PALUBA
April 18, 2024, 10:26:34 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Pripreme za najvecu proslavu Dana pobjede  (Read 14927 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #45 on: May 09, 2017, 11:25:51 pm »

Мени је овај детаљ некако засметао, јер га је током салутирања застава покривала, склањао ју је другом руком два или три пута. Верујем да је била на истој позицији и током проба и увежбавања.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Заиста ми је жао због отказивања авио програма, због ниске облачности је донета таква одлука. Гледаоци не би могли да виде ништа...


* парада.png (1190.17 KB, 1280x719 - viewed 35 times.)
« Last Edit: May 09, 2017, 11:32:50 pm by Milan (longtrip) » Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #46 on: May 09, 2017, 11:38:38 pm »

Један занимљив снимак панораме 360 ,са куполе Т-34 , управо то што сам споменуо..




Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #47 on: May 10, 2017, 01:12:03 am »

Свечана униформа коју је носио ген.армије Шојгу разликовала се од прошлогодишње. Скројена је делимично по узору на послератну свечану униформу ,види се по оковратнику.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Šojgu.jpg (86.55 KB, 1080x617 - viewed 31 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #48 on: May 10, 2017, 08:47:19 am »

Свечана униформа коју је носио ген.армије Шојгу разликовала се од прошлогодишње. Скројена је делимично по узору на послератну свечану униформу ,види се по оковратнику.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Та варијанта сакоа, горњег дела униформе, или како се већ зове (код Руса китељ - китель) , кад је без ревера, са усправним оковратником, код Руса се зове "френч" - french. Вероватно има везе са дизајном Наполеоновог времена. Руски коментатор је споменуо управо нови дизајн свечаних униформи.
Logged
Sokol
In memoriam
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #49 on: May 10, 2017, 10:57:03 am »

Ниjе служио он воjни рок и никад ниjе био у воjсци, а сад генерал армиjе...
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #50 on: May 10, 2017, 11:44:32 am »

Ниjе служио он воjни рок и никад ниjе био у воjсци, а сад генерал армиjе...

То знам и ја. Био је нешто у Внутренних войсках МВД? Чуо сам  док сам још био у Москви да он има чин капетана КОВ/ВВ МВД? До генерала армије прескочио је много чинова. Министар одбране је у Русији по правилу војно лице, али се не бави оперативним радом, већ политиком, новцем и администрацијом. Војском се ваљда бави ГШ. Важно је то да не краде много (може ваљда да "крадуцка", а у Русији су то милиони $). Мора слушати Путина и бити одан Држави. Путин не прашта издају! Последњих 25 година један од најпоузданијих кадрова, прави "универзални политичар". Није глуп, а ни луд. Мислим да је добар министар (у поређењу са Сердјуковим, нпр). Иначе, Сергеј Кожугетович је, колико знам, Тувинац.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #51 on: May 10, 2017, 12:17:23 pm »

Intersantan snimak:

toliko o razvijanju svesti i ljubavi prema domovini.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #52 on: May 10, 2017, 12:43:27 pm »




    Bez obzira što pola teksta ne razumem jer nisam učio Ruski i što peva dete meni se opet sve dlake na glavi nakostreše i nije mi svejedno!




Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #53 on: May 10, 2017, 01:26:58 pm »




    Bez obzira što pola teksta ne razumem jer nisam učio Ruski i što peva dete meni se opet sve dlake na glavi nakostreše i nije mi svejedno!

Sveti rat (rus. Священная война) je jedna od najpoznatijih sovjetskih pesama iz Drugog svetskog rata. Tekst je napisao Vasilij Lebedev-Kumač 1941. nakon nemačke invazije na Sovjetski Savez. Kompozitor je Aleksandar Aleksandrov, osnivač Hora Crvene armije i kompozitor Himne Sovjetskog Saveza.

Nastanak pesme i prvo izvođenje je obeležila velika žurba; stihovi su objavljeni 24. juna 1941, dva dana posle početka nemačkog napada. Aleksandrov je odmah napisao muziku za njih i prvo izvođenje pesme se desilo 26. juna na Beloruskoj železničkoj stanici.

izvor wikipedia

Sveti rat

Ustaj, ogromna zemljo,
ustaj na smrtni boj
sa mračnom fašističkom vojskom,
sa prokletom hordom.

Neka bes plemeniti
proključa poput talasa!
Vodi se narodni rat,
sveti rat!

Pružićemo otpor napadačima
svih vatrenih ideja
nasilnicima, otimačima
mučiteljima ljudi!

Neka bes plemeniti
proključa poput talasa!
Vodi se narodni rat,
sveti rat!

Ne smeju krila crna
nad otadžbinom leteti
polja njena prostrana
ne sme neprijatelj da gazi!

Neka bes plemeniti
proključa poput talasa!
Vodi se narodni rat,
sveti rat!

Pokvarenom fašističkom ološu
ćemo smestiti metak u čelo
Za dušmanina čovečanstva
napravićemo čvrsti grob!

Neka bes plemeniti
proključa poput talasa!
Vodi se narodni rat,
sveti rat!
Logged
Sokol
In memoriam
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #54 on: May 10, 2017, 01:36:50 pm »

Ниjе служио он воjни рок и никад ниjе био у воjсци, а сад генерал армиjе...

