PALUBA
April 25, 2024, 04:35:28 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Vazdušni rat na Bliskom Istoku  (Read 32304 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« on: April 10, 2018, 08:09:34 pm »

А сад нешто за моју душу:

В июне 1982 г. началось вторжение Израиля в Ливан. В небе долины р. Бекаа завязались ожесточенные бои между сирийской и израильской авиацией, кульминацией которых явилось воздушное сражение 10 июня. В бой было вовлечено 350 самолетов с обеих сторон. Сирийцы потеряли 22 истребителя (в том числе 4 МиГ-23МФ и 8 МиГ-23МС). Потери израильской авиации составили 10 истребителей. В целом ВВС Сирии с 6 по 11 июня, когда было заключено соглашение о прекращении огня, сбили в воздушных боях 23 и потеряли 47 самолетов. Двукратный перевес в сбитых самолетах объяснялся не только техническим превосходством F-15 над МиГ-23 первых модификаций, но и широкое использование Израилем самолетов ДРЛО и РЭБ, а также лучше отработанной тактикой боевого применения истребительной авиации.

...

В декабре 1982 г. начался 'второй раунд' воздушных боев между сирийской и израильской авиацией. На этот раз успех сопутствовал сирийцам: их МиГ-23МЛ сбили три израильских F-15 и один F-4, не понеся при этом потерь.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

link

ОЈСА


* 11-2.jpg (51.49 KB, 570x457 - viewed 105 times.)
« Last Edit: April 10, 2018, 08:17:46 pm by torpedo011 » Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1 on: April 10, 2018, 08:40:10 pm »

Заборавио сам да одговорим на овај навод:



 Odabrala je avion koji u dvosjednoj ili D verziji ima sisteme za ometanje radara večine poznatih taktičkih PZO-sistema na bliskoistočnom bojištu (KUB,BUK sigurno pa čak i strategijskih tipa S 300 bar  P , PMU -1 dakle starijih  varijanti istog ).


One of the missiles, a large long-range outdated SA-5 missile, hit the Israeli F-16.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

извор


Прво су покушали да пусте причу како су се пилоти сами катапултирали пре него што их је пројектил погодио, али џабе...




* F-16.jpg (131.92 KB, 640x360 - viewed 122 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #2 on: April 11, 2018, 11:22:05 am »

...Zajedno sa letelicama ide i određena količina rezervnih delova, a ono čega bude najviše falilo moraće da se kupi, ali tako je to i sa ostalim vazduhoplovstvima...

Ako je tender tehnično korektan, onda je uključen i deo oko popravka rezervnih delova (večinoma je u garantnom roku besplatno, a kasnije se plača, i to oko 50-60% novog dela, čak i ako se ne može popraviti prodavač prodaje novi deo po toj ceni).

Bar takva su moja iskustva sa izraelcima.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #3 on: April 12, 2018, 09:15:59 am »

А сад нешто за моју душу:

В июне 1982 г. началось вторжение Израиля в Ливан. В небе долины р. Бекаа завязались ожесточенные бои между сирийской и израильской авиацией, кульминацией которых явилось воздушное сражение 10 июня. В бой было вовлечено 350 самолетов с обеих сторон. Сирийцы потеряли 22 истребителя (в том числе 4 МиГ-23МФ и 8 МиГ-23МС). Потери израильской авиации составили 10 истребителей. В целом ВВС Сирии с 6 по 11 июня, когда было заключено соглашение о прекращении огня, сбили в воздушных боях 23 и потеряли 47 самолетов. Двукратный перевес в сбитых самолетах объяснялся не только техническим превосходством F-15 над МиГ-23 первых модификаций, но и широкое использование Израилем самолетов ДРЛО и РЭБ, а также лучше отработанной тактикой боевого применения истребительной авиации.

...

В декабре 1982 г. начался 'второй раунд' воздушных боев между сирийской и израильской авиацией. На этот раз успех сопутствовал сирийцам: их МиГ-23МЛ сбили три израильских F-15 и один F-4, не понеся при этом потерь.

link

ОЈСА

Torpedo, koja je poanta ovog posta u ovoj temi? Ppostoji poseban dio foruma za komunikaciju na ruskom jeziku. Siguran sam da najveći dio čitatelja ove teme, kao i ja, ne razumije napisano. Uostalom, ne vidim da se u tekstu igdje spominje F-16, niti ijedan avion kojeg HRZ ima u svom sastavu ili je bio ponuđen HRZ-u u ovom procesu nabave VBA.
« Last Edit: April 12, 2018, 09:22:30 am by leut » Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #4 on: April 12, 2018, 09:58:52 am »

Свако ко уме да чита ћирилицу укључујући и тебе зна шта пише у тексту који сам поставио.

