PALUBA
April 27, 2024, 08:46:02 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 [75] 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 ... 150   Go Down
  Print  
Author Topic: Dešavanja u Srbiji - Kosovo i Metohija  (Read 393896 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1110 on: May 31, 2019, 06:18:32 pm »


Demarš Moskve zbog napada na Krasnoščekova


Zvanična Moskva će uputiti demarš u vezi sa napadom na ruskog državljanina zaposlenog u Unmiku na Kosovu Mihaila Krasnoščekova.

To je ruskim novinarima u UN rekao zamenik ministra spoljnih poslova Sergej Veršinjin. On je naveo da će to biti učinjeno i u okviru Ujedinjenih nacija, preneo je Tas.

U slučaju Krasnoščekova, navodi on, reč je o provokaciji, prenosi Tanjug.

„Polazimo od toga da su predstavnici UN, uključujući ruskog predstavnika, obavljali svoj posao i samim tim oni nikako ne treba da budu podvrgnuti nasilju”, dodao je ruski zvaničnik.

Dodao je i da će Rusija pomno pratiti kako UN sprovode istragu o napadu na Krasnoščekova.

„Mi smo insitirali na istrazi i dobili smo uverevanja o tome da će istraga biti sprovedena, zaključio je Veršinjin.

izvor
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1111 on: June 01, 2019, 01:29:54 am »

Коме ће Русија да упути демарш ако не признаје Косово?
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1112 on: June 01, 2019, 05:56:05 am »


Rusija: Odnos Kosova prema našem državljaninu imaće dalekosežne posledice



Rusija je saopštila da odnos Kosova prema ruskom državljaninu, pripadniku Unmika, Mihailu Krasnoščekovu, predstavlja demonstraciju nadmenog stava Prištine prema UN i presedan koji će imati dalekosežne posledice.

Ministarstvo spoljnih poslova Rusije saopštilo je da je kosovsko ministarstvo spoljnih poslova proglasilo nepoželjnom osobom Krasnoščekova koji je, kako se navodi, "uprkos diplomatskom imunitetu uhapšen i brutalno prebijen tokom operacije kosovskih specijalnih snaga na severu Kosova 28. maja", saopštila je Ambasada Rusije u Srbiji.

"Akcije kosovskih vlasti smatramo nastavkom otvorenog delovanja na pogoršanju međuetničkih odnosa u toj oblasti. U suštini, to je demonstracija nadmenog stava Prištine prema UN, presedan koji će imati dalekosežne posledice", navodi se u saopštenju.

Rusko ministarstvo navodi i da je "nemoguće ne videti da su takvi koraci postali mogući jedino u uslovima popuštanja Kosovu od zapadnih zemalja". Rusija će nastaviti da preduzima sve neophodne poteze za zaštitu svog državljanina, u skladu s međunarodnim pravom i svojim zakonima, dodaje se u saopštenju.

Premijer Kosova Ramuš Haradinaj izjavio je da je kosovsko ministarstvo spoljnih poslova, na njegov zahtev, proglasilo Krasnoščekova personom non grata "zbog poteza protiv ustavnog poretka Kosova, univerzalnih vrednosti, mira i stabilnosti".

Krasnoščekova, koji je na lečenju na beogradskoj Vojno-medicinskoj akademiji, danas je posetio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, u pratnji ruskog ambasadora u Beogradu Aleksandra Čepurina.


UNMIK bez komentara o zahtevu za ukidanje imuniteta

Misija Ujedinjenih nacija na Kosovu (UNMIK) ne komentariše zahtev kosovskih vlasti o ukidanju imuniteta ruskom radniku te institucije, budući da se radi o tekućem sudskom procesu, a po proceduri se takvi zahtevi prosleđuju generalnom sekretaru UN-a na odlučivanje.

U skladu sa međunarodnim pravom i zakonom na Kosovu, sve osoblje UNMIK-a uživa imunitet od pravnih procesa.

Glavni tužilac u Mitrovici Šućri Sulja ju sredu podneo zahtev o ukidanju imuniteta, kako bi otpočeo postupak u vezi krivičnog dela "ometanje službenog lica u obavljanju službene dužnosti" i "učešće u grupi koja je počinila krivično delo huliganizma".

