PALUBA
April 30, 2024, 12:18:07 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 20   Go Down
  Print  
Author Topic: PS-12 "Spasilac"  (Read 140325 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #45 on: November 03, 2010, 11:41:39 am »

Nedostaje grana sa ronilicom.
i ronilica
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #46 on: November 03, 2010, 11:14:52 pm »

Ronilice na ovom brodu nema od 1991. godine. Kada smo već kod ronilice sa žalošću mogu reči da je ronilica istrunula u nekom skladištu u Lori. Koliko mi se čini na ovom brodu nema niti ronilačnog zvona, ako nema zvona nem ni ronjenja jer po svoj prilici nisu u funkciji ni rekompresione komore. Drugim riječima ovo je brod koji ima ne znam koju namjenu.
Inače ronilica koje je nakada bila na ovom brodu mogla je roniti do 600 metara dubine, spašavati iz potonule podmornice i obavljati radove pod morem.

rad sa ronilicama (ROV) jedan je od najskupljih radova u pomorstvu. zasto ratna mornarica nije mogla svoje potencijale ponuditi privredi???
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 605


« Reply #47 on: November 05, 2010, 09:40:07 pm »

zato što su inertni ,neinventivni i neambiciozni.
Zato što nemaju viziju i plan.
Zato jer nisu 15 godina shvaćali razliku između podmorničarstva i spašavanja na i u moru.
Zato jer ih nitko ne shvaća ozbiljno u politici kojoj su rekli da su nepotrebni.
Zato što nisu shvatili koju opremu i brod su dobili.
Zato što nisu još dobili vlastite ROV i UAV.
Zato što to već rade jedni a sad i drugi.
Oni imaju jasno deklarirani partnerski cilj M2406I Mornaričke sposobnosti protuminskog djelovanja za čišćenje luka ,pa će ipak biti iznimno opremljeni.

Remontirana spasilačka podmornica
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* mermaid VI spasilačka 2006 pp5d6 um.jpg (103.13 KB, 439x592 - viewed 553 times.)

* spasil zvono remont 2006 pp5d6 um.jpg (132.54 KB, 448x600 - viewed 163 times.)
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 605


« Reply #48 on: November 05, 2010, 10:07:11 pm »

Remontirano spasilačko zvono nakon reapracije na brodu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* spasil zvono reparirano um.jpg (125.34 KB, 463x620 - viewed 631 times.)
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #49 on: November 06, 2010, 10:05:04 am »

zato što su inertni ,neinventivni i neambiciozni.
Zato što nemaju viziju i plan.
Zato jer nisu 15 godina shvaćali razliku između podmorničarstva i spašavanja na i u moru.
Zato jer ih nitko ne shvaća ozbiljno u politici kojoj su rekli da su nepotrebni.
Zato što nisu shvatili koju opremu i brod su dobili.
Zato što nisu još dobili vlastite ROV i UAV.
Zato što to već rade jedni a sad i drugi.
Oni imaju jasno deklarirani partnerski cilj M2406I Mornaričke sposobnosti protuminskog djelovanja za čišćenje luka ,pa će ipak biti iznimno opremljeni.

Remontirana spasilačka podmornica
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Ocigledno bi trebalo poslati zavrsene studente vojnih akademija jedno godinu dana na staziranje u neku privatnu firmu koja je okrenuta profitu, pa da placu dobivaju od zaradjenog.
Vjerujem da bi se ta investicija drzavi isplatila brzo, tj. ne bi bilo izgubljeno vrijeme, kroz promjenjeni odnos prema potencijalima kojima vojska raspolaze.
Druga solucija je da kroz rad prodju obavezne treninge iz intergriranog operacionog managementa (moramo priznati da ga dijelom i prolaze) koji se odnose na operacionalizaciju procesa profitnih organizacija, pa bi vjerovatno poceli razmisljati malo drugacije, a nakon nekog vremena sigurno bi se iskristalizrala grupa lidera koja pi promijenila opci "credo". Slazem se da postoji kadar kojeg ni neprijatelju ne bi pozeljeli (citirano).

