PALUBA
April 19, 2024, 05:13:05 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5]   Go Down
  Print  
Author Topic: Istorija razvoja vozila marke LADA  (Read 29063 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #60 on: December 07, 2021, 02:44:16 pm »




Šta sve može najmoćnija verzija „lade nive“


„Lada niva bronto“ najmoćnija je i najskuplja verzija legendarnog ruskog terenca. Prodaja obnovljene verzije „lade nive bronto“ počela je pre pola godine, a iz „Lade“ su objavili video-snimak koji pokazuje šta sve može ovaj poznati terenski automobil.

„Lada niva bronto“ košta u Rusiji oko milion rubalja, tačnije njena cena kreće se od 939.900 do 994.900 rubalja, što je od 11.200 do 11.900 evra, i zavisi od opreme.





AvtoVAZ je objavio video na kom se vidi kako „lada niva bronto“ ide preko teških terena, različitih podloga, prelazi brzu reku, penje se na planinu po stenovitom terenu...

„Niva bronto“ prodaje se u nekoliko varijanti. Osnovna oprema ove verzije uključuje metalne rol-barove, krovne šine, šire gume... Takođe, „bronto“ može da ima i originalnu rešetku hladnjaka, plastične štitnike za pragove i krila iznad točkova, masivne branike, svetla za maglu... Moguće je doplatiti i svetla za maglu na krovu, pa čak i maskirnu boju.

„Bronto“ ima klima uređaj, udobnija sedišta, globalni sistem pozicioniranja, poboljšanu zvučnu i izolaciju vibracija.

„Nivu bronto“ pokreće standardni benzinski motor zapremine 1,7 litara sa 83 konjske snage, ima petostepeni menjač i pogon na sva četiri točka sa blokadom prednjeg i zadnjeg diferencijala.

„Bronto“ se od drugih „niva“ razlikuje i po ojačanom vešanju i zadnjem mostu.

U zavisnosti od nivoa opreme, može da ima i ABS, servo-volan, električne podizače stakala, grejanje sedišta...


izvor




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #61 on: April 21, 2022, 07:12:41 am »




"Lada" je preživela sve, hoće li i rat? "Rus koji je preživeo devedesete - snaći će se i sada"


Ruski grad Toljati generacijama je sinonim za fabriku automobila AvtoVAZ koja proizvodi najpoznatiji ruski automobil Ladu.

Međutim kako Zapad uvodi Rusiji sve više sankcija zbog vojne akcije u Ukrajini, Toljati i radnike AvtoVAZ-a čekaju teška vremena.

Okupivši se u malenom stanu u četvrti Avtozavodskij koja okružuje veliku fabriku, nekoliko radnika iz sindikata Jedinstvo reklo je da su zabrinuti za svoju budućnost, prenosi Poslovni dnevnik.

"Ovo je fabrički grad. Svi ovde rade ili u fabrici ili u policiji", rekao je Aleksandar Kalinjin (45) koji 15 godina radi na teretnom liftu u AvtoVAZ-u.

AvtoVAZ je osnovan 1960-ih kako bi pokrio sve veću potražnju u Sovjetskom Savezu za pristupačnim automobilima, a njegov glavni proizvod Lada postao je naširoko poznat po svojoj jednostavnosti i izdržljivosti.

Fabrika je osnovana u gradu Stavropolju, oko 780 kilometara jugoistočno od Moskve, koji je preimenovan u Toljati po italijanskom komunističkom političaru Palmiru Toljatiju.

Fabrika je preživela ekonomsku krizu nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991. i naposletku ju je preuzeo francuski Reno.

"Za Toljati, ova fabrika je sve. Ceo grad sagrađen je oko nje", rekla je 33-godišnja Irina Mjalkina, koja radi u skladištu za rezervne delove 11 godina.

"Kada sam počinjala, bila sam puna entuzijazma, nadala sam se dobroj plati, još se nadam", rekla je, uz tužan osmeh.


Ljudi su nervozni

Ruski proizvođač u ozbiljnim problemima, praviće automobile bez osnovnih sistema bezbednosti

Većina proizvodnih linija prestala je s radom nakon što je Moskva napala Ukrajinu 24. februara, a zbog sankcija ne može više dobijati delove iz inostranstva.

Radnici su na plaćenom odsustvu i dobijaju dve trećine plate što za Mjalkinu znači 13.000 rublji ili oko 152 evra umesto 20.000 rublji (oko 235 evra).

Cene hrane i drugih osnovnih potrepština vrtoglavo rastu kao i drugde u Rusiji. "Ljudi su nervozni", rekla je.

Kupivši AvtoVAZ, Reno je uložio milijarde evra u fabriku, ali i jako srezao broj radnika zadržavši ih manje od 40.000 od pređašnjih 70.000.

"Bilo je puno problema sa odlaskom radnika, ali ipak je postojao jasan pozitivan trend", rekao je Andrej Jakovljev, direktor Instituta za istraživanja industrije i tržišta pri Moskovskom Ekonomskom fakultetu.

"Rođen je veliki ruski proizvođač automobila".

Sada je njegova budućnost upitna jer Reno, pod velikim pritiskom da bojkotuje Rusiju, razmišlja da li treba da se povuče iz fabrike.

Niko iz kompanije nije želeo da razgovara sa AFP-om i čak novinarima nisu dopustili obilazak Muzeja Lade u Toljatiju tokom nedavne posete.

Kada je AFP snimao u blizini fabrike, AvtoVAZ-ovo osiguranje pozvao je policiju koja je ispitala novinare i pustila ih na slobodu nakon nekoliko sati.

Radnici fabrike su morali da uzmu tronedeljni letnji godišnji odmor u aprilu dok Reno razmotri koje su mu opcije na raspolaganju.


Radnici rade dva posla

Mnogi radnici već su morali da pronađu drugi posao, poput Leonida Jemčanova (31), mehaničara koji sada radi još i kao čuvar da bi mogao da prehrani porodicu.

"Ja sam jedini u porodici koji radi. Imam dvoje dece, moja supruga je na porodiljskom odsustvu. Moram da radim dva posla, ali čak ni to nije dovoljno", rekao je.

Ne preživi li AvtoVAZ krizu, njegova propast značila bi kraj industrijske ere za Rusiju.

U podzemnoj garaži u Toljatiju, dvojica muškaraca u starim radničkim odijelima rade na crvenoj Ladi Nivi iz 1980-ih, legendarnom vozilu s pogonom na četiri točka.

"Od detinjstva moj ceo život vezan je za fabriku", rekao je jedan od mehaničara, Sergej Diogrik.

"Svi naši rođaci u Toljatiju radili su u fabrici i ja sam isto tamo radio. Nisam imao izbora, sve je povezano s tom fabrikom", dodao je.

Taj 43-godišnjak osnovao je i vodi Istorijski klub Lade, koji okuplja fanove sovjetskog automobila iz celog sveta.

"To je bio snažan proizvođač. Rekord početkom 1980-ih bio je 720.000 automobila za godinu", rekao je.

Lane je ovde proizvedeno oko 300.000 automobila.

"Bilo je moderno doći ovamo. Sada je moderno da mladi odu u Moskvu ili drugde", dodao je.

Rekao je da pokušava da zadrži nadu, istakavši da su fabrika i njeni radnici već preživeli ekonomske poteškoće 1990-ih.

"Rus koji je preživio '90-te, posebno u Toljatiju, snaći će se i sada, sve će biti dobro".


izvor
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.021 seconds with 24 queries.