PALUBA
April 23, 2024, 11:23:08 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 [107] 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 ... 150   Go Down
  Print  
Author Topic: Dešavanja u Srbiji - Kosovo i Metohija  (Read 392651 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 670



« Reply #1590 on: December 28, 2022, 12:45:53 am »

ЛЕТОНСКИ ГЕНЕРАЛ ОТКРИО КО ЈЕ ПУЦАО У ЗУБИНОМ ПОТОКУ: Исти они који хоће уклањање барикада, демантовао лажи из Приштине

НАМЕРА људи који су пуцали током патролирања летонских трупа била је да смање активности мировних снага. Највероватније је један од циљева ове провокације био да се уклоне блокаде путева, како би се људи слободније кретали, рекао је летонски начелник одбране генерал-потпуковник Леонидс Калнинс, коментаришући пуцњаву која се 25. децембра чула у Зубином Потоку, пренео је Балтик тајмс.

По повратку у базу војника летонског контингента Кфора те вечери установљено је да ниједан од два патролна аутомобила није оштећен.

- Ниво претњи са којима се летонски војници суочавају на (тзв.) Косову није вишеструко повећан, али је намера људи који су пуцали током патролирања летонских трупа била да смање активности мировних снага - рекао је Калнинс.

Он сматра да ситуација на тзв. Косову ескалира већ од октобра због захтева да се промене регистарске таблице, а да су општински избори само појачали тензије на КиМ.

Без обзира на инцидент са пуцњавом, Калнинс не верује да је ниво претњи летонским мировњацима значајно повећан.

- У сваком случају, ово је мировна мисија, постоје две сукобљене стране, а такви инциденти се могу очекивати и у будућности. Наш циљ је да заједно са савезницима у потпуности извршимо своје задатке. Овакав инцидент не може да нас уплаши. Задатак Међународних безбедносних снага (Кфора) је да смање напетост. Највероватније је један од циљева ове провокације био да се уклоне блокаде путева, како би се људи слободније кретали - објаснио је летонски начелник одбране.


Izvor
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 670



« Reply #1591 on: December 28, 2022, 01:10:37 pm »

"HVALA NARODU, HVALA PREDSEDNIKU VUČIĆU" Oglasio se sin Dejana Pantića - "Čekamo da otac stigne tokom dana kući"

NEMA srećnijih od nas sada, hvala svima, hvala narodu, hvala Srbiji, posebno hvala predsedniku Vučiću, čekamo da otac stigne tokom dana kući, rekao je u Predrag je "Novostima" rekao da im je advokat potvrdio da je stiglo rešenje o kućnom pritvoru za njegovog oca Dejana i da čekaju da im jave dalje korake.

Pantići su zamolili "Novosti" da se zahvale svim građanima severa Kosmeta koji su bili danonoćno na barikadama, zahvaljuju se čitavoj državi Srbiji kao i predsedniku Vučiću koji su se, kako su nam rekli, zalagali da se njihov Dejan brani sa slobode, jer su verovali da je nevin.

Predrag kaže da su počeli da gube nadu, ali da su verovali da će nepravda ipak biti sprečena.

- Hvala narodu, hvala predsedniku Vučiću, sad nas je zvao, pričao je sa majkom, mi smo presrećni i još u neverici jer smo polako gubili nadu šta će da bude s ocem. Zvao nas je malopre advokat i rekao da je dobio rešenje o kućnom pritvoru za oca. Da nije bilo naroda, da se nije ovoliko angažovala država i predsednik Vučić, da nije bilo vas iz medija, ko zna šta bi bilo s mojim ocem, ne znam, da li bi ga pojeo mrak. Nadali smo se ipak da neće moći da se desi takva nepravda s njim. Čekamo da dođe tokom dana, ne znam tačnu proceduru, ali sad ga čekamo da dođe i sve će sada biti lakše - rekao je Predrag za Kosovo onlajn. dahu Predrag Pantić, sin Dejana Pantića koji je danas odlukom suda pušten iz tronedeljnog pritvora.


Izvor
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 670



« Reply #1592 on: December 28, 2022, 01:12:20 pm »

JOŠ JEDNA POBEDA SRBIJE: Nikola Nedeljković krenuo kući

NIKOLA Nedeljković (20) iz Beograda, koji je na Vidovdan uhapšen na Gazimestanu, posle čega je osuđen na zatvorsku kaznu, pušten je na slobodu i krenuo kući, potvrđeno je "Novostima".

Nedeljković je 6. septembra osuđen na osam meseci zatvora zbog navodnog "izazivanje etničke mržnje i netrpeljivosti", posle čega je dva meseca proveo u pritvoru.

Početkom decembra, Apelacioni sud u Prištini je smanjio kaznu Nedeljkoviću. Njega je tzv. kosovska policija uhapsila 28. juna.


Izvor
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 975


« Reply #1593 on: December 28, 2022, 04:04:13 pm »

Oglasile se SAD i EU: Priština nam garantuje da NEMA SPISKOVA ZA HAPŠENJE I PROGONA SRBA zbog mirnih prostesta na barikadama

Evropska unija i Sjedinjene Američke Države (SAD) zabrinute su zbog daljeg napetog stanja na severu Kosova i pozivaju na maksimalnu uzdržanost, hitno preuzimanje mera za bezuslovnu deeskalaciju situacije i uzdržavanje od provokacija, pretnji i zastrašivanja.

- Radimo sa predsednikom Vučićem i premijerom Kurtijem na pronalaženju političkog rešenja kako bismo smirili tenzije i dogovorili put dalje u interesu stabilnosti, bezbednosti i blagostanja svih lokalnih zajednica - navodi se u zajedničkom saopštenju EU i SAD.

EU i SAD posebno pozdravljaju "uveravanja rukovodstva Kosova da ne postoje spiskovi kosovskih Srba za hapšenje ili krivični progon zbog mirnih protesta/barikada".

- Istovremeno, vladavina prava se mora poštovati, a svaki oblik nasilja je neprihvatljiv i neće se tolerisati - navodi se u saopštenju.

Dalje se navodi da će SAD podržati rad Evropske unije kroz svoju Misiju vladavine prava na Kosovu (EULEKS).

