PALUBA
March 29, 2024, 01:28:54 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19   Go Down
  Print  
Author Topic: Rusija - Kina: Odnosi strateškog partnerstva  (Read 38840 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #120 on: November 28, 2021, 07:13:39 am »

Rusi i Kinezi idu na Havaje -Sjedinjene države nastavljaju da "treniraju" pored državnih međa takmaca
Branko Vlahović 28. 11. 2021.

U OKVIRU američkih manevara "Globalni udar groma 22", čiji je cilj da se proveri spremnost atomskih snaga u svim regionima, deset strateških bombardera su u prvoj polovini ovog meseca vežbali atomski napad na Rusiju.

Amerikanci su uvežbavali istovremeni napad na Rusiju iz pravca zapada ka istoku. Tu vest je minule nedelje saopštio ruski ministar odbrane Sergej Šojgu, dajući do znanja glavnim suparnicima da ruske PVO snage pažljivo prate aktivnosti američke avijacije. U poslednjih mesec dana američka strateška avijacija je imala trideset letova u neposrednoj blizini ruskih granica, što je dva i po puta više nego 2020. godine u istom periodu. Minimalna udaljenost od ruske granice je bila 20 kilometara.

POČETKOM novembra američki časopis "Popular mehaniks" pisao je da će njihovi lovci pete generacije F-35A dobiti atomske bombe B61-12 kojima će moći da gađaju po ruskoj teritoriji. Ta bomba bi se u eventualnom ratu koristila za visoko precizna gađanja zaštićenih važnih objekata. Analitičari kažu da bi jedan od ciljeva moglo biti komandno mesto raketnih jedinica, zatim skladišta oružja, kao i mesta koncentracije velikog broja vojnika i tehnika. Početkom oktobra američki avioni F-35A u toku vežbi u Nevadi bacili su maketu atomske bombe B61-12 na poligonu Tonopa. Ta vrsta atomskih bombi je i dalje u fazi ispitivanja, mada je bilo planirano da će biti gotova već 2022.

U sadašnjoj zaista zategnutoj i komplikovanoj situaciji zračak optimizma se pojavio u izdanju lista "Politiko". Pozivajući se na izvore u Beloj kući, "Politiko" piše da se u timu predsednika Bajdena razgovara o mogućnosti da Vašington odustane od toga da prvi primeni atomsko oružje. Pomoćnici Bajdena proučavaju mogućnost da se objavi da je jedini cilj postojanja atomskih arsenala SAD zapravo suzdržavanje od atomskog konflikta, a ne i njegova upotreba u običnim ratovima.

RUSKI državni i vojni vrh smatraju da miran san svojim građanima mogu da obezbede samo ako imaju bezbednu protivraketnu i protivavionsku odbranu. Zbog toga se stalno radi na novim sistemima koji mogu da prekriju nebo Rusije i njenih najbližih saveznika. Pre svega se radi o sistemima S-500 i S-550, koji će moći na raznim visinama da presreću protivničke rakete.

Amerikanci svoje aktivnosti sprovode ne samo u blizini ruskih, već i kineskih granica.

Ministar odbrane Kine Vej Fenhe je pre nekoliko dana kazao da su pred američkim pritiskom "Kina i Rusija zajedno kao velika planina". On je u kineskom duhu kazao da je prijateljstvo između dva suseda neraskidivo. Kineski ministar je poručio da će Peking i Moskva i dalje biti protiv lažnog širenja američke demokratije i novih formi Hladnog rata koje sprovodi Vašington. Da takve aktivnosti uperene protiv Rusije i Kine još više zbližavaju vojno i politički rukovodstvo dve susedne zemlje dokazuje i to da su 23. novembra ministri odbrane Sergej Šojgu i Vej Fenhe potpisali plan saradnje u vojnoj oblasti za period 2021. do 2025. Dogovoreno je da se poveća broj strateških vojnih manevara, kao i zajedničkih patrolnih aktivnosti. Dva ministra su razgovarala preko video-veze i potpisali su dokumente o saradnji koji će naknadno biti razmenjeni.

Šojgu i Fenhe su izrazili i zadovoljstvo rezultatima zajedničkih manevara mornarice i avijacije u azijskom i tihookeanskom regionu. Penzionisani ruski general-lajtnant Jevgenij Bužinski, koji je učestvovao u rusko-američkim pregovorima o razoružanju, kaže da su ti manevri dokaz da nivo konfrontacije raste.

- To nisu rutinski manevri i ne sećam se kad se nešto slično događalo na granicama Rusije - kaže general Jevgenij Bužinski.

On ističe da bi Rusi i Kinezi trebalo da obave slične manevre u blizini Havaja. U tim manevrima bi takođe trebalo da učestvuje strateška avijacija, koja bi letela na dvadesetak kilometara od granice SAD. To bi bio simetričan odgovor na američke vežbe u blizini Rusije i Kine.

