PALUBA
March 28, 2024, 07:56:10 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Џон Шиндлер:Слабије наоружана америчка армија није припремљена за рат са Русијом  (Read 2344 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« on: September 02, 2018, 10:12:36 am »



Нисам сигуран где да поставим ову вест.

Џон Шиндлер (John R. Schindler) је експерт за безбедност, бивши аналитичар НСА (National Security Agency) и контраобавештајни официр. Специјалиста је за шпијунажу и тероризам, бивши морнарички официр и професор морнаричке војне академије  (U.S. Naval War College).

У њујоршком веб часопису Observer је објавио тексту под насловом Outgunned US Army Isn’t Prepared For War With Russia (”Слабије наоружана америчка армија није припремљена за рат са Русијом”, нисам сигуран да ли би се outgunned могао боље превести.)

Текст је предуг да бих га преводио, па ћу га укратко препричати.

Од Првог заливског рата 1991. године, америчка војска је створила ореол непобедивости, пре свега захваљујући напредној технологији и прецизним ударима за које се сматрало да су у потпуности променили начин ратовања. Аутор истиче да се радило о победи над технолошки инфериорним противником и упоређује то са британским искуством из Судана, 1898. године, када су две бригаде захваљујући митраљезима поразиле 50 хиљада џихадиста.

Након заливског рата (1991.) америчка технолошка надмоћ је почела полако да слаби, а војска је била оптерећена смањивањем буџета и мировним мисијама на Балкану. Нису постојали равноправни противници о којима би се бринули. После терористичког напада 9. септембра 2001, док су Русија и Кина почеле сустизати Америку, америчка армија је била заузета скупим и бескорисним ратовима на Средњем Истоку. Након 17 година још увек није ништа ближа стратешкој победи у Авганистану него што је била на почетку.

Колико год је америчка стратегија била пуна грешака, до недавно се могло очекивати да ће тактички америчка војска бити успешна. Међутим, дугогодишња искуства која су стечена употребом дронова против трећеразредних побуњеника у Ираку и Авганистану нису добра припрема за сукоб са озбиљним противником.

Резултати које су Руси постигли у Украјини након 2014. су довеле до отрежњења у америчкој армији. Руска војска је показала добре резултате у електронском ратовању (Electronic warfare, EW) где су веома ефикасно лоцирали украјинске трупе на основу њихових комуникација, а понекад и на основу неопрерзне употребе мобилних телефона у зони борбених дејстава.

За Пентагон америчко заостајање у електронском ратовању није била изненађење, јер су још током 80-тих Совјети имали надмоћ у ономе што се тада звало радио-електронска борба. Американци нису поправили константну недисциплину у комуникацијама која их је још у Вијетнаму коштала јако пуно. Армија се бори да достигне Русе у електронском ратовању, али процес је дуготрајан и веома скуп, а заостаје се целу генерацију.

Аутор истиче и шокантну руску предност у артиљерији. Руска артиљерија је увек била импресивна, од кримског рата па на даље. Пут према Берлину су прокрчили совјетски артиљеријси корпуси. Америчка артиљерија је такође била импресивна. Аутор тврди да је у 2. светском рату артиљерија надоместила инфериорност америчке пешадије и тенкова у односу на Вермахт. Истиче и заслуге артиљерије у Кореји, Вијетнаму и заливском рату.

Након 1991. године Руси су наставили да одржавају традиционално јаку артиљерију и уводе нова оруђа, док је америчка армија стагнирала. Аутор истиче да су руске мотострељачке бригаде са 54 самоходна артиљеријска и ракетна оруђа (2 дивизиона самоходних хаубица 152 mm и дивизион ракетних бацача)  имају већу ватрену моћ од америчких оклопних бригада са по 24 самоходна оруђа (1 дивизион 155 mm). У америчким Stryker бригаде (механизоване бригаде са Stryker оклопним возилима) артиљерија није самоходна.

Аутор тврди да су Руси надмоћни и изнад нивоа бригаде, понекад и двостуко. Такође, да су надмоћни и у домету и тежини артиљеријских пројектила. Једина америчка предност је у лоцирању циљева ( target acquisition) и то захваљујући дроновима и бољој обавештености на тактичком плану (tactical intelligence), али и та предност слаби. Америчка армија је навикла да има дроново нон-стоп изнад себе и може доживети непријатно изненађење ако се сукоби са противником који има могућности да их обори.

Криза у америчкој артиљерији траје већ 15 година, а додатно је оптерећује употреба артиљераца за пешадијске задатке на Средњем Истоку. Нова оруђа нису набављана, а ниво обучености је опао. Артиљеријски официри већ десет година упозоравају на проблеме. Америчка армија тренутно покушава да ухвати корак са Русима, али је касно почела. Проблем се акомулирао годинама и биће потребне године да се реши.

Америчка армија би зато за дужи временски период требала зазирати од сукоба са Русима. Аутор истиче примере пораза у 2. светском рату и у Кореји. У прошлости је увек било прилике да се науче лекције и исправе , у следећем рату можда неће бити прилике  за то.

На крају аутор упозорава да потцењивање Руса, а посебно руске ариљерије, има дуго искуство. Истиче пример Аустроугарске, која је у сукоб са Русима ушла са неутемељеним самопоуздањем. Супериорна руска артиљерија их је збрисала у Галицији. За три недеље су изгубили око 420 хиљада људи и нису се након тога опоравили. Аутор је о овоме писао у својој књизи Fall of the Double Eagle: The Battle for Galicia and the Demise of Austria-Hungary.

