Koje Helikoptere nabavlja Priština: Dilema UH-60 Blackhwak ili OH-58D Kiowa15.11.2023.
Takozvani ministar odbrane, takozvanih vlasti u Prištini Ejup Maćedonci najavio je da će takozvane Kosovske bezbednosne snage, prve helikoptere kupiti između 2025. i 2028. godine.
Iz njegove izjave može se zaključiti da takozvane vlasti u Prištini imaju ozbljinu ambiciju da kupe jednu eskadrilu višanamenskih ili borbenih helikoptera, ali čak možda i obe, jer Maćedonci govori u množini i spominje faze Zapravo prva faza je bila školovanje pilotskog kadra, helikoptera što je rađeno u turskim vojnim akademijama kako bi se najpre stvorilo jezgro pilota koji će biti osnova za ove letelice. Druga faza je nabavka helikoptera, treća izgradnja hangara i radionica za smeštaj i održavanje nabavljenih helikoptera. Jedna od poslednjih faza je osposobljavanje posada za operativne aktivnosti.
Maćedonci je spomenuo da bi to bila u početku četiri helikoptera koji bi kako je naveo bili “multifunkcionalni”. U prevodu na naš rečnik “višenamenski što ukazuje na nameru Prištine da kupi pre svega transportne helikoptere.
Sada se postavlja pitanje koji tip helikoptera bi mogla da kupi ili dobije Priština. O ovom slučaju ne treba isključiti nabavku, odnosno kupovinu novih ili nabavku, pa i donaciju polovnih helikoptera iz viškova američke vojske.
Inače za vreme jedne posete SAD Kadri Veslji dok je obilazio bazu Nacionane garde Ajove obišao je i jedan od prikazanih helikoptera UH-60, dok su piloti već uveliko bili na školovanju, a prvi kadet izašao sa turske vazduhoplovne akademije.
Nekako već sada se nazire, da bi takav helikopter mogao da bude upravo upravo UH-60 Blek Hok (Crni jastreb) – išenamenski transportno borbenih helikopter SAD, koji u svom naoružanju ima Hrvatska, a koja će nabaviti operativnu eskadrilu ovakvih letelica umesto starih sovjetskih Mi-8 i ruskih Mi-17 koji su većinom ustupljeni Ukrajini.
U ovom slučaju da se zaista nabavi UH-60 Blek Hok Priština bi bila drugi korisnik.
Iz izjave Maćedoncija naslućuje se da bi to najverovatnije bili novi višenamenski helikopteri, najverovatnije UH-60, s obzirom da se ove letelice i dalje serijski proizvode. Osim za transport, ove letelice mogu da se pretvore i u borbene helikoptere instaliranjem na njih teških mitraljeza kalibra 12,7 mm ili getling topova kalibra 30 mm i po potrebi mobilni lanser za protivoklopne rakete AGM-114 Helfajer.
Što se tiče cene helikoptera UH-60 Belk Hok iznosi 38 do 40 miliona po komadu. Treba dodati da je u pitanju samo helikopter bez prateće opreme i rezervnih delova, što znači da se cena kao i u slučaju kod Hrvatske, ako budu u pitanju novi helikopteri može popeti i na cifru od preko 100 miliona dolara. Hrvatska je svoja dva polovna platila ukupno 50 miliona dolara od čega za dva helikoptera 35 miliona plus prateća oprema.
Za upoređivanje cena u odnosu na ruski Mi 17 V5 koji ima u svom naoružanju Srbija košta između 20 i 25 miliona dolara.
Nabavka UH-60 je stara ideja Prištine, koja i dalje ne odstupa od naoružavalja i u jednom trenutku priključenja NATO savezu. Kao što je poznato glavni snabdevači takozvanog KBS su Turska (bespilotne letelice Bajraktar, oklopna vozila Kobra, Javuz protivoklopne rakete, artiljerija, mniobacači; Hrvatska, uniforme, balisitička zaštita šlemovi, panciri, SAD oklopna vozila, teški mitraljezi, Nemačka teška transportna vozila ro-ro konfiguracije, inženjerijska oprema, kamioni za transport i terenska vozila. Od Francuske kao i SAD nabavlja se komunikaciona oprema.
Za šta bi ove helikoptere Priština mogla da koristi?U slučaju da se nabave UH-60 Priština bi ove helikoptere mogla da koristi u prvim fazama zbog nastupa prema javnosti za tkz “humanitarne aktivnosti” pomoć stanovništu u uslučlaju elementarnih nepogoda , misije traganja i spasavanja, a u kasnojoj fazi će ti helikopteri verovatno da dobiju u naoružanje sa kojim bi mogli da borbeno deluju. Inače helikopteri su efikasni za pokazivanje “meke moći”, tehnika koju su Amerikanci primenjivali u Iraku za vreme gerilske pobune 2004-2011 lebdenje iznad mase i rasterivanjem uz pomoć elisa. Taj princi korišten je i za razbijanje nereda u SAD tokom nemira 2019-2020.
Šta je cilj kupovine?Cilj kupovine je kozmetičke prirode i težnja prištine da postane član NATO i planovi koji su razvijani još u vreme Ramuša Haradinaja dok je bio primer u Prištini i Tačija na funckciji tkz predsednika koji su zamisli pravljenje Srednje bataljonske borbene grupe za učešće u misijama NATO.
Formiranje vojske Kosova ima mnogo veću političku težinu nego vojnu. To je put ka državnosti, ali i ka stvaranju još jedne NATO zemlje u regionu.
Što setiče nekih implikacija prema nama dva ili četiri višenamenska UH-60 Blek hok neće generalno imati neki uticaj na nas s obzirom na našu transportnu flotu helikoptera Mi-17V i borbenu sa 4 Mi-35 i 11 Mi-35P koje smo kupili od Kipra, koji imaju veću ubojnu moć nego UH-60 čiji je kapacitet potpuno zanemarljiv.
Međutim, krajem 2018. želja Prištine je bila da helikopteri koje nabave da to budu američke „kajove”, koje je nabavila i Hrvatska. Prema zamislima vlasti u Prištini, četiri helikoptera bi trebalo da budu isporučena u naredne dve godine (po dva primerka svake godine) od trenutka kada se ugovor potpiše, a koristili bi ih i takozvane snage KBS i KPS.
Nedoumicu o kom helikopteru se radi je izazvala poseta Kadrija Veseljija bazi Nacionalne garde Ajove „Kamp dodž”, gde su mu, osim oklopnih vozila točkaša MRAP, pokazani i helikopteri UH-60.
Helikopter „Kajova”„OH-58D kajova vorior” je jednomotorni laki izviđački borbeni helikopter koji je opremljen naprednim nišanskim sistemima. Najčešće je naoružan mitraljezom kalibra 12,7 mm, nevođenim raketama dometa od šest do devet kilometara, protivoklopnim raketnim sistemom i raketama vazduh-vazduh. Osnovna namena helikoptera je izviđanje i napad. U borbenim uslovima može se koristiti za protivoklopnu borbu, pratnju i zaštitu konvoja, korekciju i navođenje artiljerijske vatre.
„Crni soko”„UH-60 blek hok” (crni soko) glavni je transportni helikopter srednje nosivosti u američkoj vojsci. Kosovska vojska bi mogla da dobije verziju A, koja može da preveze 11 opremljenih vojnika. Iako UH-60 nema posebni sistem za naoružanje, helikopter je opremljen s dva nosača, na koje je moguće postaviti puškomitraljeze. UH-60A može biti opremljen sa do 16 protivoklopnih raketa, kao i raketama vazduh-vazduh FIM-92 stinger.
Izvor