- Najnovija demonstracija sile adresovana je ne samo Rusiji nego i Kini. Zbog toga ruska i kineska avijacija treba da učestvuju u manevrima zajedno - smatra Bužinski.

Taj ruski general, sa velikim ne samo vojnim već i diplomatskim iskustvom, smatra da Amerikanci postaju sve agresivniji i nervozniji zato što su svesni da gube apsolutno liderstvo u svetskoj politici i sada nastoje da ga na svaki način vrate.

- Ne mislim da sadašnje američko rukovodstvo želi novi svetski rat bez obzira na to što u Kongresu ludaka nije malo.Ratovati protiv Rusije neće, ali će i dalje nastojati da pokazuju kako su najjači, najbogatiji i najmoćniji - objašnjava Bužinski.

Ali spomenuti ruski general ne isključuje mogućnost da Ukrajinci isprovociraju novi oružani konflikt u Donbasu ili na Crnom moru. Na drugoj strani, Amerikanci mogu da isprovociraju konflikt oko Tajvana.

PRAVE 480 ATOMSKIH BOMBI


AMERIKANCI planiraju da proizvedu 480 novih atomskih bombi B61-12 za svoje strateške stelts bombardere "B-2 spirit" i "B-21 rejder", kao i za američke i druge lovce NATO zemalja. Većina tih novih atomskih bombi će biti u SAD, a u Evropi bi ih u skladišta dovezli 2023. i 2024. godine.

Izvor. www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #121 on: November 29, 2021, 09:20:39 am »




Britanski mediji: Savez Rusije i Kine predstavlja katastrofu za Zapad


Rusko-kineska vojna saradnja preti katastrofalnim posledicama po zapadne zemlje, izjavila je za list „San“ istraživač u Društvu Henri Džekson i stručnjak za Rusiju Izabel Soukins.

Komentarišući nedavnu odluku o proširenju saradnje Moskve i Pekinga u vojnoj oblasti, ona je upozorila Sjedinjene Američke Države na rizik od gubitka svoje pozicije na svetskoj sceni.

„Saradnja Kine i Rusije i njihova zajednička zabrinutost zbog dejstava Zapada zaista je užasavajuća perspektiva“, istakla je Soukinsova.

Prema njenim rečima, opasnost po Zapad ne predstavlja samo ekonomska moć Kine, već i same razmere moći.

Istovremeno, u članku se priznaje da Moskva i Peking produbljuju saradnju u svetlu američkih vojnih vežbi u blizini ruskih granica. Međutim, ovaj razlog autor i dalje naziva „izmišljenim“, dok se protiv Rusije iznose optužbe za pripremu vojne invazije na Ukrajinu.

„Ako se Rusija i Kina na kraju ujedine, položaj Amerike biće potpuno uništen“, smatra ona.

Kako je navela, ukoliko se razvije njihova vojna saradnja, to će biti zastrašujuće za Zapad.

„Ukoliko Rusija i Kina na kraju budu radile zajedno, želeće da ponize Ameriku. Oni misle da Amerika ne zaslužuje da bude globalni igrač na čelu svega“, istakla je ona.

Soukinsova je dodala da savez Moskve i Pekinga predstavlja pretnju i Evropi kao saveznici Vašingtona.

„Amerika neće moći sama da se bori protiv Rusije i Kine. Biće joj potrebna pomoć zapadnih partnera i mislim da ćemo biti prvi kojima će se obratiti“, objasnila je ona.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #122 on: November 30, 2021, 03:05:20 pm »



Putin: Kina se prema nama odnosi sa poštovanjem


Odgovarajući na pitanje o „kineskoj pretnji“, ruski predsednik je istakao da su oni koji su ga zastrašivali Kinom od 2000. godine – „sami uplašeni“.

„Plaše me Kinom, počevši od 2000. godine. Od tad su se oni koji su mene plašili sami uplašili i počeli su da menjaju svoju politiku prema Kini. Po mom mišljenju, situacija se promenila i otuda i sankcije i različita ograničenja protiv Kine, po meni, potpuno neopravdana, koja protivreče normama međunarodnog prava. Ali činjenica ostaje: rivalstvo raste.

Prema mom mišljenju, ono postaje teško shvatljivo, na primer formiranje saveza u pacifičkom regionu koji čine SAD, Velika Britanija i Australija. Kada formiraju saveze protiv nekoga to ne vodi poboljšanju situacije u regionu, nego naprotiv – to zaoštrava situaciju“, konstatovao je ruski lider.

Komentarišući poziv Amerike na prekid komunikacije sa Kinom, Putin je poručio da će se Rusija rukovoditi svojim interesima.

