PALUBA
April 26, 2024, 05:51:32 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Pripreme za najvecu proslavu Dana pobjede  (Read 14985 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« on: April 29, 2017, 09:27:22 am »

Pogledajte kako se Rusi pripremaju za dosad najveću vojnu paradu za Dan pobjede

   29.04.2017

 Ruska vojska na moskovskim ulicama danonoćno uvježbava koreografiju za vojnu paradu koja će se održati 9. svibnja u čast 72. godišnjice pobjede u Drugom svjetskom ratu. Pripreme za paradu počele su još prošloga studenog, a ovogodišnja parada, kako tvrde organizatori, brojnošću i prikazanom vojnom tehnikom zasjenit će sve dosadašnje

Kako javljaju ruski mediji, uvježbavanje se održava već nekoliko dana u moskovskom predgrađu Alabino, gdje vojnici treniraju vojnički marš, nastup puhačkog orkestra i prolazak vojne tehnike, među kojima su tenkovi T-14 Armata i T-90, oklopna vozila GAZ-2975 Tigar te interkontinentalni raketni sustavi RS-24 Topolj M.

Pripreme za paradu započele su u studenome prošle godine u krugovima vojarnih postrojbi koje će sudjelovati u defiliranju ruskom prijestolnicom. Vojnici stacionirani u vojarnama u moskovskoj oblasti počeli su pripreme za paradu početkom ožujka, a zračne snage s uvježbavanjem letačkog programa započele su sredinom prošlog mjeseca u zračnoj bazi Kubinka.

Prema najavama organizatora, u paradi će sudjelovati ukupno 14.000 vojnika, dočasnika i časnika te 126 vozila i čak 78 zrakoplova.

Organizatori su za paradu pripremili premijeru kratkodometnog protuzrakoplovnog raketnog sustava Tor-M2DT koji je namijenjen za protuzrakoplovne postrojbe ruske vojske smještene u arktičkom pojasu, a prvi će se put predstaviti i kadeti iz novog programa ruskog ministarstva obrane za obrazovanja budućih časnika.

Na popisu tehnike koju će tijekom parade na Crvenom trgu moći vidjeti gledatelji, pored spomenutih tenkova, oklopnih vozila i raketnih sustava, ističu se haubice 'S219 Msta-S i 2S35 Koalicija, protuzračni sustavi S-400, Buk-M2, 9K720 Iskander, Pancir S-1, tenk T-85, oklopljeni kamioni Tajfun-K i Ural Tajfun, protuoklopni sustavi Kornet D/EM, amfibija BTR-82AM, oklopni transporteri BMP Kurganjec-25 i BMD-4M.

Zračne snage predstavit će ešaloni od po devet MiG-29 te šest Su-27, potom četiri lovca-presretača MiG-31, isto toliko lovca-bombardera tipa Su-34 i Su-24M te četiri lakih jurišnika Jak-130.

Prelete iznad Moskve izvest će i jedan nadzvučni teški bombarder s promjenjivom geometrijom krila Tu-160, četiri jurišnika Su-22M3 te po tri strateška bombardera Tu-95 i isto toliko transportnih aviona Il-78 i Il-76, kao i jedan A-124 koji je najveći ruski avion ikad izgrađen. Za kraj je predviđen letački program ruskih akrobatskih skupina Ruski vitezovi i Čiope koje lete na lovcima Su-27 i MiG-29.

U paradi sudjeluju i helikopteri Mi-26, Mi-8, Mi-28, Mi-35 i Ka-52.