- EULEKS će, u skladu sa svojim mandatom, nastaviti da pažljivo prati sve istrage i naknadne postupke kako bi promovisao poštovanje ljudskih prava. Ovo uključuje, posebno, garancije pravičnog suđenja, kao i zaštitu i jednak tretman za pripadnike nevećinskih zajednica na Kosovu. Takođe očekujemo da se Kosovo i Srbija vrate negovanju okruženja pogodnog za pomirenje, regionalnu stabilnost i saradnju za dobrobit svojih građana - piše u saopštenju.

Na kraju se navodi da "sve obaveze iz dijaloga moraju da se u potpunosti sprovedu bez odlaganja".

Izvor
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #1594 on: December 28, 2022, 07:37:17 pm »

Ситуација се опасно закувала. Како изгледа странци инсистирају да се барикаде уклоне (то и траже од Србије), али Срби на КиМ који су их поставили то неће урадити док се не испуне захтев - пуштање ухапшених Срба. Такође, Србима се прети насилним уклањањем, а свима је јасно да се то не може урадити (ако то раде Албанци) без проливања крви оних на барикадама. У том случају Војска Србије ће готово сигурно реаговати, и бранити Српски народ који ипак, само мирно протествује. КФОР је протеклих дана вежбао уклањање барикада, али не видим уопште разлога да то ради КФОР. Нити ко (од Срба) њих дира нити им ко смета. Ако то покушају очигледно ће се сврстати на страну  Албанаца и тако прекршити сопствени мандат. А ако би то и урадили питање је како би то учинили. Једно је ако би то покушали без употребе ватреног оружја, а друго је ако би употребили ватрено оружје. Чак и да се барикаде уклоне, проблем неће бити решен јер то политичко, а не војно питање.

Циљ НАТО-а је довести српску државу пред свршен чин и принудити је да оружано реагује. Албанци само играју додјељену улогу, ако неко мисли да је све ово што раде из њихове главе, вара се.

Не, у овом случају то није баш тачно. Иза понашања Албанаца, према свему што се дешава, не стоје САД односно НАТО. Иза свих ових потеза које вуче Курти углавном стоје Немачка и Велика Британија. Сви они имају исти циљ да заврше са питањем КиМ и да имају "слободне руке око Украјине. Србија и КиМ су лош пример, пре свега за ЕУ и Немачку као водећи политичку силу у ЕУ. Ту има и недметања ЕУ и САД око тога ко "уме и може" да реши проблем.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #1595 on: December 28, 2022, 07:59:12 pm »

Ovako u grubo koji su točno zahtjevi građana da bi se situacija smirila, ukidanje tablica i vraćanje službenih lica na posao, odnosno neki od njih su i uhićeni?

Internetom već kruže slike kako su na barikadama i neki ljudi s wagnerovim oznakama, za koje se nadam da su lažne iz više razloga.

Kojeg li paradoksa ne zna se jeli gore kao u 90ima kad informacije nisu kolale u realnom vremenu ili danas kad se od šume ne vidi stablo.

Захтев Срба са севера КиМ је пиштање на слободу, односно спровођење истраге у редовном поступку (без хапшења) ако има основа. Друго, да престане хапшења под лажном оптужбом за тероризам, односно да Албанци (Курти) одустане од хапшења виђених Срба са севера КиМ које је ставио на "листу" за одстрел и назвао криминалцима. И најглавније, да се формира Заједница српских општина, како је то договорено, а ЕУ гарантовала још 2012.

Курти, као и највећи део медија са Запада ову ситуацију гради на приказивању Срба на барикадама као криминалаца организованих из Србије. То једноставно није тачно. Србима је дошло до грла. Био сам јесенас доле и разговарао са обичним људима. И сада је стање "џа или бу". И за дивно чудо нема бежања, повлачеења жене, деце и сл.у централну Србију... Сви су остали доле решени да истерају ствар до краја. Шта више, њихов став понека смета званичној државној политици Србије.

Узгред, на северу КиМ има криминала колико и другде у Србији а далеко мање него на остатку КиМ. Тај криминал (мислим на онај који се назива "организованим") кога има је искључиво и само повезан са албанским криминалцима које, Курти практично не дира. Главно је шверц избеглица, оружја, дроге и акцизне робе. Главни организатори су Албанци, а Срби са севера учесници. Дакле, криминална сарадња је и те како добра и тече без застоја. 

Курти је иначе обећао у предизборном кампањи да ће се обрачунати са албанским криминалцима који харају на КиМ и... слабо нешто. То објективно није ни могуће урадити брзо јер су ОВК организовали прво криминалци (под фирмом албанског национализма) и из њега се су се после рата 1999. године развили разни мафијашки кланови које имају значајан утицај у албанској политици. Истине ради, на Куртија најмање, али  он нема реалне снаге да се обрачуна са њима, а и не сме.

И на крају да додам да је Курти од званичних државних органа Србије био осуђен због тероризма. Ослобођен је, односно амнестиран по захтеву међународне заједнице и као гест добре воље Србије да се крене ка нормализацији односа.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #1596 on: December 28, 2022, 08:05:21 pm »

Quote
Питао сам за ваздушни напад на возило, више у смислу да ли би ПВО бранио копнене снаге (значи гађао амерички авион).

Ја сам сигуран да би ПВО Војске Србије гађао тај авион у тој хипотетичкој ситуацији (да нападне возило ВС). Готово сам сигуран да су ангажоване јединице ВС у овој ситуацији имале и имају ПВО заштиту са расположивом јединицама ПВО.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #1597 on: December 28, 2022, 08:37:14 pm »

@dzumba

Hvala na pojašnjenju, nadam se da neće doći do isprovociranog sukoba odnosno da će uspjeti napraviti bar nekakav pomak.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #1598 on: December 28, 2022, 08:54:23 pm »

Пракса је власти на КиМ, не тако ретка, да хапсе људе под оптужбом за ратне злочине сада после 23-24 године до завршетка сукоба. Ради се о томе да ти људи долазе нормално на КиМ, обилазе куће и имање, чак и бораве дуже време и нико их не дира. Али, кад уоче узурпацију, отимање своје земље, кућа и имања, па поднесу тужбу редовном суду за тако нешто, е онда им следи оптужба за ратне злочине и хапшење. Одједном се , међу комшијама Албанцима, врло често из породице која је и узурпирала имовину тог Србина, нађу сведоци који сведоче да је тај учествовао, или бар навијао за ратне злочине према њима. Шта више, у неким ранијим поступцима су ти исти сведоци давали изјаве поводом тих истих ратних злочина раније, пре 20-так година, при чему ни једном нису помињали, сада новооптуженог. Дакле, напрасно су се сетили да је тај "злочинац" јер тражи своју имовину. И то неко у ЕУ и "Западу" не види. То се ваљда зове "владавина права" при чему права нема ни од корова.

