PALUBA
April 27, 2024, 08:06:52 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 [145] 146 147 148 149 150   Go Down
  Print  
Author Topic: Dešavanja u Srbiji - Kosovo i Metohija  (Read 394082 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #2160 on: December 05, 2023, 07:27:30 am »



Крст је немачког (аустријског) облика и пише: IN MEMORIAM - ANTON DOSER... вероватно официр. Пре и после имена вероватно чин и припадност јединици, резолуција је мутна код увећања.
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 929



« Reply #2161 on: December 05, 2023, 08:28:49 am »



Крст је немачког (аустријског) облика и пише: IN MEMORIAM - ANTON DOSER... вероватно официр. Пре и после имена вероватно чин и припадност јединици, резолуција је мутна код увећања.
Uspeo sam da vidim da je rođen 1836 a umro/poginuo u novebru 1915 u Prištini, razaznajem i reč Batterie tako da je očigledno artiljerac.
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 849



« Reply #2162 on: December 05, 2023, 09:05:27 am »


Крст је немачког (аустријског) облика и пише: IN MEMORIAM - ANTON DOSER... вероватно официр. Пре и после имена вероватно чин и припадност јединици, резолуција је мутна код увећања.
Uspeo sam da vidim da je rođen 1836 a umro/poginuo u novebru 1915 u Prištini, razaznajem i reč Batterie tako da je očigledno artiljerac.

Na ovoj, verovatno starijoj slici, iz teksta sa stranice KoSSev kad su ovi nesrećnici pomerali spomenik taj mali beli se ne vidi, znači i to je nešto možda novijeg datuma.


* spomenik.jpg (98.13 KB, 960x720 - viewed 6 times.)
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 104


Ko laje zlo ne misli


« Reply #2163 on: December 05, 2023, 09:23:27 am »



Крст је немачког (аустријског) облика и пише: IN MEMORIAM - ANTON DOSER... вероватно официр. Пре и после имена вероватно чин и припадност јединици, резолуција је мутна код увећања.
Uspeo sam da vidim da je rođen 1836 a umro/poginuo u novebru 1915 u Prištini, razaznajem i reč Batterie tako da je očigledno artiljerac.
Rođen 1836.? A preminuo u svojoj 79.godini kao artiljerac Grin . Negde postoji greška (nadam se) .
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #2164 on: December 05, 2023, 08:46:24 pm »

Сам чин враћања споменика на старо место је на неки начин извињење. Није исказано речима, као што би требало, али је и то добро.
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 929



« Reply #2165 on: December 05, 2023, 10:15:22 pm »



Крст је немачког (аустријског) облика и пише: IN MEMORIAM - ANTON DOSER... вероватно официр. Пре и после имена вероватно чин и припадност јединици, резолуција је мутна код увећања.
Uspeo sam da vidim da je rođen 1836 a umro/poginuo u novebru 1915 u Prištini, razaznajem i reč Batterie tako da je očigledno artiljerac.
Rođen 1836.? A preminuo u svojoj 79.godini kao artiljerac Grin . Negde postoji greška (nadam se) .
Možda su i tada pomerali granicu za peMziju  Grin
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #2166 on: December 06, 2023, 07:08:48 am »

Мени година рођења личи на 1896. што је могуће а датум смрти је 24.11.1915.
Колико видим из неког места је чије име почиње на Л, био је гефрајтер (нисам сигуран који би то био адекватан чин у преводу) и у брдској батерији.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #2167 on: December 06, 2023, 09:57:34 am »

Мени година рођења личи на 1896. што је могуће а датум смрти је 24.11.1915.
Колико видим из неког места је чије име почиње на Л, био је гефрајтер (нисам сигуран који би то био адекватан чин у преводу) и у брдској батерији.


Гефрајтер(?) Ефрејтор - је најнижи чин више редова, колико знам. Типа десетара, ваљда.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #2168 on: December 06, 2023, 10:13:44 pm »

Može biti, možda sam ja nesto permutovao u tim slovima.