Glavni inspektor parade je ministar obrane Sergej Šojgu, a zapovjednik programa je general-pukovnik Oleg Saljukov koji je ujedno i glavni zapovjednik ruske kopnene vojske.

https://www.tportal.hr/


Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #1 on: April 29, 2017, 10:24:35 am »

На званичном сајту Министартсва Одбране РФ ,можете погледати интерактивну мапу програма прославе Дана победе 9 маја на целој територији Русије. Кликом на звезду испод града,отвара се страница са информацијама.

parad2017.mil.ru

За празнични програм у Москви , наравно очекује се ведро небо. У случају потребе ,десет авиона ће се побринути да растера облаке  Wink

програм прославе града Москве

« Last Edit: April 29, 2017, 10:29:42 am by Milan (longtrip) » Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #2 on: April 29, 2017, 10:57:59 am »

Редослед војне технике

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Редослед прелета авиона

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]







* dan pobede 2017 Moskva.jpg (686.07 KB, 988x2505 - viewed 181 times.)

* poredak preleta aviona Moskva 2017.jpg (411.37 KB, 988x1834 - viewed 113 times.)
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #3 on: May 01, 2017, 02:18:49 pm »



Свети рат

Устај, огромна земљо,
устај на смртни бој
са мрачном фашистичком војском,
са проклетом хордом.

Нека бес племенити
прокључа попут таласа!
Води се народни рат,
свети рат!

Пружићемо отпор нападачима
свих ватрених идеја
насилницима, отимачима
мучитељима људи!

Нека бес племенити
прокључа попут таласа!
Води се народни рат,
свети рат!

Не смеју крила црна
над отаџбином летети
поља њена пространа
не сме непријатељ да гази!

Нека бес племенити
прокључа попут таласа!
Води се народни рат,
свети рат!

Поквареном фашистичком олошу
ћемо сместити метак у чело
За душманина човечанства
направићемо чврсти гроб!

Нека бес племенити
прокључа попут таласа!
Води се народни рат,
свети рат!
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #4 on: May 01, 2017, 04:51:47 pm »

Propaganda za siroke mase...sto je narodu losije to se vise prse da pokazu snagu.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #5 on: May 01, 2017, 05:18:37 pm »

Propaganda za siroke mase...sto je narodu losije to se vise prse da pokazu snagu.

...kako god...praznik dana pobede nad fašizmom ima i jednu drugu dimenziju koja se sa velikim razlogom treba pamtiti . To je najveća zemlja na zemaljskoj kugli koja je dala najviše žrtava u  borbi protiv fašizma. To se ne sme zaboraviti i zato se parada odvija svake godine. Sve druge dimenzije parade su naravno političke.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #6 on: May 01, 2017, 05:25:48 pm »

Propaganda za siroke mase...sto je narodu losije to se vise prse da pokazu snagu.

...kako god...praznik dana pobede nad fašizmom ima i jednu drugu dimenziju koja se sa velikim razlogom treba pamtiti . To je najveća zemlja na zemaljskoj kugli koja je dala najviše žrtava u  borbi protiv fašizma. To se ne sme zaboraviti i zato se parada odvija svake godine. Sve druge dimenzije parade su naravno političke.


  Slazem se sa tobom u svim aspektima, naravno da treba da se obelezava i naravno da je SSSR podneo najveci teret pobede nad fasizmom. Samo su dimenzije te proslave u vremenu ekonomske krize Rusije upitne.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #7 on: May 01, 2017, 05:32:38 pm »

Postoje neke stvari koje nemaju cenu...možda je to osnovna razlika u razmišljanju. Shvati to kao trening i animiranje moždane mase jednog naroda , i sve to , ne bez razloga ! Živeo sam tamo...zato tako kažem .
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #8 on: May 01, 2017, 05:56:26 pm »

Mozda. Ja to vidim kao paralelu sa nasom paradom od pre par godina kada je gospodin Putin bio gost. Jos uvek nam nisu rekli koliko je kostala parada, dok su nama u isto vreme stezali kais u vojsci na sve moguce nacine.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #9 on: May 02, 2017, 06:44:18 am »