Такав је управо један од случајева ухапшеног чије ослобађање траже Срби на барикадама.   
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 670



« Reply #1599 on: December 29, 2022, 12:37:37 am »

ЗАВРШЕН САСТАНАК ВУЧИЋА И СРБА СА КиМ: Барикаде се уклањају, председник поручио - "Борићемо се за наш народ и целу и јединствену Србију"

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић састао се вечерас са Србима са Косова и Метохије у Рашки. Након вишесатних разговора, где је председник саслушао све што су наши људи са барикада имали да му поруче, постигнут је договор да се барикаде уклоне.

Председник је пре састанка рекао да ће бити дуга и тешка ноћ, да је za nama bio težak дан, али и да је радостан због Срба који су пуштени на слободу, или да се бране са слободе.

- Видите сузе радоснице код породица, весеље. Ја разумем српски народ на северу КиМ. И када постигнете готово све што може да се постигне, они никада неће бити задовољни, зато што су незадовољни чињеницом да, под знацима навода, не знају у којој држави живе. Не верују Европи и Америци, а Куртију још мање. Да ли ће прихватити оно што мислим да је рационално, и поред тога што смо осигурали да се Пантић брани из своје куће, верујем да смо важне ствари постигли на формално правном нивоу - рекао је Вучић.

Он каже да први пут имамо нешто што се не односи само на албанску и НАТО страну, и да смо се до сада везивали за документ потписан између Расмусена и Тачија.

- Данас смо први пут добили нешто што се односи на наша права, и да без сагласности локалних Срба не може бити присуства приштинских снага на северу КиМ. То је за нас велика ствар, као и чињеница да смо успели да сачувамо у тексту реч барикада - казао је председник.

Каже и да ће се борити са Србе на КиМ, и да је увек био уз њих, а што се тиче веровања западним предлозима рекао је да немамо алтернативу.

- Шта је алтернатива, да се поубијамо са свима. И ово је први пут да се нисмо склањали, и да се нисмо померили. Ви знате шта је на овом месту. Цео генералштаб, сви смо спремни да помогнемо нашем народу. Није нам ваљда циљ да не сачувамо мир. Али ја ћу прихватити сваку одлуку, и прихватио сам тај терет. За мене је Косово и Метохија Србија, и никада неће бити ништа друго. Они су моја браћа и сестре. Биће ово тешко и дуго вече. Ја мислим да ће они тражити да буде без присуства новинара, па ћете их питати накнадно ако тако буде - рекао је Вучић.

Председник истиче да причамо са људима са Запада који не поштују Резолуцију 1244, и који су бомбардовали ову земљу.

- Али са киме разговарам, они су на нашој земљи. Хвала Русији на подршци, али они нису овде, повукли су се. Хвала и Кини. Али шта ћемо сутра. Шта ће неко други да уради. Ја немам проблем са тиме, рекао сам то нашим људима. Вређајте ме, ја ћу увек бити са вама - истиче он, и додаје да је спреман да одговори на сва питања.

Казао је и да му је спремљена војничка пиџама, и да ће и спавати овде ако буде потребе.

Почео састанак Вучића и Срба са Косова и Метохије

На почетку састанка Вучић се захвалио свима који су дошли на састанак, и да ће долазити још људи са барикада.

- Ми смо претходних дана показивали да постојимо као народ на Косову и Метохији. Сваког часа очекујемо да Дејан Пантић буде кући са својом породицом, пошто се сада заобилазе барикаде. Њихов захтев је био да га РОСУ доведе, али издејствовано је да то уради ЕУЛЕКС. То је значајна симболична победа. Оно што имамо у папирима, да се не процесуирају људи који су били на барикадама, то имамо недвосмислено написано - рекао је он.

Председник је рекао да више не морамо да се позивамо на документ Расмусен-Тачи, већ имамо посебан папир који даје права Србима на КиМ и држави Србији, а Кфору намеће обавезу да не смеју да шаљу снаге на север Косова.

- Ја им не верујем ништа, да ће Курти поштовати ово. Али шта друго. Данима и ноћима смо имали веома тешке разговоре. Знам колико вам је тешко да кажете лепу реч о држави, али видели сте колико се не штедимо, и да се за сваку реч боримо. За реч барикаде смо се борили целу ноћ, да нико ко је био на барикадама не може да буде процесуиран - рекао је он.

Председник је истакао да ће саслушати све, и немогуће захтеве, и да ће остати уз наш народ у сваком случају.

- То је мој избор, и када сам се кандидовао, мени је била важна ваша подршка, и увек сам је имао, а дужан сам и да је вратим - поручио је Вучић.

Он каже да је отказао своју годишњу конференцију која је требала да буде сутра, и да ће је држати пред Божић.

- Хвала вам још једанпут, ја добро знам са којим се проблемима суочавате, све неправде које сте претрпели, и шта су нам радили све ове године. И никада се нису понашали овако као од доласка Куртија на власт - рекао је председник.

Снежана из Неродимља, која је избегла са Косова и Метохије и претрпела малтретирање у рукама терориста, па се вратила зато што је желела да заснује породицу у Косовској Митровици, замолила је председника за мир.

- Молимо вас за мир, за вашу дипломатију и интелигенцију, да се потрудите да останемо на својим огњиштима - рекла је она.

Председник је потом подсетио да је Србима са КиМ забрањивано да гласају на референдуму и на изборима, као и да Запад никада није осудио Приштину за то.

- То је понижавајуће за нас, али то су људи који су признали независно Косово, и ми смо за њих реметилачки фактор. Када слушам изјаве из једне земље, која се позива на морал и стално позива на поштовање резолуција. Сваку помену, и Либан и Украјину, али не помињу Резолуцију 1244, зато што су је погазили тенковима и авионима, и баш их брига. Барикаде су довеле до тога да се нека реч чује о правима Срба. И овај резултат који смо добили никада не бисмо имали да људи нису изашли на барикаде. Видели сте данас ову хистеричну реакцију Куртија, након одлуке суда о Дејану Пантићу. Чекаће, и он и неки други, да нам врате зато што смо показали чврстину. Али морамо бити и мудри и паметни - казао је он.

Вучић каже да су мале вероватноће данас да добијемо помоћ и подршку од некога.

