PALUBA
March 29, 2024, 01:21:14 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojna vozila Kraljevine SHS/Jugoslavije  (Read 26427 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« on: November 20, 2008, 03:27:39 am »

Pronasao na jednom drugom forumu, ne mogu se setim tacno gde, ali domaci forum svakako:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Samohodkanepoznatogporekla.jpg (151.91 KB, 800x515 - viewed 387 times.)
« Last Edit: February 06, 2011, 05:16:47 pm by dexy » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1 on: November 20, 2008, 07:14:01 am »

Ovo je nešto klepano na brzinu u nekoj kovačkoj radnji uz put,ne verujem da je nešto ovako serijski proizvođeno i da ima zvaničnu oznaku.Inače je ovo oklopni automobil,a ne samohotka.
« Last Edit: November 20, 2008, 07:20:14 am by MOTORISTA » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2 on: November 20, 2008, 08:41:53 am »

Znao sam da će se ova fotografija kad tad pojaviti, samo nisam očekivao da će se pojaviti odmah na početku postojanja ove galerije. Moram priznati da me pogled na ovu fotografiju boli. Takva ista je bila kod mene, ali sam posle silnog navaljivanja od strane jednog lika pristao da je otuđim (bolje rečeno zamenim za fotogragiju KuK monitora "Enss"). Posle je taj lik prodao fotografiju drugom koji ju je postavio na jednom našem forumu uz objašnjenje da je to fotografija iznegove porodične kolekcije.

Elem, dosta sa ovim off-om i da se vratimo temi. Fotografija je nastala u periodu 1925-30, i na njoj se nalaze, kao što kaže Motorista oklopni automobili Kraljevine SHS/Jugoslavije. Oni zaista nisu serijski proizvođeni već je to neka majstorska kreacija. Čak nisam ni siguran da je top na kupoli pravi. Nisam siguran gde je fotografija snimljena jer na pozadini iste nije bilo nikakvih podataka. U svakom slučaju ona predstavlja vredan dokument za našu istoriju
« Last Edit: February 06, 2011, 02:44:19 pm by dreadnought » Logged
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« Reply #3 on: November 20, 2008, 10:20:59 am »

Ovo će vam malo pomoći: http://srpskioklop-forum.niceboard.com/drugi-svetski-rat-f5/oklopni-automobil-t8.htm
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #4 on: November 20, 2008, 04:15:08 pm »

Nije ovo ni Berliet ni SPA, ovo je neka naša budževina sa kamionima. Samo su nabacili pleh preko.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #5 on: November 20, 2008, 05:28:50 pm »


Kao što rekoh...
« Last Edit: February 06, 2011, 02:41:55 pm by dreadnought » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #6 on: November 28, 2010, 03:23:35 pm »

Ево једно старо камионче. Гуме тврде. У то време "страшна" техника.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Сликано на путу Кичево-Дебар 1933.године у време изградње тог пута. На слици су припадници 1. пионирског пука. Према речима мог оца пук је имао пар камиона.

Ко зна који је ово модел.


* 1.pionirski puk IMG_0001.jpg (175.64 KB, 1008x672 - viewed 481 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #7 on: January 06, 2011, 08:12:25 pm »

Ne uzimaj me za 100% tačno, ali ovo bi trebao da je jedan od kasnijih modela Ford TT 1923 kamiona ....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Opet, odlična slika 


* 32521.jpg (46.02 KB, 400x300 - viewed 942 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #8 on: January 07, 2011, 12:19:44 am »

Личи... што би се рекло. Заправо, рекао бих да је баш то тај камион.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #9 on: January 07, 2011, 11:50:13 am »

Dosta lice ali ima nekoliko detalja po kjima se razlikuju ap moze biti da ipak nije isti model.

1.Bocna maska motora se razlikuje u broju otvora za hladjenje
2.Znatno vece staklo na vratima na prvoj fotografiji
3.Kockastija kabina na drugoj (pogledati na prvoj gornji levi ugao kabine sa zadnje strane - zaobljeniji je)
4.Izgled tovarnog sanduka (ne mora da znaci ali ne verujem da su se u to vreme radile nake prepravke na vozilima pa makar i na samom sanduku)
5.Koliko razaznajem na prvoj fotografiji blatobran i stepenik nisu iz jednog komada
6.Produzetak kabine iznad sofersajbne nije isti
7.Ispred vrata se nalazi neka svetiljka  dok na drugoj fotografiji toga nema (doduse jedan je fotografisan sa leve a drugi sa desne strane)

Dopuna:
 Ni stepenik nije iste duzine


* 1.pionirski puk IMG_0001.jpg (149.4 KB, 1008x672 - viewed 235 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #10 on: January 07, 2011, 05:49:51 pm »

Dosta lice ali ima nekoliko detalja po kjima se razlikuju ap moze biti da ipak nije isti model.

1.Bocna maska motora se razlikuje u broju otvora za hladjenje
2.Znatno vece staklo na vratima na prvoj fotografiji
3.Kockastija kabina na drugoj (pogledati na prvoj gornji levi ugao kabine sa zadnje strane - zaobljeniji je)
4.Izgled tovarnog sanduka (ne mora da znaci ali ne verujem da su se u to vreme radile nake prepravke na vozilima pa makar i na samom sanduku)
5.Koliko razaznajem na prvoj fotografiji blatobran i stepenik nisu iz jednog komada
6.Produzetak kabine iznad sofersajbne nije isti
7.Ispred vrata se nalazi neka svetiljka  dok na drugoj fotografiji toga nema (doduse jedan je fotografisan sa leve a drugi sa desne strane)

Dopuna:
 Ni stepenik nije iste duzine


Jeste Kuzma, ima sitnih razlika, zato i rekoh da nisam siguran. Sasvim je moguće da si u pravu, mada nema mnogo kamiona koji liče na ovaj što je Džumba postavio.

