PALUBA
March 28, 2024, 11:21:33 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Kasetna bomba ?  (Read 4998 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
stojan1974
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 176


« on: May 28, 2017, 10:19:48 am »

Ne znam da li postavljam pitanje na pravom podforumu, zanima me na kom principu deluje kasetna bomba za unistavanje oklopa? Koliko sam procitao, jedan kontejner sadrzi 144 bombe. Cime one probijaju oklop?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1 on: May 28, 2017, 10:41:39 am »



A koja je bomba u pitanju? Ako je BL-755, onda bombice imaju kalibar oko 50mm valjda. Eksplozivno punjenje je kumulativno. 50mm bombica, pa ako je probojnost i 2 kalibra, probija svaki tenk odgore. Ima i bombi sa bombicama sa "probojnim diskom" koji se formira eksplozijom. To je na osnovi tzv. Mišne-Šardenovog efekta. Veće bombice mogu biti i vođene.
Logged
stojan1974
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 176


« Reply #2 on: May 28, 2017, 12:51:32 pm »



A koja je bomba u pitanju? Ako je BL-755, onda bombice imaju kalibar oko 50mm valjda. Eksplozivno punjenje je kumulativno. 50mm bombica, pa ako je probojnost i 2 kalibra, probija svaki tenk odgore. Ima i bombi sa bombicama sa "probojnim diskom" koji se formira eksplozijom. To je na osnovi tzv. Mišne-Šardenovog efekta. Veće bombice mogu biti i vođene.

Jel imas mozda sliku sa tim Misne-sardenovim efektom?
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #3 on: May 28, 2017, 02:25:46 pm »

http://armamentresearch.com/rbk-500-spbe-cargo-munitions-employed-in-syria/

poz.
Logged
stojan1974
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 176


« Reply #4 on: May 28, 2017, 03:28:39 pm »

Hvala solaris. Samo jos jedno pitanje posto ne razumem bas u potpunosti engleski. Sa koliko metara visine se aktivira ova bomba na padobranu? Pretpostavljam da to nije neka velika razdaljina obzirom da je u pitanju ovo bakarno dno bombe.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #5 on: May 28, 2017, 05:16:56 pm »

Ja ne znam a nemam vremena sad istraživati, ovoga sam se sjetio iz teme Sirija.

poz.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #6 on: May 28, 2017, 06:04:54 pm »



Iskreno rečeno nemam pojma sa kog rastojanja deluje taj probojni disk. Verovatno je reč o par desetina metara. Punjenje se aktivira, izbacuje bakarnu ploču - disk koji se u momentu krivi, zagreva i topi, dobijajući nekakav oblik blizak kapljastom. Zbog brzine od npr. 1.000-2.000m/s ta forma ima znatno udarno-probojno dejstvo i probija tanki gornji oklop tenka/vozila. SFRJ je na tome radila krajem 80ih, ali nisu stigli da završe.
Logged
stojan1974
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 176


« Reply #7 on: May 28, 2017, 08:02:54 pm »

Sad citam......ima skoro 6 kg eksploziva u njoj. Ako je zolja sposobna da unisti oklop do 60 m. sa njenim punjenjem.....onda ovo moze i na par stotina metara.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #8 on: May 28, 2017, 08:08:45 pm »

60m?!  Smiley 300mm... Wink
Toliki oklop probija a domet, tj. nisani se do 240m ako se ne varam. Davno bese ali mislim da ne gresim...
Da ne trazim o tome imas ovde .
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #9 on: May 28, 2017, 09:50:45 pm »

pa valjda smo počeli o submuniciji - bombicama u kasetnoj bombi. Tu je domet irelevantan. Bombice se rasipaju iz nosača, spiralno padaju usporene padobrančićem. Usput skeniraju teren npr. milimetarskim radarom ili IC tragačem. Kada ulokuje cilj, bombica napušta spiralu, pada ravno prema njemu, a onda se aktivira punjenje. Čitao sam o tome članak u IDR početka 1990. godine.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 23 queries.