Po meni, integrirani sustav Obalne straze, mogao bi biti znacajnio izvor prihoda za drzavu, odnosno veoma dobar primijer unutrasnjeg poduzetnistva, sto bi se direktno odrazilo na razvoj podrucja uz more.. ima jos dosta toga..
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #50 on: November 06, 2010, 11:05:12 am »

Problem je što ima onih koji crnče cijeli radni dan, a i onih kojima vrime prolazi u neformalnom druženju.
Logged
Mr.Shiljo
mornar
*
Offline Offline

Posts: 2


« Reply #51 on: January 22, 2011, 01:10:14 am »

Evo tražio sam nešto o svom tati pa naiđem na ovaj forum...Po imenu cete zaključit ko mi je tata, Šiljo...Poginuli ronioc sa Brigite Montanari...Pa da vas zamolin par stvari...Di mogu doć do svega vezanih uz taj događaj...bilo šta, slike, video, nešto, mora bit negdi...hvala puno...

Karlo
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #52 on: February 04, 2011, 11:59:16 am »

Faust Vrančić HRM-73 ex Spasilac JRM-12


* S1.jpg (105.63 KB, 640x480 - viewed 127 times.)

* Sp2.jpg (93.67 KB, 640x480 - viewed 169 times.)

* Sp3.jpg (109.55 KB, 640x480 - viewed 198 times.)

* Sp4.jpg (127.44 KB, 640x480 - viewed 179 times.)
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #53 on: February 04, 2011, 12:01:34 pm »

2. dio


* Sp5.jpg (135.73 KB, 640x480 - viewed 166 times.)

* Sp6.jpg (142.1 KB, 640x480 - viewed 160 times.)

* Sp7.jpg (142.28 KB, 640x480 - viewed 140 times.)

* Sp8.jpg (173.42 KB, 640x480 - viewed 127 times.)
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #54 on: February 04, 2011, 01:05:50 pm »

Samo iz ove cijele nesretne price oko vadjenja Brigite Montanari, moj je dojam da ljudi i sigurnosne prodecure ( oko kojih se sve vrti kod ronjenja u saturaciji) nisu bili na visini zadatka.

Ali cijena toga nije morala biti zivot dva ronioca. S te strane to je potpuna katastrofa. I ne znam da li je itko za to odgovarao. Ja sam prije puno godina slusao predavanje Dr. Gosevica kako prica o tome ( i svake put kada drzi predavanje uvijek je ista tema Brigita Montanari) i pitao sam zasto je zvono izletilo van, odgovor je bio mahanicki problem na sistemu za izbacivanje utega. Kako sam dublje ulazio u pricu, izgleda da je zvono zapelo za brod. Ne znam kako je sa spasavanjem podmornica, kako se to vjezba, trenira ali iz ove price izgleda da je vadjenje Brigite bila jedina "akcija" tj. radno ronjenje u saturaciji sto je vojska radila.A koliko znam i zadnja.

Zato ja to sada gledam s druge tocke gledista, i zanima me ko je bio ronilacki supervizor. Zasto je zvono spusteno tako nisko da je zapelo za brod? Za dubinu od 84 metra zvono moze biti na 64 metra. Ako je Brigita toliko siroka ( bila je na boku) zasto zvono nije spusteno 10 metara dalje od broda. Tko je rekao da se brod moze pomaknuti a da nije bio siguran da zvono nece zapeti i zasto ronioci nisu bili u zvonu a zvono zatvoreno?

Tu ima toliko pocetnickih-jednostavnih gresaka koje su posljedica neiskustva ili nemarnosti odgovornih.

Cijele akcije oko Brigite prilično se dobro sjećam iako ni na koji način nisam u nju bio uključen. Međutim, kako sam već na nekom drugom forumu spomenuo, mi civilni ronioci imali smo dosta dobru suradnju sa JRM a najviše sa Gošovićem (starijim, dr Stracimir Gošović, osnivač i legenda jugoslavenske i hrvatske podmorske medicine) a kasnije i sa Denobleom i Živkovićem. Informacije o postupcima i planovima uglavnom smo dobijali relativno brzo i uredno. Nakon nesreće prikupili smo dosta informacija sa raznih strana i imam prilično kompletnu sliku iako je memorija napravila svoje i mnogih se detalja ne sjećam jer nisam zapisivao. Od ljudi koji su bili na Spasiocu pričao sam u 2-3 navrata sa Gošovićem i najmanje 5-6 puta sa Koprivicom. Dva poginula ronioca nisam poznavao.

