PALUBA
April 25, 2024, 06:20:11 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 [102] 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 ... 150   Go Down
  Print  
Author Topic: Dešavanja u Srbiji - Kosovo i Metohija  (Read 393174 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #1515 on: December 08, 2022, 10:36:08 pm »

Kakvo je stanje u Kosovskoj Mitrovici ? Ima li neko od vas bliže informacije u odnosu na zvanične izjave obeju strana ili pisanje raznih "portala" ....
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 927



« Reply #1516 on: December 09, 2022, 05:44:11 pm »

Kmečimo i oštro protestujemo, kao i prethodne 23 godine, samo sada sa posebnim entuzijazmom
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #1517 on: December 14, 2022, 07:30:38 pm »

Међународни споразуми и нарушено поверење

После изјаве бивше канцеларке Немачке Ангеле Меркел да је Минским споразумима купљено време за Украјину да ојача, више ништа не може да буде исто у међународним политичким односима. Поверење је озбиљно нарушено, ако не и уништено, јер је дугогодишња најутицајнија личност Европе, цењена у целом свету и неприкосновени лидер у својој земљи, признала да се западни центри моћи нечасно понашају и да њихови парафи на међународним документима имају значај само док њима одговара. Ова „политичка бомба” посебно је одјекнула у јавности наше земље, која је већ дуго жртва тог нечасног карактера западних моћника према Србији у вези с Косовом и Метохијом, који се манифестује двојаким стандардима, лицемерјем, цинизмом, обманама, уз притиске, претње и уцене и, зашто не рећи – подстицањем Приштине да игнорише документа на којима су потписи њихових званичника, али и Европске уније. И прећутно им одобрава зулум и терор који чине над српским живљем.

Ако се из Брисела неко огласи – зна се, реч је о „две стране”, а сведоци смо последњих дана и осуде само Срба јер више не желе да трпе зулум Албина Куртија. Он понавља да Бриселски споразум не постоји, захтев Београда за формирање ЗСО назива „детињастим” и отворено говори да од тога нема ништа. Погазио је и Вашингтонски споразум. Запад на све то ћути: ЕУ, јер би хтела да све почне испочетка, да се занемари Бриселски споразум и оно што није спроведено, а то је ЗСО, и да га „углави” у нешто ново што се зове, како медији пишу, „немачко-француски” предлог, при чему се углавном помиње тзв. уставни суд Приштине, који ЗСО види као неку невладину организацију или друштво грађана. Ни Вашингтон се не оглашава, иако је у Белој кући потписан папир којег се Србија доследно придржава.

Имајући у виду Бриселски споразум, иза којег је најдиректније стала ЕУ, и вашингтонски документ, иза којег је стала тадашња америчка администрација предвођена председником САД, по аналогији се може закључити (имајући у виду признање Ангеле Меркел у вези с Минским споразумима) да је приступ ЕУ и Запада исти и у поменутим документима: да је у случају Бриселског споразума идеја била да се ојача тзв државност Косова, а да се после примењују неке мере и под притиском од Београда испослују нека решења као наметнута, а да се Србија сломи. То је у последње време све снажније, а није почело од јуче.

Западне силе су од 1999. почеле да крше резолуције и споразуме донете у УН. Прво је Унмик, а касније Еулекс, многе надлежности пренео на приштинске институције, иако на то није имао право, да би се стигло до опремања војних снага Приштине, што је кршење Резолуције 1244 СБ УН и Кумановског споразума.

Захтев Србије да се спроведе само што је потписано, што је утемељено на међународном јавном праву, наилази на оцене Куртија којима се понижава српски народ према којем се из дана у дан појачава терор. Специјалци Росу улазе на север Косова и Метохије упркос потписаним документима да то могу да чине само уз дозволу четири градоначелника (који још нису предали своје функције новоизабранима – дакле и даље постоје) и Кфора.

