PALUBA
April 27, 2024, 04:43:05 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 ... 150   Go Down
  Print  
Author Topic: Dešavanja u Srbiji - Kosovo i Metohija  (Read 394016 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #690 on: October 29, 2015, 08:09:18 pm »

Ljudi, poenta je u tome da je situacija takva kakva je i nikako drugačija.

Što se džaba nervirate? Zašto glavom kroz zid? Nije trenutak. Vratice se Kosovo na ovaj ili onaj način kad bude pogodan trenutak, i ne pre toga. A kad bude pogodan trenutak, kom opanci, kom obojci, ovo je ipak Balkan. Historia magistra vitae est.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #691 on: October 29, 2015, 08:15:08 pm »

Sve se vrti oko de facto priznanja te nakaradno stvorene države. Priznanja zarad čega? Da nećemo možda ući u EU ako priznamo tzv. Kosovo kao državu ! U tome je poenta priče
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #692 on: October 29, 2015, 08:40:42 pm »

Мislim da Vi ipak niste Pašić jer se vidi da se Vi samnom ne slažete,no mene to neljuti,niti bih Vas tjerao na to.Ostajem i dalje pri onome što sam napisao.Ne može me "zadiviti" niti,očarati svo školovanje navedenog gospodina.
Zbog primjera navedite mi gdje navedeni Kostić predaje Kosovo i da li su to njegove mogućnosti?Da li je on išta rekao protiv srpstva?Navodi se da je ratovao na Kosovu,a da li je on predao Kosovo,ili ovi do sad a i sada.Evo imate da Albanci odbacuju i ove dogovore,pa naša vlast sa svim suverenitetom na Kosovu traži od Evrope da se "izjasni",jer ona nemože ništa.Zašto ne vrate vojsku prema 1244 da čuva te svetinje,kad ima prava.Na kraju već sam naveo ranije,tu živi 2 mil.stanovnika,da ne mislite da ih netko može istjerati ili pobiti?I ako uzmete hipotetički da ga vratite nekakvim pravom,koje ne postoji što mislite ko bi imao većinu poslanika u skupštini,jer bi oni bili jedna stranka.Da ne bi trebalo spasavati i ostali dio Srbije?Ovdje ne mislim na natalitet koji će njima ići u prilog,a Srbiji mortalitet i dalje smanjuje šanse.Odužio sam pa završavam.Nemojte se naljutiti.Dakle,tekst i dalje smatram najobičnijom parolaškom-pljuvačinom,po nedužnom čovjeku,a zbog ličnog interesa-isticanja.

Poz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #693 on: October 29, 2015, 08:56:40 pm »

Quote
"Nije to tvoj vinograd Milomire, to je vinograd tvoje dece, a ti možeš da se odričeš samo onoga sto si ti svojim znojem zaradio."

"Fazon" je u tome što su Srbi lepo, za pare uglavnom prodali imovinu na Kosovu i preselili se u centralnu Srbiju. Prvo "glavešine", a onda većinai ostalih. I to za deeeebele pare. Budimo ozbiljni. Gde se to u Vojvidini hektar zemlje prodaje za 50000 evra? Eto, za toliko je moj komšija (koji se ubi pričajući o srpstvu) prodao hektar očevine ("šnj" klase) u Metohiji (kod Peći). I najglasniji je u "nedamo Kosovo". Baš ga briga, metuo lovu u džep.  

Tek da podsetim one koji su zaboravili. Glavni finasijer onih barikada pre par godina je "ugledni" bizismen sa Severa Kosova koji organizuje šverc svega i svačega iz Srbije na Kosovo i Metohiju (i obrnuto, a vi pogdite šta to ide u obrnutom smeru) i to sa klanom Tači. EU policija mu bio zaplenila kamione kojima trasportuje robu i prevozi rudu iz Trepče. Kad ono, albanska (kosovska) policija ih sve odmah pustila. Pa kako i ne bi kada su poslvni (švercerski) partneri.   I opet će on to, sve pod zaštitom srpstva. A šuruje sa Tačijem.

A iz profesionalnih razloga ne verujem puno raznim "stpendistima". Sve to funkcioniše po principu Fulbrajtove stipendije. Možda Ristić nije kao ovi. Saznaće ovi posle mene.

