PALUBA
April 25, 2024, 10:13:16 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Izdvojeno iz teme ``82.pomorski centar``  (Read 26967 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Mugen
mornar
*
Offline Offline

Posts: 30


« on: December 26, 2017, 03:22:44 pm »

Ovoj post sam stavio i na neki drugi forum, pa pronaso sam ovaj. posto sam vidio na slikama iste oznake koje je moj ujak nosio:

Postovanje, ja sam nov na forumu i moj srpsko hrvatski nije bas najbolji zato se unaprijed izvinjavam.

Moj ujko je bio koliko znam vojno lice jna i uz razgovore snjim sam doznao za 82. PC is drugi jednici u kojima je obuku prosao. Sjecam se da je bio na akademiji u beogradu, pa nesto valda u pancevu, pa onda preko godini dana obuke kao diverzant u tom 82.PC, kod padobranca (nesjecam se gdje), pa nesto kao u planinama.

Moja majka i on su sestra i brat,a moja baba i djed zive u njemackoj, on jako rijetko navraca da ih vidi, mozda 2 sedmice u godini, ali u podrumu mu vise razno razna odlikovanja, nagrade i takodjer ja mislim da su identicne oznake te 82.PC., a ja mislim da a njegovim ima cak i crvena zvijezda?

Ako postoji interes mogu da slikam jer bi me interesovalo do doznam vise a on neprica puno od nekadasnje jugoslavije. Kao sto sam reko on je jako retko tu, posto putuje po svjetu i obucava u drugim vojskama. Ali mislim da kad babu i djeda posjetim da mogu u podrum da uslikam po nesto, meni je to jako znaimljivo.

Hvala i Pozdrav
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #1 on: December 26, 2017, 06:55:55 pm »

Mugen, interes svakako postoji. Ako tvoj ujak nema ništa protiv, slobodno fotografiraj i postavi ovdje.
Logged
Mugen
mornar
*
Offline Offline

Posts: 30


« Reply #2 on: December 27, 2017, 03:30:33 pm »

Mugen, interes svakako postoji. Ako tvoj ujak nema ništa protiv, slobodno fotografiraj i postavi ovdje.

Gospodine Leut,

Neznam jeli ima, a pitat ga nemogu jer niko nezna gdje je trenutno ili kada ce da se vrati, ali mislim da su to samo oznake pa se nadam da nema nista protiv. Ove sam izvadio iz okvira, jer slika iza stakla nije uspjela. Ima tako iste 3 ali u plavom, gdje ona veca ima crno gore a plavo dole(nebo i more) kao sto je na onim drugim postu. kasnije cu i nji da slikam. Zastoima razlicite boje ja neznam to treba da ga pitam, ali mozda i na ovim forumu to neko zna, posto kako izgleda ima osobina koji su bili a nekoj takoj jedinici.

Ako sam ga dobro razumijo posljedni put, onda he reko da se prvo islo za tog podvodnog diverzante, zasto sto je bila najteza, onda se islo nazad u srbiju za padobrance posto je uvjet bio takav da se trebalo da napravi odredjeni dio skokova, pa onda isto u srbiji u planine, sve u svemo oko godinu dana?!

Jedino sto nerazumijem je ,ako uopste neko pise nesto, jer te iste slike koje sam vidio na ovim forumu su isto na nekim drugim a niko se nejavlja da bi se to malo rasvjetlilo, mozda ovim putem ima prilike....

Pozdrav






* 2017-12-27 at 15.13.54.jpg (23.2 KB, 452x333 - viewed 202 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #3 on: December 27, 2017, 07:49:26 pm »

Mugen@, a колико година има тај твој ујак? Интересује ме да бих одредио када је завршио Војну академију. Ако је био у Војној академији у Београду,а има више од 50 година, завршио је ону Војну академију КоВ (Копнену војску).
Logged
Mugen
mornar
*
Offline Offline

Posts: 30


« Reply #4 on: December 27, 2017, 09:27:18 pm »

Baka kaze da je 69. godiste, 48 godina znaci. Po njima on se dobrovoljno javio pocetak 88. Kazu da su mu bili samo jedanput u posjeti negdje u proljecu te godine i od tad ni traga ni glasa sve do 93.. Akademiju nije zavrsio posto je upao u neke probleme tamo, kako izgleda mozda cak samo bio godinu, pa su ga poslali negdje u pancevo. Sta je tacno bio tamo i kako je zavrsio do te obuke neznam. Sva 3 uvjerenja i odlikovanja koje su mu u okviru su iz 1992. godine, to su orden za hrabrost, bratstva i jednistva i neki orden rada. Cinjenica je da se nekad u pocetak 93 pojavio kod njih u njemackoj na par dana pa onda odletio za Kubu posto su ga poslali tamo od vojske kazu. Ima i slika neka gdje izgleda jako mlad na sred trga revolucije u havani. Bio je oko 8 godina po juznoj americi i 2 godine u SAD kao sto mi je i reko.Onda opet dosao za njemacku kratko vrijeme pa od tad je sada vec u 10. godini po jugo istocnoj aziji, ali sada barem navraca svake godine da podsjeti roditelje posto je i njima vec 80 i 82.. Ja imam 22 godine. Kaze da radi za neke 2 americke firme koji rade po svjetu kao neka privatna vojska. Jedna se zove academi, znam zato sto je dobio medalju od njih kad je trebo da ide u pemziju pre par godina, kako se druga zove neznam. Valda pemziju prima ali sve dalje radi....

