PALUBA
April 29, 2024, 04:24:30 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... 150   Go Down
  Print  
Author Topic: Dešavanja u Srbiji - Kosovo i Metohija  (Read 394942 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #390 on: October 05, 2011, 11:59:51 pm »

Да опет призивамо сећање.
Извор каже овако:
"КФОР (скраћено од енгл. Kosovo Force) су међународне снаге под командом НАТО-а, задужене за успостављање и одржавање мира на Косову и Метохији након Косовског рата.
 
Снаге КФОРа су успостављене по Резолуцији 1244 Савета безбедности УН. На територију Косова ушле су 12. јуна 1999. године.
 
КФОР је организован у пет оперативних група:
 Мултинационална оперативна група Север (под заповедништвом Француске)
 Мултинационална оперативна група Исток (под заповедништвом САД)
 Мултинационална оперативна група Југ (под заповедништвом Немачке)
 Мултинационална оперативна група Запад (под заповедништвом Италије)
 Мултинационална оперативна група Центар (под заповедништвом Уједињеног Краљевства)"
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Нема ту Руса.
Као што их нема ни сада. А који би им интереси били у садашњој ситуацији, то ваљда само они знају.


* KFOR.jpg (47.16 KB, 403x398 - viewed 76 times.)
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #391 on: October 06, 2011, 12:14:59 am »

Ljubo ja ne sporim nista sta si ti rekao Smiley To su bile NATO snage ali pod mandat UN. Za mene bar tu nema nisto sporno. Da nije bilo 1244 NATO je snaga okupacije. Jel tako? A za podela sektora ja nema sto da dodam, tako je bila. Problem ostaje: Rusija nije izborila svoj sektor.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #392 on: October 06, 2011, 12:19:47 am »

Sta su uopste dolazili ako nisu hteli da postignu nesto? Sta su trcali da budu prvi onda? Da budem cinican: jel to bilo viska goriva u Bosni ili sta...Kako sto je izaslo oni su dosli da brze bolje idu. Mogu da svatim da nisu uopste dosli: "Braco Srbi mi ne mozemo da vam pomognemo. Imamo svoje vece probleme" U redu, mogu to da shvatim. Ili druga opcija: "uz vas smo pa sta bude...' Ali ovo njihov na kraju je bilo po mom mislenju sarlatanski potez: imato kontrolu na terenu a ne iskoristiti to u u svoj interes. Mi mozemo ovo tumaciti kako hocemo ali fakt ostaje da je njihova politika smotana
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #393 on: October 06, 2011, 12:35:18 am »

Sta su uopste dolazili ako nisu hteli da postignu nesto? Sta su trcali da budu prvi onda? Da budem cinican: jel to bilo viska goriva u Bosni ili sta...Kako sto je izaslo oni su dosli da brze bolje idu. Mogu da svatim da nisu uopste dosli: "Braco Srbi mi ne mozemo da vam pomognemo. Imamo svoje vece probleme" U redu, mogu to da shvatim. Ili druga opcija: "uz vas smo pa sta bude...' Ali ovo njihov na kraju je bilo po mom mislenju sarlatanski potez: imato kontrolu na terenu a ne iskoristiti to u u svoj interes. Mi mozemo ovo tumaciti kako hocemo ali fakt ostaje da je njihova politika smotana

И ја сам се те 1999.године зачудио, како се створише тамо и шта им је чинити.
Тако да смо слично закључили, мислим на оцену тог потеза.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #394 on: October 06, 2011, 09:04:19 am »

То што су стигли брзо и изненада на КиМ је више последица онога што сам написао о ситуацији да начелник руског Генералштаба нема појма да је Јељцин одлучио да подржи Ахтисаријев план (мало то проанализирајте и читајте између редова). То се у жаргону каже "вађење флека". Није ту било стратегије.

