PALUBA
April 29, 2024, 01:04:20 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: У НАТО или не?  (Read 22215 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
srbin1
Prijatelj foruma
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 268


« on: November 19, 2008, 11:55:54 pm »

Ја мислим да Србија не треба да уђе у НАТО. Не треба да се заборави шта су нам урадили 1999 године.
И још један разлог:

Ниједна унија, алијанса или пакт не траје заувек. То исто важи и за НАТО!
Logged
SKYLARK
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125



« Reply #1 on: November 20, 2008, 12:27:30 am »

Ja se u sustini slazem. Mi tim savezom ne verujem da bi nesto dobili osim zrtvovanja za tudje interese. Mada, iskreno bih voleo da cujem sta iskusniji forumasi misle.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #2 on: November 20, 2008, 12:45:13 am »

Iskren da budem, ne ratuje mi se nesto posebno, recimo u Avganistanu ili Iraku! Narocito ako znam da ratujem zarad necijih ciljeva (americkih ili ko zna cijih)! To su njihovi ratovi i nek ih "ratuju" sami...lepo je meni i ovde!
P.S. Ova tema je zamalo pa politicka...sve sto je nevezano za politiku dolazi u obzir, a ostalo...paljba! Wink
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #3 on: November 20, 2008, 10:00:15 am »

Eh moj Nenade , zar stvarno mislis da treba da udjete u NATO da bi ste slali svoje misije u njihovim akcijama Huh?
Pogledaj nas makedonce , nismo u NATO-u , a imamo procentualno najvise vojske u stranim misijama od ukupnog broja vojske koje imamo.
I ulazak u NATO i slanje vojske u NATO misijama su politicke odluke i niko ne pita obicne vojnike i ljude.
Ovi moji idioti su cak pomisljali da posalju dve dvadesetcetvorke u Avganistan , pa kad se narod pobunio , rekli su da su za misiju u Cad-u , pa na kraju izgleda da ih nece poslati.
Sada se povlaci misija u Irak-u , da bi se pojacala misija u Avganistanu , negde se govori i o upucivanju celog bataljona , mada ne verujem da su tolko ludi.
Sto se pitanja tice , ja sam da Srbija udje u NATO , da bi ga iznutra razbila 
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #4 on: November 20, 2008, 11:33:49 am »

Quote
zar stvarno mislis da treba da udjete u NATO da bi ste slali svoje misije u njihovim akcijama

Vremenom bi najverovatnije i to doslo na red...moj trpe!
Sa sigurnoscu znam ljude koji bi to jedva cekali, ali ja nisam za to! Imao sam i ja svoje momente, pa kad sam malo bolje razmislio, ipak sam ostao ovde gde jesam!

Quote
ja sam da Srbija udje u NATO , da bi ga iznutra razbila
Ma lom bi napravili! Cheesy
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #5 on: November 20, 2008, 12:09:08 pm »

Quote
У НАТО или не?

Ne!
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #6 on: November 20, 2008, 12:54:36 pm »

Nijedna alijansa ne traje zauvek, to je tacno, ALI...
NATO ima itekakav uticaj na desavanja u regionu i sire, i to niko ne moze osporiti; ulaskom u NATO mi bi smo se ipak pitali za neke stvari, jer u NATO-u se SVE odluke donose konsenzusom zemalja clanica. Samim tim, ni taj NATO NE BI mogao da donese nijednu odluku koja bi stetila interesima Srbije. Drugo, ulaskom u NATO, dobili bi pristup najsavremenijem naoruzanju koje Zapad moze da ponudi, a, imali bi i pristup programima za obuku, obavestajnim podacima, tehnologiji, ukratko, svemu najboljem. Sto se slanja vojske u raznorazne vuko*ebine da "ginu za tudje interese" tice, ni to ne stoji: Grcka je clan NATO, pa nigde ne salje svoju vojsku, jedino ih ima nesto malo u Avganistanu (v. ovde:  http://www.geetha.mil.gr/media/EIRINEYTIKES_DRASTIRIOTITES/english/ISAF_AFGHANISTAN..doc ). Uostalom, desavanja u Avganistanu imaju itekakve reperkusije za Srbiju (ko ne veruje, nek' se samo proseta parkicem pored zeleznicke stanice u Beogradu posle ponoci, shvatice ocemu govorim  Wink )
Suma sumarum, od NATO-a zavisimo mnogo, bili u njemu ili ne, samo sto, ako udjemo, imacemo i kakvu-takvu mogucnost odlucivanja u njemu...
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #7 on: November 20, 2008, 01:03:06 pm »

