PALUBA
March 28, 2024, 10:56:40 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Načini i sredstva otkrivanja protivničkih artiljerijskih položaja  (Read 862 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« on: June 03, 2023, 07:25:51 pm »

Načini i sredstva otkrivanja protivničkih artiljerijskih položaja

Sve dok je artiljerija prisutna na bojnom polju, kontra baterijska borba ostaje relevantna. Pravovremeno otkrivanje i suzbijanje neprijateljske vatrene pozicije omogućava vam da smanjite moguću štetu vašim trupama, kao i da oslabite neprijateljske trupe. Neprijateljske pozicije se mogu identifikovati raznim sredstvima i metodama, od kojih su neki odavno poznati, dok drugi tek sada postaju rasprostranjeni.

Istorijska iskustva

U većim sukobima u prošlosti, za otkrivanje neprijateljske artiljerije korišćena su različita izviđačka sredstva. Dakle, izviđačka grupa i / ili izviđač- agent mogu raditi iza neprijateljskih linija. Uz pravilnu organizaciju, ovakvo izviđanje je obezbedilo neophodnu tačnost podataka i brzinu njihovog prenosa.

Bez prelaska linije fronta, bilo je moguće koristiti krajnje jednostavan, ali ne baš tačan metod obeležavanja položaja bljeskom i zvukom. Koristeći dvogled ili drugu optiku, posmatrač je morao da uoči trenutak bljeska ili pojavu oblaka prašine od pucnjave, kao i da izmeri vreme do pojave zvuka pucnja. Jednostavni proračuni su omogućili da se odredi pravac do neprijateljskih topova i približna udaljenost do njih.

Tokom Prvog svetskog rata prvi put je korišćeno izviđanje iz vazduha. Za to su prvo korišćeni privezani baloni na kojima su bili posmatrači sa optičkim instrumentima. Pošto je bio na znatnoj visini, posmatrač je mogao da prati teren na velikoj udaljenosti. Istovremeno, postojali su poznati rizici, kao i poteškoće sa organizovanjem prenosa oznaka ciljeva.

Zatim su za izviđanje počeli da koriste avione, bilo koje i specijalizovane. Sa razvojem vazduhoplovne tehnologije i uvođenjem radio komunikacija, ovaj metod je postajao sve efikasniji. Tokom Drugog svetskog rata, neke zemlje su čak razvile specijalizovane izviđačke spotere sposobne da učestvuju u kontra baterijskoj borbi.

Zvukovno (akustično) izviđanje

Označavanje položaja zvukom pucnja pokazalo se kao zgodan i efikasan metod, zbog čega je i razvijen. Različiti projekti alata ove vrste bili su usmereni na poboljšanje tačnosti detekcije, kao i na smanjenje negativnog uticaja „ljudskog faktora“.

Dakle, još pre početka Prvog svetskog rata, zanimljiv obaveštajni sistem je predložio štabni kapetan ruske vojske N.A. Benua. On je predložio postavljanje nekoliko električnih uređaja sa membranama za hvatanje zvuka na bojnom polju, i postavljanje automatizovanog merača vremena, tzv. hronoskop. Membrane, razmaknute na tlu, trebale su da uhvate zvuk pucnja, a hronoskop je beležio vreme potrebno zvuku tokom puta. Do tada je bilo moguće odrediti približnu lokaciju oružja.

Hronoskop N.A. Benua:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Druga verzija zvukomernog izviđanja dobila je oznaku „VŽ“ („Volodkevič, Želtkov“) i korišćena je u ograničenoj meri tokom rata. Ovaj sistem je servisirala posada od nekoliko ljudi. Tri posmatrača na pozicijama sa poznatim koordinatama trebalo je da „prime” zvuk pucnja i daju signal kontrolnoj tački. Tamo su napravljeni potrebni proračuni, a njihovi podaci su poslati njihovoj artiljeriji.

Proširila se ideja o zvučnom mernom izviđanju, usled čega se pojavilo mnoštvo drugih uređaja i instrumenata. Pored toga, kako se tehnologija razvijala, aktivno su se uvodile moderne komponente - mikrofoni i računari. Domet, tačnost i brzina otkrivanja vatrenih položaja stalno su rasli.

Sistemi za merenje zvuka su i danas u upotrebi – kao što je sovjetski/ruski AZK-7 (M) „Mezotron”. Ovi proizvodi su napravljeni korišćenjem savremenih senzora i računara visokih performansi. Rezultat je maksimalna brzina i tačnost.

Zvukometrijski kompleks AZK-7(M) Mezotron:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Radarski metod

Razvoj i široka distribucija radara u jednom trenutku nisu zaobišli artiljeriju. Šezdesetih i sedamdesetih godina pojavili su se i ušli u službu specijalizovani radari, sposobni da otkriju i prate artiljerijske granate, kao i da izvrše potrebne proračune.

Princip rada kontrabaterijskog radara je prilično jednostavan. Nakon razmeštanja na položaj, stanica nadgleda sektor i traži vazduhoplovne ciljeve sa karakterističnim obeležjima. Projektili, mine i projektili se odlikuju niskim EPR-om, lete duž balističke putanje i imaju brzinu u određenim granicama. Radar uzima takve ciljeve za praćenje i koristi poznate tačke za izračunavanje cele putanje, uklj. određuje polaznu tačku. Zatim se ova informacija pretvara u koordinate za određivanje cilja.