Одређени чланови форума и део ''стручне јавности'' тврди како израелски Ф-16 могу са лакоћом да оборе авионе руског порекла као и да ометају њихове системе те ракете в-в као и ракетне системе ПВО. Наводи из мог поста оповргавају те изјаве јер се добро зна да је МиГ-23 излазио на крај са израелским Ф-16 током сукоба 80-тих година на блиском истоку. Зашто ово још говорим? Због система DASH који је уграђен како на Ф-16 тако и на Ф-4 те Ф-15, а који је требало да донесе превагу у ваздуху. Међу тих 10 које се наводе у тексту спада и Ф-16 као и други авиони.

МиГ-23 је супериорнији од Ф-16 у вертикалном маневру, а поред тога има и боље убразање у хоризонталној равни.

Скоро је систем С-200 срушио Ф-16И ''суфа''. Ни тврдња како његови системи за ПЕД могу да ометају све руске системе није истинита.

Биће још тога у наставку...
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #5 on: April 12, 2018, 10:14:04 am »

Превод:

У јуну 1982. год. почео је напад Израела на Либан. На небу изнад долике реке Бека дошло је до жестоке битке између сиријске и израелске авијације које кулминирало у ваздушној битци 10. јуна. У битку је било укључено око 350 авиона са обе стране. Сиријци су избугили 22 авиона (од чега 8 МиГ-23), а Израел 10 ловаца. Од 6. до 11. јуна РВ Сирије је оборило 23 авиона, а изгубило 47. Двострука предност у изгубљеним авионима није проурокована техничком надмоћу Ф-15 над МиГ-ом 23 већ широком применом авиона за извиђање и ПЕД од стране Израела као и бољом тактиком израелских снага.

...

Децембра 1982. године почиње друга рунда ваздушних битака између сиријске и изралеске авијације. Тог пута Сиријци су били успешнији: обирили су помоћу МиГ-а 23 три израелска Ф-15 и један Ф-4 без претрпљених губитака.
 
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #6 on: April 12, 2018, 12:07:01 pm »

Ok torpedo, ali ko je ovde pominjao MiG-23 i F-16? Ko još u Evropi leti MiG-23? Kakve veze ima borba u dolini Beka sa nabavkom F-16 za HRZ? To što je S-200 oborio F-16 se desilo jer se posada uljulkala u priče o sopstvenoj nedodirljivosti i to je umalo platila glavom.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #7 on: April 12, 2018, 01:03:03 pm »

Има везе, али онај ко не жели да види тај и не види.

Прво, нико се није уљуљкао јер постоји процедура како се врши напад циљева на земљи и шта се ради када авион дође у захват непријатељског радара. Зна се које се све припреме врше и како се напада. У сваком методстком упутству као и уџбенику из тактике за одређено РВ пише када се и на који начин авион брани. Израел није мога да савлада сиријску ПВО и сада покушава на разне начине да лаже и то прикаже као несрећан случај или вишу силу. Авион је ушао у захват и био је уништен. С-200 је у међувремену модернизован.

Већ деценијама САД, Израел и ЛМ обмањују народ и јавност како је Ф-16 неуништив, а да у долини Бека Израел никада није изгубио ниједан авион. Све да би се одржала цена као и углед. Е сад то исто говоре и овде само што то долази од будућих купаца.

Logged
dragon77
mornar
*
Offline Offline

Posts: 14


« Reply #8 on: April 12, 2018, 02:29:55 pm »

1982 je bila prije gotovo 40 godina. Elektronika je ponešto napredovala od tada. Dok Sirijci ne obore nekoliko Sufa, do tada se može smatrati da je ovo rušenje samo iznimka koja potvrđuje pravilo, da je izraelska tehnika nadmoćna sirijskoj. Izraelci su svakodnevno nad Sirijom tako da  Sirijcima prilika ne manjka da probaju dokazati suprotno.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #9 on: April 12, 2018, 07:22:30 pm »

Quote
Свако ко уме да чита ћирилицу укључујући и тебе зна шта пише у тексту који сам поставио.

Ja znam cirilicu, ali ne znam: ruski, ukrajinski, bjeloruski, bugarski, makedonski i da oprostite jos koji jezik na predmetnom pismu kojih se ne mogu sjetiti. Mislim da je ista situacija i na govornom podrucju Republike Srbije. A post ima veze sa F-16, no ukoliko je maliciozan tada bi bilo bolje da je negdje drugdje iako meni jako zanimljiv i informativan.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #10 on: April 12, 2018, 11:10:13 pm »

Превео сам га...
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #11 on: April 12, 2018, 11:15:45 pm »

1982 je bila prije gotovo 40 godina. Elektronika je ponešto napredovala od tada. Dok Sirijci ne obore nekoliko Sufa, do tada se može smatrati da je ovo rušenje samo iznimka koja potvrđuje pravilo, da je izraelska tehnika nadmoćna sirijskoj. Izraelci su svakodnevno nad Sirijom tako da  Sirijcima prilika ne manjka da probaju dokazati suprotno.

РВ и ПВО је стукло Ф-117А комада 1 (званично, а суштински барем 2 или 3) па је брже боље повучен из оперативне употребе.

