PALUBA
March 28, 2024, 10:05:49 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3]   Go Down
  Print  
Author Topic: Jedrenjak PALINURO  (Read 17466 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #30 on: July 17, 2017, 03:59:28 pm »

nekako ovako [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Bark-bestija, ili bark-mato. Na prvom jarbolu penuni, na drugom giz,
na trećem randa.
Ili: Na prvom jarbolu penuni i giz (randa), na medzariji randa, na palu
randa.
Penuni-naziv za kvadratna jedra
Gabije u užem smislu su drugo i treće kvadratno jedro na jarbulu od majstre na barku, ali su i sinonim za kvadratna jedra.

Gore nisam napisao djelove srednjeg jarbola, jarbul od medzarije, koji se dijeli na kolunu od mojstre, jarbul od gabije i jarbulet od mojstre.


* 20170716_184854 (1).jpg (1591.75 KB, 2835x1759 - viewed 288 times.)
« Last Edit: July 17, 2017, 04:22:29 pm by ML » Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #31 on: July 17, 2017, 04:45:10 pm »

Ono dole za srednji jarbol se odnosi na bark. Kod Jadrana je to jarbul od rande i kontrarande.
Logged
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #32 on: July 17, 2017, 06:12:57 pm »

ja s posla
on na poso
na more
danas nešto posle tri popodne

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* pal 2.jpg (85.14 KB, 576x432 - viewed 112 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 446


« Reply #33 on: July 18, 2017, 08:36:37 am »


Ovo oko terminologije mi je krajnje zanimljivo. Upravo ono što mi treba!
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #34 on: July 31, 2017, 03:31:34 pm »

Pošto sam konsultovao više rječnika, pa i od Vidovića. Ostao bih na gornjem poimenovanju (crtež Jadrana)
Bark beštija, na prvom jarbolu, jarbulu od prove penune na koje su obješena jedra (križna jedra) giz (sošno jedro), na medzariji randa(sošno) i kontra randa, a na palu randu(sošno) i kontrarandu.
Po Italijanskim autorima Battisti-Alessio Dizionario, bark-beštija nije ništa drugo nego galeta. Kada su kontinenti bili povezani sa jedrenjacima, Englezi su imali jedan tip jedrenjaka za putnike i teret, koji je ocjenjen kao optimalan, The best, što je izgovarano u đenoveskom dialektu kao bestia.
Na prednjem jarbolu su bila tri križna jedra, ona su četvero kutno na penunu od trinketa, to je donje najveće i zove se trinket. pa tako i penun od peroketa, košni križ i penun od papafiga.
penun=deblenjak.
 Kod Vidovića još.:
Bark beštija, po svom trupu sličan škuni, brigantinu i briku, ima tri jarbola, pramčani ima dva nastavka, dok srednji i krmeni po jedan nastavak, na prednjem jarbolu ima obično pet križeva sa križnim jedrima, između prednjeg i srednjeg jarbola ima tri do četiri leta, ili mesto donjeg leta jednu sošnjaču; kosnik i prikosnik imaju do četiri prečke.
Barbeštija, brod sa tri jarbola, prednji ima tri križa i randu a druga dva randu i kontrarandu......
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #35 on: July 31, 2017, 04:12:58 pm »

Gabija je ponekad sinonim ca križna jedra.
Dole objašnjenje kod Vidovića. Sve ovo nisu službeni nazivi nego nazivi kojke su upotrebljavali pomorci.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 20170731_170710.jpg (1376.79 KB, 1559x2079 - viewed 128 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 446


« Reply #36 on: July 31, 2017, 04:51:55 pm »

Pošto sam konsultovao više rječnika, pa i od Vidovića. Ostao bih na gornjem poimenovanju (crtež Jadrana)
Bark beštija, na prvom jarbolu, jarbulu od prove penune na koje su obješena jedra (križna jedra) giz (sošno jedro), na medzariji randa(sošno) i kontra randa, a na palu randu(sošno) i kontrarandu.
Po Italijanskim autorima Battisti-Alessio Dizionario, bark-beštija nije ništa drugo nego galeta. Kada su kontinenti bili povezani sa jedrenjacima, Englezi su imali jedan tip jedrenjaka za putnike i teret, koji je ocjenjen kao optimalan, The best, što je izgovarano u đenoveskom dialektu kao bestia.
Na prednjem jarbolu su bila tri križna jedra, ona su četvero kutno na penunu od trinketa, to je donje najveće i zove se trinket. pa tako i penun od peroketa, košni križ i penun od papafiga.
penun=deblenjak.
 Kod Vidovića još.:
Bark beštija, po svom trupu sličan škuni, brigantinu i briku, ima tri jarbola, pramčani ima dva nastavka, dok srednji i krmeni po jedan nastavak, na prednjem jarbolu ima obično pet križeva sa križnim jedrima, između prednjeg i srednjeg jarbola ima tri do četiri leta, ili mesto donjeg leta jednu sošnjaču; kosnik i prikosnik imaju do četiri prečke.
Barbeštija, brod sa tri jarbola, prednji ima tri križa i randu a druga dva randu i kontrarandu......
je
Sve je ovo vrlo korisno, pa makar  termini bili zastareli i na granici zaborava. Bilo je nekoliko tekstova o nazivlju i u MG kasnih 80ih. A podsetilo me je i stvarno zainteresovalo kada sam čitao biografiju kapetana Vlada Ivelića iz Risna. "Moj pomorski život". Tamo se umesto jarbul koristi i reč arbuo (kolona, arbuo i arburet). Nekada je korišćen i termin "jambor". Penun ja pamtim kao penuo ili penul.
Ukratko, Vlajo možda jesan, ali Mulac nisan. Čovek se uči dok je živ. Neće mi ništa faliti ako se interesujem za ono čime se Srbi kao "suvozemci" obično ne interesuju.

Hvala!
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #37 on: July 31, 2017, 08:18:36 pm »

Arborus je latinski jarbol, otuda i naziv arbor,
A što se kolone tiče, kolona je stub, bitva..., istina kod Ivelića(opis brika Pierino), kaže kolona od trinketa, deblo prednjeg jarbola.
Kolona se upotrebljava kao dio jarbola, "koluna je ot guole do kofe", "donja od triju česti, od kojih je sastavljen cjelokupni jarbor i koja ide od stive sve do povrh kofe"
Logged
Pages:  1 2 [3]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 23 queries.