„Što se tiče rasta moći Kine... Moć Kine raste, mi to vidimo, svi to vide. Pre svega, radi se o ekonomskoj moći. Ali zašto bismo se mi rukovodili interesima trećih zemalja u formiranju svoje politike? Uvek smo se rukovodili i u budućnosti ćemo se rukovoditi isključivo interesima naroda Rusije. Istovremeno, mi uvek poštujemo interese naših partnera na međunarodnoj sceni i cenimo kada se i prema nama tako postupa. Kina se prema nama isto tako odnosi “, istakao je ruski lider.

Takođe je naglasio da Rusija i Kina imaju približno iste pristupe i principe, te da Moskva podržava napore Pekinga u vezi sa projektom „Jedan pojas – jedan put“.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #123 on: December 02, 2021, 01:06:02 pm »



Quote
China-Russia relations are more than allies

Russian President Vladimir Putin says Russia shares an unprecedentedly high level of relations with China. Putin made these remarks at the "Russia Calling" investment forum on November 30 while Wang Wenbin, Chinese Foreign Ministry Spokesperson said that China and Russia are more than allies.



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #124 on: December 13, 2021, 11:45:31 am »




Sastanak Putina i Sija 15. decembra


Kineski predsednik Si Đinping planira da 15. decembra održi sastanak sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom putem video konferencije, navodi se u saopštenju portparolke kineskog ministarstva spoljnih poslova Hue Čunjing.

U saopštenju se, međutim, ne navode drugi detalji, prenosi ruska agencija TAS S.

Kineski i ruski lider su 28. juna održali prethodni sastanak putem video konferencije, koji je bio posvećen 20. godišnjici rusko-kineskog sporazuma o dobrosusedskim odnosima, prijateljstvu i saradnji.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #125 on: December 14, 2021, 03:26:27 pm »




Putin i Si razgovaraće o "agresivnoj retorici" NATO-a i SAD


Portpalor Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je danas da će teme sutrašnjeg video-razgovora predsednika Rusije i Kine Vladimira Putina i Si Đinpinga biti međunarodna pitanja i energetika.

- Situacija na međunarodnom planu, posebno na evropskom kontinentu, je veoma, veoma napeta i, naravno, zahteva razmatranje među saveznicima - Moskvom i Pekingom. Vidimo veoma, veoma agresivnu retoriku i NATO-a i Sjedinjenih Američkih Država - rekao je Peskov, prenosi RIA Novosti.

Putin i Si će razgovarati sutra putem video-konferencije. Kako je ranije saopšteno iz Kremlja, dvojica lidera sumiraće rezultate zajedničkog rada na razvoju rusko-kineskog strateškog partnerstva u ovoj godini i razmotriti prioritete saradnje u budućnosti.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #126 on: December 15, 2021, 08:14:36 am »




Putin i Si oči u oči — svet čeka poruke, Amerika naročito


Nema sumnje da će ravnopravna saradnja i obostrana korist biti moto predstojećeg, veoma značajnog video-samita predsednika Kine i Rusije, Si Đinpinga i Vladimira Putina, koji dolazi neposredno posle nedavnih razgovora Putina i američkog predsednika Džozefa Bajdena, ocenjuje za Sputnjik dugogodišnji dopisnik iz Pekinga Milorad Denda.

Prema njegovim rečima, razgovor dvojice lidera u sredu, 15. decembra, predstavlja normalan sled događaja na globalnoj međunarodnoj sceni kada je reč o dijalogu i kontaktima tri najveće sile na svetu.


Razgovori Putina i Sija ključni za globalnu bezbednost

„Mislim da i predsednik Putin i predsednik Si Đinping imaju potrebu i veoma izraženu želju da posle video-samita koji su održani između Pekinga i Vašingtona i Moskve i Vašingtona, na neki način saberu utiske i procene situaciju na osnovu rezultata tih razgovora koji su se održali u proteklih mesec dana, kao i da potvrde značaj i dalji razvoj rusko-kineskih odnosa u ovom trenutku”, ukazuje Denda.
 
Kako navodi, i u Pekingu i u Moskvi smatraju da su njihovi odnosi ključni za stabilizaciju globalne bezbednosti, a posebno za stabilizaciju regionalne bezbednosti.

„Pritom imam u vidu situaciju u zapadnom Pacifiku, odnosno na obalama i Kine i Rusije, kao i sve ono što se događa ovih dana oko Ukrajine”, kaže Denda.


Odgovor na pritiske Vašingtona

On napominje da do razgovora predsednika Putina i Si Đinpinga dolazi u vrlo važnom međunarodnom trenutku, budući da je kinesko-ruski stav o američkom „Samitu za demokratiju” prvi put izražen u zajedničkom članku koji su objavili kineski i ruski ambasador u Vašingtonu.