Vidim i sad nas sve slusaju...Sad smo demokratska zemlja, tako da nebi trebalo da se ponovi '99, ali necemo da zalazimo u politiku!
I sada bez NATO-a neki nasi podoficiri i oficiri idu na skolovanje u inostranstvo...
Sto se tice ovih obavestajnih podataka, tehnologije itd., bice kao i do sad! Samo sto treba (ono osnovno), nista vise!
Moralno gledano-nikako, e sad politicki gledano mozda bi i trebalo (ali to nije za ovde) u NATO! Cenim ga da nista revolucionarno nebi dobili pristupanjem u NATO...ali opet to je samo moje misljenje!
Logged
srbin1
Prijatelj foruma
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 268


« Reply #8 on: November 20, 2008, 03:48:01 pm »

Ја стојим при мом мишљењу. А ево и још један разлог зашто:

Да би смо могли да уђемо у НАТО морали би смо да смањимо војску, и шта би онда остало од ње?
Ево један текст који сам нашао, или део текста пошто други део има везе са политиком:


Sve analize o ulozi NATO alijanse potvrdile su da je za pripremanja svakog kandidata za NATO najbitnije slabljenje vojske zemlje kandidatkinje


Uništite vojsku, pa možete u NATO

Situacija u Crnoj Gori može poslužiti kao pravi primer urušavanja odbrambene moći. Prema najnovijim predlozima Ministarstva odbrane, Crna Gora bi imala 2.400 vojnika, odnosno 410 oficira, 898 podoficira, 782 vojnika po ugovoru i 310 civila

Piše: Budimir Milutinović


Sve analize o ulozi NATO alijanse potvrdile su da je jedan od najbitnijih rezultata pripremanja svakog kandidata za NATO koji automatski "olakšava dijalog sa alijansom", uključujući aktivnosti u okviru Partnerstva za mir, slabljenje Vojske koja na kraju nije u stanju da brani i odbrani svoju teritoriju. Jedan od jasnih primera za ovu tezu možemo naći u nekoliko država, a prvo bismo se osvrnuli na Bugarsku, čija je odbrambena strategija potpuno podređena strategiji NATO.

Bugarska je ukinula Komandu operativnih snaga, Komandu za specijalne operacije, Istočnu i Zapadnu komandu kopnenih snaga, Taktičku avijacijsku komandu, Komandu vazdušne odbrane, umanjila je broj pripadnika oružanih snaga, iako je želela da ga sačuva na nivou 45.000 vojnika. Sve u svemu, svoju državnu teritoriju Bugari planiraju i jedino mogu, da brane samo sa istočne strane.

Turska kao "večiti" osvajač bugarskih teritorija mogla bi to da učini bez problema, kao i mnogo puta ranije. Osim toga Bugarska često kupuje vojnu tehniku i opremu od već preporučenih proizvođača, što je obaveza na koju se obavezala posle ulaska u NATO. Ovakva pozicija pojačava bugarsku zavisnost od vodeće članice bloka - SAD.

Upoređujući Bugarsku i Srbiju koje imaju približno isti broj stanovnika i isti vojni budžet ali Srbija i pored zabrinjavajućeg stanja u oružanim snagama i okruženju ima dvostruko manje vojnika od Bugarske. Situacija u Crnoj Gori može poslužiti kao pravi primer urušavanja svoje odbrambene moći.

