PALUBA
March 29, 2024, 03:40:22 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Žene u srpskoj vojsci u I svetskom ratu  (Read 7364 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 120



« Reply #15 on: November 07, 2022, 02:02:49 pm »

Мис Розали Мортон

Мало jе странаца који су толико задужили српски народ као што је то учинила докторка мис Розали Мортон, која је својим услугама и доброчинствима обасипала Србе и за време Великог рата и после њега.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Рођена је 28. октобра 1876. године у месту Линчбург у држави Вирџинија у САД. Одрасла је у богатој породици и похађала је приватну основну школу у родном месту. Образовање је наставила у Балтимору. Год. 1893. уписала је Женски медицински факултет у Пенсилванији и дипломирала четири год. касније. Након факултета, провела је три године на стручним студијама у Енглеској, Француској и Немачкој. Своју лекарску каријеру отпочела је тиме што је шест месеци студирала борбу противу куге у Индији. Резултате овог истраживања изнела је пред медицинско друштво Џонс Хапкинс универзитета - најчувенијег америчког медицинског факултета - у Балтимору.
Године 1902. отворила је приватну гинеколошку клинику у Вашингтону, удала за адвоката Џорџа Мортона и преселила се (1907) у Њујорк. Радила је на образовању нових здравствених радника, а била је председник Комитета за јавно здравље. Од 1912. до 1918. била је члан гинеколошког одељења Њујоршке поликлинике, а до 1919. хирург на клиници Универзитета Колумбија.
Извештаји које је 1915. године мис Мортон читала у новинама о страшној епидемији пегавца у Србији, против које се борила и група америчких лекара познати под именом Харверд Јунет, чији је шеф био др Ричард Стронг, лични пријатељ докторке Мортон, узбудили су ову племениту жену и заинтересовали је за далеки српски народ који је са толико херојства подносно и одбијао најтеже ударце.
Мис др Мортон је одмах отпочела акцију преко својих пријатеља и познанка да се прикупи што већа помоћ у санитетском материјалу за српску војску. Њена акција, коју је неуморно водила, имала је убрзо великог успеха. Пуковник Рандолф Кин, шеф одсека за војну помоћ при америчком Црвеном крсту поставио је 1916. године мис Мортон за комесара за директни пренос и поделу помоћи српској војсци. Одређена у Паризу за Солунски фронт, мис Мортон је пошла за Солун на француској болничкој лађи Ла Бретањ, на којој је радила као лекар.
Када је доспела у Солун искрцала је 60 великих сандука пуних санитетског и хируршког материјала и предала их пуковнику др Роману Сондермајеру, онда начелнику санитета Прве српске армије.
Убрзо затим мис др Мортон је постављена за лекара у нашој болници у Седесу. Одавде је она на коњу долазила до првих пољских болница иза фронта и организовала транспортовање рањеника. Сваког дана, после заласка сунца, око 250 рањеника и болесника доношено је са фронта у њену болницу у Седесу.
Између осталих лечила је и неговала и једног смртно рањеног српског официра кога су донели са фронта. Осећајући да умире, да би се на ма накав начин одужио својој племенитој докторки, официр је последњим покретом руке скинуо са своје капе официрску кокарду са монограмом краљ Петра и пружио је мис Мортон. Официр је издахнуо и кокарда је остала као жива успомена на она безбројна херојства тих хиљада и хиљада незнаних јунака који су на Солунскоме бојишту умирали. Мис Мортон се није одвајала од ове кокарде, и стално је носила прикачену на своме оделу.
Када је после рата краљ Aлександар видео мис Мортон, рекао јој је да је преко војника, којима је она помогла да поврате здравље њено име тако познато и омиљено, да сигурно не постоји у Србији село које није чуло за њу.
За велике заслуге њене на Солунскоме фронту одликована је високим српским и француским одликовањима. После рата за овај свој рад била је одликована и од Законодавног тела државе Њујорк.
Пријатељство које је на бојишту везало за српски народ остало је тако јако, да ни по свршеноме рату мис Мортон не само да нас није заборавила, већ је непрекидно за нас радила у Америци. Желећи да нешто уради и за мир, по свршетку рата, и верујући да је интернационално образовање најбоље средство за постигнуће тога циља, мис Мортон је образовала у САД Међународни српски просветни комитет, у чијем су извршном одбору сем ње били још свештеник Фредерик Линч, мис Мазон, др. Холт, г-ђа Валкер, пуковник Франклин Браун, мис Морис и г. Крендал. Овај комитет иницијативом мис Мортон, одвео је у Америку 61 младића и девојака из наше Краљевине, са територије предратне Србије, да се универзитетски образују у САД.
Ролинс универзитет у Флориди је је био први амерички универзитет који је примио четири наша студента. Његовом примеру следовало је 60 других америчких универзитета и колежа и многи наши студенти добили су у њима образовање које их је начинило свршеним, својим људима. За време 6 година док су ови наши студенти и студенткиње били на школовању у САД мис Мортон се бринула.за целокупно њихово издржавање. Заузимањем мис Мортон држава Вирџинија у којој се она родила поклонила је 80.000 долара за болнице у нашој земљи. Безбројне су донације које мис Мортон или сама дала или прикупила за помагање и отварање болница у нашој земљи. Њеним заузимањем америчка женска болница из Блеранкура у Француској пренета је после рата у нашу земљу и из ње су образоване болнице у Велесу и Приштини. Болница од 200 кревета у Госпићу, која се њеним поклонима подигла, носи из захвалности име мис Мортон.
Љубав коју је мис Мортон осетила према Србији, за време њених најтрагичнијих дана у светскоме рату, учинила је да после рата она отпочне изучавање српске историје, књижевности, уметности, архитектуре и народног начина живота, и да на основу тих својих студија одржи на сто америчких универзитета 2600 предавања о нашој земљи пред америчком публиком.


* Розали Мортон.jpg (58.54 KB, 275x476 - viewed 0 times.)
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 22 queries.