PALUBA
April 20, 2024, 03:58:52 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 20   Go Down
  Print  
Author Topic: PS-12 "Spasilac"  (Read 139438 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #15 on: March 28, 2010, 09:28:59 pm »

Al Munjed
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Al-Munjed.jpg (34.99 KB, 576x432 - viewed 703 times.)
Logged
buva
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 164


« Reply #16 on: March 29, 2010, 05:07:43 pm »

Razlikuju se ispusi motora. Čemu to, ima li još razlika ?
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #17 on: March 29, 2010, 06:02:44 pm »

FF je vec ranije naveo razlike u konstrukciji (i razloge).
Logged
Cinder
mornar
*
Offline Offline

Posts: 2


« Reply #18 on: April 17, 2010, 06:58:48 pm »

Dobra večer svima. Odličan forum svaka vam čast. zanima me ima li netko mozda slike brod spasilac 12 kad je bio na moru ili u akciji kad se ronilo, ima li tko da je radio na njemu kao mornar ili nešto više. strašno me zanima kako se onda zivilo na brodu i kako se radilo sa roniocima jeli se islo na dubine od 600m ili slično. Slike neke broda iznutra ili barokomore strojarnice ili slično bilo bi mi strašno zanimljivo to viditi pa ako itko ima priču ili slike bilo bi mi strašno drago to viditi ili čuti. Fala unaprid ko god se javi. Ako je problem slike dati ovako javno na forumu onda može i na pm.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #19 on: April 17, 2010, 08:21:16 pm »

Tesko da je bilo ronjenja na 600 metara, to i klasicna vojna podmornica tesko izdrzi. Cheesy
Al da se ne pravim pametan, ipak su tu strucniji ljudi od mene, pa ti mogu vise kazati. Wink
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #20 on: April 18, 2010, 12:26:04 pm »

Quote
Dobra večer svima. Odličan forum svaka vam čast. zanima me ima li netko mozda slike brod spasilac 12 kad je bio na moru ili u akciji kad se ronilo, ima li tko da je radio na njemu kao mornar ili nešto više. strašno me zanima kako se onda zivilo na brodu i kako se radilo sa roniocima jeli se islo na dubine od 600m ili slično. Slike neke broda iznutra ili barokomore strojarnice ili slično bilo bi mi strašno zanimljivo to viditi pa ako itko ima priču ili slike bilo bi mi strašno drago to viditi ili čuti. Fala unaprid ko god se javi. Ako je problem slike dati ovako javno na forumu onda može i na pm.

Pozdrav Cinder. Moj otac je radio na PS-12 od 1988. do 1991. kao k-dir VBO. K-dant broda bio je Vukasović Miro. Jednom sam kao klinac 1990. bio na njemu, kada je pristajao u gradsku luku u Pločama.

Brod je bio tada, bez lažne skromnosti, tehnološki i po instaliranoj opremi, u ravni sa najkavlitetnijim spasilačkim brodovima u svetu. Povrh toga, bio je veoma komforan, ergonomski pristupačan i bilo je veoma zahvalno raditi na njemu. Šteta što je ostao samo senka onoga što je nekada bio...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* PS-12 - 1985..jpg (46.71 KB, 480x320 - viewed 633 times.)

* PS-12 05.jpg (78.71 KB, 881x619 - viewed 543 times.)
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #21 on: April 18, 2010, 03:37:35 pm »

Kad je 1976 godine stigao u JRM,bilo ga je lijepo vidjeti-veoma skladan izgled,dobro napravljen!A kad sam ga prvi put video u voznji,izgledao je onako siroka trupa,kao da "ore" Jadran!Brod stvoren za tesko more i zadatke koji mu pripadaju!Malo smo ga gledali-maticna luka mu je bila Divulje!A kad vidis starog "Spah-u"ostanes bez teksta-to su brodovi koji su bili razliciti 5-10 generacija!Kad je PS 12 stigao u bazu,PS11 je neko vreme bio vezan u Lori,dok nije otisao u raspremi.
Logged
Cinder
mornar
*
Offline Offline

Posts: 2


« Reply #22 on: April 18, 2010, 04:36:13 pm »

Virujem da je bio moćan i strašan brod i da u ono vrime malo koji da mu je bio ravan u takvoj klasi. Sliku su super ali eto nažalost kopao sam na internetu po dužini i širini ali nikako da naletim na sistem di je bila dizalica. al nema veze dago mi je da su se lljudi nadovezali na ovakvu temo (što mi je super) Baš me žarko zanima kakve ćemo još podatke uspjeti dobiti
Logged
zveljarin
desetar
*
Offline Offline

Posts: 123


« Reply #23 on: June 13, 2010, 03:52:04 am »

zna li neko približan broj žrtava među jrm roniocima tokom misija? osim siljevinca i hadžića, mislim da je 1987 takođe poginuo jedan ronilac kod kraljevice prilikom pokušaja vađenja sidra koje je ispalo sa vpbr 33, mada mi se čini da je tokom 87. među roniocima bilo još pogibija?
« Last Edit: June 13, 2010, 04:18:46 am by zveljarin » Logged
Damac
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 51


« Reply #24 on: August 05, 2010, 02:03:03 pm »