То знам и ја. Био је нешто у Внутренних войсках МВД? Чуо сам  док сам још био у Москви да он има чин капетана КОВ/ВВ МВД? До генерала армије прескочио је много чинова. Министар одбране је у Русији по правилу војно лице, али се не бави оперативним радом, већ политиком, новцем и администрацијом. Војском се ваљда бави ГШ. Важно је то да не краде много (може ваљда да "крадуцка", а у Русији су то милиони $). Мора слушати Путина и бити одан Држави. Путин не прашта издају! Последњих 25 година један од најпоузданијих кадрова, прави "универзални политичар". Није глуп, а ни луд. Мислим да је добар министар (у поређењу са Сердјуковим, нпр). Иначе, Сергеј Кожугетович је, колико знам, Тувинац.

Ниjе био ни у воjсци, ни у МВД. Уопште ниjе носио униформу. Од 17 година студирао на факултету, након факултета писао
jе дисертациjу. Након тога радио jе. Имаш званичну биографиjу на саjту Министарства одбране.
Добар jе министар одбране коjи ниjе видио воjску...
Глуп или луд - то све личан поглед, ово не бих коментарисао.
Не видим разлике од Сердjукова.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #55 on: May 10, 2017, 01:56:31 pm »

С обзиром да је Шојгу завршио технички факултет , у то доба ( 1977.) је на универзитету постојала и војна катедра , он је прошао и школу резервних официра и добио чин резервног поручника. Самим тим по тадашњим законима није био у обавези да служи класичан војни рок, али је у обавези да се јави на мобилизацију. Ако се не варам , и данас у Русији постоји исти закон и свршени студенти појединих универзитета не морају да иду на одслужење војног рока јер су прошли обуку за резервне старешине током студија и добијају чин резервног официра. Сваке године током студија иду по два месеца на обуку...

У осталом уважени Соколе , и ти си служио редован војни рок и није ти се посебно допало све што си видео. Обичан војник и нема неке шансе да се обучи у организацијским вештинама , осим ако не иде у Школу резрвних официра....
« Last Edit: May 10, 2017, 02:02:54 pm by Milan (longtrip) » Logged
Sokol
In memoriam
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #56 on: May 10, 2017, 02:00:23 pm »

У биографиjи немаш ни резервних, ни сталних чинова. И опет, сви они коjи су завршили воjну катедру у доба СССР морали су бити у воjсци. Имали су незваничан назив - "пиджаки".
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #57 on: May 10, 2017, 02:43:51 pm »

У биографиjи немаш ни резервних, ни сталних чинова. И опет, сви они коjи су завршили воjну катедру у доба СССР морали су бити у воjсци. Имали су незваничан назив - "пиджаки".

И моя невестка (сноха) закончила Военную кафедру в МАИ. В Армии не была, в ОС не служила.
Logged
Sokol
In memoriam
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #58 on: May 10, 2017, 03:19:48 pm »

Кад то jе било?
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #59 on: May 10, 2017, 03:30:21 pm »

Соколе...да ли је ово истина с обзиром да је Шојгу завршио тај факултет и на многим местима се наводи да је прошао ту обуку и добио чин резервног поручника ? У време СССР-а између 1970. и 1980. није било обавезно служење војног рока за те студенте , односно постојала је могућност да избегнеш редовно служење војног рока.

Quote
В СССР существовал и в современной России существует принцип всеобщей воинской обязанности. Это означает, что любой гражданин может быть призван на действительную военную службу, за исключением отдельных категорий граждан. В ранние годы СССР на военную службу могли быть призваны лица, вне зависимости от их занятий, в том числе и учащиеся учебных заведений. Позже, таким лицам стала предоставляться отсрочка от призыва на военную службу до окончания образования. Такая отсрочка предоставляется и поныне, однако после окончания учебного заведения его выпускники могут быть призваны на военную службу. Лица же, закончившие военную кафедру и получившие звание младшего офицера, как правило, уже не призывались на военную службу. Вследствие этого, учебные заведения, имевшие военные кафедры пользовались приоритетом у абитуриентов, поскольку давали возможность избежать военной службы. Особенно явно это проявляется в современной России

извор :

Како то изгледа данас  на истом факултету који је завршио Шојгу

Quote
Есть ли в КГТУ военная кафедра?

Да военная кафедра существует, после успешного окончания 1 курса юноши, с любых направлений подготовки (всех факультетов) имеют право поступить на военную кафедру. Право обучаться имеют студенты моложе 30 лет, которые по состоянию здоровья признаются годными к военной службе. Набор осуществляется на конкурсной основе. В течение трех семестров студенты проходят военную подготовку по программе солдат и сержантов, затем проходят военные сборы (один месяц), сдают итоговый экзамен по военной подготовке, приводятся к военной присяге и по завершению присваивается воинское звание «СЕРЖАНТ ЗАПАСА». Во время учебы студенты получают дополнительную стипендию, и после окончания вуза на военную службу в армию не призываются. Более подробная информация на официальном сайте КГТУ.
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.