@tihi, ako si pazljivo pogledao klip, video si da u publici koja je ustala na noge slusajuci ovu pesmu (svojevremeno na palubi proglasavanom pozivom na dzihad)
ima malo ljudi koji pamte II svetski rat. Njihovo kolektivno pamcenje, doseze daleko u istoiju svog naroda. Sumnjam da su ruski a kasnije sovjetski vladari
mali i veliki, bili bas omiljeni kod obicnog naroda. Naprotiv mislim da su ih se uglavnom bojali i cak mrzeli ih. Ali narod je voleo i voli svoju domovinu,
ovi ovde ustaju da pokazu svoje osecanje prema domovini (sta god da je za pojedinca personifikacija domovine) i ne pitaju koliko kosta parada ili dolazak
hora, ili .... a domovina mora da se brani, bez obzira da li je ministar lazov, keramicar, ili sta god, on nije domovina.
U tome je razlika izmedju Srba i nekih drugih naroda. Mi smo izgubili osecanja koja su gajili nasi stari, siguran sam da moj deda Milutin N. Vukovic
solunski borac, visestruko odlikovan u ratovima 1912-1918, nije preterano ljubio svoje vladare, ali je voleo svoju zemlju. E takvi Milutini su pogubili svoje zivote,
a naciju su nam uglavnom produzavali skartovi (nesposbni za vojsku) pa smo moralno i mentalno pali na niske grane. Koliko znam bio si u vojsci i otisao si jer
si nezadovoljan. Zapitaj sebe da li Srbija moze da bude zadovoljna onim sto si joj pruzio dok si bio u vojsci, ne ocekujem odgovor, samo rascisti to sa sobom.

Zasto sam ovo napisao? Odakle potreba da se kritikuje nesto o cemu nemamo dovoljno informacija. U februaru ove godine sam bio u Moskvi, taksista koji me vozio je imao
Georgijevsku lentu okacenu u autu, inace je Kirgistanac, deklarisani musliman, sa Ruskim pasosem (vidi sliku). Na moje pitanje otkud lenta (pre svega pravoslavni simbol)
kod njega u autu? Odgovorio je "moj deda se pod tom lentom borio i peske stigao u Berlin". Oni zive kako zive i bore se za koru hleba ali parada im sluzi da ih podseti koje
svetinje postoje i sta se ne sme prodati za koru hleba.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_4084.JPG (1790.19 KB, 4032x3024 - viewed 54 times.)
« Last Edit: May 02, 2017, 06:54:19 am by motorista 57 klasa » Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 836


« Reply #10 on: May 02, 2017, 09:11:23 am »




   Svega nekoliko Rusa sam upoznao u životu, jer me put vodio na drugu stranu ali sam oduševljen kako oni vole i poštuju svoju otadžbinu. Bez obzira na političku pripadnost, kada je zemlja u pitanju oni nemaju dileme. Kažu da Rus nikada ne psuje svoju zemlju i to bi mogli da naučimo od svoje starije pravoslavne braće. Meni lično, iz neobjašnjivog razloga krenu suze kada čujem ovu himnu koju je komponovao veliki Aleksandrov po kome se zove poznati vojni hor, inače on je kompozitor i Ruske himne.

   Dan Pobede je veliki dan koji simbolizuje pobedu dobrog nad zlom, anđela nad đavolom i treba da se slavi kao pomen na ogromne žrtve koje su pored ruskog naroda podneli i naši narodi tokom II sv. rata. Zabrinjava to što se u poslednje vreme umanjuje značaj i omalovažava borba naroda za slobodu i to nije slučajno. Velika pobeda nad fašizmom je oduvek simbol opravdanosti oslobodilačke borbe nad mnogo jačim okupatorom a to kreatorima NWO-a baš i ne treba sada kada su nas lepo umirili dužničkim ropstvom i rijaliti sapunicama sa TV ekrana.