„U tom zajedničkom stavu dve zemlje se naglašava opasnost takvih okupljanja i samita na razvijanju daljih podela u svetu, umesto da to bude na pravcu saradnje i njenog razvijanja na ravnopravnim osnovama. Druga važna stvar, prilično nezapažena u javnosti, jeste potpisivanje ’mape puta‘ o vojnoj saradnji Kine i Rusije krajem novembra. Taj sporazum značajno unapređuje saradnju dve zemlje na vojnom planu i odgovor je na pritiske kojima je Rusija izložena kada je reč o Ukrajini i njenim zapadnim granicama, kao i na signale i pritiske koji su usmereni prema Kini sa zapadnog Pacifika i stvaranja novih vojnih saveza u tom delu sveta”, kategoričan je Denda.

Takođe, dodaje naš sagovornik, ova „mapa puta” je izraz i visokog poverenja između dve zemlje, jer se predviđa mogućnost da u nekim krajnjim, ekstremnim situacijama Kina i Rusija zajednički vojno odgovore na ugrožavanje sopstvene bezbednosti.

„Treba imati na umu da i ekonomska saradnja Kine i Rusije veoma dobro napreduje i za 30 odsto je veća u ovoj godini u odnosu na prethodnu, a takođe ima i velikih, značajnih energetskih projekata. Puno je, dakle, tema za razgovor dvojice državnika koji osećaju puls vremena i hoće da stvaraju odnose koji će biti suprotnost odnosima koji idu ka tome da zemlje svrstavaju u tabore protiv treće zemlje”, uveren je Milorad Denda.


Rusija i Kina neće blokovske podele

I advokat i konsultant Branko Pavlović smatra da Moskvi i Pekingu nije potrebno stvaranje blokova poput onog koji pokušava da napravi Amerika.

„One već dvadeset godina rade na stvaranju saveza sa državama izvan grupacije G7, ali ne da bi potisnule G7, već da bi pokazale da druga vrsta politike — multilateralizam nasuprot globalizmu, daje izvanredne rezultate i državama i građanima. Kina i Rusija nikada neće pokušavati da naprave saveznike protiv Amerike ili njenih saveznika, već će gledati da naprave savezništva na drugim principima, principima međusobnog poštovanja, nemešanja u unutrašnje stvari, saradnje, uvažavanja i poštovanja teritorijalnog integriteta. To je nešto na čemu će nastaviti i dalje da rade”, smatra je Pavlović.

On podseća da je komunikacija lidera Rusije i Kine i do sada bila učestala.

„Mislim da se ovog puta neće dogovarati bilo šta strateški novo, ali verujem da će se analizirati neke nove taktičke situacije koje nastaju na tragu pokušaja Amerike da napravi neki blok država koji bi pratio njenu politiku daljeg zaoštravanja odnosa sa Kinom i Rusijom”, ocenjuje Pavlović.

Pored toga, dodaje on, dve zemlje imaju ogroman broj bilateralnih dogovora koji bi se takođe mogli naći na agendi razgovora, poput strateško-energetsko-naučne i vojno-tehničke saradnje, kao i saradnje po pitanju granice.


Saradnja u međunarodnim organizacijama

„Tu je i treći, izuzetno veliki nivo saradnje između Kine i Rusije u čitavom nizu međunarodnih organizacija u kojima Amerika ne učestvuje — od BRIKS-a, preko Šangajske organizacije za kooperaciju, do regionalnih saradnji sa zemljama ASEAN-a, Pacifika, na Bliskom istoku i u Africi. Tako da oni imaju seriju tema za razgovor budući da su strateški odnosi dveju zemalja na izuzetno visokom nivou“, kaže naš sagovornik.

Kako navodi, ono što bi takođe mogla biti tema razgovora dvojice predsednika je i odgovor na mogućnost isključenja Rusije iz sistema plaćanja SVIFT, što se pominje u SAD.

„Oni su već razvili različite informaciono-tehnološke sisteme i programe koji zamenjuju SVIFT, pa će sada možda to razmatrati iz ugla — šta bi još Amerikancima moglo da padne na pamet, odnosno kako najbrže rešiti tu vrstu poremećaja koji mogu nastati nekim novim vrstama sankcija. To bi dakle taktički moglo biti novo u ovim razgovorima, ali ne i strateški novo, jer se na tome već radi”, zaključuje Branko Pavlović.

Kako je saopštila pres-služba Kremlja, lideri Kine i Rusije će razgovarati o razvoju saradnje u budućnosti, kao i o aktuelnim globalnim i regionalnim pitanjima.


https://rs-lat.sputniknews.com/20211214/putin-i-si-oci-u-oci--svet-ceka-poruke-amerika-narocito-1132462727.html
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #127 on: December 15, 2021, 10:50:40 am »

Počeo razgovor Putina i Sija
Novosti online 15. 12. 2021.