Bez obztira na ovo što sam napisao ne znači da one Srbe koji su ostali na Kosovu i Metohiji ne treba pomoći na svaki mogući način, ne ugrožavajući prosperitet države. Baš suprotno. Zato što njih sve zaboravljaju. A samo ekonomski jaka Srbija može da bude uticajna. Ekonomija (a to znači rad, rad, rad) je ta kojom Srbija može i mora da "vlada" Kosovom i Metohijom. Ne sila i paradiranje "srpstva".
« Last Edit: October 29, 2015, 10:05:36 pm by dzumba » Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #694 on: October 29, 2015, 09:28:06 pm »

Karlo@

Vama kao prijatelju ovog foruma od sada ću isključivo persirati jer vidim da na takvoj vrsti konverzacije insistirate. I pored toga što se u ovoj vrsti virtuelne komunikacije na forumima to iskazivanje socijalne distance prilikom obraćanja sagovorniku ne praktikuje.

Vreme radi za Srbiju, i tektonske ploče planete se pomeraju sporo, ali se pomeraju. Ako se "dostojanstveno povučemo"(diplomatski rečnik) ,kao što rečea kademik Kostić, iz svih institucija koje su nam garantovane rezolucijom UN. teško da ćemo ikad više i moći da pomislimo na vojno prisistvo koje nam je tom rezolucijom isto tako garantovano.Do sada nismo mogli to pravo da koristimo. Ko zna, možda u nekoj budućnosti uspemo da garantujemo bezbednost preostalim Srbima na tom području.

S druge strane izneli ste niz neistina o Nikoli Rosiću pa sam morao da reagujem navodeći podatke iz biografije.
Probajte malo da uđete u strukturnu hijerarhiju SANU da bi shvatili koji uslov mora da poseduje njen predsednik.Potpuno isti kao i predsednik Olimpijskog Komiteta. Nije lako sve to pronaći na internetu, a ja ostajem u konspiraciji po tom pitanju...
E onda će Vam možda biti jasnije zašto neko u nekom trenutku treba nešto da kaže.....


Džumba@

Repliku sam uzeo figurativno samo iz razloga da na drugi način opišem kako treba da postupaju odgovorni ljudi. Pogotovu oni čiji se glas daleko čuje.Za sve ostalo što si naveo nema šta da dodam. Ali dok narodu ne dođeš do mozga izazovom, neće se pokrenuti i opametiti.

« Last Edit: October 29, 2015, 09:35:43 pm by longtrip » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #695 on: October 29, 2015, 09:39:56 pm »

Ako može mali OT

Izraz persiranje, na Slovenskom jeziku je "vikanje" (vi).

Pošto radim u internacionalnoj kompaniji, imam saradnike i u Srbiji. I kad se udružili, jedan od saradnika oslovljavao šefa sa Vi, i ovaj mu rekao da nema potreba da ga "vika". I čovek malo tiše počinje da priča. I opet ga oslovljava sa VI. I šef opet, nemoj me "Vikat" i na šta kaže saradnik, pa bobogu Šefe, ne vičem na vas... Grin
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #696 on: October 29, 2015, 10:02:43 pm »

Nagdje kad sam pristupio ovom forumu sam dobijao ovakve "opomene" za persiranje.Onda sam objasnio da su me tako učili od 15-te godine,i da mi je tako lakše,nego da se trudim da budem na ti.Onda pa ni sada,to kod mene nije bio odraz socijalnih ili drugih razlika.Isto tako ne tražim da meni bilo tko persira i čak sam naveo da me se može zvati i lončina(zemljana) samo me nemojte udarit nogom da se razbijem.

Pošto mi je za večeras dosta,da navedem samo jedno neslaganje.Tačno je da se "tektonske ploče" pomjeraju i drago mi je da je tako,ali što se tiče Srbije i srpstva,mislim da je suviše kasno i da joj to neće pomoći jer ne može ni sama sebi pomoći kako bira ljude koji je vode.

Poz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #697 on: October 29, 2015, 10:03:14 pm »

U "južnačkom" rečniku "vika" ("se vika") znači "zove se"...
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #698 on: October 29, 2015, 10:16:24 pm »

Nagdje kad sam pristupio ovom forumu sam dobijao ovakve "opomene" za persiranje.Onda sam objasnio da su me tako učili od 15-te godine,i da mi je tako lakše,nego da se trudim da budem na ti.Onda pa ni sada,to kod mene nije bio odraz socijalnih ili drugih razlika.Isto tako ne tražim da meni bilo tko persira i čak sam naveo da me se može zvati i lončina(zemljana) samo me nemojte udarit nogom da se razbijem.