Ипак, сматрам да сам управу око интереса останка Руса на КиМ. Да остану нису имали интерес или су (у то време) сматрали да немају интереса. Да су хтели - могли су. Шутер је то лепо објаснио. Нису  јер су закључили да нема потребе, да се исцрпљују када (тако је изгледало) Србија клизи према НАТО-у. Уосталом имали су у то време довољно својих проблема. НАТО-у је то добро дошло  да делује на КиМ без зазора и респекта према било коме. Мада сам сигуран да би Косово добило независност и са руском присутношћу с тим да би то било спорије уз знатне уступке па  и територијалне. Да су остали сигурно би добили "свој" сектор, посебно у овој ситуацији и били би један од кључних играча. Нису и повратка нема. Нисам сигуран да и сада виде интерес на КиМ осим да Американцима и ЕУ мало кваре посао. А "свађа" са ово двоје није српски интерес, бар за сада.

Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #395 on: October 06, 2011, 08:19:17 pm »

Quote
Ameri pucali na Nemce!


Istraga o pucnjavi na prelazu Jarinje u kojoj je sedmoro Srba i četvorica pripadnika Kfora povređena navodno će biti u potpunosti zaustavljena jer su, kako nezvanično saznajemo, nemački vojnici svedočili da je u njih pucao američki vojnik.

Kako se priča, u zvaničnom izveštaju pripadnika nemačkog Kfora stoji da njih nisu ranili Srbi, već američki vojnik koji je "u strahu nasumice ispalio šaržer iz automatske puške". Navodno, povređeni nemački vojnici nisu imali prostrelne rane, već samo modrice od jačine udarca čaura koje su im pronađene u pancirima.

Ove informacije su navodno otkrivene tokom uobičajene istrage koju sprovodi Kfor nakon svih incidenata sličnim ovom od 27. septembra na prelazu Jarinje.

Do zaključenja ovog broja iz sedišta Kfora nismo dobili ni potvrdu, niti demantni ovih informacija. Međutim, ostaje dilema da li je upravo svedočenje Nemaca uticalo da generalni sekretar NATO Alijanse Andres Fog Rasmusen javno objasni da je istraga o tom slučaju zatvorena.

Rasmusen je naveo da neće biti posebne istrage na kojima insistiraju Srbi sa severa Kosova i zvanični Beograd, a dvosmislenost njegovih reči navela je na zaključak da je ta istraga zauvek stavljena ad akta.

- Ne vidim da je neophodna dodatna istraga. Mi smo srpskoj strani dostavili sve informacije u vezi sa ovim incidentom vojnim kanalima - rekao je Rasmusen.

Neposedno posle incidenta portparol Kfora Kaj Gudenoge izjavio je da su "od bombe kućne izrade ranjena četiri vojnika Kfora od kojih jedan teško", međutim prištinska štampa, pozivajući se na izvor u Euleksu, kaže da je dešavanja na Jarinju lično video general Erhard Drevs i da je povređeno deset vojnika Kfora - devet Amerikanaca i jedan nemački vojnik. Navodno, devetorica su ranjena, dok je jedan povređen sopstvenim oružjem.
Prema istim izvorima, Euleks je utvrdio da su Srbi napali vojnike Kfora na Jarinju, a da je navodno napad organizovao biznismen Zvonko Veselinović. Tvrde i da je do incidenta došlo kada je jedan kamion krenuo prema bodljikavoj žici koja je okruživala bazu Kfora.

Na upozorenje vojnika vozač se navodno nije zaustavio, već ga je udario, a potom pokušao da mu uzme oružje. Drugi pripadnik Kfora je pucao na vozača, na šta su okupljeni Srbi navodno bacili eksplozivne naprave na vojnike i pucali u njihovom pravcu.
 