Извор: Глас Јавности http://www.glas-javnosti.rs/dodaci/nato-vodi-u-rat/unistite-vojsku-pa-mozete-u-nato

Е сад, ако је ово ипак мало политички онда се извињавам.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #9 on: November 20, 2008, 04:40:08 pm »

Dragi Srbine1,
Postoji jedno zlatno pravilo, kojeg se drzim vec neko vreme: ako u nasim novinama pise da ce biti suncano, ja ponesem kisobran.  Grin
NATO ne odredjuje velicinu vojske zemlje-kandidata, niti direktno utice na izbor naruzanja. Sto se konkretno Bugara tice, oni veliku vojsku, koja bi uz to bila dobro obucena i dobro opremljena jednostavno nisu u stanju da izdrzavaju. Nemaju para za to, bas kao ni mi. Na to utice mnogo faktora, pre svega ekonomski i demografski; Bugarska ekonomija je dugo bila u haosu, i BDP im se 90-ih prepolovio. Slicno vazi i za nas. Drugo, vecina novopridoslih clanica NATO vec duze vreme beleze negativan prirodni prirastaj stanovnistva, samim tim, da bi Bugari (ili bilo ko drugi) drzali vojsku na odredjenom nivou, moraju da uzmu u obzir koliko ce ljudi u buducnosti biti sposobno za vojnu sluzbu. Trece, vecina tih jedinica koje se u clanku pominju da su Bugari ukinuli su postojale samo na papiru, znaci u njima je bilo par staresina, i nekoliko vojnika koji su im kuvali kafu... 
Sto se samostalne odbrane teritorije tice, NIJEDNA evropska zemlja, osim Rusije, trenutno nije u stanju da samostalno brani svoju teritoriju konvencionalnim snagama u slucaju nekog veceg sukoba. U slucaju nekog lokanog sukoba, VS moze bez problema da parira svim svojim susedima, mada su sanse za neki novi sukob na ovim prostorima skoro nepostojece. 
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #10 on: November 20, 2008, 04:55:45 pm »

Apsolutno tako druze Zastavnice , niko ti ne brani u NATO-u da imas vise vojske ako mozes da je ekonomski izdrzis , sto kod bilo kojih od nas nije slucaj. Jedini koji mogu na balkanu da drze veliku vojsku ( iskljucujem Tursku sa balkana mada je i ona balkanska drzava ) su Grci , i oni kupuju od koga zele.
Druga je stvar sto ovi nasi du** **ci zele da se udvaraju amerima pa kupuju kod njih misleci da tako sticu poene ( a ameri i ne primecuju posto je to u veoma malim kolicinama ) , pa onda daju nase pare da bi se to moderniziralo.
Logged
Coldstream
mornar
*
Offline Offline

Posts: 17


« Reply #11 on: November 20, 2008, 04:57:41 pm »

Sad je kasno za NATO,trebali smo uci jos 80tih kada su nam nudili clanstvo....
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #12 on: November 20, 2008, 05:02:37 pm »

Pa nista onda... kako se ono bese kaze "junaci se na muci poznaju"! Kad dodje vreme vi puske u ruke i prvi, e a ja obecavam da cu biti odmah iza vas (ako je po vasem, to nikad nece da se desi, ali ako nije...)! Wink
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 035


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #13 on: November 20, 2008, 05:25:11 pm »

Dvostruku standardi se primrnjuju prema Srbiji i pimenjivaće se uvek, jedstostavno i ako budemo ravnopravna članica NATO-a to ćemo biti samo na papiru.

Kada bi naše trupe ulaskom u NATO pakt uzele više učešća u mirovnim misijama ja se ne bih bunio baš ni malo, to nama baš i treba. Znači odmah naše vojnike poslati u mirovnu misiju na Kosovo i Metohiju. Ah da, sada mi pade na pamet, klauzula u Kumanovskom sporazumu po kojem samo komadant KFOR-a može odobriti vraćanje 1.000 prpadnika VS da čuvaju crkve, manastire i kulturno-istorijska obeležja. A komadant KFOR-a (njegovi šefovi) to nikada neće odobriti. Ali rezoluciju 1124 predviđa....stop-stop-stop!!!

Stajem ovde....

Ne mogu ovo da iskomentarišem a da ne povredim Pravilnik, zato se zaustavljam ovde. Samo da napomenem da sam glasao za NE, Srbija ne treba da ulazi u NATO pakt, savm je dovoljno pošto smo u Partnerstvo za mir i tu bi trebalo i da ostnemo.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #14 on: November 20, 2008, 06:08:31 pm »

Mislim da prvo treba da znamo sta mi kao zemlja dobijamo ulaskom u NATO? Da li ovde neko ima takvu analizu? Prvo bih voleo to da saznam pre nego sto glasam za ili protiv.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 22 queries.