UNMIK misija, međutim, navodi da su dva radnika te misije privedeni dok su obavljali redovne dužnosti nadgledanja i izveštavanja o situaciji, a u skladu sa mandatom misije.

"Dok se detalji još razjašnjavaju, uključeno osoblje je radilo u službenom svojstvu kada su uhapšeni i privedeni. Pored toga, postoje ozbiljne tvrdnje da je policija primenila silu protiv jasno identifikovanog osoblja UN-a, što prevazilazi razumne standarde. UNMIK tek treba da dobije adekvatne informacije od organa vlasti u smislu razloga za njihovo pritvaranje", navodi se u odgovoru UNMIK-a. Kako se dodaje, obojica su zadobili povrede i podvrgnuti su lečenju.

izvor
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #1113 on: June 01, 2019, 09:51:06 am »

Коме ће Русија да упути демарш ако не признаје Косово?

КФОРУ, УНМИКУ, Уједнињеним нацијама, Европској унији....знају ваљда коме, неће чекати нас да им кажемо
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1114 on: June 01, 2019, 12:00:19 pm »

Nebi bilo prvi put da se pripadnik UN bavi kriminalom, ne prvi put da "vlasti" ocrne nekoga ko jim smeta.. 
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1115 on: June 02, 2019, 07:29:38 am »


Pelegrini: NATO će možda promijeniti oblik saradnje sa "vojskom Kosova"


Predsjednik Vlade Slovačke Peter Pelegrini poručio je da Priština mora da shvati da transformacija kosovskih bezbjednosnih snaga u takozvanu vojsku Kosova može da znači i promjenu mandata saradnje NATO-a sa tim jedinicama.

- Većina država članica NATO-a osudila je ovaj korak Prištine i pozvala je da eventualni proces transformacije svoje vojske izvrši u skladu sa sopstvenim ustavom, što podrazumijeva i saglasnost srpske zajednice - rekao je Pelegrini za Politiku.

On je istakao da je diskusija o ovom mandatu u okviru NATO-a u toku i da će Slovačka, koja je članica Alijanse, zadržati svoj konzistentan stav.

Pelegrini je istakao da može da garantuje da će Slovačka na međunarodnom polju i u budućnosti nedvosmisleno istupati protiv jednostranih rješenja koja ugrožavaju povjerenje između dvije strane.

Prema njegovim riječima, transformacija kosovskih bezbjednosnih snaga u vojsku Kosova je bila kršenje međunarodnih sporazuma i samog kosovskog ustava iz čega proizilazi i nesaglasnost Slovačke sa ovim korakom.

- Rado bih istakao da to sigurno nije samo naš stav. Velika većina država članica EU i NATO, uključujući i države koje su priznale nezavisnost Kosova je osudila ovaj postupak Prištine - rekao je Pelegrini.

Pelegrini je napomenuo da Beograd može da nastavi da računa na podršku Bratislave u očuvanju teritorijalnog integriteta Srbije.

izvor
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #1116 on: June 02, 2019, 08:22:28 pm »

Лепо од Словака, али се они у НАТО-у не питају низашта. Кад се донесе одлука, тамо где се иначе и доноси, они ће уз нешто гунђања себи у браду, као и остали подвити реп и гласати "за".
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #1117 on: June 02, 2019, 08:25:30 pm »



Каде први пут нека озбиљнија држава каже одлучно не, дићи ће се пуно прашине, блата и многодеценијска гов** ће почети да испливававају на површину.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #1118 on: June 02, 2019, 08:37:08 pm »

Па Турска се узјогунила из својих разлога и за сада се ништа посебно није десило. Или се можда сви праве да се ништа није десило. Ипак, већих потреса може бити само ако нека већа и економски јача држава, без које се не може или би НАТО тешко без ње опстао доследно буде бранила свој став, наспрам става САД. На пример, Немачка, Француска, Италија, Пољска...Ја не видим у наредних 10-15 година да се тако нешто може десити.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1119 on: June 03, 2019, 06:42:47 am »

Зидне новине Кфора
Аутор: Мирослав Лазански недеља, 02.06.2019.