Srbi traže nezavisnu istragu

Jedini način da utvrdimo šta se dogodilo jeste nezavisna istraga. Ne verujemo da će Kfor biti objektivan i zato insistiramo da dođu eksperti, kaže Oliver Ivanović, državni sekretar u Ministarstvu za KiM. Beogradski mediji ranije su pisali da je Kfor je od Kosovske policije, koja je obavljala uviđaj neposredno nakon incidenta na Jarinju, pokušao da oduzme prikupljeni dokazni materijal.

Kriju istinu već 12 godina

Predsednik opštine Zubin Potok Slaviša Ristić rekao je za "Glas Srpske" da pokušaji međunarodne zajednice da prikrije istinu nije aktuelan samo sada, u okviru dešavanja na severu Kosova.

- To je prisutno punih 12 godina, a takozvano nezavisno Kosovo želi da se veštački predstavi kao demokratsko društvo u kome postoje uslovi za život svih zajednica - rekao je Ristić.


Izvor:http://www.vesti-online.com
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #396 on: October 10, 2011, 10:34:02 pm »

Овај интервју можда спада и у тему " Русија - НАТО". Ипак ставио сам га овде због наслова, актуелности и одговора на последње  питање о коме смо овде дискутовали.


ИНТЕРВЈУ, Дмитриј Рогозин, амбасадор Русије при НАТО у Бриселу

Не можете у НАТО, а да не признате Косово

Дмитриј Олегович Рогозин амбасадор је Русије при НАТО-у у Бриселу. Овај бивши новинар и као амбасадор познат је као врло оштар полемичар и дипломата који се никада не устеже да ствари назове правим именом. Сваки његов јавни наступ у круговима НАТО-а предмет је пажљивих анализа.

За „Политику” амбасадор Рогозин је одговорио на десет постављених питања.

Како бисте окарактерисали садашњи рад Савета „Русија–НАТО”? Чиме се бави тај савет?

,,Савет Русија–НАТО” (СРН), то је форум 28 држава чланица НАТО плус Русија. За НАТО је то један од модела партнерске политике, а за Русију је то могућност заједничког учешћа у разради одговора на изазове безбедности наших народа у 21. веку. Од 2002. године за основу рада СРН узета је Римска декларација, која се заснива на равноправности свих чланова Савета и која прописује учешће у раду СРН искључиво у националном својству, тј. забрањује блоковски принцип. Међутим, у стварности се дешава да уместо форума „29”, СРН делује у форми „28+1”, при чему чак и ако између тих 28 држава постоје унутрашња неслагања, у дијалогу са Русијом се износи консолидована тврда позиција. Тако да ја могу са горчином да признам, да потенцијал СРН није реализован и да је сам тај формат мало ефикасан. Ипак, захваљујући њему постигнути су неки суштински договори, на пример, о транзиту цивилног, невојног, терета преко територије Русије за Авганистан. Или заједничка разрада, од стране научника наших држава, опреме за дистанциону детекцију експлозивних средстава „Стандекс“. Све у свему, ми не кажемо да је рад СРН бесмислен, ми само хоћемо да наши партнери не претварају његов рад у формалност.

Русија је члан програма „Партнерство за мир”. Какве предности даје Русији учешће у том програму? Није ли тај програм у политичком смислу превазиђен?

За Русију је формат учешћа у програму „Партнерство за мир” (ПЗМ) и уско с њим повезаног „Савета Евроатлантског партнерства” мање интересантан, него „Савет Русија–НАТО”. За неке друге републике које су раније биле у саставу СССР-а и у социјалистичком блоку, то је једини могући начин дијалога са НАТО-ом. Истовремено, сами натовци се постепено удаљавају од романтизма ПЗМ и воде своју партнерску политику по принципима прагматизма: ко чиме и зашто може бити користан.

Како се према Вама, као амбасадору РФ при НАТО односе у Бриселу, као партнеру у систему безбедности, или као према супарнику?

Супарништво постоји само кад је у питању нека лепа дама. Ја сам партнер за амбасадоре који раде у Бриселу и ноћна мора за бирократе из централе НАТО-а.

