PALUBA
April 29, 2024, 06:44:52 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Snast i oprema ratnog broda  (Read 5492 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« on: November 16, 2008, 07:34:49 pm »

   Pod nazivom snast se podrazumevaju svi oni uređaji oprema koji se nalaze na brodu a koji služe za jedrenje,tegljenje,krcanje tereta,dizanje i spuštanje čamaca,za vezivanje čamaca,ukrcavanje i iskrcavanje posade i za sve ostale brodske radove.
   Osnova brodske snasti su jarboli,koji su kod jedrenjaka služili za nošenje jedara,dok se danas koriste za smeštaj antena elektronskih uređaja i pozicionih svetala i tovarica (samarice).
   Najbrojniju grupu u snasti sačinjavaju opremni predmeti snasti bez kojih bi bilo nemoguće zamisliti opremanje brodova.

          OPREMNI PREDMETI SNASTI

   Opremni predmeti snasti su:kuke,škopci,omče,prstenovi,očnjaci,karišnjaci,očice,stezalice,lanci,žabe i koloturnici.

   -Kuke služe za spoj užeta i žabe,užeta i očnjaka,užeta i prstena itd.Postoje sledeće vrste kuka:jednostavna kuka,dvostruka kuka,vrtuljna kuka,šatorska kuka,svorna kuka,zastavna kuka,kuka karabinka.

   -Škopci služe za spajanje žaba i krajeva užeta,za spajanje krajeva čelik-čela,za spajanje sidrenih lanaca itd.Škopci su sigurniji za spajanje od kuka.
    Postoje obični i lančani škopci.Obični škopac se sastoji od stremena u obliki potkovice,svornjaka i zatikača.Lančanih škopaca ima dve vrste:obični i patentni.Kod običnog škopca svornjak ne sme da viri van stremena da ne bi zapeo pri isticanju lanca.Patentni škopac ima oblik lančane verige ili karike sa sklepom.

   -Omče služe za spajanje krajeva užeta,a da bi se uže što manje trošilo.Po obliki mogu biti okrugle i srčaste.okrugle se koriste za spajanje konopa,a srčaste za spajanje čelik-čela.

   -Prstenovi se upotrebljavaju na raznim mestima gde se vrši sakupljanje i razapinjanje pojedinih premeta snasti.

   -Očnjaci su vijci koji umesto glave nose prsten.

   -Korišnjaci su očnjaci sa pomičnim prstenom.

   -Očice služe za učvršćenje na onim mestima gde prolazi konop ili čelik-čelo.Sastoji se od dva dela:jedne okrugle probušene pločice i jednog levka iste širine.S jedne strane uvuče se u platno ili kožu levak,a sa druge se natakne pločica.Posebnim kleštima se stisne levak koji se spljošti i priljubi uz pločicu.

   -Stezalice se sastoje od matice,sa dva nareza u protivnim smerovima,ili samo sa jednim narezom.Na krajevima stezalice obično se nalazi oko,škopac ili kuka.Služi za pritezanje opute jarbola,ograde i slično.

   -Lanci se upotrebljavaju u opremnim predmetima snasti kao zapori,ograda i slično.

   -Žabe služe za držanje i vođenje konopa,kao i lakši rad sa njima.Mogu biti od drveta ili gvožđa.Sastoje se od:oklopine,koluta i osovine.Žaba se pomoću štropa spaja sa drugom žabom ili nosačem.Štrop može biti od konopa,čelik-čela ili gvozdenog obruča koji nosi kuku,omču,oko i slično.Imamo više vrsta žaba:obična žaba,žaba repača,kolabrica,žaba teškog dubinometra,bademača,žaba zevaća,dvostruka i trostruka žaba.

   -Koloturnici su kombinacija jedne ili više žaba sa uževljem.Služe da se olakša dizanje tereta i može se dati podesan smer užetu koloturnika.Žaba koja je učvršćena naziva se nepomična žaba,a druga koja se može slobodno pomerati ,naziva se pomična žaba.Konop koji prolazi kroz žabe nazivamo tegalj.Kraj teglja koji je učvršćen se naziva mrtvi kraj,a drugi koji se poteže živi kraj teglja.Koloturnici mogu biti potezni i natezni,što zavisi od toga da li živi kraj tegja izlazi iz pomične ili nepomične žabe.Najjednostavniji koloturnik je sa jednom žabom,a naziva se jednostavna jolača.S dve jednostruke žabe naziva se dvostruka jolača.koloturnik sa dve dvostruke žabe naziva se kolabrica a sa dve trostruke kolabra ili teški koloturnik.Kombinacijom dva koloturnika dobijamo složene koloturnike.