Kontrabaterijski radar takođe može da radi u režimu podešavanja vatre. U ovom slučaju se izračunavaju putanje i tačke udara odlazećih projektila. Takođe, savremene stanice su u stanju da odrede rafale granata i njihove koordinate. Ovi podaci se koriguju.

Radarske stanice imaju očigledne prednosti, što je dovelo do njihovog brzog i širokog usvajanja. Dakle, sada je ruska vojska naoružana samohodnim radarima 1L219M „Zoo”, prenosivim izviđačkim sistemom 1L271 „Aistenok” itd. Slični alati u različitim verzijama dostupni su i koriste se u inostranstvu.

Kontrabaterijski radar 1L219 Zoo:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Švedski kontrabaterijski radar ARTHUR:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Stari i novi principi

Poslednjih nekoliko godina ruska vojska dobija najnovije artiljerijske/kontrabaterijske izviđačke sisteme 1B75 Penicilin. U svom radu koriste i nove i dobro poznate, ali preispitane principe. Istovremeno se postiže visoka tačnost detekcije i proračuna, uporediva sa izviđačkim sredstvima drugih klasa.

Sastav samohodnog „Penicilina“ uključuje optoelektronsku stanicu sa infracrvenim kanalom na podiznom jarbolu i set seizmičkih senzora. Tokom rada, jarbol podiže optiku na priličnu visinu, a senzori se postavljaju na tlo oko kompleksa. Termovizir nadgleda sektor i snima bljeskove neprijateljskih hitaca. U ovom slučaju, seizmički senzori primaju vibracije tla. Na osnovu pravca ka izvoru bljeska, kao i razlike u vremenu prolaska talasa, izračunava se tačan položaj neprijateljskih artiljerijskih oruđa. Pored toga, kao i stanice drugih klasa, proizvod 1B75 je u stanju da prati eksplozije svojih artiljerijskih granata i podešava vatru.

Po performansama i mogućnostima, "Penicilin" se praktično ne razlikuje od radara slične namene. Istovremeno, takav kompleks radi samo u pasivnom režimu i ne demaskira se zračenjem. Neprijatelju će biti mnogo teže da otkrije 1B75 u radu i spreči otkrivanje sopstvenih položaja.

Zvukometrijski i termovizijski izviđački kompleks Penicilin u radnom položaju:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Danas i sutra

Dakle, poznati su brojni metodi za otkrivanje položaja neprijateljske artiljerije za uzvratne udare. Pored toga, razvijen je veliki broj specijalizovanih alata raznih vrsta za rešavanje takvih problema. Sve poznate metode i specifični proizvodi su više puta korišćeni u različitim uslovima i pokazali su svoj potencijal.

Sadašnja generacija domaćeg kontrabaterijskog oružja se trenutno testira kao deo trenutne Specijalne operacije. Neprijateljska artiljerija stalno trpi gubitke, što ukazuje o efikasnosti radarskih ili zvučno-termalnih sredstava. Očigledno je da će se efikasno korišćenje postojećih kompleksa i stanica nastaviti sa željenim efektom.

Treba napomenuti da se trenutno testiraju i koriste druga sredstva artiljerijskog/kontrabaterijskog izviđanja. Tako su bespilotne letelice raznih tipova, od lakih kvadrokoptera do letelica u punoj veličini, u poslednje vreme dobile veliki značaj. Pored toga, pojavila se i municija koja ne samo da može pronaći neprijateljsku artiljeriju, već je i sama uništiti.

Očigledno, iskustvo aktuelnih neprijateljstava će uticati na procese, metode i sredstva artiljerijskog izviđanja i otkrivanja stranih položaja. Kako tačno, vreme će pokazati. Ali generalno, već je jasno da specijalizovano protivbaterijsko oružje optimizovano za rešavanje ovakvih problema neće nigde nestati, a biće dopunjeno drugim sistemima i proizvodima.


Izvor


* Hronoskop A. Benua.png (922.42 KB, 801x540 - viewed 0 times.)

* Zvukometrijski kompleks AZK-7M.jpg (67.69 KB, 800x600 - viewed 2 times.)

* kontr-2.jpg (82.96 KB, 800x883 - viewed 1 times.)

* kontr-3.jpg (74.86 KB, 800x475 - viewed 1 times.)

* Penicilin-k.jpg (43.23 KB, 800x533 - viewed 2 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #1 on: June 03, 2023, 08:26:10 pm »

Quote
Treba napomenuti da se trenutno testiraju i koriste druga sredstva artiljerijskog/kontrabaterijskog izviđanja. Tako su bespilotne letelice raznih tipova, od lakih kvadrokoptera do letelica u punoj veličini, u poslednje vreme dobile veliki značaj. Pored toga, pojavila se i municija koja ne samo da može pronaći neprijateljsku artiljeriju, već je i sama uništiti.

Вероватно се већ комбинује употреба контрабатеријских урађаја и БПЛ где су осматрачке БПЛ, а можда и офанзивне, део система. Можда ће (или можда су већ) подигли оне оптичке уређаје за детекцију блеска у ваздух путем БПЛ.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 23 queries.