Зашто предлог Москве за стварање новог система колективне безбедносне архитектуре у Европи није добио подршку од стране чланица НАТО?

Па није баш тако. Многи европски лидери одазвали су се с интересовањем и одобравањем на предлог Русије да се закључи правно обавезујући Договор о европској безбедности (ДЕБ), који би потврдио принципе недељивости европске безбедности. Али ДЕБ је замишљен искључиво као мултилатерални договор, и добити консолидовану сагласност свих западних држава за учешће у том пројекту није било могуће. То се десило и због тога што су још присутни стереотипи из времена хладног рата и у односима са Русијом Европејци немају довољно поверења. Зато они дају предност застарелој и неефикасној форми Северноатлантске алијансе, пре него некој ризичној авантури са Русима. Конзервативни ставови доминирају по тим питањима, а да би се било шта изменило морају проћи године.

Да ли је, по Вашем мишљењу, дошло до трансформације НАТО из војно-политичког у политичко-војни савез ?

НАТО остаје примарно војни савез и то се може закључити по његовим активностима, на пример, у Авганистану и Либији. Он не само да није добио своје политичко лице, које би се разликовало од звездасто-пругастог америчког профила, већ је управо и ојачао своју улогу војног инструмента спољне политике САД. Истина, сада Алијанса све већи значај даје хуманитарним питањима, како се то код нас иронично говори, „заштити животиња од жена”. Или темама, названим као „треће димензије”: отклањање последица ванредних ситуација, енергетска или економска безбедност, борба против корупције итд. Али доминантна делатност НАТО је као и раније – војна активност.

Може ли се говорити о жељама НАТО да има својеврстан војни монопол у Европи? Каква је улога САД у томе?

САД је хегемониста у НАТО-у, америчко учешће у буџету Алијансе је три пута веће него учешће свих осталих земаља заједно, амерички политички утицај је апсолутан и неприкосновен, што се све види, на пример, и из материјала Викиликса. Зато, док се у НАТО налазе САД, ни о каквој аутономној „европској армији” не може се говорити. Суверенитет европских држава у војним питањима у знатној мери је већ делегиран у НАТО. Али, ипак, постојање неутралних држава, Аустрије, Ирске, Швајцарске, Шведске, Финске, као и ванблоковских држава, Украјине и Молдавије, као и држава чланица ОДКБ, Русије и Белорусије, не дозвољава да се говори о војном монополу НАТО-а у Европи. Наравно, ако пребројимо тенкове, топове и авионе, чланице НАТО-а имају више наоружања него Русија. Али ми смо нуклеарна држава и самим тим верно чувамо значај нашег стратегијског потенцијала и паритета са Западом.

САД објашњавају постављање антиракетног штита у Европи страхом од иранског ракетног програма?

Као специјални представник председника Русије у односима с НАТО-ом у области противракетне одбране ја сам много пута, и на преговорима и у медијима, износио своје виђење тог проблема. Постављање система антиракетне одбране предвиђа могућност кинетичког пресретања не само ракета малог и средњег домета, него и интерконтиненталних балистичких ракета. Такве ракете Иран нема, неће и не може их имати, а чак и ако се оне некад појаве, неће имати могућност за њихово испитивање. Иранска ракетно-нуклеарна претња, то је у великом делу пропагандни мит, којим Американци плаше Европљане, ради тога да би поставили на западним границама Русије, рецимо у Пољској, своју противракетну одбрану, која никакве везе нема са претходно изреченом наменом, већ су то покушаји да се неутралише нуклеарни арсенал Русије.

Зашто у оквирима НАТО-а нема полемике о питањима америчке антиракетне одбране у Европи?

Колико је мени познато, то ипак није тако. Једну тачку гледишта има Турска, своју Пољска, другу Немачка, а своју опет Француска. Али унутрашња натовска дискусија, која у неким тренуцима може бити и веома жестока, никако се не одражава на крајње намере САД.

