PALUBA
April 27, 2024, 08:50:14 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31   Go Down
  Print  
Author Topic: Pogranični incidenti i teroristički napadi u Republici Makedoniji  (Read 117314 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #315 on: May 11, 2015, 07:59:17 pm »

Slušajte kako je pripremljen Seferi, kako "navodi vodu na drugu vodenicu".

Emisija je na B92.

Neveraovatno je koliko pripremljen.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #316 on: May 11, 2015, 08:03:57 pm »

Pogledao sam malo onaj sajt "Kumanova Sot". Verujem da ovde malo ko zna albanski. Međutim, samo ako pogledate slike i naslove biće vam jasno o čemu se radi. Dakle, osim prikaza situacije u gradu, posebno na mestu sukoba, očito je da se sugeriše da su u ovom slučaju napadnuti Albanci, da je građanima (naravno Albancima) uništena imovina, da brojni Albanci iz inostranstva podržavaju kumanovske albance, ali da to čini i Albanci u Kumanovu (đaci, žene, deca...) i td. Nema tu ni slova o osudi terorista. Neće te to naći ni u štampi u Albaniji ni na Kosovu i Metohiji, osim opšte fraze o osudi svakog nasilja.

Da podsetim, Kočo Danaj (politički promoter "prirodne Albanije") juče izjavljuje, a mediji prenose, da je neprimereno da se terorizam vezuje za naciju. To je generalno tačno, ali u ovom slučaju teroristi su svi odreda Albanci po nacionalnosti. I nisu to zbog ideologije, već zbog njihovog shvatanja nacije, prava nacije i ideje da ništa nije sveto, pa ni životi, ako se to čini za "prirodnu Albaniju". I svi su u vezi sa političkim predstvanicima albanaca na Kosovu i Metohiji i u Makedoniji. I Predsednik vlade Albanije daje podršku za ujedinjenje Albanaca. I sad svako može da zaključi o čemu se radi. Ovi poginuli i uhapšeni su samo izvršioci. Oraganizatori su negde druge.

I nema prave i eksplicitne osude od strane "međunarodne zajednice" te "prirodne Albanije", nema osude napada na Makedoniji (jer je ovo upravo to), nema osude teririzma (jer ove događaje malo ko zvanično tako naziva). Zato se odmah i na prvom mestu Makedonija se poziva na uzdržanost.  U celoj situacije makedonska vlast je zaista pokazala uzdržanost. Nema velikih reči, poziva na nacionalno i državno okupljanje, pogotovu nema ničeg što je upereno protiv Albanaca.

Ipak, verujem da će politički predstvanici albanaca, posebno na Kosovu i Metohiji dobiti packe od mentora. Ali u "četiri oka". Ovo nije trebalo da se desi jer kvari utisak o demokratizaciji "Republike Kosovo" i uspehu međunacionalnog pomirenja u Makedoniji. Otežaće i usložiti zacrtano. Verujem da će i predsednik Albanske vlade to učiniti. Ovi u Kumanovu su malo više "otišli pred rudu".

Makedonskoj policiji i vojsci savetujem da dobro analiziraju sve etape izvedene akcije i izvuku pouke. Mora se pojačati operativni rad, onaj pravi kontraobaveštajni ili antiteroristički. Mora se imati prava informacija u pravo vreme. "Use i u svoje kljuse" - NATO, SAD i EU nerado dele svoje informacije, a vrlo često ih i nemaju jer im ne trebaju. Malo više iskrene neposredne saradnje sa srodnim službama u regioni, i to na bilateralnoj osnovi. Ne mora "Veliki brat" sve da zna.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #317 on: May 11, 2015, 08:12:21 pm »

Bitno je da je završilo na terenu.

Misliš da je završilo!?

Ovo je tek početak početka - kraj se ne nazire!
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #318 on: May 11, 2015, 08:17:19 pm »

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #319 on: May 11, 2015, 08:46:24 pm »

Mislim da je na početku ovog snimka ona velika bela dvospratnica koja se na jutrašnjim snimcima razrušenih zgrada pojavljuje u više kadrova (dobro je rarušena). Prema oštećenjima mogu da zaključim da nisu korišćena teža sredstva (artiljerija, tenkovi i sl.). Najviše što je korišćeno su RRB. Na snimcima se vide čaure od 9mm do 12,7mm. Dakle, uz Kalašnjikov, najčešće su korišćeni automati 9mm (verovatno "hekleri") i snaperske puške 7,9 7,62 12,7 i one u "magnum" kalibrima.

Najžešća borba se vodila oko grupe od 10-tak kuća (4-5 s jedne i 4,5 sa druge strane ulice i možda još neka podubini). Najviše su oštećene ta bela dvospratnica sa tersama (koja se vidi na snimcima), kuća do nje i prizemna kuća sa druge strane. Ove kuće nisu na periferiji naselja, već negde unutar njega tako da su to najverovatnije kuće koje su teroristi izabrali za baze. Dakle, imali su pomoć ne jedne porodice iz ovog kvarta već više njih (moguće po srodničkoj liniji). Malo je verovatno da ostali stanovnici nisu primetili prisustvo ove naoružane grupe. Otuda verovatno makedonskoj policiji i podatak o lokaciji grupe.