Cijela operacija rađena je traljavo. Ako se dobro sjećam odluka da JRM vadi Brigitu donijeta je na političkoj ili vojno-političkoj razini. Netko je pitao "možete li vi to" a netko drugi odgovorio "možemo". I to je bilo to. Onda je u KJRM zaključeno da cijelu stvar treba dati Gošoviću kao najstručnijem da on odredi tehniku rada i propiše postupke. Uopće, u to vrijeme samo se Gošović bavio ronilačkom tehnikom i on je osim za podvodnu medicinu, za koju je bio i ostao neupitni stručnjak svjetskog ranga, praktično bio autoritet za ronjenje jer pisanje pravilnika i određivanje postupaka nikoga nije zanimalo. "Veliki ronioci" htjeli su roniti, biti diverzanti i baje a ne pisat propise. Ovo mi je osobno potvrdilo nekoliko časnika među kojima i pok. Mustafa Hajrulahović-Talijan koji mi je rekao da je tek kada je otišao na razmjenu u Italiju u COMSUBIN shvatio da po pitanju same tehnike ronjenja ne zaostaje nimalo za Talijanima ali da po pitanju poznavanja ronilačkih i sigurnosnih procedura nije bio ni blizu.

Ronjenje na Brigiti bilo je dugotrajno i prilično je iscrpljivalo vrlo tanke resurse JRM. Što god se danas o tome mislilo ronilački element bio je prilično tanak sa ljudstvom i ljudstvo je bilo prilično slabo teorijski potkovano. Tek negdje sredinom 80-ih razdvojena je obuka za ronioce na teške i lake (mislim da je uveden poseban VES). Prije toga svi ronioci obučavali su se za teške ronioce a onda neki od njih dodatno i za lake, autonomne ronioce. Većina ronilačkih radova u JRM otpadala je na razne građevinske radove na dnu i puno manje vađenje. ovo se uglavnom radilo, ovisno od konkretnog posla, u teškoj ili poluteškoj opremi (za laike to je ono otežano odijelo sa kuglom na glavi) i to sa snabdijevanjem zrakom sa površine. Ronilačke nargile smatrale su se prilično naprednom tehnikom. Kod lakih ronilaca naglasak je bio na diverzantskom ronjenju sa aparatom za recirkulaciju a u toj kategoriji ne prelazi se dubina od 10m i tako je ronilačko znanje u JRM bilo izrazito ograničeno po pitanju autonomnog ronjenja (SCUBA). Mi civili smo ih pri svakom susretu nečem učili i pokazivali im nešto novo, često se, pogotovu u Puli koja je bila izrazito rigidna, znalo dogoditi da pretpostavljeni ZABRANE da se koristi neko znanje primljeno od civila... itd. Iskusni ronioci koji su odlazili na služenje u ronilačkim jedinicama često su imali problema i govoreno im je da zaborave te "civilne pi*darije" jer se u vojsci roni OVAKO. Znam mnoge ovakve slučajeve.

Samo kao primjer, 1990. je jedna grupa nas mladih instruktora (ja sam te godine položio ispit za mlađeg instruktora praktičnim ronjenjem za 1. maja i zato se sjećam do u detalje) trebala ić na ronjenje u saturaciji, Spasiocem. Bilo nas je 6 odabranih i 2 rezerve, te zime smo 2x išli na teorijske tečajeve od kojih prvi nije držao Gošović jer je bio pod suspenzijom radi Brigite (kasnije ću o Brigiti). Plan je bio napravit 2 serije ronjenja, prvu na 50 m sa 48 sati u saturaciji sa 4 ekskurzije i drugu na 80m na 24 sata sa 2 izlaza. Za dubinu 50 maksimalna radna dubina je bila 65m a za 80 trebala je bit 90m. Svi ronioci u saturaciji trebali su bit civili a vanjsko ronilačko osiguranje mornarica. Prilikom planiranja tražili smo da vidimo plan za osiguranje ronjenja i sjećam se kao danas kada mi je kIk Edin Repeša, tada zapovjednik čete, pokazao tablice za ronjenje zrakom po kojima oni rone da samo što nismo pali u nesvjest! Iako su u Gošovićevoj knjizi (koja je za dosta stvari dan-danas Biblija) između ostalih tablica publicirane i US Navy tablice za ponovljena ronjenja (kod više ronjenja unutar 24 sata važe posebni režimi i posebne tehnike ronjenja i kod planiranja i izvođenja drugog i narednih ronjenja mora se uzeti u obzir prethodno ronjenje sa svim parametrima i interval između prvog izrona i drugog zarona). E, JRM uopće nije radila proraun ponovljenog ronjenja, ronilo se sa skraćenim US Navy tablicama koje su bile tiskane na plastificiranom papiru! i sve to je nama izgledalo nevjerojatno diletantski i opasno. Kako tada nije bilo Gošovića problem smo iznijeli nekom kk, imena se ne sjećam, koji je bio voditelj tečaja i on uopće niej razumio o čemu govorimo. Kasnije, kada je došao Gošović objasnio nam je da se u JNA za svako ronjenje izdaju posebne tablice!!! i da se i za ponovljeno ronjenje izdaju tablice pripremljene za takav zaron. To je, naravno, teška glupost, dovođenje ljudi u opasnost bez ikakve potrebe ali sve je to bilo u skladu sa principom "tvoje je da roniš a ne da misliš" koji je vrijedio do kraja JNA/JRM.