Pošto mi je za večeras dosta,da navedem samo jedno neslaganje.Tačno je da se "tektonske ploče" pomjeraju i drago mi je da je tako,ali što se tiče Srbije i srpstva,mislim da je suviše kasno i da joj to neće pomoći jer ne može ni sama sebi pomoći kako bira ljude koji je vode.

Poz.

Odosmo u OT ali moram da Vam kažem da sam od kuće u svet poneo roditeljsko vaspitanje isto kao i Vi .U verbalnoj ili pisanoj poslovnoj komunikaciji , ili nekim drugim povodom kada je to poželjno, persiranjem uvek iskazujem poštovanje jer je to osnovni nivo kulture. Navika da na forumu ne persiram i da to ne očekujem od drugih je nepisano pravilo virtuelnog sveta.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #699 on: October 30, 2015, 09:47:48 am »

Video snimak pod imenom „Istina“ („The Truth“) u sklopu kampanje da se spreči ulazak samoproklamovanog Kosova u UNESKO. Podelio je predsednik Srbije Tomislav Nikolić na svom Jutjub nalogu.

Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #700 on: November 07, 2015, 08:26:25 am »

Vir: "Jutarnji list" Zagreb
http://www.jutarnji.hr/

SUKOB AMERIKE I RUSIJE ZBOG KOSOVA 'Neprihvatljivo je bilo kakvo politiziranje...'

Autor:  Hina

Kandidatura Kosova za UNESCO, o kojoj će zemlje članice glasati u ponedjeljak, izazvala je u petak na tribini UN-ove organizacije neslaganja između ruskog ministra vanjskih Sergeja Lavrova i drugog čovjeka američke diplomacije Antonyja Blinkena.

"Neprihvatljivo je bilo kakvo politiziranje kulturnih veza", rekao je Sergej Lavrov na zasijedanju Opće konferencije Unesco-a na kojem od utorka sudjeluje 195 država članica te organizacije.

"Neki naši kolege pokušavaju svim sredstvima pokrenuti prijem Kosova, očitim kršenjem rezolucije 1244 Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda", dodao je govoreći o "vrlo opasnoj" proceduri.

Ta rezolucija usvojena 1999. odredila je načine završetka sukoba na Kosovu. Ona je predviđala "bitnu autonomiju" pokrajine u bivšoj Saveznoj Republici Jugoslaviji (Srbija i Crna Gora) i u toj se rezoluciji nije spominjala mogućnost njene neovisnosti.

Kosovo je jednostrano proglasilo neovisnost 2008., a zemlju je priznalo više od sto zemalja, među kojima Sjedinjene Države i većina članica Europske unije.

Zamjenik američkog državnog tajnika Antony Blinken je rekao da to pitanje nije povezano s pitanjem kandidature za UNESCO.

"Postoji put pristupa Kosova organizaciji, put koji ne blokira rezolucija 1244",. rekao je na zasijedanju UNESCO-a, nekoliko sati nakon Lavrova.

"Ne radi se o pitanju priznanja. Zemlje koje ne priznaju Kosovo ili specijalizirane agencije poput Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) podržavaju njegovu kandiaturu", rekao je.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #701 on: November 09, 2015, 01:12:13 pm »

Unesko o prijemu Kosova, odbačen zahtev za odlaganje odluke


13.00 - Glasanju je pristupilo 170 država. Za predlog Srbije glasalo 58, protiv 88 država i 22 su bile uzdržane, dok predstavnici 16 zemalja nisu bili rpisutni u sali. Predlog Srbije nije prihvaćen.

12.50 - U toku je glasanje u Parizu. Predlog za odlaganje podržali: Rusija, Brazil, Indonezija, Kina, Rumunija, Grčka, Angola, Argentina, Belorusija, Bolivija, Bocvana, Kipar, Kolumbija, Kuba, Eritreja, Španija, Etiopija, Gruzija, Haiti, Indija, Maroko, Meksiko...

Protiv: Francuska, Britanija, Hrvatska, Slovenija, Makedonija, Crna Gora, Belgija, Estonija, Saudijska Arabija, Austrija, Bugarska, Nemačka, Mađarska, Australija, Ujedinjeni Arapski Emirati... BiH uzdržana.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 993


« Reply #702 on: November 09, 2015, 02:36:27 pm »

Pobeda Srbije: Kosovo nije primljeno u Unesko

Generalna konferencija Uneska nije prihvatila članstvo Kosova u tu organizaciju, budući da je nije bilo potrebne dvotrećisnke većina da bi se izglasao prijem. Kosovu je falilo tri glasa za članstvo. Od 142 prisutnih za je glasalo 92, protiv je bilo 50, uzdržanih je bilo 29. Neophodna dvotrećinska većina bila je 95 glasova.

