PALUBA
June 01, 2024, 03:08:03 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3]   Go Down
  Print  
Author Topic: A-bomba: Da ili ne?  (Read 11223 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 941



« Reply #30 on: May 16, 2024, 10:20:47 am »

@Victoria

Ne branim ja Japan. Ja se užasavam od svake vrste odmazde ili bezumnog napada na civile, pa sa koje god strane dolazilo. Rat treba da vode vojnici na bojnom polju.
Logged
victoria
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 481


« Reply #31 on: May 16, 2024, 01:02:49 pm »

To nije viđeno od srednjeg veka kada se postroje dve vojske jedna naspram druge pa ko nadbije taj dobije.Nego,meni je zanimljivo pitanje radijacije u Hirošimi i Nagasakiju.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 941



« Reply #32 on: May 16, 2024, 01:57:32 pm »

To nije viđeno od srednjeg veka kada se postroje dve vojske jedna naspram druge pa ko nadbije taj dobije.Nego,meni je zanimljivo pitanje radijacije u Hirošimi i Nagasakiju.

U napadu japanske vojske na Pearl Harbour, poginulo je 68 (šezdesetosam) civila. U napadu na Tokijo, evo nećemo pominjati Hirošimu i Nagasaki, stradalo je više od 100 000 civila i preko milion je ostalo bez svojih domova.
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 959



« Reply #33 on: May 16, 2024, 02:03:49 pm »

Iznenađen sam, da ne kažem "šokiran" saznanjem i na ovom i na drugim forumima, da je "odmazda" u stvari ok! Ako jedna strana počini ratni zločin prema tebi, sasvim je u redu da ti ponoviš isti takav prema njemu ili čak višestruko teži. E sad, što to ni onda, a ni sada nije dozvoljeno međunarodnim pravom i poveljama, to je druga stvar.

Japanci su napali vojnu bazu, luku američke mornarice i bazu američke avijacije na Havajima. Bilo je minimalan broj civilnih žrtava. Sa druge strane, amerikanci su prvo "klasičnim bombama" ubili više stotina hiljada ljudi u Tokiju (de fakto su "spalili" grad) i drugim japanskim gradovima gađajući isključivo civilne ciljeve, a onda su bacili 2 atomske bombe, opet na civile u Nagasakiju i Hirošimi, ubili više stotina hiljada ljudi istog trenutka i ko zna koliko u narednim godinama i trajno  (faktički) zatrovali životnu sredinu. I to je po nekima ok. Tužno je do čega je došla ova nazovi civilizacija.


S moralne strane ti si u potpunosti u pravu, tu nema govora. Moj odgovor nije došao iz moralnosti već iz čistog logičnog i istorijskog iskustva u kome sam empatiju i moralnost gurnuo u stranu. Ako hoćeš da te neko ne dira i da nikome nikada ne padne na pamet da digne ruku na tebe moraš da budeš nemilosrdan. Posle će svako dva puta da razmisli da li mu to treba, da se kači sa tobom, i nikada više nećeš imati problem sa onima prema kojima si upotrebio takvu silu.
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 959



« Reply #34 on: May 16, 2024, 02:08:26 pm »

To nije viđeno od srednjeg veka kada se postroje dve vojske jedna naspram druge pa ko nadbije taj dobije.Nego,meni je zanimljivo pitanje radijacije u Hirošimi i Nagasakiju.

U napadu japanske vojske na Pearl Harbour, poginulo je 68 (šezdesetosam) civila. U napadu na Tokijo, evo nećemo pominjati Hirošimu i Nagasaki, stradalo je više od 100 000 civila i preko milion je ostalo bez svojih domova.
Japan u drugom svetskom ratu nije bio baš cvećka, seti se da su samo nad Kinom izvršili užasne ratne zločine koji su do dan danas ostali nekažnjeni, osim ako računaš A-bombu.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 142


« Reply #35 on: May 16, 2024, 02:22:48 pm »

Glasao sam "NE" jer uprkos svemu, smatram da ako je neko zločinac to ne sme da bude opravdanje za mene da i ja budem kao on.
Logged
Pages:  1 2 [3]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.018 seconds with 22 queries.