Кфор се последњих дана отворено сврстава на страну косметских Албанаца, иако је под јурисдикцијом УН задужен за обезбеђење сигурности живља у угроженим подручјима. Тако „залута” у вртић у Лепосавићу, а одмах затим се с дугим цевима и оклопним возилима у истом објекту појаве и специјалци Росу. С дугим цевима и прстима на обарачима, уз асистенцију Кфора, одузима се вино српског произвођача. Хапси се бивши полицајац Косовске полиције при повратку из Рашке на шта Срби дижу барикаде, а из Брисела поручују да одмах морају да се уклоне. То што су специјалци Росу неовлашћено ушли на север Космета, званичницима ЕУ не смета. Они само опомињу Србе да склоне барикаде.

Росу уз дуге цеви заузима језеро Газиводе, скидају се и цепају српске заставе. А Запад ћути. Све је то супротно Бриселском споразуму који је потписала ЕУ, дакле – Запад. Србија је принуђена да затражи да се по Резолуцији 1244 око хиљаду војника врати на Косово, што из Приштине називају претњом ратом.

Ако се овако понашају Курти и званична Приштина, ако овакав однос има ЕУ према његовом неразумном понашању, ако се покушава да се Србији наметне да заборави оно што је потписано, већ се нуди неки нови документ, потпуно се дерогира значај међународних споразума и договора. Преведено на обичан језик – не може им се веровати.

Србија је сама, али су на њеној страни истина, правда и међународно јавно право. Западу су у актуелним збивањима уста пуна међународног права, на које се с разлогом позива. Зато би требало да га се придржава и у овом случају.

Izvor: https://www.politika.rs/scc/clanak/528881/Medunarodni-sporazumi-i-naruseno-poverenje

Autor: Драгиша Петровић, новинар и публициста, Крагујевац
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 680



« Reply #1518 on: December 14, 2022, 10:39:33 pm »

Nađoh ovu mapu barikada koje su postavili građani na severu Kosova i Metohije. Ne znam koliko je pouzdana, ali čisto da ostvarimo neki uvid koliko ih ima i gde se nalaze...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Mape barikada.jpg (128.52 KB, 1280x1280 - viewed 5 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #1519 on: December 16, 2022, 11:51:45 am »

Predat zahtev Kforu za vraćanje srpskih snaga bezbednosti na KiM

Vlada Srbije je sinoć usvojila odluku da se pošalje zahtev

Na administrativnom prelazu Merdare Kforu je predat zahtev Vlade Srbije za vraćanje stotinu do hiljadu srpskih snaga bezbednosti po Rezoluciji 1244 na teritoriju KiM, saznaje Tanjug.

Vlada Srbije donela je sinoć odluku da, u skladu sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN, Kforu uputi zahtev za vraćanje do hiljadu srpskih snaga bezbednosti na KiM.

- To je važno za zaštitu našeg stanovništva, a to bi i dramatično smanjilo tenzije na Jarinju i Brnjaku. Ne mislimo da će oni to prihvatiti, ali je važno da ima zapisano da smo pokušali, jednog dana kada se promeni odnos snaga na KiM biće "Pa zašto nikada niste tražili".

- Ne mislim da postoji mogućnost da oni naš ztahtev prihvate, rekao je sinoć Vučić nakon odluke Vlade.

- Oni to nisu želeli ni da čuju jer je to prst u oko onima koji misle da imaju prava da odlučuju o nama bez nas.

- Želim ljudima u Srbiji da kažem, svim sagovornicima sam doneo... Ovo je papir broj 1 - Povelja UN. Ovo je papri broj 2 - Rezolucija 1244. Papir broj 3 - Vojno tehnički sporazum. Papir broj 4 - Briselski sporazum. Papir broj 5 - Sporazum iz Vašingtona. Papir broj 6 - Solunska deklaracija. Pripremamo i papir broj 7.