Prethodno je odbijen zahtev Srbije za odlaganje odluke o prijemu Kosova u Unesko.

Glasanju je pristupilo 170 država. Za predlog Srbije glasalo 58, protiv 88 država i 22 su bile uzdržane, dok predstavnici 16 zemalja nisu bili prisutni u sali. Predlog Srbije nije prihvaćen.  

Vodeće svetske agencije AP, AFP i TASS pogrešno su izvestile o ishodu glasanja, pa su najpre javile da je Kosovo primljeno u Unesko. Agencije su uskoro objavile ispravke, a AP je naveo da se radi o pobedi Rusije i Srbije.
Prištinski dnevnik Koha ditore objavio je na svom internet sajtu da Kosovo nije primljeno u Unseko.
Predlog za odlaganje podržali su: Rusija, Brazil, Indonezija, Kina, Rumunija, Grčka, Angola, Argentina, Belorusija, Bolivija, Bocvana, Kipar, Kolumbija, Kuba, Eritreja, Španija, Etiopija, Gruzija, Haiti, Indija, Maroko, Meksiko...

Protiv su bili: Francuska, Britanija, Hrvatska, Slovenija, Makedonija, Belgija, Estonija, Saudijska Arabija, Austrija, Bugarska, Nemačka, Australija, Ujedinjeni Arapski Emirati... BiH je bila uzdržana.

Sednica Generalne konferencije Uneska počela je oko 11.30 časova. Na početku sednice obratio se ambasador Srbije pri Unesko zatraživši odlaganje glasanja.

Posle njegovog obraćanja usledila je žučna rasprava. Za odlaganje bile su Kina, Rusija, Kuba, Argentina, a odlaganju su se usprotivile SAD, koje nemaju pravo glasa, ali imaju pravo obraćanja, Nemačka i Velika Britanija.

Predstavnik Velike Britanije je na sednici rekao da se nikad nije desilo da bude odbijena zemlja koju je predložio Izvršni savet, da je Kosovo članica MMF i Svetske banke i da ovaj zahtev nema nikakve veze sa dijalogom Beograda i Prištine i sa procesom evropskih integracija dve strane.

Tome se usprotivio Tanasković rekavši da je ovde reč o presedanu jer nikada nije bila ovakva situacija jer Kosovo nije država.

Predstavnik Argentine je rekao da zathev za prijem Kosova nije u skladu sa rezolucijom 1244, dok je predstavnik Kube rekao da je to suprotnom međunarodnom pravu.

S obzirom na to da sistem glasanja u Unesku, gde su za prijem države nečlanice UN potrebne dve trećine glasova onih koji su pristupili izjašnjavanju, pri čemu se glasovi uzdržanih prilikom utvrđivanja rezultata ne uzimaju u obzir, moguća su oba ishoda, jer će verovatno razlika između glasova "za" i "protiv" biti veoma tesna, istakao je ambasador Tanasković.

Za donošenje odluke o odlaganju potrebna je prosta većina glasova, uz iste propozicije postupka i utvrđivanja rezultata izjašnjavanja.

Greška

Vodeće svetske agencije AP, AFP i TASS pogrešno su izvestile o ishodu glasanja, pa su najpre javile da je Kosovo primljeno u Unesko. Agencije su uskoro objavile ispravke, a AP je naveo da se radi o pobedi Rusije i Srbije.
Prištinski dnevnik Koha ditore objavio je na svom internet sajtu da Kosovo nije primljeno u Unesko.

Izvor: http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/531271/Pobeda-Srbije-Kosovo-nije-primljeno-u-Unesko
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #703 on: November 09, 2015, 05:51:14 pm »

Vir: "Slobodna Dalmacija" Split
http://slobodnadalmacija.hr/default.aspx
09.11.2015

UNESCO protiv punopravnog članstva Kosova u toj instituciji

UNESCO se u ponedjeljak izjasnio protiv punopravnog članstva Kosova u toj instituciji, pošto je manje od dvije trećine zemalja glasovalo za.

Glasovanju su se oštro usprotivile Rusija i Srbija, nastojeći isprva utjecati na odgodu glasovanja.

