Dešavanja u Srbiji - Kosovo i Metohija

(1/450) > >>

Brok:
Šutanovac obišao deset baza


Vranje - U protekla četiri dana ministar
odbrane Dragan Šutanovac obišao deset
baza Vojske Srbije u kopnenoj zoni bezbednosti
na jugu Srbije.

Ministar odbrane Dragan Šutanovac izjavio je da se lično uverio da su pripadnici Žandarmerije i Vojske koji se nalaze u bazama uz administrativnu liniju sa Kosovom spremni da odgovore na sve izazove. On je naglasio da je situacija za sada stabilna.

Vojnici koji se nalaze u bazi Kadrova čuka u kopnenoj zoni bezbednosti kažu da njihov rad donekle otezava sneg koji pada poslednjih dana i niske temperature, ali da to ne utiče na njihovu spremnost da reaguju u potencijalno rizičnim situacijama.

"Sve je na zavidnom nivou, počev od smeštaja do svega ostalog. Iako ima određenih poteškoća - ne treba kukati jer mi smo dosli ovde radi toga, to je deo našeg posla", kaže Bratislav Cvetanović, stariji vodnik iz Leskovac.

"Ok je sve, dobrovoljno sam došao ovde, dolazim svakih mesec i podana. Nije bilo nikakvih problema, nikakve pucnjave", kaže Miroslav Dragićević iz Sombora.

Njegov sugrađanin Slobodan Vemić kaže da su dobto obučeni za posao koji rade.

Šutanovac je izjavio da su sve vojne brigade vrhunski opremljene i obučene, ali i da će se on dodatno angažovati kako bi se poboljšali uslovi u bazama.

"Još uvek nemamo indikatore koji ukazuju na pogoršanje stanja bezbednosti, sem vremenskih uslova sve je redovno i mislim da će tako i biti. Da poručim da smo spremni da reagujemo na sve one koji bi želeli da izazovu eskalaciju sukoba ili nasilja, da nećemo časiti ni jednog trenutka", kaže Dragan Šutanovac, ministar odbrane.

Tokom obilaska vojske na jugu Srbije, ministar Šutanovac sreo se sa predsednicima opština Preševo, Bujanovac i Vranje. Tom prilikom, lokalni Albanci su ponovili zahtev da se vojska povuče iz tog regiona.

"Imao bih razumevanja da se taj zahtev odnosi i na demilitarizaciju Kosova i Metohije. U toj situaciji bi to bilo principijelno stanje. Način na koji traže sa idejom da se ovde pojave NATO trupe, to je neprihvatljivo i nepotrebno", rekao je Šutanovac.

Jedan od prioriteta vojske na jugu Srbije biće završetak izgradnje vojnopolicijske baze Cepotina u opštini Bujanovac. Izgradnja te strateški važne baze započeta je još pre nekoliko godina, ali zbog nedostatka novca još nije završena.

Rade:
Косовска Митровица, 17. март 2008. године

„Радници правосуђа не раде од 1999. године. На њиховим радним местима су радили Албанци и УНИМК. Од 17. фебруара радници правосудних органа српске националности су протестовали испред зграде суда у северној Митровици, захтевајући од УНМИК-а да им омогући да се врате на посао. До договора није дошло. 1. марта Срби не дозвољавају Албанцима да долазе на посао у северни део града. То је почетак интензивнијих протеста. UNMIK и даље није прихватао захтеве Срба. Зграду обезбеђују јаке снаге специјалних јединица УН полиције (Пољаци и Украјинци).
Срби пробијају кордон полиције 14. марта и заузимају зграду суда. Тада не долази до интервенције јединица УН полиције. Српске судије и тада позивају УНМИК на договор, који остају при захтеву да Срби напусте зграду. 16. марта дат је ултиматум да напусте зграду истог дана до 12 часова. Са српске стране су и даље остала инсистирања на договору.
У јутро 17. марта, у 0530 часова јаке снаге УН полиције (пољски и украјински контингент) упадају у зграду и хапсе све који су се налазили у згради, љих око 50, уз примену силе. Чак су и жене везивали конопцима. Намера је била да их пребаце у приштински истражни затвор. Тада долази до сукоба грађана и полиције. Срби их гађају каменицама, на та полиција узвраћа сузавцем и шок бомбама. Грађани крећу у јуриш  и том приликом успевају да ослободе двадесетак ухапшених. Припадници полиције још енергичиније узвраћају када почиње паљење УН возила. Као појачање полиције пристижу припадници француског контингента КФОР-а. У том тренутку било је повређено око 15 Срба. Употребљавају се и гумени меци, на које је одговорено са 2 ручне бомбе. Полиција и КФОР отварају ватру и почиње узајамно пушкарање. Тада су ангажовани и снајперисти из састава КФОР-а и пољског контингента УН полиције. Снајперисти УН полиције су се налазили на другом спрату зграде суда, док су снајперисти КФОР-а (Французи) били на крову суседне зграде у дворишту суда. Снајперским хицем бива погођен Небојша Вукомановић, који је у коми (прострелна рана мозга). Оклопни транспортер је прегазио амбулантна кола која су превозила повређене ка болници. Прилазе болници блокирали су карабињери и тиме онемогућавали указивање помоћи повређенима. У поподневним часовима долази до смиривања ситуације, УН полиција се повлачи у јужни део Косовске Митровице, а станицу полиције заузима КФОР.
КФОР је предао станицу полиције УН полицији 19. марта и повлачи се.
У сукобима је настрадао један полицајац, Украјинац, док су 4 повређена француска војика подлегла повредама.“