- Спас је био овде. Ми до јуче нисмо имали ни војску. Ако успемо било шта да договоримо вечерас, овде ћу да поздравим више од 2.500 војника и полицајаца, углавном специјалаца, који су у једној касарни данима и недељама. И да им се захвалим што су били спремни. Али је мислим да наш циљ мора да буде да чувамо мир. Ја знам да наши људи никада неће бити задовољни, док не буду знали да живе у Србији, а не у некој другој држави. То је суштина, и ја то знам - додао је председник.

Он је истакао да је и синоћ и данас слушао примедбе наших људи, али када пита шта да се ради, онда добија другачије одговоре.

Председник Привременог органа општине Лепосавић у оставци Зоран Тодић је рекао да је ово само део људи који свих ових 23 године се боре да опстану на КиМ.

- Барикаде нису прве барикаде, већ вид и начин отпора Срба да остану на Косову и Метохији. Не треба да се делимо на Србе северно и јужно од Ибра. Људи који су остали јужно од Ибра прихватили су многе ствари које су им наметнули албанци и међународна заједница. Од првог дана када је војска СРЈ напустила КиМ, наш народ на северу се организовао. Остали смо да живимо само зато што смо се супротставили. Вукло је то једно друго, и сада неке ствари долазе на наплату. И спискови, и хапшења, и излазак из институција - казао је Тодић.

Он каже да не види вољу код дела међународне заједнице да се реше неке ствари.

- Ми сви себе доживљавамо као становнике Србије, и желимо да градимо будућност наших нараштаја који долазе. Видели смо да из правца Приштине ништа добро није стизало за српски народ. Изашли смо сви јединствено из тог косовског система, зато што тамо нема ништа добро за нас. Ниједна влада из Приштине није урадила ништа добро, да ми можемо да градимо живот - казао је Тодић.

Зоран Тодић подсећа да Приштина нема регулисан ни пензиони ни здравствени систем, и да не може ништа да понуди људима који живе доле.

- Ми осим вас, и помоћи наше државе, немамо никога другог. Ја сам то предочио и нашим људима на барикадама. Било је разних реаговања, нисмо сви исти и не доживљавамо ове проблеме на исти начин - додао је он.

Тодић каже да их брине присуство специјалаца из Приштине на северу, и да Срби осећају као да нешто хоће да им наплате.

Председник је питао Тодића да отворено каже шта очекују од Србије.

- Бољитак који се осећа у Србији осећамо и ми тамо. Реновирање објеката, станоградња, тога није било у протеклих 30-40 година. Свесни смо да ако је Србија јака, тај бољитак и ми можемо да очекујемо. Ми немамо проблем са Албанцима, већ са властима из Приштине. Знам да се налазите пред притисцима. Могу да замислим како је вама, и желим да будете истрајни, а подршку народа сте имали увек. Ми смо ту своји на своме. Желим да поручим да заиста на терор и репресију коју доживљавамо годину и више дана, било је и раније ал никад овом силином, ја сам решен да останем да живим доле. Не бих волео да држава има проблем, свима нам је потребан мир. И Албанцима. Има на КиМ довољно простора за све нас - рекао је Тодић.

Он каже да су људи очекивали од председника да у разговорима са међународном заједницом издејствује да приштински специјалци више не долазе на север.

- То улива страх код наших људи. Када сам предочио људима да сте успели да САД и Европа буду гарант овог папира, добио сам питање зашто се не притисне Приштина да се донесе закон о амнестији, и да Приштина то законом не гарантује. Најбитније је да нико није страдао - казао је он.

Вучић је рекао да сви виде да се Тодић није бавио партијским деловањем, и да је рекао све што треба, па и примедбу коју је синоћ изнео.

- Прво кажете зашто Приштина не донесе закон о амнестији. Јел то значи да више верујете Приштини или Американцима и Европљанима. Плашим се да није разлог да неко буде против нечега. Не верујем никоме од њих, али морамо да градимо поверење, и у односима са међународним партнерима. Не можемо бити сами на свету. Уместо да говоримо о томе шта је све изграђено, мој посао је да гутам горке пилуле и одговарам на најгора питања. Када сам долазио да говоримо о Бриселском споразуму, само што нисам био линчован, а рекао сам да ћемо се позивати на њега. И био сам у праву. Али сваки споразум је служио да Приштина избегне обавезе, а да ми све испунимо. Овде сада коначно нема обавеза за нас, нема никаквих проблема за нас - одговорио је председник Вучић Тодићу.

Он је додао и да немамо других опција, а поводом спискова за хапшење, јасно је назначено да нема никаквих спискова и листа, што су подржали из САД и Европе.

- И да људе са барикада неће смети да хапсе. Значи да смо нешто успели. На тим листама су и мој син и брат. Осим оца и малог сина, све су ставили на листу. И они су увек били уз вас и са вама, и цела моја породица. И чешће су на Косову од оних који се бусају у груди. Пре свега причам о сину. И сада сви су забринути за листу, а ја сам ваљда срећан. Ко још има два члана породице на листи. Али сам слушао како су гонили Ивана Милића док му супруга доји бебу, због барикада. Мислите да нисам чуо како су момка који је био са девојком у колима извукли и пребили. Наша служба све то зна. Људи то морају да знају. Извукли су момка из кола, и рекли му: "То што си сада у колима покушавао да радиш више нећеш моћи да радиш". И безброј таквих покушаја - казао је председник.

Вучић је поручио да смо боље искористили претходних десет година од свих других, и да брже напредујемо и да имамо војску.

- Један је данас рекао, Вучић кад се наљути он пошаље шест хаубица. Нису шест, више сам  их послао. У његово време нисмо имали ниједну. То смо урадили и изградили у међувремену. А шта мислите, зашто нису напали север. Нећу ја да говорим, сами размислите - казао је председник.

Он је истакао и да ће по питању слања специјалаца на север тражити повратак на стање пре фебруара 2022. године.

- Али Албанци праве проблем, исти који смо и ми правили некада. Окрећу све од себе, мисле да све може силом да се реши. Они данас праве много горе грешке. А ми морамо бити трпељиви и стрпљиви, и да омогућавамо нашим људима да живе нормално. И да Снежана гаји своју децу, а Сузана Пантић гледа свог супруга, и не брине да ли је добио лекове. За мене то није мала победа. Наравно да нисам дошао са осмехом на лицу, и знам да нас за три месеца чекају нови проблеми. Знам са каквим лудаком имамо посла. То знају сви, измислиће нешто ново. Али сваки дан мира који купимо, то нам је живот и шанса више за будућност. Ја томе не видим алтернативу - рекао је Вучић.