PREDSEDNICI Rusije i Kine, Vladimir Putin i Si Đinping, počeli su razgovor putem video-konferencije.

Kako je ranije saopštila pres-služba Kremlja, lideri će razgovarati o razvoju saradnje u budućnosti, kao i o aktuelnim globalnim i regionalnim pitanjima.

- Biće sumirani rezultati zajedničkog rada na razvoju rusko-kineskog sveobuhvatnog strateškog partnerstva u 2021. godini i razgovaraće se o prioritetima saradnje u budućnosti - navedeno je u saopštenju.

izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #128 on: December 15, 2021, 02:10:01 pm »

Završen razgovor ruskog i kineskog lidera: "Pakt AUKUS podriva nuklearnu ravnotežu"
Tanjug 15.12.2021.

Kineski predsednik Si Đinping danas je, tokom razgovora putem video linka, zahvalio svom ruskom kolegi Vladimiru Putinu što je odoleo pokušajima da se napravi razdor između Pekinga i Moskve, a obojica su izrazili zabrinutost zbog formiranja pakta AUKUS.

- Visoko ste kotirali rusko-kineske odnose, nazvavši ih uzorom interakcije između dve zemlje u 21. veku. Podržali ste Kinu da očuva svoje nacionalne interese i stali čvrsto protiv pokušaja da se izazove razdor između naših zemalja. Izuzetno cenim vaš rad - rekao je Si, preneo je TAS S.

Ruski predsednik je naznačio doprinos rusko-kineske saradnje stabilnosti u svetu.

- Bliska saradnja Rusije i Kine, njihove akcije na globalnoj areni, odgovorni zajednički pristup rezoluciji i rešavanju globalnih problema postali su važan stabilišući faktor u međunarodnim odnosima - poručio je Putin.

RIA novosti prenose da je ruski predsednik obavestio Sija o razgovoru koji je nedavno imao sa Džozefom Bajdenom, o pretnji zbog širenja NATO na istok i potrebom za pregovorima o bezbednosnim garancijama (da se neće širiti dalje na istok), ocenivši da je taj razgovor bio značajan, kazao je Putinov pomoćnik Juri Ušakov.

- Naš predsednik je ocenio da je razgovor (sa Bajdenom) bio informativan i koristan. On je preneo Bajdenu da je situacija povezana sa sve većom pretnjom ruskim nacionalnim interesima koja stiže od strane i SAD, kao i NATO, koji se konstantno približava ruskim granicama - dodao je Ušakov.

Ruski i kineski lideri su razgovarali i o bezbednosnom paktu AUKUS (SAD-Velika Britanija-Australija), ocenivši da taj blok podriva nuklearnu ravnotežu i podiže tenzije u regionu, dodao je Ušakov.

- Izražena je zabrinutost zbog aktivnosti Amerike u rekonfiguriranju trenutne situacije u Azijsko-pacifičkom regionu zbog pakta AUKUS. Dvojica lidera su detaljno razgovarala na ovu temu - naglasio je Ušakov.

Si i Putin su prethodno razgovarali 28. juna, na 20. godišnjicu potpisivanja Sporazuma o dobrosusedskim odnosima, prijateljstvu i saradnji između Rusije i Kine.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #129 on: December 15, 2021, 02:16:34 pm »

Odnosi Rusije i Kine primer za 21. vek
Tanjug 15. 12. 2021.

KINESKI predsednik Si Đinping danas je, tokom razgovora putem video-linka, zahvalio svom ruskom kolegi Vladimiru Putinu što je odoleo pokušajima da se napravi razdor između Pekinga i Moskve.

- Nedavno, tokom raznih događaja, visoko ste kotirali rusko-kineske odnose, nazvavši ih uzorom interakcije između dve zemlje u 21. veku. Jako ste podržali Kinu da očuva svoje nacionalne interese i stali ste čvrsto protiv pokušaja da se izazove razdor između naših zemalja. Izuzetno cenim vaš rad - rekao je Si, preneo je TASS.

Ruski predsednik je naznačio doprinos rusko-kineske saradnje stabilnosti u svetu.

- Bliska saradnja Rusije i Kine, njihove akcije na globalnoj areni, odgovorni zajednički pristup rezoluciji i rešavanju globalnih problema postali su važan stabilišući faktor u međunarodnim odnosima - poručio je Putin.

Si i Putin su prethodno razgovarali 28. juna, na 20. godišnjicu potpisivanja Sporazuma o dobrosusedskim odnosima, prijateljstvu i saradnji između Rusije i Kine.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #130 on: December 15, 2021, 02:18:24 pm »

Šta je Si Đinping danas poručio Vladimiru Putinu
Novosti online 15. 12. 2021.
   
