PALUBA
April 23, 2024, 08:10:27 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... 150   Go Down
  Print  
Author Topic: Dešavanja u Srbiji - Kosovo i Metohija  (Read 392407 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #210 on: July 29, 2011, 08:36:00 pm »

Извор РТС:

Кфор се повукао из Рудара

Јединице Кфора повукле се из Рудара после договора Борислава Стефановића и Ерхарда Билера. Административни прелази Јариње и Брњак затворени за саобраћај. Блокирани магистрални путеви Косовска Митровица-Рибариће и Косовска Митровица-Рашка. Није немогуће да су криминалци из Приштине и са севера Косова иницирали паљење Јариња, рекао председник Тадић.

20.23 - Јединице Кфора, које су данас од 13.40 у оклопним возилима дошле да уклоне српске барикаде у Рудару, повукле су се са те локације.

19.42 - Борко Стефановић договорио са командантом Кфора Ерхардом Билером да се јединице Кфора повуку из Рудара.

18.42 - Група грађана Лепосавића око 18.30 спречила пролазак колоне возила Кфора, која је дошла из правца Косовске Митровице.
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #211 on: July 30, 2011, 12:47:14 am »

Извините, драги Срби
И после свега тога, ми у Србији и даље очекујемо разјашњења ставова Запада око Косова, очекујемо да нам објасне све око тих административних прелаза?
Из књиге Карла Крауса знамо да су неки на Западу некада узвикивали „Србија мора умрети“. Данас, из понашања Запада у вези са Косовом, испада да неки на Западу Србе још увек сматрају варварима, заосталим народом, са ножем међу зубима. Ту слику, наравно, стално подгревају наши хулигани са фантомкама, који пале административне прелазе за Србе, а граничне прелазе за Албанце. Што, логично, и није европски, јер европски је било срушити Берлински зид и све граничне прелазе између две немачке државе. Будући да су се ти прелази налазили између два дела немачког народа. Јариње и Брњак се очито не налазе између два дела српског народа, па су прелази логични, бодљикава жица такође, и проглашена је још и војна зона на тим прелазима. Нема мајци шале, Кфор ће одмах да пуца бојевом муницијом на сваког ко је против границе у овом делу Балкана. А Европа и границе, ма то је нешто друго. Зато је и заменик начелника Генералштаба наше војске хитно позвао заменика команданта Кфора да дође у Ниш, и тамо га упозорио да војска Србије неће скрштених руку посматрати евентуално ново насиље над Србима на северу јужне српске покрајине. Браво, генерале Бјелица, тако се то ради. А не као наше политичке странке, које од питања ко је иницијатор и ко ће све дати потписе за ванредну седницу због најновијих догађаја на Косову у ствари исмевају парламент. Да ми и наша власт мислимо најозбиљније, сведочи и увежбавање наших војника у Украјини, где управо ових дана у оквиру програма Партнерства за мир НАТО-а једна јединица војске Србије проиграва сценарио мировних мисија. У Африци.
У међувремену, амерички амбасадори у Приштини и Београду различито тумаче јесу ли специјалци Приштине кренули на север Косова са знањем Вашингтона, Кфора, Еулекса, УН – или нису. Баш као што се у време бомбардовања СР Југославије 1999. Ричард Холбрук пожалио једном руском дипломати: „Говорио сам ја Мадлени да није требало да цели врх српске власти оптужимо за ратне злочине, са киме сада да водимо преговоре.“ Рус је, као наивно, упитао: „Зар их није оптужио трибунал у Хагу?“ Холбрук је намрштено одмахнуо: „Уозбиљите се, човече“.
Не знам ко све треба у Србији коначно да се уозбиљи око Косова, но – да ме дежурни политичари, министри и атлантисти не би одмах прогласили за „паликућу“ – цитираћу само неколико изјава, које можда објашњавају сву нашу „неинформисаност“, гурање главе у песак, незнање, или можда чак и химеру. Дванаестог јануара 1999. немачко министарство иностраних послова дало је следеће мишљење Административном суду у Триру: „Експлицитно политичко прогањање албанског становништва не може бити утврђено на Косову, акције српских снага безбедности нису уперене против косовских Албанаца као етнички дефинисане групе, већ против војних противника и њихових стварних или наводних присталица.“
У интервјуу римској „Републици“, под насловом „Не, независном Косову“, у јуну 1999. Марти Ахтисари каже да ,,основа свега, а самим тим и основа мира, јесте предуслов да Косово остане део Савезне Републике Југославије и Србије“. У јуну 2000. године спољнополитички одбор Доњег дома енглеског парламента закључио је да је интервенција НАТО-а на Косову била незаконита на темељу међународног права, али оправдана са моралне тачке гледишта. Чак и у ери новог империјализма ово је запањујући закључак.
Том Кенигс, један од заменика Михаела Штајнера, специјалног представника генералног секретара УН на Косову, каже за лондонски „Фајненшел тајмс“ у децембру 2003. „да су УН дошле на Косово да спрече рат, створе стабилну тржишну привреду, успоставе демократију и државу, и то је све“. Аутор тог текста, Џон Лојд, пише да је НАТО стигао на Косово да би га ослободио од „крвожедне српске војске“.
И после свега тога, ми у Србији и даље очекујемо разјашњења ставова Запада око Косова, очекујемо да нам објасне све око тих административних прелаза? Који су за Французе, Американце, Британце и остале, не административни прелази, већ прави међудржавни прелази. И то нам западњаци отворено поручују, док се ми позивамо на Резолуцију 1244 УН и дипломатију. Колико год нам то звучало непријатно, досадашња стратегија УН на Косову је пропала, мултиетничко друштво на Косову је илузија. Запад је свесно игнорисао разорну снагу питања статуса јужне српске покрајине, а Србију и даље понижавају, без обзира на демократске промене. Зашто? Немам јасан одговор на ту дилему, можда је има власт?
Мирослав Лазански
објављено: 30.07.2011
Politika

Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #212 on: July 30, 2011, 02:30:33 pm »

Quote
Зато је и заменик начелника Генералштаба наше војске хитно позвао заменика команданта Кфора да дође у Ниш, и тамо га упозорио да војска Србије неће скрштених руку посматрати евентуално ново насиље над Србима на северу јужне српске покрајине.
Ovo niko od medija nije preneo. Rečeno je da su razgovarali, ali ne i da je došlo do ovakvog upozorenja. Da li je ovo uopšte tačno, s obzirom na vrlo jasne izjave predsednika i ministra vojnog? Kako je general uopšte bio ovlašćen i u poziciji da izjavi ovako nešto? Voleo bih da je to tačno, ali se bojim da je u pitanju samo novinarska sloboda.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 060


« Reply #213 on: July 30, 2011, 02:38:57 pm »

Ma pusti Lazanskog....
Logged
kaiser0591
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267


« Reply #214 on: July 30, 2011, 03:40:28 pm »

Ma pusti Lazanskog....
Rade ti si moj idol Cheesy Cheesy
Ni ja nisam nigdje mogao da nađem ovu informaciju pa je to vjerovatno fantazija Lazanskog, koji je inače (malo off topic) odrastao u Trebinju i družio se sa nekim ljudima koje poznajem.....  marinero
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 968


« Reply #215 on: July 30, 2011, 05:22:02 pm »

Quote
Зато је и заменик начелника Генералштаба наше војске хитно позвао заменика команданта Кфора да дође у Ниш, и тамо га упозорио да војска Србије неће скрштених руку посматрати евентуално ново насиље над Србима на северу јужне српске покрајине.
Ovo niko od medija nije preneo. Rečeno je da su razgovarali, ali ne i da je došlo do ovakvog upozorenja. Da li je ovo uopšte tačno, s obzirom na vrlo jasne izjave predsednika i ministra vojnog? Kako je general uopšte bio ovlašćen i u poziciji da izjavi ovako nešto? Voleo bih da je to tačno, ali se bojim da je u pitanju samo novinarska sloboda.

Mislim da je Lazanski to napisao ironično, da se taj sastanak odigrao samo u njegovoj mašti. Na žalost.
Logged
kaiser0591
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267


« Reply #216 on: July 30, 2011, 06:03:19 pm »

Da ne budem van teme. I neki Nemanja se družio u Trebinju. Sa ljudima koje poznajem.   
Ja sam Nemanja  Grin

Quote
Зато је и заменик начелника Генералштаба наше војске хитно позвао заменика команданта Кфора да дође у Ниш, и тамо га упозорио да војска Србије неће скрштених руку посматрати евентуално ново насиље над Србима на северу јужне српске покрајине.
Ovo niko od medija nije preneo. Rečeno je da su razgovarali, ali ne i da je došlo do ovakvog upozorenja. Da li je ovo uopšte tačno, s obzirom na vrlo jasne izjave predsednika i ministra vojnog? Kako je general uopšte bio ovlašćen i u poziciji da izjavi ovako nešto? Voleo bih da je to tačno, ali se bojim da je u pitanju samo novinarska sloboda.