Део политичке јавности Србије поставља питање зашто Москва нема ништа против зближавања НАТО и Црне Горе, а ипак иступа против зближавања НАТО и Србије?

Русија неблагонаклоно гледа на било коју варијанту ширења НАТО-а на исток и југоисток Европе. И мени није познато да је реакција Москве по питању сарадње НАТО-а са Србијом била икада оштрија од оне према сарадњи НАТО-а са Црном Гором. Могуће да је то неко виђење дела београдског јавног мњења. Ако говоримо конкретно, о сарадњи НАТО-а са Србијом и НАТО-а са Црном Гором, ту постоје различити нивои сарадње. Црна Гора је предала захтев за добијање плана активности за чланство у Алијанси и НАТО је тај план њој и доставио. БиХ је такође предала захтев, али је одбијена. Србија у принципу не може претендовати на добијање плана активности за ступање у чланство, јер је улазак у НАТО због садашње ситуације са Косовом немогућ. Наиме, статут Алијансе забрањује чланство оним државама које имају територијалне спорове. Међутим, то не спречава део српског јавног мњења и елите да са завидном упорношћу покрећу дискусије око и за рачун таквог учлањења. Русија негативно реагује, не на „зближавање Србије и НАТО”, већ на пројекте улажења у Алијансу. Хоћу да нагласим да је за улазак у НАТО Београду потребно прво да призна независност Косова. Једно без другог је немогуће. Москву брине то што Србија ради уласка у НАТО може да промени свој став према Косову и тако нас доведе у необичну и непријатну ситуацију. Али на крају крајева, Срби су сами ковачи своје среће и због тога како се српски народ буде понашао тако ће се према њему и односити. У западном свету уважавају само јаке и сигурне у себе, слабе и склоне издаји подстичу ка још већим издајама и слабостима, а после тога их заборављају и бацају у смеће као играчку која им је досадила.

Зашто је руска војска, руски контингент, својевремено отишла са Косова? Има ли Русија стратешки интерес на Косову, или у целој Србији? Може ли Москва покренути питање враћања свог војног контингента на територију Косова?

Одлазак наших 650 војних мировњака са Косова 2003. године био је повезан са предајом управе по питањима регулисања ситуације у покрајини од војних на цивилна лица и полицију. Мисија наше војске је била завршена, њихов даљи боравак тамо је постао нецелисходан. После једностраног проглашења независности покрајине, Национални српски савет Косова је замолио Русију да врати војни контингент ради заштите српског становништва, али сама таква молба није довољна да би се било шта урадило око тога. Јер, мисију на Косову реализују снаге КФОР под командом НАТО-а. Војни контингенти, то нису прехрамбене продавнице, које могу једна другој бити конкуренција. Спроводити на Косову паралелну мировну мисију, супарничити се са НАТО-ом, то су за Русију непотребни ризици. То да је НАТО фактички нарушио принцип неутралности, који је предвиђен мандатом УН и да је стао на страну Албанаца, то је збуњујуће и то није фер. И само су после наше жестоке реакције почели да се повлаче назад. Русија је спремна да помогне српској браћи, али ми не можемо бити већи Срби него сами Срби. Пре него било шта урадимо ми хоћемо да схватимо какав је став званичног Београда и постоји ли он? Знајте да ми у Русији често размишљамо о судбини много пута страдале православне Србије, а историја зна колико су много жртвовали моја држава и руски народ, помажући братском српском народу. Али сада само ви морате да одредите своју судбину. Ми ћемо вас, као и увек, у томе потпуно подржати.
Мирослав Лазански
објављено: 10.10.2011.
www.politika.rs
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #397 on: October 11, 2011, 08:06:36 am »

Dobar tekst, ima par vrednih poruka i puno diplomatskog rečnika.

