samopouzdanje“. Vašington smatra Peking jedinim konkurentom koji je „potencijalno u stanju da objedini ekonomsku, diplomatsku, vojnu i tehnološku moć, i da postane pretnja stabilnom i otvorenom međunarodnom sistemu“.

Kako se navodi u strategiji, „i Peking i Moskva uložili su velike napore usmerene na obuzdavanje prednosti SAD i na to da spreče tu zemlju da štiti svoje interese i saveznike širom sveta“.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 468



« Reply #5 on: March 09, 2021, 09:10:34 am »



Rjabkov poručuje Zapadu: Neće vam poći za rukom da nas pravite budalama


Rusija i Kina samo nastavljaju da se zbližavaju i sarađuju u mnogim pitanjima uprkos pritisku Zapada, izjavio je zamenik šefa ruske diplomatije Sergej Rjabkov i istakao da zapadne zemlje neće uspeti da Moskvu u Peking „naprave budalama“.

Kako je rekao u intervjuu za kinesku televiziju „CGTN“, Rusija i Kina će biti zajedno i u budućnosti će jačati svoj uticaj na međunarodnoj sceni.

Upitan da li će retorika i postupci Zapada (a posebno Amerike) koji prema Rusiji i Kini postaje sve oštriji zaista doprineti zbližavanju Moskve i Pekinga, Rjabkov je odgovorio potvrdno i dodao da je to potpuno prirodan proces.

„Rekao bih da bi se zbližavanje naših zemalja razvijalo i da nema nikakvih pokušaja pritiska Zapada na nas. Taj trend je istorijske prirode. Uglavnom se objašnjava evidentnom potrebom naših dveju velikih zemalja da održe sisteme stabilne i veoma pouzdane praktične saradnje“, rekao je on.

Zamenik ministra inostranih poslova Rusije je rusko-kineske odnose opisao kao fenomen 21. veka.

„Zajedno delujemo u Ujedinjenim nacijama, BRIKS-u, G20. Spisak može da se nastavi. Gotovo svuda gde Rusija i Kina rade zajedno – umnožavamo i jačamo naš uticaj. Tako i treba da bude bez obzira na to šta radi Zapad ili šta smatra ispravnim, a šta pogrešnim“, objasnio je Rjabkov.

Istovremeno, naglasio je da niko neće uspeti da pokvari sjajne odnose Moskve i Pekinga.

„Zapad nikada neće uspeti da nas napravi budalama. Mi nikada nećemo žrtvovati naše aktuelne sjajne odnose, jer neko pokušava da nas provocira ili proziva uz pomoć nekih argumenata. To neće pomoći. Prilično sam siguran da političko rukovodstvo u Pekingu, uključujući i na nivou samog predsednika Sija Đinpinga, deli tu odlučnost. Stoga bih želeo da jačamo našu saradnju i uveren sam da će tako i biti“, zaključio je on.


izvor
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 11:59:02 pm
Location: Beograd
Posts: 17 794


« Reply #6 on: March 09, 2021, 10:00:43 am »



Све наведено је релевантно само до тренутка када Кина "хипотетички" одлучи да је територија Кине суштински пренасељена, док су огромни простори Русије преко Амура практично пусти, сем неколико већих градова у којима су се Кинези ионако већ чврсто "усидрили" и немају намеру да се враћају кући. Теоретски, Русија "у неком будућем тренутку" може изгубити 1,5 милион км2, са све Владивостоком, Хабаровском и Комсомољском на Амуру. Шта би могли учинити, сем посегнути за атомским бомбама?
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 468



« Reply #7 on: March 10, 2021, 08:06:53 am »



Peking predlaže Moskvi: Zajednička borba protiv obojenih revolucija


Šef kineske diplomatije Vang Ji izjavio je da bi Moskva i Peking trebalo da se zajednički bore protiv obojenih revolucija i širenja dezinformacija, kao i da očuvaju svoj suverenitet i političku bezbednost.