POJEDINE zemlje, pod izgovorom da štite demokratiju i ljudska prava, mešaju se u poslove Kine i Rusije, stoga Peking i Moskva treba da ulažu više zajedničkih napora kako bi zaštitili svoje interese, izjavio je predsednik Kine Si Đinping tokom razgovora sa ruskim liderom Vladimirom Putinom, saopšteno je u Pekingu.

- Danas se pod izgovorom "demokratije" i "ljudskih prava" određene snage u svetu samovoljno mešaju u unutrašnje poslove Kine i Rusije, grubo gazeći međunarodno pravo i opštepriznate norme međunarodnih odnosa. Kina i Rusija treba da preduzimaju više zajedničkih akcija kako bi još efikasnije štitile interese dve zemlje u sferi bezbednosti - rekao je kineski lider, prenosi Ministarstvo spoljnih poslova Kine. Predsednik Kine takođe je pozvao da se poveća saradnja Pekinga i Moskve u oblasti obnovljivih i alternativnih izvora energije, kao i u sferi nuklearne energije. Takođe je saopštio da Kina namerava da produbi saradnju sa Rusijom u sferi razvoja vakcina, lekova i testova na virus koronu.

Kako je ranije saopštio pomoćnik ruskog predsednika Jurij Ušakov, onlajn razgovor predsednika Kine i Rusije trajao je oko sat i po. Lideri su razgovarali o svim važnim problemima kako u bilateralnim odnosima, tako i o međunarodnoj agendi.

Izvor. www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #131 on: December 15, 2021, 05:48:12 pm »

Si podržao Putina u nastojanju da dobije garancije o neširenju NATO-a
SVET Autor: Beta 15. dec. 2021

Kineski predsednik Si Đinping podržao je ruskog predsednika Vladimira Putina u njegovom nastojanju da od Zapada dobije garancije da se NATO neće širiti na istok, saopštio je Kremlj posle virtuelnog samita dva lidera.

Putinov spoljnopolitički savetnik Jurij Ušakov rekao je da je predsednik Rusije informisao Sija o „rastućim pretnjama ruskim nacionalnim interesima od SAD i NATO-a, koji konzistentno pomera svoju vojnu infrastrukturu u blizinu ruskih granica“.

Ruski lider je istakao potrebu organizovanja razgovora sa NATO-om i SAD o pravno obavezujućim bezbednosnim garancijama, kazao je Ušakov. Si je odgovorio rekavši da „razume zabrinutost“ Rusije i da u potpunosti podržava rusku inicijativu da te bezbednosne garancije budu razradjene, naveo je Ušakov. Putin i Si su razgovarali u trenutku povećanih tenzija izmedju Moskve i Zapada zbog ruskog gomilanja vojnika u blizini ukrajinske granice. Zapadne države su se poslednjih nedelja diplomatski angažovale kako bi sprečile moguću invaziju Rusije na Ukrajinu, dok Kremlj negira da ima takve planove. Putin je u međuvremenu zatražio garancije da se NATO neće širiti na Ukrajinu i da neće razmeštati vojnike i oružje u toj zemlji.

Kina i Rusija poslednjih godina sve više uskladjuju svoje spoljne politike sa ciljem suprotstavljanja američkoj dominaciji nad medjunarodnim ekonomskim i političkim poretkom. Putin i Si su pozdravili odnose Rusije i Kine, a ruski lider je rekao da su oni zasnovani na „principima kao što su nemešanje u unutrašnja pitanja i poštovanje interesa druge strane“. Si je rekao da ceni to što je Putin „snažno podržao“ napore Kine da zaštiti ključne nacionalne interese i što se „čvrsto protivio“ pokušajima da se napravi razdor izmedju dve zemlje.

„Trenutno se odredjene međunarodne snage arbitrarno mešaju u unutrašnje stvari Kine i Rusije pod maskom demokratije i ljudskih prava i brutalno gaze međunarodno pravo i norme međunarodnih odnosa“, kazao je Si.

Putin je rekao da planira da se sastane sa Sijem u Pekingu u februaru i da prisustvuje Zimskim olimpijskim igrama koje će tada biti održane u glavnom gradu Kine. Više zapadnih zemalja proglasilo je diplomatski bojkot Zimskih olimpijskih igara u Pekingu zbog kršenja ljudskih prava u Kini.