Управо ми је стигла вест да је Пантић стигао кући у Косовску Митровицу, открио је председник.

- Ево без РОСУ је стигао својој кући, деци и супрузи. Једна породица срећнија, наша мала тактичка победа - казао је Вучић, на шта се проломио аплауз.

Каже он да је мала победа, али да се води оно на крају, и да смо водили и против Камеруна, а на крају све упрскали.

Обраћање Александра Филиповића и Славка Симића

Александар Филиповић, полицајац, доскорашњи шеф оперативе на северу КиМ, објаснио је зашто су Срби напустили институције.

- Битно ми је да нагласим да сам ишао у школу у Косовској Каменици, да сам се школовао у Београду, и да сам професионалац. Ми смо хтели да се интегришемо, да би људима било боље, и њима су пуна уста спровођења закона, а ја вам кажем да право и правда не постоје у тзв. Косову. Што се тиче баш тих ствари могу да причам до ујутру, али последњих годину и по дана је постало неиздрживо. Ми смо били приморани да напустимо институције. Ми ништа нисмо могли да променимо на терену, то је дошло до изражаја доласком специјалаца.

Филиповић каже да Албанци тврде да су на целом северу криминалци, што је неистина.

- Имате ситуацију да бране српске производе. Ја хоћу да моја деца пију млеко које сам и ја пио, и аутоматски су гурнули људе у сиву зону, а онда смо сви постали одједном криминалци. Један пример ћу навести. Пре пар месеци су на једног нашег суграђанина, који је возио киселу воду и пиво, испалили 400 метака да би зауставили камион. Он је кренуо да бежи, пуцали су и на њега, а када је пао унаказили су га до непрепознатљивости. Ја сам послао моје полицајце да виде шта се дешава, а они су ми рекли да је унакажен толико да не знају ко је. Послали смо хитну помоћ, а они су их задржавали и претресали. Пазите, нису дозволили Хитној помоћи да помогне повређеном. Инспекторат је на крају рекао да нема елемената кривичног дела - рекао је он.

Филиповић је подсетио да је на крају министар полиције тзв. Косова рекао да је све то оправдана употреба силе.

- Кад дођу амбасадори на састанке са нама, знате ли које је то понижење да нема основног нивоа пристојности и поштовања. Они гледају у плафон, да ли је упаљен телевизор. Све то када саберете, није било другог решења осим да се напусте институције. Колико шамара, удараца кундацима и малтретирања од стране тих специјалаца, нема им броја. А наши људи су поносни и ћуте. Када се пријави, нико не буде кажњен. Сви као да су глуви на то - казао је Александар Филиповић.

Он је додао да за Србе нема живота док су, како их је назвао, специјални насилници на северу КиМ, и да север није тзв. држава Косово.

- Они ту немају ниједан елемент државности. Нити спроводе овлашћења, нити закон. Тако да, моје је мишљење, а преносим и мишљење мојих колега, је да је председник био превише благ. Какве год гаранције дају ови са Запада, знамо како су лако погазили. Ниједног слова се нису придржавали. Моје мишљење, и мојих полицајаца је, да ако ми склонимо барикаде, ловиће нас као зечеве - казао је Филиповић.

Полицајац се још једном захвалио председнику, и рекао да зна са којим се мукама носи, али да Албанци неће стати само на њима, већ ће наставити са терором.

Славко Симић, доскорашњи посланик у покрајинском парламенту, рекао је да се Срби суочавају са проблемима, не само са Куртијем, већ са свим политичким представницима од 2014. па наовамо.

- И са Тачијем, и Харадинајем, и са Љимајем. Свима је циљ да се окупира север, само је то сада дошло до изражаја. Иде на то да нас понизи и обесхрабри. Ми смо сатерани у ћошак, и неко хоће да нас гази и сатера у јаму. Ми то нећемо дозволити. Хвала што сте уз нас, и што разговарате и не либите се да позовете сваку адресу да се сачува мир. Али народу је доле дозлогрдило. Са овиме су се суочавали мој деда, мој отац, и моја деца ће. Народ жели да зна каква нам је стратегија у будућности, које кораке следеће да спроводимо. Народ је одлучан да остане на барикадама, али да сачувамо своје и образ. Нико није уплашен - истакао је он.

Он је питао председника и да ли је могуће да се владавина права врати уз нашу војску и полицију.

Председник Вучић је рекао да разуме све емоције, и да би могао да наведе безброј примера како се односе разни амбасадори, представници, помоћници, премијери.

- Не видим смисао у тој кукњави. У праву си Филиповићу за све што си рекао. Само те питам шта ми добијамо. Останете на барикадама сутра, шта да објаснимо онима који су испунили скоро све наше захтеве. Ако им кажемо да им не верујемо, па са ким ћемо да разговарамо сутра. Ајде пре него што заратујемо да пробамо да разговарамо. Драго ми је што си вечерас ради своје популарности отишао и корак даље него синоћ. Говориш оно што људи воле да чују. Али питам хоћеш ли ти да носиш сутра ковчег некоме, или ћете да ме зовете, па да ја решавам проблеме - рекао је Вучић.

Он каже да нико Србе не може да лови као зечеве, иако би многи то волели.

- Ако крену, па ухвате једног од нас или двојицу као зечеве, нема више зечева, пошто зечеви постају вукови. Па више нема никаквих гаранција. Ја сам и мимо свега данас разговарао додатно са представницима САД и ЕУ. Говорио сам чак и о именима људи, и говорио да не сме да се иде дотле. Не постоји ниједан Србин са КиМ чије име не знам, а да је на неки начин био угрожен - казао је председник.

Вучић истиче да су наши људи осетили своју снагу, и да је држава иза њих, али да морамо бити рационални и одговорни.

- А не да се додворавамо и сопственим и туђим ниским страстима. На крају крајева, ти као полицајац, имаш обавезу исту ко и ја. Да осим о породици и комшилуку бринеш и о држави. Знаш да мени не могу ништа, ја немам рачуне у инострантсву. Реци људима, да ли сам ја кукавица. Али ми морамо да водимо државу у целини, а увек да водимо рачуна о народу на КиМ - истакао је председник.

Он је рекао да су поред свих препирки Срби знали да у њему имају и оца и брата.