Узми прочитај било које методско упутство за боребену примену авиона по жељи. Видећеш да се свака ситуација обрађује, а нарочито шта треба радити када се авион нађе у захвату непријатељског ПВО или каквог другог радара. Које се мере предузимају и на који начин: да ли се бацају ИЦ мамци, да ли се ради маневар избегавања, да ли се пушта у рад активни ометач или какво друго средство за ПЕД. Ја дајем главу да су Израелски пилоти поступили по својим процедурама и на начин на који су обучавани, али да то није било довољно. Нико се ту није уљуљкивао или спавао на радном месту јер природа летења и овог посла као и строга правила која то регулишу су у супротности са таквим понашањем.

Не искључујем отказ технике, али га не потенцирам јер како овде кажу људи ''израелски авиони су најисправнији на свету''.

Ако је С-125 оборио Ф-117А, нема препреке да С-200 сруши Ф-16И суфа...
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 229


« Reply #12 on: April 13, 2018, 12:09:09 am »

Торпедо, ја пишем ћирилицом али не разумем руски. Што се тиче рата из 1982. године, о томе сам непосредно након тога читао у Војностручном гласнику (мислим да се тако звао часопис који је излазио у ЈНА). Можда негде можеш да нађеш тај текст. Колико ме сећање служи, учинак сиријске РВ и ПВО је оцењен јако лоше, делом ради слабе обучености али делом и ради лошије опремљености у односу на Израел.

Не видим везу између хрватске набавке авиона и рата из 1982. године.

Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #13 on: April 13, 2018, 09:31:08 am »

Веза постоји:

Да сте више пута прочитали текст приметили би сте да је Ф-16 само део нечега што се зове систем ПВО, а ако се ради о нападу на циљеве на земљи или неку другу операцију схватили би сте да је само један од многобројних чинилаца у извођењу једне операције. У конкретном случају где се туку Сиријци и Јевреји види се да је Ф-16 нападао сиријско РВ заједно са Ф-4, Ф-15, аваксима као и авионима за ЕИ и ПЕД. Никако сам. У израелској доктрини и тактици РВ-а Ф-16 се користи за напад циљева на земљи као и за вршење обезбеђења извођења неких операција на копну. Главни авион за остваривање превласти у ваздуху је Ф-15 који чисти пут пред собом и ствара простор другим ваздухопловима за даља дејства.

Какве то везе има са ХРЗ-ом? Набавка Ф-16 није довољна како би се извршавали сви задаци. Тај авион не може да оствари свој пут потенцијал ако ту нема раније побројаних ваздухоплова и система што у ваздуху што на земљи. Чим се оголи и осами постаје рањив. И сами сте слушали шта је рекао израелски пилот о нападу два авиона на аеродром: ''Тoo much risk''.

Ако треба писаћу још детљаније, а не видим разлог због чега је формирана нова тема.

Quote
читао у Војностручном гласнику (мислим да се тако звао часопис који је излазио у ЈНА). Можда негде можеш да нађеш тај текст. Колико ме сећање служи, учинак сиријске РВ и ПВО је оцењен јако лоше, делом ради слабе обучености али делом и ради лошије опремљености у односу на Израел.

Мене колико сећање служи тај чланак је писао Рендулић. Не слажем се са оним шта је ту написано, а и он није имао довољно података о свему томе.
Logged
dragon77
mornar
*
Offline Offline

Posts: 14


« Reply #14 on: April 13, 2018, 10:57:41 am »

РВ и ПВО је стукло Ф-117А комада 1 (званично, а суштински барем 2 или 3) па је брже боље повучен из оперативне употребе.

Не искључујем отказ технике, али га не потенцирам јер како овде кажу људи ''израелски авиони су најисправнији на свету''.

Ако је С-125 оборио Ф-117А, нема препреке да С-200 сруши Ф-16И суфа...

Za ova barem 2 ili 3 trebaju postojati dokazi. Bez dokaza može se reći barem 7 ili 8, isto je.  Bez dokaza, to je samo propaganda.

Naravno da nema nema prepreke da bilo koji protuzrakoplovni sustav sruši bilo koji avion na svijetu. Naravno da i Izraelcima otkazuje tehnika. Samo je stvar u tome koliko to često se ovakvo obaranje može ponoviti. Ako se ne može ponoviti obaranje tim sustavom više puta, onda je pogodak posljedica ili ljudskog faktora ili otkaza tehnike, a ne superiornosti onoga koji gađa. Dok Sirijci ili Rusi ne počnu obarati izraelske avione u barem nekoliko komada (ili im ne zatvore sirijsko nebo u potpunosti) može se reći da je izraelska tehnika superiornija sirijsko/ruskoj sve dok Izraelci lete nad Sirijom bez većih problema.

E sad, takve avione od Izraela kupuje Hrvatska.
« Last Edit: April 13, 2018, 11:03:22 am by MOTORISTA, Reason: Uređen citat » Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.056 seconds with 23 queries.