Da bi postao članom UNESCO-a, Kosovu je bilo potrebno dobiti dvije trećine glasova. Od 142 zemlje, koliko ih je glasovalo, 92 su bile za, 50 ih je glasovalo protiv, a 29 ih se suzdržalo, što znači da su za izglasavanje članstva nedostajala tri glasa.

Nikolić: Pravedna i moralna pobjeda

Kosovo nije primljeno u Organizaciju Ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu (UNESCO), jer za prijem nije dobilo potrebnu dvotrećinsku većinu na Općoj skupštini, a taj ishod glasovanja srbijanski predsjednik Tomislav Nikolić ocijenio je je “pravednom i moralnom pobjedom”.

Srbijanski šef države ocijenio je ishod glasovanja o prijemu Kosova u UNESCO kao pobjedu i poručio sunarodnjacima da se nastavlja borba za Kosovo.

“Ovo je pravedna i moralna pobjeda u skoro nemogućim uvjetima, kad često ono što je ispravno ne može računati na podršku većine”, ocijenio je Nikolić.

U priopćenju iz ureda srbijanskog predsjednika upućena je čestitka srbijanskoj vladi na uloženim diplomatskim naporima te se također ističe da je ovo “nastavak borbe za Kosovo i Metohiju i znak dovoljno jasan svima da od južne srpske pokrajine nećemo nikada odustati”.

I Srpska pravoslavna crkva (SPC) pozdravila je danas odluku kojom je odbijen predlog za prijem Kosova u UNESCO i pozvala na dijalog i izgradnju poverenja, priopćila je SPC.

Uz ocjenu kako je "očigledno da se pitanje duhovne i kulturne baštine ne može i ne smije rješavati politiziranjem, poglavito u situaciji gde je nakon rata na Kosovu uništeno toliko mnogo krišćanskih pravoslavnih svetinja i groblja", SPC naglašava da se "povjerenje mora graditi djelima, a ne riječima" te poziva "na dijalog i izgradnju povjerenja kao jedini put za rješavanje svih problema".

Izvršno vijeće UNESCO, koje ima 58 država članica, poduprlo je 21. listopada zahtjev Albanije i preporučilo Općoj skupštini prijem Kosova. Opću skupštinu, koja se sastaje svake dvije godine, čine predstavnici 195 država, među kojima je 111 priznale Kosovo, a 84 nisu, a odluka o prijemu novih država članica donosi se dvotrećinskom većinom.

Službeni Beograd ne priznaje neovisnost Kosova i drži da Kosovo ne može biti ni članicom UNESCO te skrbiti o srpskoj kulturnoj i povijesnoj baštini. Beograd je, među ostalim, svoje lobiranje i nastojanja da spriječi članstvo Kosova u UNESCO temeljio na činjenicama da vođe kosovskih Albanaca nisu spriječile ekstremiste da posljednja dva desetljeća unište ili oštete neke spomenike kulture koji su na Kosovu pod međunarodnom zaštitom.

Srpski manastiri i crkve koji su na listi ugroženih spomenika UNESCO pod posebnom su policijskom zaštitom, a manastir Visoki Dečani i pod vojnom zaštitom talijanskog kontigenta KFOR-a.

Koncem listopada državni vrh u Beogradu je sa zajedničkog sastanka s predstavnicima Srpske akademije znanosti i umjetnosti (SANU) i Srpske pravoslavne crkve (SPC) pozvao članice UNESCO-a  da odbace zahtjev kosovski vlasti za prijem u tu organizaciju i poručio da je za Srbiju neprihvatljivo članstvo Kosova u toj organizaciji. Također je istaknuo privrženost eurointegracijama i naglasio da nikad i ni pod kojim uvjetima neće priznati neovisnost Kosova.

Od odcjepljenja od Srbije 2008. Kosovo je priznalo 111 zemalja, no težnju te zemlje da postane punopravna članica UN-a blokira Moskva.

(H)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 6 883



« Reply #704 on: November 09, 2015, 06:07:02 pm »

Велики успјех српске дипломатије, правде и здравог разума. Али... не треба се опуштати и заваравати, ЂАВО НИКАД НЕ СПАВА! Занимљив је списак држава које су подржале "Косово", петнаестак битних и гомила небитних, неких острва, султаната и тако то. У сваком случају, Србија бар зна шта јој комшилук мисли, неко је тако гласао зато што је хтио, а неко зато што је морао...
Logged
Pages:  1 ... 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 ... 150   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.