Natrag na Brigitu. Po svim informacijama nakon neizvjesnosti prvih dana atmosfera je bila dosta opuštena i jako se puno improviziralo. Najbitnije je da je na kraju suđeno Gošoviću samo po osnovi toga što je istovremeno imao dužnost zapovjednika ronjenja i medicinskog osiguranja što po propisima nije bilo dopušteno. Ni za šta drugo nitko niej suđen. Ako se dobro sjećam, Gošović je imao neku suspenziju 2-3 godine a poslije toga je, mislim, imao još zabranu napredovanja u službi i to je to. Koprivica mi je kasnije pričao da puno toga nisu predvidjeli, nisu planirali i da gotovo uopće nisu imali razrađene, a još manje uvježbane, postupke za izvanredne situacije. Inače, to sve je Gošovića strahovito potreslo, čisto ljudski, osjećao se odgovornim kao čovjek i kao časnik i poslije toga, kažu svi koji ga znaju, nije nikad više bio isti.

Po pitanju pozicioniranja zvona sigurno nije bilo "tvrdog" propisa na kojoj dubini i udaljenosti od radne zone mora biti zvono. U to sam siguran. Dakle, to se određivalo na licu mjesta i to prilično odokativno. Ronioci su se smjenjivali na mjestu rukovatelja zvona i svaki je dogovarao sa radnim roniocima režim svakog zarona. To se, inače, danas uopće tako ne radi a vjerujem da se ni onda nije radilo tako tamo gdje se ozbiljno ronilo jer je protivno svakoj logici i zdravom razumu. Kalkulacija ukupne saturacije/dekompresije, za koju je bio odgovoran Gošović, sigurno je bila u redu jer on to stvarno zna i uvijek je imao konzervativan pristup (bolje nekoliko sati duže u komori nego problemi), ali tehnike i postupci nisu bili razrađeni.

Detaljni postupci za havariju zvona nisu postojali (čini mi se da je to bio jedan od razloga zašto se dosta toga zataškalo jer bi se nače istraga morala proširiti i zahvatiti visoko) a moguće je, iako se detalja ne sjećam, da nije ni bilo propisa o načinu premještanja angažiranog zvona. U današnjem komercijalnom ronjenju za premještanje zvona svi ronioci moraju bit unutra, sve veze skupljene i svaki ronilac pregleda drugoga do sebe i tek kad svi potvrde da je sve u redu zvono se premješta).

Osnovni problem bio je, po meni, što se u toj improvizaciji i skraćivanju procedura nije razmišljalo o razlozima zašto se nešto radi kako se radi - što je posljedica toga da je razmišljanje u ronilačkim postrojbama inače bilo dekuražirano. Vanjski uteg na zvonu postoji da bi se konkretna posada i konkretno zvono balansirali za konkretnu radnu dubinu. Kada se odrede posada i dubina to se više ne može promjeniti i utezi koji se po kalkulaciji stavljaju morali bi biti čvrsto pritegnuti da se ne mogu pomaknuti ni otpasti čak ni u slučaju prevrtanja zvona. Inače, prevrtanje zvona nekada je bilo jedan od najčešćih uzroka ronilačkih katastrofa. Zvono na Brigiti imalo je utege samo OBJEŠENE a ne i UČVRŠĆENE. Da su utezi bili fiksirani, moglo se dogoditi da se oni zakače za brod ali ne bi mogli otpasti i dovesti do naglog stvaranja pozitivne plovnosti što je dovelo do katapultiranja zvona. Da se dobro učvršćeni uteg zakačo za brod, rukovatelj zvona dao bi tzapovjed za prekid rada dizalice i broda, nalog da se svono spusti i ronioci bi izašli i nastojali osloboditi zvono.