Izvor: www.n1info.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #132 on: December 16, 2021, 07:42:23 am »

Dok SAD lobiraju po Aziji, Rusija i Kina sve više se okreću jedna drugoj
SVET Autor: Aleksandra Godfroa 15. dec. 2021

Dok američki državni sekretar Entoni Blinken na turneji po jugoistočnoj Aziji lobira zemlje na stranu SAD, Rusija i Kina se sve više okreću jedna drugoj. Upravo su odnosi sa SAD I inicijative ove zemlje bili glavna tema sastanka predsednika Rusije i Kine Vladimira Putina i Si Đinpinga. Ruski predsednik je dobio podršku kineskog predsednika za svoje zahteve NATO da ne prilazi granicama Rusije i da se na to i pisano obaveže.

Sastanak virtualan i srdačan. Sat i po vremena su Vladimir Putin i SI Đinping razgovarali i dali do znanja Kina i Rusija na istoj strani. Barem što se SAD-a tiče.

„Ove godine je 20 godina od potpisivanja dogovora o dobrosusedskim odnosima i prijateljskoj saradnji. Dogovor se produžava na još pet godina. Dosledna primena tog bazičnog dokumenta, koji odražava istorijske tradicije prijateljstva i međusobno razumevanje kineskog i ruskog naroda, učinila je da se naši odnosi podignu na novi, prelomni nivo“, rekao je predsednik Rusije Vladimir Putin.

„Kinesko-ruski odnosi pokazuju novu vitalnost pošto su izdržali svakojake testove. Gospodin predsednik i ja smo na razne načine održavali kontakt i koordinaciju kako bi zajednički postavili smer za naše odnose i upravljali odnosima naše dve zemlje. Dali smo snažnu podršku jedan drugome u vezi najbitnijih interesa onog drugog i na taj način čuvali obostrano nacionalo dostojanstvo i zajedničke interese“, naveo je predsednik Kine.

Dvojica predsednika sastala su se usred azijske turneje američkog državnog sekretara Entonija Blinkena. SAD pokušavaju da što više azijskih zemalja privuku na svoju stranu označavajući jasno i Rusiju i Kinu kao najveće pretnje zapadnom svetu. Putinov pomoćnik saopštio je da Kina i Rusija govore zajedničkim jezikom.

„Izražena je zabrinutost u vezi sa američkim naporima da prepravi postojeću situaciju u azijsko-pacifičkom regionu. I sa naše i sa kineske strane negativno je ocenjeno stvaranje novih saveza, kao što je indo-pacifički kvartet Kvad i AUKUS – savez Amerike, Velike Britanije i Australije", naveo je Jurij Ušakov, pomoćnik ruskog predsednika za spoljnu politiku.

Dok su dvojica predsednika razgovarala, pomoćnici Blinkena za Evropu i Evroaziju Karen Donfild ruske kolege uručile su konkretne predloge za sastavljanje pravno važećeg i obavezujućeg dokumenta koji bi onemogućio dalje širenje NATO ka ruskim granicama tj pre svega onomogućio članstva u severnoatlantskoj alijansi država sa kojiam se rusija graniči.

Usred svih ovih tenzija sred tenzija rusko ministarstvo odbrane testiralo sa vojnog broda tihoekeanske flote je najnoviju raketu nazvanu „Odgovor“.

Izvor. www.n1info.com
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #133 on: December 16, 2021, 08:30:19 am »




Što su odnosi Rusije i Kine bolji – to je veća glavobolja Zapada


Što su odnosi Rusije i Kine bolji to je veća glavobolja Zapada, jer bi Zapad bio najsretniji kada bi Peking i Moskva trošili energiju u međusobnim sukobima, raspravama i svađama. Međutim, ove dve zemlje su izgradile odnose koji bi trebali da budu obrazac ostalima u pogledu prijateljske saradnje, nasuprot postavljanju prepreka i naoružavanju.

Ovako dopisnik lista „Novosti“ iz Moskve Branko Vlahović komentariše video-konferenciju predsednika Rusije i Kine Vladimira Putina i Si Đinpinga koji su, kako je saopšteno iz Kremlja, razgovarali o bilateralnim odnosima, ali i o pitanjima na međunarodnoj agendi.


Glavobolja Zapada

Prema njegovim rečima, razgovor dva predsednika bio je izuzetno važan i kako dodaje, podgrejan atmosferom koja vlada u svetu imajući u vidu da su zapadni mediji uoči ovog sastanka puno pisali o tome da Rusi i Kinezi pokušavaju da naprave čvrst vojni savez koji bi se suprotstavljao Americi.
 
„Međutim, ta najava je bila bez osnova jer se razgovaralo o sasvim drugim stvarima, a mislim da je najvažnije bilo to što su Putin i Si dali jako visoku ocenu međudržavnim odnosima. Putin je čak rekao da bi to trebalo da bude obrazac i primer međudržavne saradnje u 21. veku. Za mene je takođe vrlo važna bila i ocena ruskog predsednika da su Rusi i Kinezi stvorili novi model saradnje koji se temelji na nemešanju u unutrašnje stvari i poštovanju međunarodnih interesa, što je svojevrsna poruka i svima ostalima“, primećuje Vlahović.