Италијански официри из састава Кфора терају нас да убудуће пажљивије читамо новине. Само сам у дилеми које новине да читамо – оне које излазе у Приштини или оне које излазе у Риму. Будући ће они све следеће акције јединице Росу на северу Косова најављивати преко новина. Телефон, факс, мејл, то у Кфору вероватно и не користе. Само новине.

Можда нас убудуће упуте да пратимо и зидне новине у команди Кфора, јер зидне новине ће тачно најавити где ће припадници Кфора следећи пут да ударе против криминала и корупције на северу Косова. Будући да криминала и корупције дефинитивно нема у остатку Косова. Јер тамо таквих акција није било.

Да ударе са 67 оклопних возила, плус још десетак у резерви. Скоро као генерал Патон у инвазији на Сицилију. Чак ни „Коза ностра” у својој пуној снази и активности на Сицилији није никада заслужила удар снага од 67 оклопних возила. Испаде да су Срби на северу Косова најопаснији Срби на свету. После свега мислим да се италијански командант Кфора сада осећа као фелдмаршал Монтгомери кад га је Патон предухитрио у освајању Сицилије. У најмању руку кисело и глупаво.

Лажи су страшније од пројектила „томахавк”, а србофобија је за нас врло болно питање. Медијске манипулације и психолошки рат против Југославије и Србије таксативно је описао француски новинар Жак Мерлино у књизи „Истину о Југославији није увек паметно говорити”, још пре 20 година, док је управо пре 20 година Радио Канада објавила причу о случају наводног масовног силовања жена у околини Тузле за време рата у БиХ од стране Срба.

Један канадски новинар кренуо је за Тузлу да направи репортажу о томе и на око 50 километара од Тузле речено му је да се у једној средњој школи налази 4.000 силованих жена. Када је пришао граду на неких 20 километара, број силованих жена смањио се на 400, а у предграђу Тузле, у једној кафани, већ су му тврдили да је било силовано 40 жена. У самом граду новинар је једва нашао четири жене које су пристале да дају изјаву о силовању.

Наравно да је било и оних силованих жена које то нису хтеле и да потврде, али манипулације бројкама говоре да је на просторима бивше Југославије прво силована, па онда и убијена – истина.

То посебно важи за Косово, где западни центри моћи свесно игноришу чињенице, аргументе и међународно право користећи се једним јединим сопственим аргументом, а то је војна моћ НАТО-а.

Бивши британски амбасадор у УН Џон Томсон написао је у августу 1993. године чланак за „Индипендент”: „Ако Срби одбију наше предлоге у Босни треба онда да подржимо Албанце у етничком сукобу са Србима на Косову тако што ћемо Албанцима пружити подршку споља, онако како су је добијали Авганистанци у време рата са Совјетима. Морамо јасно ставити до знања Београду да ће, уколико не прихвати западне услове мира у Босни, албански герилци на Косову бити наоружани оружјем из Албаније, а сваки српски акт одмазде биће сигнал за ударе НАТО-а по Србији. То је политика око које НАТО треба да се уједини, да НАТО добије кључну улогу у Европи без великог ратног ризика и да тако покаже своју вредност и после хладног рата. Ту праксу могли бисмо касније да примењујемо и на другим местима у свету кад год дође до кризних ситуација, свуда где можемо да комбинујемо хуманитарност и спољну политику.”

Текст је објављен у августу 1993. Наши политичари очито тада нису читали „Индипендент”. Где је све јасно речено и најављено. Па је Запад пружио војну подршку ОВК на Косову, иако су Срби у Дејтону прихватили мировни план за Босну. Што значи да обећањима западних центара моћи, усменим договорима, па и писменим споразумима не треба пуно веровати. Преварили су Русе у вези са ширењем НАТО-а, зашто не би преварили и Србе?

Негде крајем 1994. бивши амерички председник Џими Картер стигао је на Пале, да види како да се заврши рат у БиХ. Пристао је да лобира за „српску ствар”. Наравно, не џабе, добио је милионче долара, плус жути џемпер који му је исплела госпођа Караџић. Чим сам видео да је џемпер жут, одмах сам знао да је ствар начисто пропала. Јер је и Геншер у сумрак Југославије парадирао на овим просторима управо у жутом џемперу. Па и Ђани де Микелис. Све екипа у жутом. Ту нема среће.

