PALUBA
October 02, 2022, 01:55:56 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14]   Go Down
  Print  
Author Topic: Automati  (Read 117699 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 466


« Reply #195 on: July 24, 2022, 11:11:36 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]   Sedgley SMG 9мм наменет за американска армија како ефтин автомат во однос на томсон
но и идејата била да се можи секој падобранец освен што ке понеси м1 гранд да можи да имаа во ранецот и автомат бидејки Sedgley е автомат кој се расклопува на три дела .

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]* Sedgley SMG.png (548.39 KB, 1493x530 - viewed 2 times.)

* Sedgley takedown gun collapsed.png (532.38 KB, 847x783 - viewed 2 times.)
Logged
Prvačić
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 468


« Reply #196 on: September 06, 2022, 09:22:18 pm »

Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 466


« Reply #197 on: September 07, 2022, 08:38:15 pm »

SAIVE aвтомат е  дизајниран од белгискиот дизајнер на оружје  Dieudonné Saive . Овој автомат е дизајниран во  40 тите  додека првпат се појавил во 1950 ама никој не го купил овој автомат базиран на 9 мм.  
Слично како другите француски автомати од тој период имала верзија и со преклопен кундак и магацин за полесен транспрот. Основната верзија била со дрвен кундак
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* savie preklopnik.jpg (6.18 KB, 403x125 - viewed 56 times.)

* savie.jpg (4.77 KB, 388x130 - viewed 58 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 20 481


« Reply #198 on: September 13, 2022, 06:03:47 pm »

Могућност оквира "на преклоп" није се баш показала добром у пракси.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 466


« Reply #199 on: September 14, 2022, 12:46:51 pm »

Могућност оквира "на преклоп" није се баш показала добром у пракси.

Француски концепт од крајот на 40 тите за нивните падобрански единици , па имале дури развиено автомат во кој целата цевка се вовлекувала внатре кон затворачот,сепак премногу комплицирана постапка за  едноставно оружје како автомат.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 466


« Reply #200 on: September 14, 2022, 12:55:47 pm »

Барета м38 модел-2 модифициран автомат м38 само со разлика што е остранет дрвениот кундак и ракофат на негово место  е ставен метален кундак и пиштолска рачка  , нешто како  кај германскиот мп-40.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* beretta38-m2.jpg (11.61 KB, 650x152 - viewed 0 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.018 seconds with 22 queries.