Pozdrav
Logged
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #5 on: December 27, 2017, 11:38:04 pm »

Schwarzwasser/BlackWater/Academy/Xe

Наводи на размишљање у сваком случају.
Logged
Mugen
mornar
*
Offline Offline

Posts: 30


« Reply #6 on: December 28, 2017, 02:57:51 pm »

Schwarzwasser/BlackWater/Academy/Xe

Наводи на размишљање у сваком случају.

Evo slika od te njegove "academi", vec godinama lezi u ladici jos uvjek zapakovana....ime sam morao da sakrijem na slici, jer necu da se ljuti ako dozna. Cudi mi da neda da se stavljaju ta novija odlikovnaja negdje na display da se vide. nego samo vecinom ona iz JNA vise na zidu, i to samo u podrumu gdje ih niko nemoze da vidi. Ima samo 2 slike kod roditelja u primacoj sobi koje vise na zidu, i te su "samo" kao padobranac.....njih cu da slikam kasnije...

Te oznake od te 82 mi jos nije jasno. Na netu sam potrazio i samo se vidi ona plava, ali bez zvjezde....hteo bi da znam zasto plavo i zasto crno, kad i kome se to dalo i ko je to nosio? Moram da ga pitam, ali moze trajat mjesecima prije nego sto opet dodje u podsjetu...tek je bio i trenirali smo zajedno zgibove u podrumu..

Pozdrav


* 2017-12-28 at 14.42.59.jpg (27.99 KB, 612x458 - viewed 69 times.)

* 2017-12-28 at 14.43.06.jpg (34.16 KB, 440x579 - viewed 108 times.)
Logged
Mugen
mornar
*
Offline Offline

Posts: 30


« Reply #7 on: December 28, 2017, 03:08:16 pm »

ovo su jedine 2 slike koje vise u stanu kod moje babe i djeda...



* 2017-12-28 at 15.05.08.jpg (28.33 KB, 445x601 - viewed 134 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #8 on: December 29, 2017, 07:38:09 pm »

Ако причамо и ЈНА и ВЈ (Војска Србије), онда они твог ујака сигурно нису послали на Кубу. На овој првој слици (где неко стоји на вратима авиона) ми нешто не личи на авионе које је имало РВ и ПВО. Ова врата су бочна и велика за Ан-26 који је коришћен за обуку војних падобранаца.

Да видимо та наша војна одликовања. Волео бих видети указе (уверења) о додели одликовања.

Иначе, та одликовања које помињеш да је добио твој ујак су углавном додељивана официрима и подофицирима и то само у ЈНА. Ако је он отишао у Војну академију и још био избачен из ње (напустио је) тешко да је могао добити било које од тих одликовања осим за храброст (уз услов да је био у борбеној јединици). Од 1992. године, осим одликовања (орден и медаља) за храброст друга практично нису додељивана све до 1999. Орден братства и јединства додељиван је само вишим официрима па је невероватно да га је заиста добио. Такође и орден рада, сумњам да је могао добити, мада не могу искључити потпуно (знам за случај подофицира који га је добио грешком уместо ордена за храброст). Орден за храброст је могуће, али бих баш волео да видим уверење.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #9 on: December 29, 2017, 09:28:55 pm »

U pitanju je Dornier D-28D-2 Skyservent. U JRV jeste postojao dva takva primerka, ali kolko me secanje sluzi, bili su u beloj boji i koristio ih je Vojni Geodetski zavod za vrsenje premera iz vazduha. Registarske oznake su im bile 70501 i 70502.
Na pocetku zabave koristeni su za izbacivanje pamfleta iznad linije razdvajanja kroz otvor na podu gde je prethodno izvadjena kamera.

Kasnije je i Hrvatska nabavila mislim jedan primerak, ali mislim da su svi izbaceni iz upotrebe vec duze vreme.

Interesantno je da je hrvatski imao civilne oznake 9A-ISC i da je takodje bio u beloj boji.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #10 on: December 29, 2017, 09:36:52 pm »

I meni tu nesto ne stima?!
Ili nije JNA, ili je prije JSO ili neka strana sila udruzene zavjere
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #11 on: December 30, 2017, 01:10:08 pm »

Ovo skoro, da više nije tema za ovaj post.
Logged
Mugen
mornar
*
Offline Offline

Posts: 30


« Reply #12 on: December 30, 2017, 02:47:23 pm »

Ove slike gdje skace iz aviona im je dao pre 2-3 godine, tad je to i snjimano. Nesjecam se u kojoj zemlji da mi je reko da su snjimane.

Dzumba, napravit cu sliku oni gdje je na Kubi 1993.....i od oni odlikovanja...ima neke cudne oznake...SS/......

Pozdrav
Logged
Mugen
mornar
*
Offline Offline

Posts: 30


« Reply #13 on: December 30, 2017, 02:56:03 pm »

Ovo je iz Kube 1993, ja mislim da je trg revolucije u havani.....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Screen Shot 2017-12-30 at 14.51.35.jpg (44.42 KB, 464x783 - viewed 87 times.)
Logged
Mugen
mornar
*
Offline Offline

Posts: 30


« Reply #14 on: December 30, 2017, 03:03:43 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 2017-12-30 at 15.01.33.jpg (42.5 KB, 585x400 - viewed 124 times.)
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.