Taj model kamiona je izrađivan dugi niz godina i postojale su razlike koje su vremenom nastajale.

Što se tiče prepravki i modifikacija, sigurno je da su rađene kod nas na raznim tipovima kamiona koje je koristila vojska u kraljevini. I ne samo na kamionima, već i na ostaloj opremi koja je naručivana  Inače su nabavke kamiona vršene tako što je mnogo puta nabavljano po manji broj kamiona (naruči se 20 kamiona, pa za par meseci ili za godinu dana opet 20-tak i sl.), tako da gotovo niko ne može tačno da utvrdi koliko je tipova kamiona i ostalih vozila bilo u kraljevskoj vojsci ... Da ne govorim o tačnom broju koji je naručen. To gotovo da niko ne može da rasčivija.

Evo par fotografija gde je isti kamion na kojima se vide razlike u sanduku, fenjerima kod vrata, obliku kabine ...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Imam negde par fotografija sa ovim kamionom što je Džumba postavio u službi vojske Kraljevine Jugoslavije , pa kada ih nađem i skeniram postaviću ...





* 360-238.gif (21.86 KB, 350x189 - viewed 1402 times.)

* 4163358257_bca3d6c5cf_z.jpg (105.17 KB, 640x436 - viewed 723 times.)

* i209861.jpg (58.07 KB, 640x464 - viewed 686 times.)
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #11 on: January 07, 2011, 05:53:16 pm »

Samo rekoh da ukazem na razlike. Mozda to pomogne u tacnoj identifikaciji.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #12 on: January 07, 2011, 06:31:16 pm »

Ma nema problema, samo da rasčivijamo o čemu se radi ...

Evo Kuzma, iako mi je stradao računar, instalirao sam na notebook skener samo zbog ovoga  Cheesy


Evo dve fotografije kamiona ovog tipa što je Džumba postavio.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]





* kamionče.jpg (201.81 KB, 1127x602 - viewed 704 times.)

* kamioni.jpg (178.19 KB, 1152x642 - viewed 632 times.)
« Last Edit: February 25, 2012, 11:40:36 am by dreadnought » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #13 on: January 07, 2011, 11:02:00 pm »

Жао ми је што нисам записивао оно што ми је отац причао и Војсци Краљевине Југославије, па и овим возилима. Ипак, рекао бих да је стварно у питању Форд.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #14 on: January 08, 2011, 01:32:49 am »

Dosta lice ali ima nekoliko detalja po kjima se razlikuju ap moze biti da ipak nije isti model.

1.Bocna maska motora se razlikuje u broju otvora za hladjenje
2.Znatno vece staklo na vratima na prvoj fotografiji
3.Kockastija kabina na drugoj (pogledati na prvoj gornji levi ugao kabine sa zadnje strane - zaobljeniji je)
4.Izgled tovarnog sanduka (ne mora da znaci ali ne verujem da su se u to vreme radile nake prepravke na vozilima pa makar i na samom sanduku)
5.Koliko razaznajem na prvoj fotografiji blatobran i stepenik nisu iz jednog komada
6.Produzetak kabine iznad sofersajbne nije isti
7.Ispred vrata se nalazi neka svetiljka  dok na drugoj fotografiji toga nema (doduse jedan je fotografisan sa leve a drugi sa desne strane)


Dopuna:
 Ni stepenik nije iste duzine


Jurcao sam bar dva sata po netu i gotovo da sam ubedjen 99% da to uopste nije Ford  jer sam pogledao sve njihove kamione  od 1913 do 1925 godine,ubedjen sam da je to neki Chevrolet ili Dodge,evo sta sam najbilize nasao sto lici na ovaj kamion,fokusirao sam se najvise na prednji deo kamiona i skrge sastrane

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Dok sam trazio slike naletim na jos jednu zanimljivost

Quote
Below are fragments from his messages regarding Chevrolet assembly in Yugoslavia:
in 1939/40 the Yugoslavian Kingdom Army bought 400 from Chevrolet, 11/2-ton trucks, long wheelbase, double wheels at rear, straight 6 cyl. OHV, carburetter motor, 85 HP. To minimize expenses those trucks were sent disassembled to main components and assembling was made in Kragujevac in the VTZ (Vojno Tehnicki Zavod), - later, after WW II, this factory was renamed to Crvena Zastava, then to Zavodi Crvena Zastava and now that is Zastava-Automobili.
About 20 of these trucks were send totally disassembled for personal (Mechanic and Driver) training purposes.
Sorry, no photos of this assembling - that was Army secret, and all the Chevrolets have been destroyed/disappeared during the War.
And almost no documents - everything was lost in the war. Only a remembers of mans who was involved in this assembling.

www.autogallery.org.ru


* 23-25chevytruck_Bay.jpg (68.15 KB, 753x484 - viewed 559 times.)

* t.jpg (69.14 KB, 640x480 - viewed 240 times.)
« Last Edit: January 08, 2011, 08:46:23 am by Bozo13 » Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.