- Цео свет ме оптужио да сам организовао барикаде. Нисам ни знао, сазнао сам са три сата закашњења. Нисам се повукао ни тада, поставио сам своја леђа, и рекао да сам ја уз народ на барикадама. То је мој народ, и бићу уз свој народ. Али мора да постоји рационалан и одговоран приступ. Како ће да вас лове као зечеве, шта ћемо да седимо и ћутимо. Извукли су и они лекцију. Јесте ли прочитали ове папире. Ево их овде на српском. Нађи једну лошу ствар за нас. Плус оно што смо разговарали око Пантића, и што ћемо и даље да се боримо за ухапшене Србе - истиче председник.

Вучић каже да зна како гоне и наш народ јужно од Ибра, и да и доле има ухапшених Срба.

- Шта да урадимо него да се боримо. Ухапсите једног, интервенисаћемо. Ако ухапсите другог, онда знамо да није грешка, па ћемо да реагујемо. Чуо сам да су ми спремили услове тешке, па ћу их изнети. Доћи ће касније људи из кризног штаба да ми саопште шта су њихови услови. Само размислите још једном, пре краја вечери, шта добијамо ако остану барикаде. А ја сам у стању 500 ствари да вам кажем које ми добијамо ако се повуку - казао је он.

Председник додаје да нема ниједне лоше реченице по Србију, баш напротив.

- Друга је ствар што се нама накупило, накупило се свима. Нисте ви, него сам ја до сада био на 277 различитих преговора. Мислите да ми је иједан био леп? Не могу да причам о свим лепим стварима, инвестицијама, за које живите. И да одбијете молбу државе, нећете остати ни без плата и пензија, већ да ми објасните као другу, и за некога за кога знате да би добар део породице био овде са вама, морате да ми кажете шта је план. А ја план имам. Али морате и мени да кажете шта је ваш план. Можете и да ми псујете мајку, само да то чујем - казао је Вучић.

Он истиче да није питање како да изгинемо, већ како да не изгинемо, а сачувамо своју отаџбину.

- И сачувамо и Митровицу и Лепосавић у својој држави. И Ибарски Колашин, и Велико и Мало Ропотово. И сва друга места. Стигли су представници Кризног штаба, замолио бих новинаре да напусте салу - рекао је председник.

Након тога је почео састанак Вучића са Србима са барикада, који се води иза затворених врата.

Обраћање председника Вучића после састанка

Председник Александар Вучић је након састанка рекао да је имао много тешких тренутака протекле деценије, као и да вечерашњи разговор није био лак.

- Људи су изнели све своје страхове и зебње, оправдане. Говорили смо о свему, па и о изласку на референдум и изборе, за које су ме слагали странци. Слагали су ме и у јулу, када су тражили да помогнемо око личних карата, а они ће да реше таблице. Али ми морамо да разговарамо и покушавамо да градимо поверење - рекао је председник.

Он каже да се народ организовао на Косову и Метохији, и да људи на једном делу КиМ, уз подршку Срба јужно од Ибра, сви су били поносни на храброст и одважност нашег народа.

- Мој посао као председника државе је увек најлепши и најчаснији на свету. Најпоноснији сам што сам имао и ваше поверење, али није увек лепо да морате да саопштавате оно што људи не воле да чују. Мислим да смо данас имали добар дан за наш народ. Ништа се лоше није догодило ниједном Србину. Данас је један Србин пошао кући за Београд, био је крив за мајицу. У Београду су додали и оно што не пише у пресуди, да је и за то био крив. Други Србин је био пуштен да се из дома свог брани, добро се осећа. Добили смо папире који нама значе. Ми немамо на шта друго да се ослонимо. Јел нам испуњавају Резолуцију 1244, Кумановски споразум? Ништа од тога. Зато су ови споразуми за нас добри, пошто увек можемо да говоримо и да се позивамо на право и правду. Ту су само добре ствари за нас - рекао је Вучић.

Председник је истакао да су сви уморни, а да није ни он у цвету младости, као и да су разговори били тешки.

- Били смо врло искрени једни према другима. Колико сам ја схватио, ово је закључак људи са барикада. Веома је тежак за нас. Рекли су ми да они не желе да иду против своје државе, прочитаћу га ја у целини, али да имају ствари које захтевају и од мене као председника, и од државе - рекао је он.

Вучић је потом прочитао текст који су му предали Срби са барикада:

- Горко искуство Срба са Куртијевим режимом, и поверење Срба у Приштину није могуће. Срби са КиМ знају да само могу да рачунају у своју државу, и у вас лично. Ваша реч је једино на шта можемо да се ослонимо. Тражимо од вас реч. Ми никакву веру у Куртија немамо, и уколико се настави терор над нама, ми ћемо заувек затворити север Косова за Приштину. Тражимо од вас јасну потврду да никада неће бити признања КиМ, и да је Косово и Метохија део Србије. Ми нисмо криминалци, него домаћини. Ваша реч је за нас једина гаранција - прочитао је председник.

Он каже да је вечерас слушао све људе, и да се није у свему сложио са њима, и да је то и рекао.

- Разумем каква је то обавеза за државу, и да ми немамо куд. Нама остаје да верујемо овим људима из међународне заједнице да ће поштовати ово што су рекли, и да ће спречити овакво понашање Куртијевог режима. Ако се то не деси, ја могу да вам кажем, као што сам вам и рекао, какву год одлуку да донесете, сагласио се ја са њом, држава и ја ћемо бити уз вас. Што се мене тиче, крену ли да хапсе Србе због барикада, имаћете и моју личну подршку и подршку државе - казао је он.

Од сутра у преподневним сатима кренуће уклањање барикада, рекао је председник Вучић.

- То није лак посао, и потрајаће. Што се тиче свега осталог, ја сам своју реч дао, и остајем при томе. Хоћу да се захвалим свим грађанима на Косову и Метохији, велико хвала и свима онима који су се супротстављали наративу да су на северу КиМ све криминалци и банде. Нису ме слушали, говорио сам ја да ври у народу. Мислили су да се играм са њима. На крају су схватили да је ђаво однео шалу, и да Срби зулума више трпети неће. Плашим се да ће неки други наставити да се понашају као да су богови, и као да је међународно право на њиховој страни - рекао је председник.

Вучић је истакао да се и геополитичка ситуација у свету иде против нашег народа.