Mislim da je Lazanski to napisao ironično, da se taj sastanak odigrao samo u njegovoj mašti. Na žalost.
Šta je Lazanski dobio sa tim, tj. šta je htio da postigne ovakvom dezinformacijom nije mi jasno, a bilo bi mi vrlo drago kada bi ovo bila istina.... Sve što bi htio dalje da napišem bila bi politika tako da je ovo dovoljno 
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 060


« Reply #217 on: July 30, 2011, 06:23:17 pm »

Novinari uvek teže za senzacijama, tako da se to i očekuje od njih. Što je bitniji dogadjaj - teži se većoj senzaciji.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #218 on: July 30, 2011, 06:23:51 pm »

Ovu vijest sam upravo čuo na Nova TV.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 968


« Reply #219 on: July 30, 2011, 06:24:51 pm »

Ovu vijest sam upravo čuo na Nova TV.

Koju vest?
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #220 on: July 30, 2011, 06:57:21 pm »

O susretu tih generala. Ništa konkretno nije rečeno.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 968


« Reply #221 on: July 30, 2011, 06:59:11 pm »

O susretu tih generala. Ništa konkretno nije rečeno.

Hvala. Smiley
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #222 on: July 30, 2011, 07:25:21 pm »

Лазански је то иронично коментарисао изјаву генерала Бјелице након састанка са генералом КФОР-а(може се прочитати на сајту МО). Шта су они тачно дискутовали и шта су једни другом рекли је већ друга ствар. Саоштење је дипломатско и "округло па на ћоше". Чак и да му је Бјелица рекао дословце што каже Лазански то неби било тако јавно саопштено. На крају нешто и не мора да се каже, схавта се из контекста. при том не алудирам да је неко неком у том разговору и стварно тако нешто и пренео. само дајем као могућност.

Лично сам присуствовао разговору (телефонском) тадашњег заменика начелника Генерлштаба ВЈ и тадашњег команданта КФОР-а у време познатих мартовских догађаја 2004.године . И знам шта су један другом рекли (памтим и неке детаље). И тога није било ни у једном саопштењу. Нити је требало да буде. Важно је било да су урадили то што се тражило (додуше са закашњењем и тек под притиском).
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #223 on: July 30, 2011, 07:38:47 pm »

Novinari uvek teže za senzacijama, tako da se to i očekuje od njih. Što je bitniji dogadjaj - teži se većoj senzaciji.
Лазански није сензационалистички новинар. Да јесте, досад би га три пута закопали испод тужби за глупости које је написао.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #224 on: July 31, 2011, 04:42:22 pm »

Nestašica hrane, lijekova i medicinske opreme. Zalihe kisika još za nekoliko dana. Nedostaje analgetika i potošnog materijala za bolesnike koji su na dijalizi. Direktor zdravstvenog centra Milan Jakovljević  obavijestio je KFOR o stanju u centru, a vladu srbije moli da se deblokira tekuči račun zdravstvenog centra, koji je blokiran več sedam mjesci.

Vir "Delo si"
ttp://www.delo.si/novice/svet/kosovskim-srbom-zmanjkuje-hrane-zdravil-in-medicinske-opreme.html

 Delo.si
ned, 31.07.2011, 16:33
Kosovskim Srbom zaradi zapore mejnih prehodov s Srbijo začenja zmanjkovati hrane, izostala je dostava kruha in mleka.
 
Kosovska Mitrovica - Ob pomanjkanju mleka in kruha so trgovine skoraj že razprodale tudi mesne in sladke proizvode. Zmanjkuje ustekleničene vode, dolge kolone se nabirajo pred bencinskimi servisi, poroča STA.
Vodstvo zdravstvenega centra v Kosovski Mitrovici pa je na novinarski konferenci opozorilo, da bo centru v nekaj dneh zmanjkalo kisikovih bomb, nekaterih zdravil, bencina in hrane za bolnike.
Ko bomo ostali brez kisika, bo ogroženo zdravljenje bolnikov z rakom, možgansko kapjo in drugih, je poudaril direktor zdravstvenega centra Milan Jakovljević. Kisik je trenutno nujno potreben pri zdravljenju 15 bolnikov v bolnišnici, med njimi so po njegovih besedah tudi otroci.
Manjka tudi analgetikov in pripomočkov za dializo
Bolnišnica ob tem ne razpolaga niti z zadostno količino analgetikov, pripomočkov za dializo ter zdravil za bolnike s kardiološkega in psihiatričnega oddelka, je navedel Jakovljević, ki opozarja, da jim, če bo šlo tako naprej, grozi prava humanitarna katastrofa.
Tekoči račun bolnišnice blokiran
Direktor bolnišnice je tako napovedal protestno pismo poveljstvu Kforja, srbsko vlado pa je ponovno pozval, naj sprosti tekoči račun bolnišnice, ki je blokiran že sedem mesecev.
Kot je znano, so se razmere na severu Kosova zapletle, ko se je Priština v ponedeljek zvečer odločila za namestitev posebnih enot kosovske policije na tamkajšnja mejna prehoda s Srbijo.
Logged
Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... 150   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 22 queries.