Пренета изјава једног од учесника у догађајима...

Brok:
Šutanovac: Ne pogoršavati odnose

23. mart 2008.

Beograd - Dragan Šutanovac Ministar odbrane
kaže da je vojna saradnja sa zemljama koje su
priznale Kosovo spuštena na niži nivo, ali da
mora da opstane.

Ministar odbrane je rekao da svi moraju da budu svesni da u ovom trenutku ne treba povlačiti poteze koji bi za konsenkvencu imali pogoršanje odnosa dugi niz godina unapred. Vojna saradnja se, kako je istakao, godinama gradi, a u jednom danu može da se razgradi, a svaka vrsta vojne saradnje je strateški važna za državu.

"U ponedeljak sa delegacijom Ministarstva odbrane putujem u Alžir, takođe u jednu odbrambeno-ekonomsku posetu, s idejom da nađemo mogućnost za saradnju kako u vojnoj oblasti, tako i u ekonomiji. I opet, moram da podvučem da se ta saradnja bazira na osnovu iskustava alžirskih oficira koji su imali priliku da studiraju u Beogradu. Jako je bitno da budemo svesni da ne možemo u ovom trenutku povlačiti poteze koji za konsekvencu imaju pogoršanje odnosa dugi niz godina unapred", ukazao je Šutanovac.

On kaže da Srbija svuda jasno iskazuje nezadovoljstvo priznanjem Kosova od strane pojedinih zemalja.

"Naravno, mi naše političke stavove izražavamo veoma jasno, negodujemo a propo priznanja nezavisnosti Kosova od pojedinih zemalja. Saradnja je na nižem nivou, ali mora da opstane, jer, naprosto, nije u interesu budućnosti Srbije da se prekine", kazao je Šutanovac.

Govoreći o bezbednosnoj situaciji, Šutanovac je naglasio da je, bez obzira na bezbednosne izazove koji su ovih dana potresali Kosovo i celi region, ona još uvek stabilna i da se posle 17. matra "stvari stabilizuju i u širem regionu, ne samo na Kosovu".

"Mi smo i u tom danu učinili maksimalne napore da stabilizujemo stvari. S druge strane, zaista smo se trudili da u komunikaciji sa KFOR-om, pre svega, utičemo na to da se ne koristi prekomerna sila i da ne dođe do žrtava", rekao je on.

Šutanovac je ponovo izrazio žaljenje i što je do žrtava, ipak, došlo.

"Mislim da je ovo veliki nauk za sve one koji su olako shvatili mogućnost da se nešto rešava putem tenzija, jer gubitak ljudskog života je nešto što nikako ne smemo da dopustimo". Naveo je Ministar odbrane.

Brok:
Kosovo: Zaplena ilegalnog oružja

23. mart 2008.

Priština - KPS je zaplenilo 17 komada
oružja i više od 100 komada municije
različitog kalibra u Lipljanu i u blizini
sela Crnoljevo.

Policija je sinoć najpre otkrila i zaplenila 35 pištolja kalibra 6,35 mm i 52 metka istog kalibra, u pretresu automobila marke golf kod sela Crnoljevo, na putu Lipljan - Prizren. Po nalogu istražnog tužioca, policija je potom u kući uhapšenog vozača automobila u Lipljanu pronašla još jedan pištolj kalibra 7.62 mm i 46 metaka, kao i pušku i 29 komada municije.

Uhapšenom, čiji identitet nije naveden, određen je pritvor u Prištini od 72 sata.

Policija sumnja da se radi o oružju namenjenom ilegalnom tržištu u Albaniji.

Brok:
Истрага о трговини органима отетих Срба

22.03.2008.

У Тужилаштву за ратне злочине
отворена истрага о трговини органима
Срба са Косова које су терористи ОВК
отели 1999. године.