- То је оно што наши људи на Косову и Метохији треба да знају. И наши монаси у Дечанима. Сви ови што су нам писали са Запада су ћутали, и када је патријарху забрањено да дође. Сви треба да знају да су држава и народ заједно, и да смо увек били јединствени. То је оно што не могу да победе. И наставићемо заједно да се боримо за наш народ, Косово и Метохију, целу и јединствену Србију - рекао је председник.

Он је истакао да ово нема везе са повратком у институције, и да су институције условљене Бриселским споразумом, који подразумева и стварање ЗСО, што Албанци нису испунили.

- Курти се заклињао свиме на свету да никада неће формирати ЗСО. Што се институција тиче, питајте Куртија и онима који га помажу. Да не мешамо бабе и жабе - појаснио је председник.

Вучић је јасно поручио окупљенима да су они родољуби и домаћини, и да за њега никада неће бити криминалци.

- Хвала вам што сте разумели интересе државе, желим вам предстојеће празнике да проведете у здрављу, са породицама. На другима је да одлуче хоће ли мира бити. Што се Срба тиче, ми смо показали да смо спремни на мир, и спремни на уступке, али не на уступке који значе крај државе Србије и наших слободарских тежњи - закључио је председник, на шта је поздрављен аплаузом.


Izvor
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #1600 on: December 29, 2022, 08:34:53 pm »

Вест је јучерашња, али је важна за разумевање оног што Вучић приказује као договор са САД и КФОР-ом. Вероватно постоји још нешто што није објављено а гарант су САД. Мислим да се то односи на пуштање ухапшених, односно пребацивање њихове евентуалне кривице у редован судски поступак, без затвора, као и на евентуална даља хапшења (о чему у смислу неповерења према косовским властима говоре Срби са севера КиМ у претходном посту).

KFOR: KBS potrebna dozvola komandanta Kfora za odlazak na sever

Kfor se danas oglasio saopštenjem u kome se navodi "da je korisno podsetiti da Vojsci Srbije nije potrebno odobrenje Kfora za kretanje i obuku na teritoriji Srbije, a što se tiče Kosovskih bezbednosnih snaga (KBS), njihovo raspoređivanje, prema postojećim sporazumima, zahteva prethodnu saglasnost komandanta Kfora za odlazak na sever Kosova".

U saopštenju se ističe da "nakon izveštaja da su ministar odbrane Srbije Miloš Vučević i načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović pre nekoliko dana posetili jedinice Vojske Srbije raspoređene u Raškoj oblasti, oko dva kilometara od administrativne linije sa Kosovom, korisno je podsetiti da Vojsci Srbije nije potrebno odobrenje KFOR-a za kretanje i obuku na teritoriji Srbije".

"U skladu sa postojećim sporazumima, Vojska Srbije je dužna da obavesti štab Kfora samo u slučaju da neke od njihovih jedinica moraju da priđu bliže od 1.000 metara od administrativne linije. Informaciju Kforu mora dati Zajednička komisija za implementaciju, čija je misija da olakša komunikaciju i razumevanje između komandanta Kfora i srpskih snaga bezbednosti", piše u saopštenju.

Iz Kfora dalje navodi da "što se tiče Kosovskih bezbednosnih snaga (KBS), njihovo raspoređivanje, prema postojećim sporazumima, zahteva prethodnu saglasnost komandanta Kfora za odlazak na sever Kosova. KFOR, u skladu sa svojim mandatom, može da se angažuje sa legitimnim predstavnicima lokalne zajednice na severu Kosova kao deo ovog procesa saglasnosti".

"Podsećamo da su se sve strane uvek pridržavale postojećih sporazuma i pozivamo ih da to nastave. KFOR ostaje izuzetno oprezan i ima sposobnost i osoblje da obezbedi bezbedno i bezbedno okruženje i slobodu kretanja za sve zajednice pod našim mandatom UN, na osnovu Rezolucije 1244 SBUN iz 1999. KFOR nastavlja da pažljivo prati situaciju na terenu i aktivnosti duž administrativne, podržavajući dijalog za pronalaženje sporazuma za smirivanje tenzija na severu Kosova", piše na kraju saopštenja Kfora.

извор:https://www.kosovo-online.com/
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 670



« Reply #1601 on: January 03, 2023, 09:40:10 pm »

Vojno osoblje Srbije može na Kosovo

Međunarodno javno pravo je jače od ekonomskih i vojnih interesa pojedinih država; Republika Srbija mora da se otvori prema čitavoj međunarodnoj zajednici podnošenjem zahteva za povratak odabranog srpskog osoblja vojnih sposobnosti na Kosmet na zadatke iz Rezolucije SB UN 1244/1999 i Kumanovskog sporazuma svim državama članicama UN i svim državama članicama KFOR-a čije su vojske bile u sastavu KFOR-a kada je potpisan Kumanovski sporazum a ne da se zatvori kao do sada; pravni problem Kosmeta se ne rešava u KFOR-u, Briselu i Berlinu već kod svake pojedine države članice UN koje su dužne da poštuju i izvršavaju Odluke Saveta bezbednosti UN.

Nedavno se u sredstvima javnog informisanja moglo pročitati saopštenje političkih predstavnika dve države da su protiv mogućeg povratka srpske vojske na teritoriju Kosova.

Međutim, ugovor (Kumanovski sporazum) se mora poštovati u kome je odredba o povratku odabranog srpskog osoblja. Mora se poštovati i Povelja UN jer sve države članice UN imaju obavezu da poštuju i izvršavaju odluke Saveta bezbednosti i međunarodne ugovore. ,

Ovo saopštenje ide u prilog Republici Srbiji jer ove države kao članice UN izražavaju svoj odnos po ovom problemu.

Zahtev za ispunjenje Rezolucije Saveta bezbednosti UN 1244/1999 i ispunjenje Kumanovskog sporazuma se podnosi isključivo svim državama članicama Ujedinjenih nacija na osnovu odredbe čl.25 Povelje UN i Preambule UN svim državama članicama KFOR-a čije su vojske bile u sastavu KFOR-a kada je potpisan Kumanovski sporazum.

Zahtev za izvršenje Rezolucije SB UN 1244 i Kumanovskog sporazuma se ne može podneti Savetu bezbednosti UN da izvrši svoju odluku br.1244 jer je ova odluka već doneta i potrebno je provesti postupak neposrednog izvršenja ove odluke kod svih država članica UN.

Zahtev se, takođe, ne podnosi KFOR-u za povratak odabranog srpskog osoblja na Kosmet.