   Zato ruski narod i treba da na ovaj dan demonstrira svoju vojnu silu u punoj snazi kao opomenu neprijatelju, a u isto vreme uzor malim i vojnički slabim narodima da postoji alternativa svetskim moćnicima. Devedesetih godina nakon Gorbačovljevog jednostranog demontiranja vojnog pakta a naročito tokom smutnih vremena Jeljcinove administracije ovaj praznik je zapao, uostalom kao i cela Rusija u nemilost. Bio je sveden na malte ne, lokalni nivo gde se raport predavao gradonačelniku Moskve a defile trajao kratko bez učešća borbenih vozila i nadletanja avijacije. Ova slika se posebno svidela protivnicima na zapadu jer je bila dokaz da su ruskom dvoglavom orlu potkresana krila. Unazad nekoliko godina slika je sasvim drugačija a na paradi se pojavljuju novi borbeni sistemi kao dokaz da se Rusija neće predati i da moraju računati na to prilikom otimanja teritorija od slobodnih naroda.

   Jedva čekam naredni 9. maj da pogledam desetine hiljade vojnika kako besprekorno marširaju Krasnajom Ploščom i da čujem kako se iz njihovih grla čuje tri puta Ura kada pozdravljaju ministra odbrane Sergeja Šojgua.



Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #11 on: May 02, 2017, 10:05:05 am »


Руси у огромној већини воле и поштују своју Отаџбину -Отечество/Родину на апсолутан и недвосмислен начин. Најчешће јасно одвајају своју земљу од своје власти, у смислу да је земља вечна, а власт, тј. ЦАР се мења.

Иако су у основи дружељубиви као и сви Словени, не може се рећи да воле придошлице. Ово најмање важи за остале Словене, нарочито православне, док су према свим осталим народима обазриви и потребно је време да придобијете њихово поверење. Срби су нарочито склони да се веома брзо утапају у "руско море", до мере веома брзог губљења идентитета, па вам се деца тамо рођена у року од пар година необратно претворе у Рушчиће. Ретка су деца као моја кћерка која је јасно са три године рекла да хоће да ја са њом говорим само и искључиво на српском ("не говори, тата са мном на мамином језику!") Ипак, да сам тамо остао, утопио бих се убрзо као "шећер у води", а за дете се то питање не би ни постављало. Страх од губитка свог идентитета један је од разлога што сам се вратио.

Такође, ретко ћете чути Руса, нарочито у иностранству, да говори против своје земље и темељних праваца њене политике. Самосвесни су сопствене величине, иако их данас има само два пута више од Немаца, нпр. "Руски цивилизацијски свет" није магла и обмана, он стварно постоји као такав. И да додам, Руси су велики националисти, у оном старинском, романтичарском смислу, који најчешће искључује шовинизам, који у основи не потцењује друге и није им непријатељ, али је свестан сопствених вредности и "не да на себе", свестан сопствене посебности и "мисије" Између осталог и зато је њихов однос према "малим савезницима" често оптерећујућ, што смо могли видети у периоду 1945-1991. Најновију потврду свега реченог имао сам прекјуче, у разговору са Антоном Печерским у Београду. Симпатичан и паметан младић.

Како било да било, чекамо Параду 9. маја. Победа која их је толико скупо коштала света је ствар и нема смисла ни речи рећи критике. То једноставно не може. Немци у совјетској окупационој зони имали су нешто другачије мишљење, али тим горе по њих. Lend - lease је по руском дубоком уверењу само додао нешто конзерви и тиме малко убрзао победу. Исто важи и за отварање Другог фронта јуна 1944. То је само убрзало руску победу, уштедело им милион глава, али и без њих би се изборили сами, мада би тада померили границе још даље на Запад.

Химну СССР јесте компоновао Александров. Мелодија химне РФ уопште није мењана, па ту није имало шта да се "докомпонује". Речи за обе химне писао је недавно преминули Сергеј Михалков, отац Никите Михалкова и Андреја (Михалкова) - Кончаловског. Браћа су поделила презиме, можда да би заварали племићки - "дворјански" траг пред свемоћним НКВД.

Чекамо Параду.
Logged
Sokol
In memoriam
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #12 on: May 02, 2017, 10:19:33 am »

Propaganda za siroke mase...sto je narodu losije to se vise prse da pokazu snagu.

