PALUBA
April 28, 2024, 12:27:19 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Piloti jugoslovenskog vazduhoplovstva i "slepi"i "gluvi"  (Read 5854 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: November 21, 2008, 02:35:32 pm »

21/11/2008
Beograd - Piloti jugoslovenskog vazduhoplovstva, koji su se 1999. godine suprotstavili avionima NATO-a bili su, zbog poluispravne elektronike u svojim letelicama, i "slepi" i "gluvi", piše beogradski nedeljnik "NIN".

List navodi da je pre napada na SR Jugoslaviju donesena odluka da se vazdušnoj armadi NATO-a suprotstave samo lovci tipa mig-29, a Ratno vazduhoplovstvo imalo je u trenutku izbijanja rata samo 11 poluispravnih aviona tog tipa, dok je preostalih pet migova-29 bilo totalno neispravno. "Na avionima koji su bili predviđeni da se upuste u rat protiv NATO-a, resursi elektronike, radari i senzori, odavno su bili istekli, pa su piloti koji su poletali u bitku protiv najsavremenijih američkih, britanskih i francuskih aviona, bili zapravo i `slepi` i `gluvi`", piše NIN. Beogradski nedeljnik je ove tvrdnje potkrepio objavljivanjem dela snimljenog materijala sa magnetofonske trake, o komunikaciji pojedinaca i jedinica koje su pokrivale zonu aerodroma Ponikve. Iz objavljenog se, između ostalog, vidi da osoblje sa zemlje sa mukom stupa u kontakt sa pilotom, jer im ne funkcionišu isti radio – kanali, ili kako pilota, koji je poleteo pre naredbe o prizemljenju svih aviona, ne mogu da obaveste da treba da se vrati.

Izvor:Danas, NIN
Logged
Rile
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 35



« Reply #1 on: November 24, 2008, 01:20:17 pm »

Voleo bih da mi neko pojasni termin "poluispravan" kada je u pitanj lovački avion.
Ako na aparatu ne radi bilo šta kako je predviđeno, on je NEISPRAVAN - ili sam ja u zabludi!
Novinari, ne vredi komentarisati...
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #2 on: November 24, 2008, 02:35:24 pm »

U ovom slučaju mislim da se termin "poluispravan" odnosi na avion koji je ispravan/opravljen, ali kome je odavno istekao resurs, tako da vrlo lako može doći do bitnog kvara.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #3 on: November 24, 2008, 03:25:09 pm »

Voleo bih da mi neko pojasni termin "poluispravan" kada je u pitanj lovački avion.

Kad se pogleda spisak kvarova koji su imali ti aparati pre poletanja i za vreme letenja, svi kvarovi su bili i više nego ozbiljni, ali skoro nijedan nije smetao avionu da leti, ma koliko ovo bezosećajno zvučalo.
Što bi rekao moj poručnik: "Ako uređaj obavlja svoju osnovnu funkciju uprkos kvarovima, za njega pišemo da je poluispravan."
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #4 on: November 24, 2008, 03:58:38 pm »

Ni jedan avion nije poleteo, a da je pre toga imao indikaciju bilo kakavog kvara. Do otkaza uređaja dolazilo je isključivo nakon poletanja. Mislim da smo dužni to reći, zarad avio-mehaničara, koji i po pravilu službe, nisu smeli poslati neispravan avion na brobeni let, što je u stvarnosti tako i bilo.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #5 on: November 24, 2008, 05:40:02 pm »

Ni jedan avion nije poleteo, a da je pre toga imao indikaciju bilo kakavog kvara. Do otkaza uređaja dolazilo je isključivo nakon poletanja. Mislim da smo dužni to reći, zarad avio-mehaničara, koji i po pravilu službe, nisu smeli poslati neispravan avion na brobeni let, što je u stvarnosti tako i bilo.

Ja i sad imam utisak da ipak nisu bili u potpunosti ispravni, jer nisam siguran da smo sve kvarove mi mogli da otklonimo. Primera radi, elektronski sklopovi radara su popravljani zamenom elemenata, iako je propisana zamena cele ploče. Neki avio-inžinjeri su upozoravali da takve prepravke mogu da rade samo izuzetno kratak rok i o tome su vođene neke rasprave još tokom '98. godine. Baš iz ovog razloga, što se znalo za probleme koje su imali aparati, a oni su ipak slati u vazduh, je i tužen general Smiljanić.

Ovo je citat iz magazina Vreme br. 514:

Quote
Jedan naš pilot, sada general u penziji, kaže da se na održavanju štedelo: "Letelo se u mirnodopskim uslovima, kada niz sistema nije od vitalnog značaja, pa se pilotu kaže – leti, nema veze, niko te ne gađa..."

Daleko od toga da se išta loše može reći za naše avio-mehaničare, oni su dali 101% svojih mogućnosti da ti aparati budu u što ispravnijem stanju.
« Last Edit: November 24, 2008, 05:52:39 pm by Bane » Logged
SKYLARK
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125



« Reply #6 on: November 24, 2008, 06:53:40 pm »

Ovi novinari svakim danom sve vise laju i ljagaju ljude sto su smatrali da nesto treba uciniti i boriti se. Odluke su mozda u nekim trenucima bile pogresne ali to ne daje zapravo njima koji se uopste ne razumeju da to komentarisu i sto je jos gore prave se pametni. Nasa zemlja bi daeko bila vec odavno da nam nije ovih propaganda majstora.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #7 on: November 24, 2008, 07:47:40 pm »

I opet niko ne uzima u obzir neprijateljsko ometanje na tim letovima , pa i da je radar bio ispravan , ko zna kolko bi mogao da pokaze u datim uslovima jer je elektronsko ometanje bilo strasno jako.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #8 on: November 24, 2008, 08:41:02 pm »

Radar manje-više, Trpe je u pravu, i tako su navođeni od GCI, svoj radar nisu ni trebali u većini slučajeva, ali SPO im je bio od velike važnosti, a mnogima nije radio.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #9 on: November 25, 2008, 01:02:16 am »

ali SPO im je bio od velike važnosti, a mnogima nije radio.

To je po meni i najstrašnije da apartima nije radio SPO.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #10 on: November 25, 2008, 06:33:10 am »

Samo da pojasnim - mislim da im i GCI nije bio od velike pomoći, s obzirom na ometanje... Sad Ali ispravan SPO bi sigurno bio od koristi.
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #11 on: November 25, 2008, 07:25:20 am »

@FF:
GCI (Ground-Controlled Interception) навођење ловачке авијације са земље са командног места, у нашем случају оперативни центар секстора ПВО (ОЦС). Навођење врши официр за навођење (ОЗН).
Слободно користите домаће изразе и скраћенице.  Smiley
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 22 queries.