KFOR – međunarodne vojne snage na Kosmetu odlučuje u svim slučajevima osim o povratku odabranog srpskog osoblja vojnih sposobnosti na Kosmet na zadatke iz Rezolucije Saveta bezbednosti UN 1244.

U Kumanovskom sporazumu je jasno navedeno da za povratak odabranog srpskog osoblja vojnih sposobnosti na Kosovo nije potrebna prethodna izričita saglasnost Komandanta KFOR-a.

Odluku Saveta bezbednosti 1244/1999 izvršavaju sve države članice UN. Kumanovski sporazum izvršavaju sve države članice KFOR-a čije su vojske bile u sastavu KFOR-a kada je potpisan Kumanovski sporazum pa je potrebno njima predati zahtev a ne KFOR-u, jer za isto, nije nadležan.


Izvor
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 975


« Reply #1602 on: January 04, 2023, 02:01:11 pm »

MEĐUSOBNO PRIZNANJE ZA AMERIKU VIŠE NIJE U CENTRU? Prištinski političari besni na Kurtija: Vlada da objasni šta se desilo u odnosima Kosova i SAD

Zvaničnici Kosova treba da kažu građanima šta su to uradili što je nateralo SAD da izjave da nije vreme za priznanje Kosova od strane Srbije, kaže bivši prištinski premijer Avdulah Hoti.

On je to aktuelne vlasti upitao na Fejsbuku, uz pitanje šta se desilo u odnosima Kosova sa SAD da međusobno priznanje više nije u centru.

- Zvaničnici vlade treba da pokažu ljudima šta su to uradili što je nateralo SAD, glavnog saveznika Kosova, da izjavi da nije vreme za priznanje od strane Srbije. Šta se desilo u odnosima Kosova sa SAD da međusobno priznanje više nije u centru - naveo je Hoti na Fejsbuku.

Hoti se, naime nadovezao na tekst britanskog novinara Tima Džude koji je u svom tekstu o Kosovu rekao da mu je američki ambasador u Prištini Džefri Hovenijer rekao da iako je obostrano priznanje Kosova i Srbije krajnji cilj, "to trenutno nije moguće".

Preciznije, Džuda je u svom tekstu naveo da "uprkos igri sa visokim ulozima koja se igra sa barikadama ovih poslednjih nekoliko nedelja, nije sve propast i sumor".

Piše i da mu je specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak rekao da "tenzije nikada nisu bile veće za 20 godina, nepoverenje nikada nije bilo dublje".

Ali, kako dodaje, "Džef Hovenier, američki ambasador na Kosovu, uneo je optimističniju notu".

- Rekao mi je da, iako je krajnji cilj obostrano priznanje Kosova i Srbije, što trenutno, nažalost, nije moguće, današnji izazovi se ipak mogu prevazići. Ako vidite ovaj sporazum, ovaj rad kao privremeni korak ka tome, oostoje realne mogućnosti - naveo je Džuda u tekstu.

Izvor: https://www.blic.rs/vesti/politika/medusobno-priznanje-kosova-i-srbije-vise-nije-u-centru-sporazuma/1fb7jtc
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 670



« Reply #1603 on: January 04, 2023, 09:11:15 pm »

"Devet zemalja povuklo priznanje tzv. Kosova"

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je teške izazove po pitanju Kosova i Metohije i nabrojao zemlje koje su povukle priznanje tzv. Kosova.

On je dodao da su pred nama teški izazovi po pitanju KiM, i da smo jedva sačuvali mir i stabilnost.

"Nikoga nismo provocirali, osim ako neko ne smatra da je provokacija to što poštujemo naš Ustav i čuvamo građane. Nijedan incident nismo napravili, nijedan pogrešan potez. Mi ne možemo da se suprotstavimo velikim silama, mali smo, velika je Nemačka, Amerika i Evropa", rekao je Vučić i dodao:

"Mi smo mali, ali danas kako stoje stvari u svetu, čak 106 zemalja ne priznaje Kosovo. Svega 94 nedvosmisleno priznaju, tri zemlje niste načisto. Devet je povuklo. Somalija, Burkina faso, Gabon, Esvatini, Sveta Lucija, Libija, Gvineja, Maldivi, Antigva i Barbuda (prim. Kubovac, Izvor 2). Možemo li da im se suprotstavimo u savetu evrope - teško, u UNESKU - borićemo se".


Izvor

Izvor 2
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 418


« Reply #1604 on: January 04, 2023, 09:42:28 pm »

Slusao sam govor predsjednika Vucica. Ljepo zvuci ali mislim da se pomalo gubi osjecaj za realnost. Cinjenicno stanje je da su velike tenzije i to sto se nije sada dogodilo samo je pitanje vremena kada ce se opet dogoditi, prije ili kasnije. Tjesiti se sa ovih 9+1 zemalja koje su povukle priznaje da budem iskren za neke nisam nikada ni cuo.Sve to malo vrijedi dokle god kljucni igraci u Zapadnoj Evropi i USA vrse pritisak da se KiM prizna. I dogodit ce se ono sto narod ljepo rece ,"para vrti gdje burgija nece." Da bi primala poticaje od EU Srbija ce sa vremenom morati popustati, svidjalo se to nama ili ne. Svi Albanci na KiM-u zasigurno imaju i Albanske putovnice i kao gradjani Albanije uzivat ce sva prava koje postigne Albanija. Plus u usporedbi sa Srbijom imaju demografski bum. U mojoj bivsoj firmi su se kolege zezale da je let Zirih - Pristina domaci let, a ne medjunarodni . Obicno u avionu imaju 4 sigurnosna pojasa za djecu i jos dva da se beba priveze za majcin pojas. Moji kolege kabinski mehanicari su se uvjek ljutili jer su posebno za svaki let za Pristinu  odnosili na avion i do 16 pojaseva za djecu . To pokazuje da 1/5 putnika su djeca. Kada sam prije 30 godina dosao u Svicarsku sluzbeno je bilo oko 100.000 Albanaca, sada ih je kazu preko 200.000. Hocemo ili necemo iz vise razloga ali je cinjenica da ih Zapad podrzava i da su oni uporni. Moje osobno misljenje da je samo pitanje vremena kada ce oni mic po mic, ostvariti sve sto su si zacrtali.Pratit cemo
Logged
Pages:  1 ... 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 [107] 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 ... 150   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.044 seconds with 22 queries.