U pravu si. Svaku godinu sve manje ljudi to postuju. Mladih to ne zanima, a onih koji pamti SSSR sve manje. Dakle sad sve vise ljudi imaju mislenje da prava snaga drzavi = mocna privreda i dobar nivoj zivota. Tenkovi itd neces da doneses na rucak svojoj deci. A kad privreda pada non stop, kad smanjuju se troskovi na zdravlje, obrazovanje, socijalnu zastitu, kad se povecavaju porezi, onda ta "najveca parada" izgleda kao "najveca" glupost.

Po mom mislenju najbolje bilo bih cuvati ucesnike rata i dati njima dobar nivoj zivota. Pobedio je SSSR Njemce ali pogledajte, kako zivi njemacki veterani i kako zivi nasi...

A i opet gledam komentari pa vidim da u Srbiji i uopste na Balkanu dosta malo se zna o Rusiji i Rusima. A i na zalost turisti sa Balkana dolazaju samo u Moskvu i Peterburg. Po nijma i mislite kako dobar je tu nivoj zivota. Ajde docite vi u Tversku ili Vladimirsku oblast. Pogledajte prazne zgrade preduzeca ili nestali naselja. Popricajte sa ljudima koji imaju platu 100-200 euro.

Ja sam bio bas patriota itd dok nisam poceo sluziti vojni rok. A kad sam jos pratio desavanja na Ukrajini onda mi sve postalo je jasno.

Ne zelim nikoga uvrediti.
Srdacan pozdrav iz Rusije.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #13 on: May 02, 2017, 10:26:44 am »


Родина вечна, Царь приходит и уходит. Иногда хорош, иногда плох.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #14 on: May 02, 2017, 12:53:53 pm »

@Сокол. Ти, као и свако од нас имаш право на своје мишљење. Наравно да у Русији многе ствари не ваљају, да тамо није узорна демократија. Међутим, зар је икада у руској историји, нарочито модерној, од установљења Думе 1905. па до данас уопште било другачије? Није. Ово је за Русе период највеће демократије  коју они познају. Када сам отишао да живим у Москву 1999. убрзо сам сковао филозофски став:
1."Одмах пада у очи вапијућа неравноправност - неравенство руских људи, у зависности од њиховог друштвеног положаја.
       и
2. Неправедност - несправедљивост руског друштва, независно од државног  устројства."
Чак и Совјетски Савез, да се не обмањујемо бадава, никада није познавао равноправност, чак ни једнакост, присушту  комунистичком режиму. У СССР је можда постојала "истост". Не могу ти сада објаснити разлику између једнакости и истости, али мислим да ме разумеш. Видео сам ја свашта за мојих шест руских година. Није Русија исто што и "московско садовоје кољцо". Породица моје жене су обични совјетски људи, школовани, интелигентни, трудољубиви, али обичан совјетски народ. Како су до скора неки живели у Клину, само стотинак километара од Москве, можеш претпоставити. Како изгледа село Спаскоје, где ташта има дачу, па ја тако не бих стоку држао! Тако изгледа руско село, упропашћено, пусто, осиротело. За то ХВАЛА СКП(б) и КПСС.  .  Многе сеоске куће држи само неодлучност ... не може кућа одлучити на коју страну да падне. Ствари се мењају, али споро. А зар је икада било другачије? Исправка. До 1991. је СССР био највећи светски увозник житарица. Данашња Русија, без Казахстана и украјинског чернозема поново је највећи светски извозник житарица. А 1913. царска Русија изнела је на слободно тржиште 50% укупног светског извоза житарица. Затим знамо шта се догодило. Требало им је 100 година да се поврате!

У ранијем посту се можда нисам до конца изразио. Руски однос према својој земљи, у контакту са  странцима "басурманима" укључује леп обичај - "прљав веш се не веша пред кућу да га људи виде" - т.ј. "грязь из избы на люди не выносят". Наравно, не мислим на оно из "Брилијантове руке" - Руссо туристо - облико морале".. Оклизнух се, падох, освестих се, а рука у гипсу.
« Last Edit: May 02, 2017, 01:00:43 pm by kumbor » Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.