Kako prenosi „Saut Čajna morning post“, obraćajući se novinarima u nedelju na marginama zasedanja Nacionalnog narodnog kongresa, Vang Ji je rekao da bi Kina i Rusija trebalo da izgrade model za međusobnu podršku.

„Trebalo bi da izgradimo model strateškog uzajamnog poverenja, čvrsto podržavamo jedni druge u zaštiti ključnih interesa, udružimo napore protiv obojenih revolucija i da se borimo protiv svih vrsta dezinformacija“, istakao je Vang Ji.

Kineski list je podsetio da se obojenim revolucijama nazivaju pobune koje su se dogodile u istočnoevropskim zemljama u prvim godinama 21. veka, kao i pokreti u Aziji i na Bliskom istoku. Rukovodstvo Kineske komunističke partije otvoreno se izjasnilo protiv uticaja tih revolucija i pozvalo članove partije da budu na oprezu i da ostanu verni partiji.


Nemire u Istočnoj Evropi izazvao Zapad

Prema rečima stručnjaka, Kina smatra da je takva saradnja s Rusijom izuzetno važna, jer Peking i Moskva sada moraju da odgovore na rastuće pretnje „obojenih revolucija“, kao i na njihov uticaj u Srednjoj i Jugoistočnoj Aziji, gde ta dva suseda imaju zajedničke strateške interese i planove razvoja.

S tim u vezi, naučni saradnik Instituta za ruska, istočnoevropska i centralnoazijska istraživanja pri Akademiji društvenih nauka Kine Vu Hongvej izjavio je da i Peking i Moskva smatraju da su revolucije u Istočnoj Evropi isprovocirale neprijateljski nastrojene zapadne sile.

„Kina i Rusija moraju zajednički da rade kako bi odgovorile na pretnje obojenih revolucija – posebno protiv zapadnih zemalja koje su htele da sruše legitimne režime u našim dvema zemljama pomoću mobilizacije opozicionih snaga i uličnih protesta“, naglasio je kineski ekspert.

Inače, apel kineskog ministra inostranih poslova usledio je ubrzo nakon što su Sjedinjene Američke Države objavile o uvođenju sankcija protiv Rusije zbog opozicionara Alekseja Navaljnog.

Kineska strana je pitanje udruživanja snaga sa drugim zemljama, uključujući Rusiju, u borbi protiv obojenih revolucija pokrenula još tokom zasedanja Saveta ministara inostranih poslova zemalja-članica Šangajske organizacije za saradnju (ŠOS), koje je održano u Moskvi prošle godine.

Tokom tog zasedanja, Vang Ji je izjavio da zemlje-članice organizacije „nikada ne smeju da dozvole spoljnim silama da se mešaju u unutrašnje stvari zemalja-članica ŠOS, da nikada ne smeju da dozvole da 'obojene revolucije' postignu svoje ciljeve i da regionalni mir i stabilnost budu poljuljani“.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 468



« Reply #8 on: March 16, 2021, 05:13:01 pm »



Stoltenberg: Zbližavanje Kine i Rusije izazov za NATO


Uspon Kine i „napadno ponašanje“ Rusija predstavljaju izazov zemljama NATO, rekao je generalni sekretar Alijanse Jens Stoltenberg.

„Činjenica da Kina i Rusija više sarađuju, izvode zajedničke vojne vežbe – sve to zajedno definiše izazove za NATO u budućnosti, i zbog toga je važno da NATO nastavi da se prilagođava i reaguje na sve složeniju situaciju u oblasti bezbednosti“, rekao je Stoltenberg.

Preostali izazovi za Alijansu su, prema njegovim rečima, terorizam, sajber napadi, klimatske promene.

Podsetimo, Stoltenberg je juče takođe rekao da Rusija i Kina ne predstavljaju direktnu vojnu pretnju NATO.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 468



« Reply #9 on: March 23, 2021, 11:42:54 am »




Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... 28   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 23 queries.