Ovako, previše improvizacije i lakoćemo dovelo je do tragedije.

Tko je odgovoran? Svi, najviše sustav. Jer da su ronioci bili kvalitetnije obučavani, da im je razmišljanje o postupcima i razlozima za njih usađeno od početka, sigurno je da bi barem nekom od njih došlo na pamet da se zvono ne premješta dok je posada vani, da se utezi moraju učvrstiti na način koji daje najbolju sigurnost a ne na način koji rad posade broda čini najlakšim... itd, itd.

Bilo je pokušaja da se krivnja prebaci na Koprivicu ali meni se čini da on nije ništa krivlji od dvojice poginulih jer sva trojica bila su svjesna da će se zvono premještati dok su dvojica vani. U ronjenju važi pravilo da čim jedan član ekipe prekine neki postupak moraju ga prekinuti svi, tako da bi u nekoj normalnoj situaciji u kojoj bi jedan od vanjskih ronilaca dao znak da se zvono NE premješta dok su ronioci u ekskurziji svako premještanje bilo obustavljeno.

Inače, čini mi se da je još bilo i pitanja oko toga tko je bio na kom brodu, mislim da ekipa na Spasiocu nije bila kompletna po pravilu službe jer je nekoliko njih za vrijeme ronjenja umjesto na Spasiocu sjedilo na dizalici (čini mi se da je bila Dvainka) i ćaskalo/pilo...

Ispričavam se na dugom postu.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #55 on: February 04, 2011, 03:36:20 pm »

 Hrundi, za post
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #56 on: February 04, 2011, 05:22:42 pm »

I od mene , ovaj post mnoge stvari objasnjava.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 001


« Reply #57 on: February 04, 2011, 06:12:35 pm »

Hrundi, post je super, nećeš zameriti na dve male dopune/ispravke:

1. Godine 1983, u IX mesecu, završio sam u Divuljama u grupi od 18 oficira/podoficira kurs za lake ronioce V kategorije, šef grupe bio je zastavnik Bane Obradović, dakle podela na lake i teške ronioce već tada je postojala.

2. Edin Repeša bio je 1992. i 93. poručnik fregate (odgovara činu kapetana), dakle 1990. nije mogao da ima čin više. Inače, Edin se "skinuo" negde 92/93 i otišao da roni na naftne platforme u Norvešku, ne znam gde je sad.
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #58 on: February 04, 2011, 07:16:08 pm »

Hrundi, post je super, nećeš zameriti na dve male dopune/ispravke:

1. Godine 1983, u IX mesecu, završio sam u Divuljama u grupi od 18 oficira/podoficira kurs za lake ronioce V kategorije, šef grupe bio je zastavnik Bane Obradović, dakle podela na lake i teške ronioce već tada je postojala.

2. Edin Repeša bio je 1992. i 93. poručnik fregate (odgovara činu kapetana), dakle 1990. nije mogao da ima čin više. Inače, Edin se "skinuo" negde 92/93 i otišao da roni na naftne platforme u Norvešku, ne znam gde je sad.

Hvala na ispravkama, rekao sam već da je memorija varljiva stvar.

Hajmo onda reći/pretpostaviti da je podjela bila početkom 80-ih otprilike. Siguran sam da nije mnogo ranije jer je nekoliko mojih starijih kolega (otprilike generacija 1954-59) civilnih ronilaca učestvovalo u pisanju programa obuke i kategorija lakih ronilaca. Prethodno je ta ekipa učestvovala djelomice u donošenju a još više u implementaciji PROLAR-a (civilno Pravilo Ronjenja i Obuke Lakih Ronilaca) koji je donijet 1977.  i uveo malu revoluciju u civilnu obuku. Npr. po prvi puta je napušten 'bratski konop' i takve stvari. Vojska je uvela početnu obuku za lake ronioce (koji će ostati laki ronioci odnosno od kojih će neki ući u selekciju za diverzantske ronioce) poslije uvođenja Prolara, to znam jer su se konzultirali sa civilima.