Observer је иначе био у власништву Трамповог зета Џареда Кушнера (Jared Kushner), сада је номинално у власнишву његовог породичног траста а издавач је његов зет.

(Извињавам се на препричавању, али не владам терминологијом да бих могао да преводим овакав текст.)
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #1 on: September 02, 2018, 11:35:41 am »

Ukratko, treba još para za vojni budžet Smiley

PS: Dobro si preveo, outgunned je slabo ili neprimireno naoružan. Koristi se i kad tema nije naouržanje.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #2 on: September 02, 2018, 06:17:17 pm »

Ukratko, treba još para za vojni budžet Smiley

PS: Dobro si preveo, outgunned je slabo ili neprimireno naoružan. Koristi se i kad tema nije naouržanje.

Ma управо и јесте проблем у том ширем значењу, јер се не ради само о слабијем наоружању.

Основа америчке самоходне артиљерије су хаубице M109A6 Паладин, модернизована верзија M109 која је видела вјетнамски рат. Требале су бити замењене новим моделом, али се одустало. Руске 2S19 Msta су се појавиле почетком деведесетих, а пре пар година су провозали потпуно нову хаубицу,2S35 Koalitsiya-SV.

Са друге стране, те вучене америчке хаубице на које се жали су скупоцене M777, тешке око 4 тоне и намењене за пребацивање хеликоптерима.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 315


« Reply #3 on: September 04, 2018, 09:27:59 pm »

Колико сам приметио употреба родовских јединица за "пешадијске" задатке већ дуже време опстаје у КоВ САД. То није само случај са артиљеријом. Тако је и са инжињеријом, ПВО па и другим родовским јединицама. То се пре свега радило у обављању окупационих задатака у Ираку, али се примењује ради и у Авганистану и Косову и Метохији . То је вероватно резултат недостатка потребног броја "пешадијских" јединица (ту бих сврстао и војну полицију јер су део родовских ангажовали и за ту намену), нарочито када се рат одужи па треба на сваких 6 месеци ротирати јединице.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #4 on: September 05, 2018, 03:23:30 am »

Колико сам приметио употреба родовских јединица за "пешадијске" задатке већ дуже време опстаје у КоВ САД. То није само случај са артиљеријом. Тако је и са инжињеријом, ПВО па и другим родовским јединицама. То се пре свега радило у обављању окупационих задатака у Ираку, али се примењује ради и у Авганистану и Косову и Метохији . То је вероватно резултат недостатка потребног броја "пешадијских" јединица (ту бих сврстао и војну полицију јер су део родовских ангажовали и за ту намену), нарочито када се рат одужи па треба на сваких 6 месеци ротирати јединице.

Вероватно. Амерички систем је поприлично компликован. Део јединица долази из националних гарди, а оне се типично не ангажују дуже од 6 месеци годишње. Значи када се врате у Америку људи иду кућама, а не у касарне да нпр. вежбају на хаубицама.

Оно што Шиндлер не спомиње је да Американци имају јачу ватрену подршку хеликоптерских јединица. Број борбених хеликоптера (AH-64) у копненој војсци (Army) је мало мањи од укупног броја хаубица 155 mm.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #5 on: September 05, 2018, 10:55:32 am »

па наравно, што  да спомиње па да га поклопе одговором, шта ће вам хаубице кад имате летећу артиљерију. покушавају да измузу још пара за војни буџет.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #6 on: September 05, 2018, 11:59:51 am »



Vojska SAD korist dva tipa vučenih haubica 155mm - M-198 i M-777, pri čemu je ova druga lakša i skuplja zbog korišćenja duraluminijuma , pa i titana.

SH M-109 trebalo j da zameni SH Crusader, ali se odustalo zbog visoke cene.

Ruska cevna artiljerija 152mm je donedavno imala manju barutnu komoru za 2A65 MSTA/2S19, pa je za dužu cev imala nešto manji domet. Koalicija SV 2S35 je tek sad stala uz rame zapadnoj artiljeriji 155mm/52kal, pa i prevazišla je. Ruska artiljerija ima nešto veću brzometnost i smatra se veoma pouzdanom.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #7 on: September 05, 2018, 04:11:56 pm »

M-198 je повучена и у потпуности замењена са М-777. У пешадијским бригадама имају М-119, модерне 105 mm хаубице тежине око 2 тоне и домета 13 km. Артиљеријски дивизиони пешадијских бригада имају по две батерије М-119 и једну батерију М-777.

Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #8 on: September 23, 2018, 07:21:19 pm »

Tekst istog autora o vezama Kremlja sa nemačkim ultra desničarima iz AfD i navijačima-huliganima i njihovoj vezi sa protestima u Kemnicu u Nemačkoj od pre par nedelja.

https://observer.com/2018/08/is-vladimir-putin-behind-right-wing-riots-in-chemnitz-germany/

nije ista tema, ali bar je isti autor Smiley
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #9 on: September 23, 2018, 08:59:53 pm »

Onako, tek pitam... pošto je ova mustra oćito ekspert za neonaciste... tražim, pa nikako ne nađem njegov članak o neonacistima u Ukrajini. Ono što se dešavalo u Kijevu, Odesi,...
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.