Тужилаштво за ратне злочине јуче је званично, под бројем КТРР 33/08, отворило истрагу о трговини органима Срба са Косова које су терористи ОВК отели током и после бомбардовања 1999. године, сазнаје Пресс!

- Проверавају се наводи до којих смо дошли оперативним радом, а према којима су 1999. најмање два камиона са заробљеним Србима са Косова пребачена у Албанију. Такође, имамо сазнања да у Албанији постоје нерегистроване масовне гробнице са телима Срба који су убијени пошто су им претходно извађени витални органи! Те податке добили смо од хашких истражитеља - каже за Пресс тужилац за ратне злочине Владимир Вукчевић.

Потрага за сведоцима

Бивша главна хашка тужитељка Карла дел Понте у својој књизи „Лов" тврди да Трибунал има информације да су у лето 1999. терористи ОВК камионима на север Албаније пребацили најмање 300 отетих Срба. Они су прво били затворени у кампове у Кукешу и Тропоји. Млађе и виталније заробљенике прегледали би лекари, добијали су храну и нико их није тукао, а затим су пребацивани у илегалне затворе, где су им хируршки вађени бубрези и остали органи који су продавани на црној берзи по Европи. Описујући детаље информација које је о томе имала, Карла дел Понте нагласила је да су истражитељи због немогућности даљег вођења истраге морали да одустану од тог случаја. Хашки извори Пресса тврде да је ова злочиначка операција спровођена по налогу Хашима Тачија, данашњег премијера лажне државе Косово!!!

Доктор Александрић: Ужасна убиства!

Директор Института за судску медицину Бранислав Александрић каже да да би извађени органи могли да имају функцију у другом телу мора да постоји „одличан ланац организације" од онога ко уводи особу у анестезију до трансплантације.

- Бубрег, на пример, мора најкасније у року од 6-12 сати да буде трансплантиран у други организам. Уколико се трансплантација не уради у том року, он је потпуно неупотребљив. А уколико је ово заиста тачно, онда сам сигуран да су те људе најпре уводили у анестезију, узимали им органе, а онда их намерно убијали, и то тако да не изађу из анестезије! Ужас! - коментарише Александрић.

Иначе, сасвимје индикативно да бриселски недељник „Телемустик", позивајући се на одељење белгијске полиције специјализовано за албански организовани криминал, у последњем броју пише да Албанци огромне паре зарађују на трговини људима и људским органима!

Иначе, сем кратке изјаве тужиоца Вукчевића, јуче нисмо могли званично да добијемо више података о отварању истраге о овом случају. Незванично нам је речено да ће први корак Тужилаштва бити покушај да се нађу сведоци.

- Наш први задатак јесте да покушамо да дођемо до некога ко зна нешто више о овим догађајима. Иначе, због политичке ситуације биће великих потешкоћа да наши истражитељи, чак и у сарадњи са Хашким судом, ускоро оду на лице места и провере тврдње Дел Понтеове - речено нам је незванично у Тужилаштву за ратне злочине.

С друге стране, саговорници Пресса који су 1999. били на Косову сматрају да надлежни државни органи морају одмах да реагују. Бивши шеф ВБА Момир Стојановић каже да је изненађен овим информацијама.

- Сви наши оперативни подаци говорили су да је већина отетих Срба уз најстрашније муке убијана на Косову најкасније десетак дана по заробљавању. Војна безбедност је до тих сазнања долазила изнутра, пошто смо имали оперативне позиције у албанским терористичким штабовима. Главни центри за ликвидације Срба били су Лапушник, Ликовац и хотел „Паштрик" у Ђаковици. Ипак, држава мора хитно да тражи истрагу о овим новим сазнањима. Министарства правде, спољних послова и Акциони тим за сарадњу са Хашким трибуналом још јуче су морали да упуте захтев Албанији да се провере наводи Карле дел Понте! - каже генерал Момир Стојановић.   

Стевановић: Могуће је

И генерал Обрад Стевановић, који је на Косову боравио као помоћник министра полиције, сматра да наводе Карле дел Понте ни случајно не би требало занемаривати.

- Нажалост, ово је врло могуће. Ми у своје време нисмо имали озбиљне информације да су отети Срби одвођени у Албанију, али је за тако нешто заиста постојала индиција. И то се никако не би смело занемарити. Посебно ако се зна да је велики број Срба заиста нестао након НАТО бомбардовања и повлачења наших снага са Косова - прича генерал Стевановић.

У Амбасади Србије у Тирани Прессу је јуче речено да у Албанији нема званичних реаговања на откриће да су на њеној територији Србима са Косова вађени органи за продају и да су онда убијани.


Извор: Press Online

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page