V kategorija SRO (stepen ronilačkog osposobljenja) odgovarala je civilnoj kategoriji mlađeg ronioca. Interesantno je da po tadašnjim propisima, na primjer, mlađi ronilac nije SMIO koristiti ronilačke tablice i nije morao imati ni ronilački sat ni dubinomjer. Na grupu od najviše 10 ronilaca dolazili su 1 vođa ronjenja, koji je morao biti stariji ronilac (III kategorija) i 1 pratilac (samostalni ronilac - IV kategorija) i svaki od njih morao je imati tablice, sat, membranski dubinomjer i ronilački nož.

Za Repešu, naravno da je čin morao biti mornarički no tko zna šta je meni u mozgu proradilo, a koji je točno čin imao... puno bi bilo da baš sve pamtim. No zapamtio sam ga kao vrlo bistrog momka koji gotovo nikakva tehnička znanja nije imao ali je izrazito želio učiti i sve što smo mu pokazali je htio probati.

EDIT:

Evo sad sam provjerio, po Pravilu ronjenja, izdanje DSNO iz 1968. još nije bilo posebnih lakih ronilaca (kao ni u prethodnom iz 1963.) ; u Pravilu iz 1989. izdanje SSNO sve je to lijepo razrađeno. U međuvremenu je bilo donijeto još jedno Pravilo, najvjerojatnije 1978. jer postoji publikacija PROGRAMI ZA POLAGANJE ISPITA ZA ZVANJE RONILACA U JNA, KOMANDA VOJNOPOMORSKE OBLASTI, Split 1978. ali to nažalost nemam, vidio sam ga par puta ali posljednji put prije više od 20 godina. Ne znam i ne sjećam se je li 80-ih donošeno još neko Pravilo prije onoga iz 89.

Dakle, laki ronioci mogli su biti uvedeni najranije 1978. Moguće je da je potrajalo nekoliko godina dok se nije ustalila primjena PR i da je to ta faza u kojoj su učestvovali civilni ronioci.

Boro, pretpostavljam da ste ronili sa Đurinim bocama i jednocijevnim regulatorima sa II stupnjem u usniku?
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 001


« Reply #59 on: February 04, 2011, 07:42:20 pm »

Jeste Hrundi, ĐĐ aluminijumske boce, ali regulator (ne mogu se setiti oznake tipa) je bio dvostepeni jednodomni - oba stepena su bila zajedno, na delu koji se učvršćuje na bocu, a creva posebna - jedno za usis a drugo za izdahnuti vazduh. Najdublje smo ronili na 48-49 metara, kod Prizidnice na Čiovu, i to verovatno greškom u pozicioniranju barkase, jer na kursu nije trebalo da idemo dublje od 30 m. Kurs je inače trajao mesec dana. Na kurs sam došao sa nekim iskustvom u ronjenju, sa Briona (ronjenje sa iskusnim zastavnicima, u zamenu da im dam brodski komplet opreme morali su da vode i mene  Wink)... Sećam se jedne interesantne epizode: vežbu sakupljanja ostavljene opreme (boca sa regulatorom, maske, peraja i olova) sa dubine od oko 9 metara uspešno je izvršilo sam nas trojica od 18 polaznika. Kada sam pitao Baneta da li je ostalih 15 palo, on mi reče: "Jeste, da ih oborim pa da me oteraju u prekomandu. Svi će proći, a posle, šta im Bog da." Kasnije, pokojni Rajak Relja (poginuo u vremenima koja tretira član 11. Pravilnika) prilikom zarona sa krme torpednog čamca umalo da se udavi - nije zategao remen pa ga ventil boca udario u glavu, spasao ga moj klasić Tarbuk Dragan. Samo nas nekoliko iz te grupe nastavilo je da roni, a koliko je meni poznato, samo ja sam ronio 20 godina...

Edin jeste bio dobar čovek, vrlo bistar i pametan. Bili smo prijatelji dok smo imali kontakt, koji je na žalost izgubljen njegovim odlaskom iz Mornarice.
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 20   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.