Дакле, шта је Србима на Палама обећао Џими Картер за милионче долара и жути џемпер? Размену територије, да Срби напусте западне делове Босне, а да добију комплетан источни део Босне. Да Срби напусте Дрвар, Јајце, Кулен Вакуф и остало, а да добију Горажде, Сребреницу, па чак и Тузлу. И Срби повукоше власт из тих места на западу Босне, прво се евакуисала власт, па војска и на крају и народ.

Када су Срби са Пала од Картера затражили да се испуни и други део „дила” одговорено им је да су „они више пута заје…. Американце, па могу и Амери једном Србе”. Картер милионче и жути џемпер никада није вратио. Јер није луд, за разлику од оних на Палама који су му то дали. Причу знам из прве руке, макар сада сви то негирали.

Поука: Кфор на Косову није статусно неутралан, јер Кфор прима наређења од команде Јужног крила НАТО-а из Напуља. А Јужним крилом НАТО-а командује амерички адмирал, баш као што је и врховни командант НАТО-а у Монсу амерички генерал. А САД су признале Косово…

Izvor: www.politika.rs
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1120 on: June 03, 2019, 10:29:13 pm »

Коме ће Русија да упути демарш ако не признаје Косово?

КФОРУ, УНМИКУ, Уједнињеним нацијама, Европској унији....знају ваљда коме, неће чекати нас да им кажемо

Не мислим да би требало да чекају Србију...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #1121 on: June 04, 2019, 07:52:34 pm »

По овом питању уопште се не бринем за Русију. Она ће умети и знати где да упуте "демарш". Такође, не сумњам да ће Русија наћи начин да узврати на овај потез према њихово службенику у УМНИК-у.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1122 on: June 15, 2019, 07:59:51 pm »

Интервенција специјалаца била је реакција на насиље
Аутор: Биљана Радомировић субота, 15.06.2019.

Слажемо се с позивима да обе стране буду уздржане од реторике, запаљивих изјава и поступака који би могли да угрозе дијалог и помирењеКфор никада није добио такве информације и ми не коментаришемо спекулације или неосноване информације, каже за „Политику” портпарол војне мисије на Косову и Метохији Винченцо Грасо на питање како оцењује упозорење шефа српске дипломатије Ивице Дачића са седнице СБ Уједињених нација да Приштина спрема нове једностране акције на северу Космета, као и заузимање „Трепче”.

– Слажемо се с делегатима у Савету безбедности Уједињених нација који су током последње седнице доследно позивали обе стране на уздржаност од реторике, запаљивих изјава и поступака који би могли да угрозе дијалог и помирење – истиче Грасо.

Дачић је рекао и да Кфор треба да предузме мере како би заштитио и Србе и Албанце, али и да ако Кфор не стане у заштиту, онда ће морати Србија да реагује, што би заоштрило ситуацију. Хоће ли Кфор да заштити Србе или ћете тврдити, као и у случају недавне акције Росу, да је то била „легална акција”?

Кфор је увек деловао на непристрасан начин, подржавајући све заједнице, и у потпуности поштујући свој мандат, као што је наведено у Резолуцији 1244 УН и као међународно војно присуство које су одобриле Уједињене нације. Акција од 28. маја нема везе с било чијом етничком припадношћу и то је била легитимна операција косовске полиције. Пуцано је на редовну полицију након што је блокиран пут за Зубин Поток, а један полицајац је рањен. Пуцање на полицију и ометање њихове акције је супротно закону. Интервенција специјалне јединице косовске полиције била је само реакција на такве насилне поступке. У осталих седам општина косовска полиција је спровела своје налоге за хапшење без икакве потребе да укључи специјалну јединицу. Да подсетимо, 2013. године Бриселским споразумом о нормализацији односа између Београда и Приштине, косовска полиција је призната као јединствена полиција на Косову, исто као што је случај и с правосудним властима у Приштини.