Ovo bih izdvojio:

"Али на крају крајева, Срби су сами ковачи своје среће и због тога како се српски народ буде понашао тако ће се према њему и односити. У западном свету уважавају само јаке и сигурне у себе, слабе и склоне издаји подстичу ка још већим издајама и слабостима, а после тога их заборављају и бацају у смеће као играчку која им је досадила".

Živo me interesuje na koga se ovo odnosi (od naših)  Grin

"Još smo dužni, Ti oduži"
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #398 on: October 11, 2011, 09:55:09 am »

Ја, видиш, баш не бих потпуно усвојио овај закључак иако је он у суштини тачан. Узмимо на пример нашег источног суседа. Кад год су могли променили су страну. Ратовали против Руса и Запада (и нас) у оба светска рата. Када је пропао Варшавски уговору, у коме су мажени као дете у колевци, међу првима су променили страну. И опет данас добијају повољније услове него ми. И нико их није одбацио. Чак супротно. А Руси први  (о Западу да не говорим). То се зове интерес. И умеће продаје свог места и улоге у датим историјским околностима (од стране нашег источног суседа).
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #399 on: October 11, 2011, 10:02:54 am »

Potpuno si pogodio, sve.

To je umetnost mogućeg, mi to nikada, nikada nismo bili u stanju da upotrebimo, ni u prošlosti, ni sada.

Toliko puta zviznuli glavom u zid, podigli se i ponovo zas.....

Takvih kameleona (blag termin) ima još u blizini.

Ono što me muči je da među nama ima podosta političara koji ovakav naš mentalitet odlično poznaju i još bolje ga naplaćuju.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #400 on: October 11, 2011, 11:16:10 am »

Borise,

mlad si na ovome forumu.

Za Dzumbu se može reći: "Potpuno si u pravu". Nikako "Potpuno si pogodio".

Kad provedeš dosta vremena na ovome forumu shvatićeš zašto ovo pišem i ko je Dzumba..


Molim o ovome bez komentara.


Pozdrav

Vlado
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #401 on: October 11, 2011, 11:24:32 am »

Борисе, ако ниси прочитао обавезно прочитај (или погледај у позоришту) комедију Бранислава Нушића "Народни посланик". Видећеш да се, што се понашања тиче, политичари нису променили. А можеш и нушићеву незавршену комедију "Власт". Она описује како Власт (са великим "В"), од општинске до највише државне, види народ. Ни ту се ништа није променило.
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #402 on: October 11, 2011, 11:34:35 am »

E toliko stvari ima koje su nam DBRO znane od davnina.

Šta ćeš, dobri smo u teoriji al na praksi padamo.

Ako si gledao maratonce, kad čitaju testament, pa Pantelija opisuje svoje naslednike, parafraziram :

"Deco, žao mi je što ste moji a ne mojih neprijatelja, ko je vas poznavao ni pakao mu neće teško pasti......"

To je naša definicija, volj ti nadugačko jal naširoko.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #403 on: October 18, 2011, 05:21:58 pm »

Dva motorizirana voda slovenskih pripadnika KFOR-a prebaziralo na područje Kosovske Mitrovice. Jedan od njih je smješten u francusku bazu u Novom selu.
Primarni zadatak slovenskih vojnika je i dalje zaštita  patriarhije u Peći i Villaggo Italia.

Vir :MORS
http://www.slovenskavojska.si/
Sporočilo18.10.2011
Motorizirana voda slovenskega kontingenta premeščena na območje Kosovske MitroviceV sredo, 12. oktobra, je bil motoriziran vod čete India slovenskega kontingenta v silah KFOR premeščen v Kosovsko Mitrovico, kjer skupaj z avstrijsko četo opravlja naloge varovanja in opazovanja mostu čez reko Ibar, ki deli Kosovsko Mitrovico na srbski in albanski del. Območje odgovornosti slovenskega voda je eno najbolj tveganih območij na Kosovu, kjer je verjetnost morebitnih incidentov in medetničnih sporov največja. Slovenski vojaki tako s 24-urnim izvajanjem nalog opazovanja nadzorujejo vse aktivnosti na območju, ki bi lahko ogrozile varnost in svobodo gibanja. K zanesljivemu in odgovornemu izvajanju slednjih pa pripomorejo tako dobra usposobljenost in pripravljenost kot tudi dobro zdravstveno stanje in počutje slovenskih vojakov.