Izvor: https://www.telegraf.rs/vesti/politika/3601499-predat-zahtev-vlade-srbije-kforu-za-vracanje-srpskih-snaga-bezbednosti-na-kim
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 016


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1520 on: December 16, 2022, 12:20:11 pm »

Ako se ozbiljno misli o povratku VS snaga na KosMet, VS treba da bude više koncentrisana na jugu Srbije, i stalno da izvodi vežbe i manerve (demonstraciju sile)... u rejonu Raške, Kopaonika, Kuršumlije, Medveđe, Preševa, Bujanovca, Vranja itd... pri tome ne mislim na VS snage koje su redovno na administrativnoj granici.
K-dant KFOR-a je osoba koja odlučuje o povratku VS snaga na KosMet. To je baš ponižavajuće za Srbiju.

I ono najvažnije, SPC bi već jednom morala da pokrene spor o Metohiji, i to uz pomoć Vatikana koji nije priznao Kosovo (nije to sada tema za ovaj forum zašto je Vatikan važan i zašto nije priznao Kosovo). Svi dobro znamo čija je to zemlja i sa tim nema igranja.
Po kuloarima se priča da je SPC već uzela novac za Metohiju (porodala Metohiju), nadam se da to nije tačno.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #1521 on: December 16, 2022, 01:13:12 pm »

Iz Turske ka Kosovu krenulo 11 kamiona natovarenih oružjem - minobacačima i projektilima

Oružje u vrednosti od 27,5 miliona evra

Na bugarsko-makedonskoj granici trenutno se nalazi 11 kamiona koji se kreću ka teritoriji Kosova i Metohije i nose najsavremenije oružje - minobacače i projektile iz Turske u vrednosti od 27,5 miliona evra, a po narudžbi tzv. Ministarstva odbrane Kosova, potvrđeno je za Telegraf.rs.

Ove podatke dobili su državni organi Republike Srbije,i to nezvanično iz uvida u tovarne listove.

Ova informacija je dokaz da se tzv. vojska Kosova intenzivno naoružava.

Inače ovo se dešava samo nekoliko sati nakon što je na administrativnom prelazu Merdare Kforu predat zahtev Vlade Srbije za vraćanje stotinu do hiljadu srpskih snaga bezbednosti po Rezoluciji 1244 na teritoriju KiM.

Izvor: https://www.telegraf.rs/vesti/politika/3601562-11-kamiona-natovarenih-oruzjem-ide-ka-kosovu
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 016


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1522 on: December 16, 2022, 03:03:04 pm »

Sud za zločine OVK izrekao prvu presudu – osuđen Salih Mustafa

16.12.2022.

U Specijalnom sudu za zločine OVK izrečena je prva presuda - 26 godina jedinstvene kazne dobio je Salih Mustafa (50) za zločine na Kosovu i Metohiji 1999. Prema presudi, on je odgovoran za teške i okrutne zločine nad šestoricom Albanaca u pritvoru OVK u selu Zlaš, nedaleko od Prištine, u aprilu 1999.


Suđenje Salihu Mustafi je bilo i prvo koje je počelo u tzv. Haškom sudu za Kosovo.

Mustafa i njemu potčinjeni pripadnici OVK počinili su, po presudi, zločine nad albanskim civilima koje su neosnovano smatrali „špijunima“, „kolaborantima“ sa srpskim vlastima ili političkim protivnicima.  Petoricu pritvorenih su, sredinom aprila 1999. godine, pustili na slobodu, a jedan pritvorenik je preminuo od posledica prebijanja i mučenja.

Raspravno veće je u presudi konstatovalo da su svedoci i žrtve tokom procesa svedočili „u atmosferi zastrašivanja i uznemiravanja koja i dalje vlada na Kosovu“.

Raspravo veće najavilo je da će uskoro izdati i naredbu o obeštećenju žrtava.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Saljih Mustafa optužen je po četiri tačke za ratne zločine: proizvoljno lišavanje slobode, surovo postupanje, mučenje i ubistvo. Oslobođen je optužbi za surovo postupanje. Za ostalo je osuđen na 26 godina jedinstvene kazne zatvora.

