Manastir Visoki Dečani o zapaljenoj kući povratnicima kod Istoka13.07.2023.
Nažalost, nije izolovan slučaj, povratnici su godinama na meti sličnih incidenataFokusiranje na probleme na severu Kosova i Metohije poslednjih meseci, uz istovremeno zanemarivanje žalosnog stanja ljudskih prava i sloboda Srba i drugih manjinskih zajednica u drugim delovima Kosova i Metohije, stvara duboko pogrešnu sliku koja sugeriše da su Srbi na većinskim šiptarskim područjima zadovoljni i bezbedni, naglasili su iz manastira Visoki Dečani, reagujući na slučaj paljenja kuće srpskoj povratničkoj porodici kod Istoka ove nedelje.
Tri dana nakon što je preuzeo ključeve svog novog doma u selu Verići kod Istoka, Svetislavu Joziću kuću je, u njegovom kratkom odsustvu iz sela, zahvatio požar.
On sam tvrdi da je požar u njegovoj kući podmetnut, a policija je slučaj inicijalno okarakterisala kao požar.
Ipak, već u prvim satima, stigle su brojne osude međunarodnih zvaničnika, organizacija, te zvaničnika u Prištini i Beogradu – na, kako su samo isticali, paljenje kuće ovoj porodici.
Američki ambasador u Prištini, juče je zgariše ove kuće i posetio, odakle je poručio da je ovakav „kriminalni čin” nešto što je neprihvatljivo, zatraživši od takozvanih kosovskih vlasti da identifikuje i procesuiraju odgovorne.
Iz manastira Visoki Dečani poručili su da veoma cene ovakve javne osude na paljenje kuće srpskom povratniku, naglsivši i da:
„Nažalost, ovaj incident nije izolovan događaj, jer je srpska zajednica na Kosovu i Metohiji, posebno povratnici, godinama bila izložena sličnim paljevinama i krađama”.
A upravo takvi incidenti su, kako su naglasili, praktično zaustavili proces povratka.
Smatraju da je, sa druge strane, od suštinske važnosti da se svakom građaninu, bez obzira na etničku ili versku pripadnost, omogući da slobodno živi na svojoj imovini bez straha od zastrašivanja ili napada.
To je, kako su naglasili, i obaveza takozvanih kosovskih vlasti, posebno policije i pravosuđa – da temeljno istraže incidente podmetanja požara i drugih oblika nasilja koji pogađaju ugrožene zajednice.
To što, poručuju iz manastira, brojni prethodni napadi nisu detaljno istraženi – stvara atmosferu nekažnjivosti.
„Ova diskriminacija podstiče okruženje straha i neizvesnosti, ometajući miran suživot i pomirenje među zajednicama na Kosovu i Metohiji”, smatraju iz Visokih Dečana.
Pozdravivši javnu osudu upravo američkog ambasadora u Prištini, poručili su da detaljni godišnji izveštaji američkog Stejt departmenta o kršenju verskih prava na takozvanom Kosovu, a posebno onih koji utiču na Srpsku pravoslavnu crkvu – treba da služe kao oštar podsetnik na svakodnevne izazove sa kojima se suočavaju manjinske zajednice.
„Današnja poruka američkog ambasadora služi kao jasan pokazatelj da podrška demokratiji na Kosovu i Metohije ne daje carte blanć za maltretiranje manjinskih zajednica. Umesto toga, on obavezuje Kosovo i Metohiju da obezbedi bezbednost i sigurnost svih građana, bez obzira na njihovu etničku pripadnost ili veru”, poručili su ovog manastira.
Naglasili su, stoga, da prava demokratija može napredovati samo u okruženju gde su prava svakog građanina i bezbednost svih zajednica u potpunosti zaštićeni:
„Pravda mora biti univerzalna za sve, a ne selektivna”.
Podsetili su, sa druge strane, da upravo ambasada SAD, zajedno sa drugim zapadnim ambasadama, EU i OEBS-om, poslednjih sedam godina apeluje na takozvanu Vladu Kosova da konačno primeni odluku takozvanog Ustavnog suda Kosova iz 2016. godine u vezi sa zemljištem manastira Dečani i da potvrdi imovinu prava ovog manastira, ali i da tzv. kosovska vlada godinama to ignoriše.
Osim toga, iz manastira Visoki Dečani smatraju da to što se ljudska prava i sloboda Srba u drugim delovima Kosova i Metohije zanemaruju, dok je glavni fokus mesecima samo na probleme na Severu – stvara sliku da su Srbi u područjima gde su većina Šiptari zadovoljni i bezbedni, što je, naglasili su, duboko pogrešna slika.
„Tokom proteklih 20 godina, hiljade Srba je bilo prisiljeno da napusti svoje domove zbog etnički motivisanih napada i diskriminacije”, poručili iz Visokih Dečana.
Izvor