          JARBOLI I NJIHOVA OPUTA

   Osnovu snasti čine jarboli.Jarbol može biti bez ili sa nastavkom,drveni ili metalni.Oputu jarbola sačinjavaju pripone,leta i zaputke.Pripone drže jarbol po boku,leta po pramcu,a zaputke po krmi.Ratni brodovi su nekada imali do tri jarbola,a trgovački više.Danas se jarboli na ratnim brodovima koriste za smeštanje elektronske opreme,a na trgovačkim za utovar i istovar tereta (na njima se nalaze tovarice,odnosno samarice).

          UREĐAJI ZA SPUŠTANJE I DIZANJE ČAMACA

   Za spuštanje i dizanje čamaca na brodovima služe sohe,tovarice i dizalice.Ti uređaji moraju biti sigurni i jednostavni,tako da se čamci mogu spuštati i pri uzburkanom moru.Na ratnim brodovima za vreme vožnje,jedan čamac mora uvek biti spreman za spuštanje.Postoje sledeće vrste soha:obične,preklopne,klizne i nagibne.

                       SREDSTVA ZA VEZIVANJE I PRISTAJANJE ČAMACA                                                                                      I ZA UKRCAVANJE I ISKRCAVANJE POSADE

   Prilikom boravka ratnog broda na sidru,potrebni su čamci za saobraćaj sa kopnom.Kada bi ovi čamci bili vezani uz bok broda,bili bi usled valova i vetra izloženi udaranju u bok broda.Da bi se čamac zaštitio,vezuje se na bočnicu.Bočnica je drvena ili metalna oblica,polukružnog oblika,koja na gornjoj strani ima široku drvenu platnicu za lakše hodanje pri ukrcavanju ili iskrcavanju posade čamca.
   Bočnica je pričvršćena univezalnim zglobom za bok broda.Pomoću klobučnice i lukova skuplja se i istura van broda.Na bočnici se nalaze sa donje strane jakovljice koje služe za ukrcavanje i iskrcavanje posade i viskovi na koje se vežu pramci čamaca.S pramca,preko bočnice,na siz prolazi konop koji se zove „povlak“,na koga se vežu krme čamaca.Za pojačanje veza čamca služi lučka strunja koja prolazi sa pramca broda preko viska na bočnici kroz pramčanu kariku i veže se dvostrukim veeznim uzlom za pramčanu kariku.
   
   -Siz je naziv za brodske stepenice preko kojeg se vrši ukrcavanje i iskrcavanje posade.Nalazi se na obe strane broda.Sastoji se od gornje i donje sizne ploče i stepenica.Sa strane siza se nalaze stubovi kroz koje prolazi konop za pridržavanje,a naziva se sizni konop.

   -Morski siz na ratnim brodovima služi kao rezervni siz,a to može da bude jakovljica ili desantna mreža postavljena na bok broda,kako bi se moglo iskrcavati više ljudi istovremeno.

          OPREMNI PREDMETI ZA VEZ BRODA

   U opremne predmete za vez broda spadaju:ždrela,bitve,zevalice i kljune.

   -Ždrela su otvori na brodskom telu kroz koje prolaze lanci,konop i čelik-ćelo.Obično se nalaze na pramci i krmi,ovalnog si oblika i ojačani.

   -Bitve služe za vezivanje i namotavanje konopa i ćelok-čela,pričvršćene su na palubi,a mogu biti jednostavne ili sa dva čelična valjka.

   -Zevalice služe za prolaz konopa i čelik-čela i štite ih da se ne troše o oštre rubove na razini broda.

   -Kljune se nalaze na palibi,jarbolu ili sohama,a mogu biti drvene ili metalne sa dva roga i služe za namotavanje konopa.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #1 on: December 10, 2008, 06:41:35 pm »

Interesantna terminologija, za pola naziva nisam ni znao.  Smiley
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2 on: December 12, 2008, 03:27:06 pm »

Čekaj dok dođemo do takelaže i jedrilja... Roll Eyes
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.019 seconds with 22 queries.