Podsetimo, Mustafa je uhapšen i prebačen u pritvor 24. septembra 2020. godine.

Prvo postupanje sudu održano je samo četiri dana kasnije, 28. septembra 2020, pred sudijom za prethodni postupak Nikolom Gijuom. Tokom ponovnog postupanja tačno mesec dana kasnije, Mustafa se po svim tačkama optužnice izjasnio da nije kriv, podseća KoSSev.

Suđenje je počelo 15. septembra 2021. sa uvodnim izlaganjima specijalizovanog tužioca i zastupnika žrtava. Tužilaštvo je pozvalo 14 svedoka, a izvođenje dokaza okončano je 4. februara 2022. Zastupnik žrtava svoje dokaze predočio je 21. marta ove godine, a izvođenje dokaznog postupka odbrane započelo je dan kasnije. Odbrana je 26. maja završila izvođenje svojih dokaza u predmetu.

Dokazni postupak u ovom predmetu okončan je 20. juna 2022. Strane u postupku su 21. odnosno 22. jula 2022. podnele svoje završne podneske.

Iznošenje završnih izlaganja održano je od 13. do 15. septembra 2022, podsetio je KoSSev.

Presuda Mustafi prva je koju je sud, čiji je zvaničan naziv Specijalizovana veća Kosova, izrekao pripadniku OVK optuženom za ratne zločine.

Sud je, pod medjunarodnim pritiskom, 2015. osnovala Skupština Kosova, a u sedištu u Hagu postao je operativan 2017

Izvor


* salih-mustafa.jpg (77.99 KB, 1024x565 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 680



« Reply #1523 on: December 16, 2022, 03:04:25 pm »

@Miha

Odlično je to. Ali da dočekamo da neko bude osuđen za zločine nad Srbima. To će biti "uspeh". 
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #1524 on: December 16, 2022, 03:07:10 pm »

KURTIJEV SPISAK ZA HAPŠENJE 230 SRBA: Navodno počinili ratne zločine - terete se posle 23 godine

MEDIJI na albanskom jeziku objavili su danas spisak sa imenima i prezimenima 230 lica srpske nacionalnosti koja su navodno učestvovala u ratnim zločinima za vreme ratnih dejstava na Kosovu i Metohiji.


Na spisku su imena ljudi iz različitih sredina na Kosovu i Metohiji: iz Kosova Polja, Kline, Istoka, Kišnice kod Gračanice i Račka.

Mediji na albanskom nadovezali su se na sinoćno hapšenje Slađana Trajkovića, bivšeg pripadnika takozvane kosovske policije, a u njihovoj objavi tvrdi se da su pomenuta lica činila navodne zločine - masakre nad Albancima.

Inače, već duže vreme na Kosovu i Metohiji spekuliše se o postojanju tajnih spiskova za hapšenje Srba koji su navodno počinili ratne zločine nad Albancima.

Prema saznanjima "Novosti", neka od lica sa ovog spiska i dalje žive na Kosovu i Metohiji, što prema mišljenju srpskih političkih analitičara sa KiM predstavlja dokaz da se ta lica ne osećaju krivim, jer u suprotnom sasvim sigurno ne bi ostali da žive na Kosovu i Metohiji.

Izvor
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 016


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1525 on: December 16, 2022, 03:24:04 pm »

I za "žutu kuću". To je nečuveno šta je dole rađeno, a na to je ukazao zvaničnik sa Zapada, Dik Marti.

Zaklela se Zemlja raju da se tajne sve saznaju!

Naš srpski poraz je najveći što Srbi sa prostora KiM nemaju nameru da se ikada vrate na svoje ognjište, naročito oni koji su prodali i to za dobre novce Šiptarima njihova vekovna ognjišta.

Svaka čast Srbima u srpske tri opšine i nekim usamljenim enklavama koji se još bore i drže.