Августа 2000. Кфор је у акцији „Вулкан” извршио својеврсни „десант” на „Трепчу”. У 5 сати ујутру са 800 војника је опколио погоне, упао у управу „Трепче” и заузео је уз тврдњу да је то учињено „због еколошког загађења”. Да се не догоди опет исти сценарио?

Кфор је 2000. године поступао по налогу Унмика и то није био „напад”. Кфор не коментарише хипотетичке ситуације. Константно узбуркивање прошлости фантазирањем о катастрофалним сценаријима, не доприноси нормализацији, већ само ствара неоправдану забринутост код људи који у ствари заслужују конкретне одговоре како би се суочили са својим свакодневним животима ради боље будућности.

Уколико Росу крене на „Трепчу” или на трафостаницу „Валач” и језеро Газиводе, хоће ли Кфор и тада да тврди да је то „легална акција” Приштине?

Кфор не коментарише спекулације или неосноване информације.

Има ли разлога за страх Срба? Не само на северу, већ и у српским срединама јужно од Ибра, имајући у виду март 2004, када се пред очима Кфора догодио погром Срба.

Нема разлога за страх. Једина брига су духови прошлости који се злоупотребљавају како би се стало на пут нормализацији, дијалогу и добробити свих. Много пута смо рекли да је тренутно стање потпуно другачије од ситуације 2004. године и да се ништа слично не може поновити. Такође, у људе не треба усађивати страх од полиције.

Уколико дође до евентуалног напада на север, како упозорава званични Београд, хоћете ли реаговати ако се понови брутална акција Росу на припаднике Унмика?

Кфор не коментарише непроверене гласине, као ни догађаје у вези с припадницима Унмика. То је ван мандата Кфора, а Унмик спроводи истрагу о томе.

Верујемо да сте, ако не одмах, али за кратко време имали информацију да је нападнут представник УН кога штити имунитет, Михаил Красношчеков? Да ли је Кфор требало да реагује? И зашто је мађарским војницима из састава Кфора наложено да остану по страни и да не реагују?

Према међународном праву, Кфор је дужан да штити припаднике међународних организација само у условима оружаног сукоба, што овде није био случај. Сигурни смо да ће Унмик, који спроводи истрагу, расветлити овај догађај. Што се тиче мађарских војника, већ смо јасно рекли и недвосмислено потврђујемо да је то потпуно нетачна вест и молимо вас да престанете да пишете о томе. Ниједан контингент у саставу Кфора није одлучио да делује самостално, а током читаве полицијске акције ситуација је све време била потпуно под контролом и није се догодило ништа слично овој бесмисленој тврдњи.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 993


« Reply #1123 on: June 16, 2019, 08:48:36 am »

Šta uopšte KFOR radi tamo, za šta jeste nadležan? Da daje ovakve izjave?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1124 on: June 17, 2019, 06:24:03 am »

Šta uopšte KFOR radi tamo, za šta jeste nadležan? Da daje ovakve izjave?

Ne rade ništa, češljaju vunu i uzimaju odlične dnevnice.

---------------------------------------------------------------------------------

Гардијан: Да ли је време за крај мисије НАТО на Косову
среда, 12.06.2019.

ЛОНДОН - Двадесет година након што су прве НАТО трупе ушле на КиМ, након ваздушног бомбардовања које је трајало 78 дана, 3.500 војника западне војне алијансе и даље су на територији на којој конфликт тек треба да се реши, пише британски Гардијан, анализирајући да ли је време за крај те мисије или још - не.

У тексту „Још потребан: НАТО обележава 20 година на Косову” лист пише да се Кфор понаша као „трећа резерва”, поред локалне полиције и ЕУ, уз изузетак везан за српски православни манастир Дечани из 14 века, који чувају НАТО трупе.

НАТО војници патролирају улицама и они су углавном ненаоружани тимови за везу са локалном заједницом, који, примећује лист, раде и незахтевне послове попут мерења температуре у Приштини и другим главним популационим центрима. У Дечанима, где су српски свештеници рекли да им треба заштита, последњи инцидент се догодио 2016. године, када су четворица наоружаних исламиста ухапшена испред манастира. Ради се углавном о успореном раду, који подстиче питање у погледу ширег циља, а један војник је на питање шта му је задатак рекао је да је 20 година дуг период за мировну мисију. То његово мишљење није усамљено, будући да САД, чијих војника има највише у мисији - 600, озбиљно разматра да умањи њихово присуство. Један виши званичник западних земаља оценио је да би повлачење била лудост.