Poleg varovanja baze Villaggo Italia in patriarhije v Peći, ki ostajata stalni nalogi slovenskega kontingenta, je poveljniku KFOR v primeru poslabšanja varnostnih razmer v Kosovski Mitrovici na razpolago za takojšnje posredovanje tudi vod čete Kilo slovenskega kontingenta. Nastanitev voda v francoski bazi v Novem Selu je 16. oktobra izvedel logistični vod ob pomoči pripadnikov nacionalnega podpornega elementa ter skupin za nadzor in povezavo.

Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #404 on: October 20, 2011, 12:22:02 pm »

Pripadnici francuskih snaga KFOR su juče uklonili barikadu, koju su čuvali Srbi, u kraju Jagnjenica kod graničnod prelaza Brnja, koji je sada otvoren. Prilikom uklanjanja barikade je upotrebljen i suzavac, ranjenih nema. KFOR ne dozvoljava snimanje. Priprema se uklanjanje barikade u kraju Zupče.

Vir: Delo  Ljubljana 20.10. 2011


Sile Kfor na severu Kosova umikajo barikade Vojaki so v kraju Jagnjenica v bližini omenjenega prehoda začeli odstranjevati kamione.
Ma. Ja., Delo.si čet, 20.10.2011, 09:58  Kfor je začel z odstranjevanjem barikad pred mejnim prehodom Brnjak.
 Priština − Francoski pripadniki Natove misije na Kosovu (Kfor) so ponoči prevzeli nadzor nad barikado pred mednarodnim prehodom Brnajk, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.

Vojaki so v kraju Jagnjenica v bližini omenjenega prehoda začeli odstranjevati kamione, ki so jih Srbi postavili pred približno mesecem dni, da bi ustvarili prepreko na poti do Brnjaka. Njihova prizadevanja jim je poskušalo preprečiti okoli 150 Srbov, ki so vzklikali »Ne boste nas pregnali«, proti katerim pa so vojaki uporabili solzivec. Ranjen ni bil nihče.

Potem ko so pripadniki Kforja razgnali protestnike, so začeli postavljati zaščitni kordon med njimi in kosovskimi Srbi. Prehod so že odprli za promet, pripadniki Kforja pa na območju ne dovolijo snemanja.

Vozila Kforja so se okoli četrte ure zjutraj ustavila tudi pred barikado v kraju Zupče, kjer pa z odstranjevanjem barikad še niso začeli. Ponoči in zjutraj se je v kraju Zubin potok sicer večkrat oglasila sirena za preplah.

Srbski predsednik Boris Tadić je davi od Kforja in Euelexa zahteval, naj se vzdržita morebitne uporabe sile, kosovske Srbe pa pozval, naj sprejmejo odločitve, ki bodo izključno v interesu državljanov.

Predstavniki srbskih občin Zubin Potok, Zvečan, Kosovska Mitrovica in Leposavić in predstavniki Kforja sinoči sicer niso dosegli dogovora. Srbi so namreč sklenili, da bodo barikade na cestah proti mejnima prehodoma Jarinje in Brnjak ostale, Kforju pa bodo omogočili oskrbo njihovih enot na tem območju, pri čemer jih bodo nadzorovali predstavniki kosovskih Srbov. Po drugo strani jim je Kfor postavil nov ultimat, da morajo zagotoviti svobodo gibanja vsem njihovim vozilom in Eulexu.


0


* 670x420_kosovo.jpg (31.97 KB, 634x420 - viewed 19 times.)
Logged
Pages:  1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... 150   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 22 queries.