Nešto starija intervju sa Dik Martijem i klanici zvanoj "žuta kuća".

Dik Marti: Hag sklonio sve dokaze o žutoj kući!

26.01.2019.

Diletantski su vodili istragu, nisu analizirali čak ni tragove krvi. Postoje politički interesi da se cela ova priča zaustavi


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kada sam svojevremeno pisao Haškom tribunalu da bih dobio informacije o dokazima koji su sakupljeni na terenu u vezi s "žutom kućom", rekli su mi da više ne postoje i da su ih uklonili da bi očistili prostor, jer ionako nisu ničemu služili?! Bio sam zaprepašćen. To je, zaista, zabrinjavajuće.

Ovaj šokantan podatak u intervjuu za "Novosti" otkriva Dik Marti, izvestilac Saveta Evrope o trgovini ljudskim organima na Kosovu i Metohiji, čiji je izveštaj ukazao na mogućnost monstruoznih zločina nad Srbima na severu Albanije u koje su uključeni najviši predstavnici vlasti u Prištini. Sa njim razgovaramo u jeku spekulacija ko bi od lidera terorističke OVK mogao da sedne na optuženičku klupu i nužno se nameće pitanje zašto do sada uopšte nije bilo pomaka.

* Osam godina je prošlo od vašeg čuvenog izveštaja, a optužnice i dalje nisu podignute. Jeste li zadovoljni brzinom istrage pravosudnih organa?

- Vaše pitanje već sadrži odgovor. Ako sam ja mogao da završim svoj izveštaj za nešto više od godinu dana, mogli su i oni da to urade u međuvremenu. Američki tužilac Klint Vilijamson je u julu 2014. javno saopštio da rezultati do kojih je došla njegova istražna jedinica, u kojoj se nalazilo četrdeset visokokvalifikovanih osoba, pokrivaju suštinu mog izveštaja. Odmah posle te konferencije je dao ostavku! Čekali smo više od godinu dana da bude zamenjen. I njegov naslednik je od tada otišao. Imenovan je treći tužilac, a rezultata i dalje nema.

* Radi li to neko namerno?

- To ne mogu da znam, ali mogu da primetim da je postojala serija imenovanja koja je znatno usporila rad suda. Postoje dve dinamike koje se suprotstavljaju. Uveren sam da postoje ljudi koji zaista iskreno rade na otkrivanju istine. Takođe mislim da postoje politički interesi koji sve to žele da zaustave. Verovali su da u startu ništa neće pronaći. Sada su se našli u veoma nelagodnoj situaciji zbog činjenice da su se ljudi koje su podržavali umešali u nešto tako strašno.

* Verujete li da će odgovorne iz vlasti u Prištini na kraju, ipak, stići pravda?

- Ne znam šta da vam kažem! Može da se dogodi i da ne budu osuđeni. Znate, najveći broj ratnih zločina u svetu, nažalost, ostaje nekažnjen.

* Može li da se veruje pravosuđu, ako je bivši tužilac Haškog tribunala DŽefri Najs, za koga se sumnja da je krio dokaze o "žutoj kući", sada jedan od glavnih branilaca kosovskih lidera?

- Kada sam to čuo, pomislio sam da postoje dva DŽefrija Najsa! Neshvatljivo je da zamenik glavnog tužioca u Hagu odjednom postane advokat osumnjičenih. To mi izgleda u najmanju ruku bizarno. Možda je to, s pravne strane, moguće, ali lično, s etičke strane, to nalazim sumnjivim.

* Šta je, na kraju, bilo s dokazima?Karla del Ponte je govorila da ih ima, a Najs da ne postoje...

- Znam da su dokazi postojali. Novinar Entoni Montgomeri je bio prisutan kada su istražitelji Haškog tribunala bili u "žutoj kući" i sakupljali dokaze. Radili su to, inače, krajnje diletantski. Nisu, na primer, analizirali tragove krvi. Ali, pronašli su lekove, špriceve i mnogo toga drugog i sve to je bilo zapečaćeno u Tribunalu.