Ipak nisam, kada se slika uveća jasno se iznad imena vidi prvo slova Gefreiter. Iznad toga ima još neka reč na K i koliko kontam ima veze sa kraljem, netp vvetovvatno tipa kraljevski (nešto) gefreiter.

https://en.wikipedia.org/wiki/Gefreiter
« Last Edit: December 06, 2023, 10:21:16 pm by Kuzma® » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 996


« Reply #2169 on: December 22, 2023, 11:17:10 am »

“Kosovo je privremeni projekat…”

Ministar za infrastrukturu Ljiburn Aljiu kaže da je Kosovo privremeni projekat bez potpunog identiteta, jer je, prema njegovim rečima, Kosovo i dalje nesigurno u sebe sa multietničkim identitetom i dodaje da zajednica Albanaca u jednoj državi stvara stabilnost.

– Kosovo je pod stalnom pretnjom od strane Srbije, a da nije bilo opasnosti od Srbije, Kosovo ne bih ni doživljavao kao privremeni projekat – izjavio je Aljiu.

Istakao je da bi zajednica Albanaca donela stabilnost, jer po njemu Kosovo ne može da se zasniva na prisustvu Kfora.

– Kada govorimo o dugoročnim i stabilnim rešenjima, danas se ne možemo oslanjati na prisustvo Kfora, jer se ne zna kako će se stvari odvijati, a uz opasnost od Srbije, najbolje rešenje i svakako za stabilnost je unija – kazao je.

Prema njegovim rečima, sve dok Srbija instrumentalizuje kosovske Srbe za svoje potrebe, kosovsko društvo neće biti multietničko, već multietničko srpsko.

– Namera Zajednice je da unutar srpskih opština postoji jednonacionalno društvo, odnosno Srbi, a van njih multietničko društvo – izjavio je Aljiu.

Izvor
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #2170 on: December 23, 2023, 07:49:37 pm »

Quote
Namera Zajednice je da unutar srpskih opština postoji jednonacionalno društvo, odnosno Srbi, a van njih multietničko društvo – izjavio je Aljiu.

А где то има "других" осим појединачно, изван тих српских општина, па је то где су Албанци "мултиетничка средина"? У Ђаковици, Пећи, Приштини? Па Роме су, на пример, или протерали или, тамо где су остали сматрају за најнижу касту људи. Бошњаке су мање-више "поарбанасили", како се каже. Горанце и не признају као такве.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 233


« Reply #2171 on: December 24, 2023, 11:01:30 am »

“Kosovo je privremeni projekat…”

Ministar za infrastrukturu Ljiburn Aljiu kaže da je Kosovo privremeni projekat bez potpunog identiteta, jer je, prema njegovim rečima, Kosovo i dalje nesigurno u sebe sa multietničkim identitetom i dodaje da zajednica Albanaca u jednoj državi stvara stabilnost.

Ја се слажем са господином Аљиу, једино се разилазимо у мишљењу где би биле границе те заједнице Албанаца у једној држави  Grin Grin Grin
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #2172 on: December 24, 2023, 07:50:21 pm »

Па, ако се "запад" залаже за поштовање међународног права, као што јавно говоре, онда границе треба да буду према Лондонском споразуму из 1913. године (јер је то међународни споразум који нико није ставио ван снаге нити га се одрекао), када су одређене границе Краљевине Србије и новоформиране државе Албаније.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 233


« Reply #2173 on: December 25, 2023, 06:36:21 pm »

Па, ако се "запад" залаже за поштовање међународног права, као што јавно говоре, онда границе треба да буду према Лондонском споразуму из 1913. године (јер је то међународни споразум који нико није ставио ван снаге нити га се одрекао), када су одређене границе Краљевине Србије и новоформиране државе Албаније.

Апсолутно се слажем 
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 9 148



« Reply #2174 on: December 30, 2023, 11:33:14 am »

Окром Косова РКС таблице могу се од 1. јануара користити и на сред земље Србије. Та вест (као да је реч о поскупљењу струје) прошла је без медијске халабуке а одлуку о томе донела је Влада 25. децембра о. г. - како рече директор канцеларије за КиМ Пера Петковић - из практичних разлога. Неки ће на то одговорити, да Пера П. пева 'на ноте', што није неосновано. Но, није то давно било, када се о таблицама (са много халабуке) другчије певало (нема предаје – КМ остаје), те сам нашао за нужно да унеколико допуним Перине аргументације: Бестежинско стање је непрактично за срање.
Logged
Pages:  1 ... 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 [145] 146 147 148 149 150   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.062 seconds with 23 queries.