„У Србији броје војнике. Ово је земља од 1,8 милиона умерених муслимана. После Авганистана и Ирака, потребни су нам резултати. То би за нас могло бити права стратешка победа”, рекао је он. САД, суочене са таквим аргументима одлучила је да за сада не мења број војника. Велика Британија даје допринос са 30 војника, упркос историјском ангажману на територију у којој је неколико деце названо Тониблер, по некадашњем премијеру Тони Блеру, који је са бившим америчким председником Билом Клинтоном предводио војну интервенцију. Лист наводи и да Француска нема ниједног војника.

Нато интервенција, каже Гардијан, 1999. године је почела бомбардовањем Србије, што је други пут да је алијанса била ангажована од оснивања 1949. године - први пут је то било у Босни, такође против српских снага. Западне снаге бомбардовањем су присилиле на повлачење српске снаге у јуну 1999. године, а тада је 50.000 војника, предвођених Британцем Мајком Џексоном ушло на територију КиМ. Готово 10 година након тога, проглашена је независност Косова, наводи лист, коју Србија и Русија и даље не признају и недавно су заједничким снагама спречиле да се придружи Интерполу.

Приштински Хуманитарно-правни центар тврди да је током такозваног „косовског рата” који је трајао од јануара 1998. до краја 2000. године, убијено укупно 13.517 особа од чега су 10.415 Албанци, а 2.197 Срби. Извршни директор НВО Беким Блаћај сматра да је потребан одговарајући историјски запис како би се супротставили „националним наративима” који се појављују.

„Покушавамо да створимо колективну меморију о рату”, рекао је он и додаје да српска страна покушава да негира злочине које су починили, а да се иста ствар дешава и у Приштини. „На Косову можете да чујете само о албанским жртвама, не и о неалбанским”, рекао је он. Hајновија изложба организована у три подрумске просторије приштинске библиотеке посвећена је успомени на 1.133 деце која се воде као убијена или нестала и садржи предмете који им припадају, укључујући и ранац са логотипом из Бајерна у Минхену, уџбенике које је користила једна жртва, на дан када су га убиле српске снаге.

Коначан мировни споразум није постигнут између Београда и Приштине, чији је председник привремених приштинских институција Хашим Тачи бивши командант ОВК. Пробни преговори о могућој замени територија, по којима би Косово одустало од територије на северу насељене претежно српским становништвом у замену за српску земљу негде другде нису довели нигде, јер идеја није била популарна ни у Београду, ни у Приштини.

Раздвајање две заједнице данас је најоштрије у Митровици, на северу Косова, где су одвојене мостом преко реке Ибар - са Албанцима углавном на југу и Србима на северу. Упркос обнови коју финансира ЕУ, мост остаје затворен за саобраћај, блокиран од стране српске мањинске управе на северу, мада отворен за пешаке. Крајем прошлог месеца дошло је до кратког раста напетости, када је косовска полиција извршила бројна хапшења.

Четири полицајца су повређена, један руски званичник који ради за УН агенцију је накратко био ухапшен, а српски председник Александар Вучић ставио је војску своје земље у пуну готовост. Иако се ситуација смирила за неколико дана, регионалне дипломате забринуле су се да је епизода уназадила косовско-српске односе. Италијански генерал Лоренцо Д'адарио који руководи Кфор-ом рекао је да је ситуација несавршена и сложио се да је његов основни задатак да обезбеди становништво на северу, где живе Срби.

„Још увек смо потребни. Ми обезбеђујемо суштину окоснице система безбедности”, рекао је он, иако, додаје Гардијан, није јасно колико ће дуго западне владе желети да остану у земљи која остаје релативно мирна, упркос одсуству трајног политичког решења, преноси Танјуг.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Pages:  1 ... 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 [75] 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 ... 150   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.059 seconds with 22 queries.