Zveljarin, znas da takvi podatci tesko cure van. A ako i procure, cure na kapaljku. Spasilac je vjerovatno, u ono vrijeme bio super opremljen. Samo iz ove cijele nesretne price oko vadjenja Brigite Montanari, moj je dojam da ljudi i sigurnosne prodecure ( oko kojih se sve vrti kod ronjenja u saturaciji) nisu bili na visini zadatka. Sigurno je sto se tice ekologije i vadjenja plina s nje, zadaca uspjesno izvrsena. Ali cijena toga nije morala biti zivot dva ronioca. S te strane to je potpuna katastrofa. I ne znam da li je itko za to odgovarao. Ja sam prije puno godina slusao predavanje Dr. Gosevica kako prica o tome ( i svake put kada drzi predavanje uvijek je ista tema Brigita Montanari) i pitao sam zasto je zvono izletilo van, odgovor je bio mahanicki problem na sistemu za izbacivanje utega. Kako sam dublje ulazio u pricu, izgleda da je zvono zapelo za brod. Ne znam kako je sa spasavanjem podmornica, kako se to vjezba, trenira ali iz ove price izgleda da je vadjenje Brigite bila jedina "akcija" tj. radno ronjenje u saturaciji sto je vojska radila.A koliko znam i zadnja. Ja taj posao radim zadnjih 5 godina i to nije nikakva velika nauka. Samo zahtijeva ljude koji to znaju raditi uz stalno pridrzavanje sigurnosnih procedura.Moj brod godisnje odradi 300 dana u saturaciji na 50 do 300 metara dubine i kada netko posjece prst (nozevi su zabranjeni na brodu) onda se postavlja milijon pitanja, kako, zasto, gdje su rukavice, da li si imao rukavice primjerene poslu..i hrpa papirologije i telefonskih poziva iz ureda. Ne mogu si ni zamisliti sto bi bilo kada bi netko poginuo. Zato ja to sada gledam s druge tocke gledista, i zanima me ko je bio ronilacki supervizor. Zasto je zvono spusteno tako nisko da je zapelo za brod? Za dubinu od 84 metra zvono moze biti na 64 metra. Ako je Brigita toliko siroka ( bila je na boku) zasto zvono nije spusteno 10 metara dalje od broda. Tko je rekao da se brod moze pomaknuti a da nije bio siguran da zvono nece zapeti i zasto ronioci nisu bili u zvonu a zvono zatvoreno?
Tu ima toliko pocetnickih-jednostavnih gresaka koje su posljedica neiskustva ili nemarnosti odgovornih.
Ja ne bi htio da me se pogresno shvati. Ja vjerujem da je Spasioc u ono vrijeme bio to sto je bio (u kontekstu vremena i razvoja tehnike) sto je i tema ovog posta, ali uz tehniku postoji i ona komponenta uvjezbanog i iskusnog ljudstva koja je u ovoj prici izostala.
I operacija vadjenja Brigite se nebi trebala opisivati kao vrh ronjenja na ovim prostorima nego kao nesto sasvim suprotno. I ako netko ima sluzbeni izvjestaj ili nesto slicno volio bi to procitati.
Po meni bi bilo jeftinije da su platili tallijanima (koji su tu blizu) da obave ronilacki dio posla a brodospas ostatak.
I opet se vracamo u ono vrijeme, da li je bilo novaca za to, politicke volje, nacionalnog ponosa i svega ostalog...ali na kraju opet u kontekstu vremena... dva zivota 1985 vrijede jednako kao i danas i nisu trebala biti izgubljena.

Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #25 on: August 05, 2010, 02:17:25 pm »

Dva života nisu vrijedna ničega ako će se netko nakon "uspješno" odrađene akcije popeti činom i postavljenjem naviše. A i kakav je to "poduhvat" ako je tako lagan bio da nitko nije strdao?

Definitivno je JRM mogla učiniti puno više u ronjenju s onoliko resursa, potpore i nedodirljivosti koju je uživala. Ipak, jedno je izlov ribe i školjaka, drugo su ozbiljne zadaće i uvježbavanje istih ...

Navodno je legendarni Jacques-Yves Cousteau izjavio da bi s ondašnjim Spasiocem bio glede ronjenja i onoga čime se bavio miran do kraja života.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #26 on: August 05, 2010, 02:59:41 pm »

Morski organizmi + ljudske žrtve = Posejdon ( Patriot )
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #27 on: September 18, 2010, 11:28:26 am »

 Evo ronilice sa PS 12


* Ronilica.jpg (174.8 KB, 729x1024 - viewed 351 times.)
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #28 on: September 18, 2010, 02:07:17 pm »

Na posljednjoj slici je spasilačka podmornica koja je bila smještena na Spasiocu. Namjena joj je bila kolektivno spašavanje posade potonule P. Podmornice su imale prilagođene izlaze na koje je pristajala ova podmornica pa su onda članovi posade iz potonule P prelazili u spasilačku podmornicu. Osamdesetih godina je izvedeno nekoliko uspješnih vježbi sa prebacivanjem ljudi na površinu iz podmornice koja je ležala na dnu. Vježbe su izvođene sa P tipa 821 i 831. Spasilačka podmornica je ostala u Hrvatskoj i doživjela je žalosnu sudbinu, naime istrunula je zaboravljena u nekom skladištu u Lori.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #29 on: September 18, 2010, 10:26:03 pm »

 Meni liči da je Brodogradilište Tito  tih godina baš radilo svašta. Ovo je izgleda neki od Braće Spasioca?


* Spasioc.jpg (111.65 KB, 755x1024 - viewed 375 times.)

* Spasioc ..jpg (179.76 KB, 768x1024 - viewed 359 times.)
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 20   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.