Rusija i Kina, navodi on, poslednjih godina zaista imaju jako dobre odnose i nije slučajno što se kineski predsednik zahvalio Putinu koji se suprotstavlja pokušajima Zapada da se stavi klin u odnose Moskve i Pekinga.

„Oni koji prate međunarodnu politiku znaju da je američki san da zavade Rusiju i Kinu. Sa druge strane, ja ne sumnjam da će Moskva i Peking ostvariti svoj san, a to je da imaju najmanje 200 milijardi dolara godišnjeg ekonomskog prometa. To nije nerealno jer već sada, dok je ceo svet u krizi, Rusija i Kina imaju trgovinsku razmenu vrednu 123 milijarde“, kaže Vlahović.

On podseća da su Putin i Si u maju ove godine putem telemosta obeležili početak gradnje četiri atomska reaktora koje Rusi prave u Kini, a da su se prilikom razgovora u sredu, između ostalog, dogovorili i oko toga da zajednički nastupaju na finansijskim tržištima.

„Dakle, Rusi i Kinezi sada nameravaju da naprave jednu nezavisnu finansijsku instituciju i mislim da je i to jedan od elemenata jačanja saradnje ove dve zemlje“, kaže naš sagovornik.


Bez pukotina u odnosima

Naš sagovornik veruje da će nakon ovog sastanka glavni komentari u zapadnim medijima biti da je ruski predsednik upoznao Si Đinpinga sa inicijativom o formiranju sistema bezbednosnih garancija za Rusiju, odnosno da će od Amerikanaca tražiti pismene garancije da neće postaviti rakete u blizini ruskih granica.

Kina, kaže on, svakako u ovom pogledu podržava predsednika Putina, a to da li će njegov predlog biti prihvaćen u krajnjoj liniji zavisi od Zapada.

„Ali, po mom mišljenju je jako važno to što dva predsednika ne dopuštaju niti najmanju pukotinu u odnosima i ne dozvoljavaju da ih Zapad na bilo koji način dovede u nekakav sukob interesa. To je rezultat odličnih ekonomskih i kulturnih odnosa, ali i sve većeg broja zajedničkih vojnih manevara. Te vojne vežbe nisu uperene ni protiv koga, dakle ne pravi se vojni savez protiv nekoga, ali je ta saradnja vojnih struktura važna u slučaju da, ako zatreba, te zemlje ne budu na različitim stranama, već u prijateljskim i, na neki način, savezničkim odnosima“, navodi dopisnik „Novosti”.

I sam kineski predsednik je, dodaje, naglasio da to što ne postoji vojni savez između Kine i Rusije uopšte ne umanjuje njihove dobre odnose, koji su čak bolji nego kod mnogih zemalja koje imaju vojne saveze.


Melem na kinesku ranu

Branko Vlahović smatra da je izuzetno značajno i to što je, u trenutku kada zapadne zemlje predvođene Sjedinjenim Državama planiraju diplomatski bojkot zimske Olipijade u Pekingu, predsednik Putin potvrdio svoje prisustvo na otvaranju Igara.

„Putinov dolazak u Peking za Kineze će predstavljati melem na ranu, a ruski predsednik je tokom razgovora rekao i da sportske manifestacije ne treba pretvarati u politička borilišta i da sport treba osloboditi od politike. Za to se Moskva jako dugo zalaže jer je, nažalost, osetila na svojoj koži šta znači kada Zapad pretvori sportske igre u političko borilište“, ističe naš sagovornik.

Kako je saopšteno, tokom video-samita razgovarano je i o isporukama gasa gasovodom „Snaga Sibira 2“, kao i inicijativi Rusije da se održi samit „petorke“ zemalja-članica Saveta bezbednosti UN.

Lideri su takođe konstatovali uspeh kada je reč o razvoju infrastrukture na granici dve zemlje koju Moskva i Peking, kako je Vladimir Putin rekao, nameravaju da pretvore u „pojas večnog mira i dobrosusedstva“.


Autor: Sandra Čerin
https://rs-lat.sputniknews.com/20211215/sto-su-odnosi-rusije-i-kine-bolji--to-je-veca-glavobolja-zapada-1132515945.html
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #134 on: December 16, 2021, 09:04:23 am »



Quote
Раскрыты подробности переговоров Путина и Си Цзиньпина

Переговоры президента России Владимира Путина и председателя КНР Си Цзиньпина прошли в позитивной атмосфере, рассказал помощник российского лидера Юрий Ушаков. По его словам, это была беседа двух друзей.



Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.