* Kako je moguće da se visokom politikom na Kosovu i dalje bave neki od glavnih protagonista iz vašeg izveštaja?

- Šta da vam na to odgovorim? Ja sam napisao svoj izveštaj, a s druge strane postoji i politička realnost.

* Je li vas Hašim Tači tužio za klevetu, kao što ste mu predložili, ukoliko već smatra da niste napisali istinu?

- Nije. U svakom slučaju, uveren sam da bi takva tužba bila odbijena. Ne samo zbog toga što sam kao izvestilac Parlamentarne skupštine SE uživao imunitet, već i zato što mogu da vam potvrdim da se moj izveštaj zasniva na svedočenjima ljudi koji su direktno bili uključeni u opisane akte. Čak je bilo osoba koje su same sebe optužile!

* Ali, svedoci i dalje strahuju za svoje živote...

- Poznat vam je, svakako, slučaj Ramuša Haradinaja pred Međunarodnim krivičnim sudom. Svaki put svedoci bi nestajali, bilo je misterioznih smrti. U potpunosti mogu da shvatim da se svedoci boje. U to sam i lično mogao da se uverim. Ti ljudi su preplašeni. Strahuju za sopstvene živote i živote svojih najbližih. Skoro dvadeset godina je prošlo, odrasle su nove generacije i svi ti ljudi nisu predodređeni da igraju heroje.

* Dobijate li i vi još pretnje?

- Baš u mojoj novoj knjizi pišem o komičnoj situaciji kada mi je, dok sam u Bernu, pred glavnom železničkom stanicom, čekao tramvaj, prišao muškarac, podigao prst i na nemačkom jeziku, s primetnim akcentom, vikao na mene da sam napisao skandalozan izveštaj i počeo da me naglas optužuje da sam od Srba dobio milion dolara za to! Bilo je mnogo sveta okolo i svi su nas zapanjeno gledali. Pitao sam ga da li bih zaista tu, u hladnoći, čekao tramvaj, da sam dobio bilo kakve pare? Svi su se nasmejali, a on je otišao pokunjen. Bilo je i pretnji, ali ne bih o tome.

* Svi ističu da ste hrabri, što je nesporno. Nažalost, u 21. veku i dalje moramo da govorimo o hrabrosti ljudi koji samo rade svoj posao?


- Zaista ne pretendujem na to sam odvažan, jer sam, kao što ste rekli, samo uradio ono što je bila moja obaveza. Nije problem u tome što sam ja hrabar jer radim to što treba, eventualno su kukavice oni koji to ne rade. A to su različite stvari. Samo istina oko konflikta na Kosovu može da dovede do pomirenja. Ja sam je samo malo razotkrio. Ostalo je još mnogo posla da se uradi na tom polju.

Požurili s priznavanjem

* KAD smo već kod prava i pravde, ima li Kosovo pravo da se odvoji od Srbije, jer u bivšoj Jugoslaviji nije bilo republika, što je, po Badinterovoj komisiji, bio uslov za otcepljenje?Mogu li da se formulacijama kao što je "sui generis" rešavaju ovako složena pitanja?

- U vreme dok sam bio predsednik Komisije za spoljnu politiku, Švajcarska je želela na brzinu da prizna Kosovo. Izneo sam protivljenje međunarodno-pravnog karaktera, uz podršku ekspertize profesora Koena s Univerziteta u Ženevi. Švajcarska se nalazi u specifičnoj siuaciji, jer ima više od deset odsto stanovništva s Kosova. Mislim da smo požurili i da smo mogli da nađemo drugo rešenje. Kosovo sada živi na međunarodnoj infuziji.

Došao bih u Beograd

*Srpska delegacija iz Strazbura vas je pozvala u Beograd. Hoćete li doći i da li će vaša knjiga biti prevedena u Srbiji?

- Ako bi se neki srpski izdavač zainteresovao za nju, ne bih imao ništa protiv! Svakako vredi razmisliti o pozivu za gostovanje. Ne bih išao u političku posetu Skupštini, ali na univerzitet, zašto da ne.

Izvor


* 02-hag (3).jpg (53.96 KB, 620x398 - viewed 1 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #1526 on: December 16, 2022, 06:46:26 pm »

Quote
Naš srpski poraz je najveći što Srbi sa prostora KiM nemaju nameru da se ikada vrate na svoje ognjište, naročito oni koji su prodali i to za dobre novce Šiptarima njihova vekovna ognjišta.

Svaka čast Srbima u srpske tri opšine i nekim usamljenim enklavama koji se još bore i drže.

Управо тако. Све остало је "салонско српство". Иако многи мисле да је решење у примени силе и насилном повратку, осим што тренутно нема реалног упоришта да се оствари, каључни проблем је управо тај: продаја имовине Албанцима. Друго, ако неко, ко виче "не дамо Косово" то заиста жели може (и треба) да се пресели у Ђаковицу, Призрен, Урошевац и тд и сл. и да одатле то поручује. Ни мислим само на извикивање паролу, него да се кроз борбу за право и опстанак бори личним примером на лицу места. Као госпођа Арсић у Ђаковици.

Друго, ако се жели "повратити" КиМ, на дуже стазе то је економска борба, односно, користећи легалне и јавне методе (непосредно или посредно) куповати све оно што се тамо (као и у Албанији) може купити (јавна, државна и приватна предузећа), а онда преко тога остварити економски утицај и корист за све, пре свега за државу Србију. Ко даје паре бира и музику, старо је правило.  
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #1527 on: December 16, 2022, 08:45:18 pm »

@Džumba, slažem se sa time što si napisao, i sa @Mihinim postom.

Dodao bih još nešto: natalitet. Dok god nam je natalitet ovako nizak, teško možemo nešto ozbiljnije da učinimo na bilo kom polju, pa i na povratku Kosova. Da mogu, svakoj ženi koja rodi dao bih kao podršku države minimalnu platu i još po jednu za svako sledeće dete, naravno i pripadajući radni staž sve dok najmlađe dete ne napuni 18 godina. Tako bi žena koja rodi četvoro dece sada primala više od 160 000 dinara mesečno, samo da podiže decu. Siguran sam da bi rezultat na sledećem popisu bio znatno pozitivniji.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 016


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1528 on: December 17, 2022, 02:58:18 am »

To nije samo problem sa KosMetom već i sa celom Srbijom.
Kažu da godišnje 60.000 hiljada Srba manje dođe na svet nego što ih premine, a ostalih 40.000 hiljada odalazi u inostratsvo, najviše na Zapad i to sa namerom da se više ne vraćaju u Srbiju.
Tako da godišnje iz Srbije nestane 100.000 hiljada Srba. To je ogroman problem, i tačno se može izračunati kada će Srbi brojčano postati manjina u spostvenoj državi.
Slično je i u Hrvatskoj, mada mi nisu poznate brojke.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #1529 on: December 17, 2022, 08:20:22 am »

To nije samo problem sa KosMetom već i sa celom Srbijom.
Kažu da godišnje 60.000 hiljada Srba manje dođe na svet nego što ih premine, a ostalih 40.000 hiljada odalazi u inostratsvo, najviše na Zapad i to sa namerom da se više ne vraćaju u Srbiju.
Tako da godišnje iz Srbije nestane 100.000 hiljada Srba. To je ogroman problem, i tačno se može izračunati kada će Srbi brojčano postati manjina u spostvenoj državi.
Slično je i u Hrvatskoj, mada mi nisu poznate brojke.

I mislio sam na celu Srbiju, ne samo na Kosovo.
Logged
Pages:  1 ... 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 [102] 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 ... 150   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.