Ako se ne varam podatak koji je juče pominjan je da je grupa brojala od 50 do 70 pripadnika. Likvidirano je 12, uhapšeno 30. Fali najmanje još 7-8, a verovatno i više. Vrlo je verovatno da su se neki izvukli, moguće čak i na početki sukoba. Ako jesu onda su ili u Kumanovu ili su već otišli na Kosovo. U svakom slučaju potrebno je biti na oprezu. Ne verujem da će biti većih napada, ali da će biti provokacija, pre svega usmerenih na diskreditaciju vlasti i potenciranje obespravljenosti Albanaca, toga će sigurno biti. Treba očekivati i manje proteste (koji mogu prerasti i u veće) pod motivom rešavanja pitanja bezbednosti stanovnika naselja gde se događaj zbio, rešavanja smeštaja porodica čije su kuće uništene i oštećene i sl. Ako bude većih protesta i nastavka oružanih sukoba znaće se da "menteri" ili nisu kritikovali "đake" ili ih ovi "ne zarezuju". Ako sve manje-više prođe mirno, biće da su "mentori" udarli malo jaču "packu" politčkim vođama Albanaca, pre svega onima na Kosovu i Metohiji, potom i ovima u Albaniji i Makedoniji.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #320 on: May 11, 2015, 09:42:59 pm »

Mala ispravka Dzumba, do sada je pobrojano 14 likvidiranih, a bitno je da je u pitanju veca grupa "komandanta".

Inace EBR koriste i AP Tavor TAR-21, kao i PM IMI Negev. Takodje je verovatno da je koristen i RPG-7 u raznim izvedbama koji je verovatno u naoruzanju obe strane, kao i razne verzije podvevnih i revolverskih bacaca granata koje opet bi trebalo da imaju obe strane.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #321 on: May 11, 2015, 09:55:38 pm »

Да ли је на снимку на 2:40 Црна стрела?
Нема оптички нишан и гасна кочница је другачија, али ми личи.

Иначе од калибара треба поменути 14,5мм, има га на оклопним возилима која су кориштена.
Вероватно је кориштен и више од 12,7.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #322 on: May 11, 2015, 09:59:28 pm »


 Pazi molim te, nemacka razocarana jer je Makedonija eliminisala naoruzanu grupu stranih drzavljana na svojoj teritoriji.... Sta sve necu da procitam ovde.

 I dalje nema zvanicnih podataka kako je do svega toga doslo. Po nekim clancima iz medija onako, izmedju redova kapiram da makedonska policija nije znala protiv koga je krenula, i pravu snagu protivnika, sto svedoci izjava poginulog Bobana Ivanovica koj kaze " da neki tamo pucaju, plase narod i da ce brzo zavrsiti"...e sada, mozda je on samo hteo da smiri porodicu ali cisto sumnjam. U svakom slucaju zivo me zanima kako je planirana akcija od strane snaga bezbednosti, koje su bile njihove procene i kako je izvrsena, sto za sada se ne objavljuje.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #323 on: May 11, 2015, 10:00:22 pm »

Imas pravo Vathra, zaboravio sam moj omiljeni KPVT. Cheesy Cheesy

Inace snajper na snimku je malo redja ptica, u pitanju je Iver Johnson AMAC-1500. Wink
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #324 on: May 11, 2015, 10:04:04 pm »


 Pazi molim te, nemacka razocarana jer je Makedonija eliminisala naoruzanu grupu stranih drzavljana na svojoj teritoriji.... Sta sve necu da procitam ovde.

 I dalje nema zvanicnih podataka kako je do svega toga doslo. Po nekim clancima iz medija onako, izmedju redova kapiram da makedonska policija nije znala protiv koga je krenula, i pravu snagu protivnika, sto svedoci izjava poginulog Bobana Ivanovica koj kaze " da neki tamo pucaju, plase narod i da ce brzo zavrsiti"...e sada, mozda je on samo hteo da smiri porodicu ali cisto sumnjam. U svakom slucaju zivo me zanima kako je planirana akcija od strane snaga bezbednosti, koje su bile njihove procene i kako je izvrsena, sto za sada se ne objavljuje.

Aj da prebacim ovde neku moju amatersku analizu koji sam napisao na forum.hr, jel tamo nisu bas bili upoznati sa onim sto se desavalo kod nas, a ja kao jedini makedonac koji ide na voknom delu foruma sam se osetio obaveznim da im malo bolje to objasnim. Smiley

Quote
A sad da pokusam da objasnim sta se (striktno vojno-tehnicki i bez politike) desavalo ovih dana kod nas, na osnovu onog sto znam i onog sto pretpostavljam (znaci ne mora da je sve onako kako ja kazem, ali verujem da je barem blizu onog sto se desavalo).

Po informacijma koje je dao makedonski MUP, jos krajem Marta, MUP je dobio informacije da se nesto sprema. Trazeni su podatci od komsikih i saveznickih obavestajnih agencija da pomognu oko utvrdjivanja tacnosti i preciziranja ovih podatka (kako nam je precednik Ivanov rekao, kontaktirano je sa agencijama i sluzbama 17 komsiskih i saveznickih zemalja).

Negde krajem aprila i pocetkom maja primeceno je ubacivanje manjih ilegalnih grupa koje su pracene sto obavestajnim radom, sto elektronskim sretstvima.

Praceno je kretanje ovih manjih ilegalnih grupa kroz Lipkovski region prema Kumanovo.

Pre nekoliko dana dobijena je informacija da ce se grupe sastati u samom Kumanovu, i isplanirana je akcija da se sve te grupe uhvate u jednoj akciji.
Na zalost, ocigledno je da su obavestajci primetili samo dve-tri ubacene grupe (po dva do cetiri coveka u grupi), tako da je isplanirana akcija znatno podcenila velicinu i naoruzanje protivnika (vise od cetrdeset, a po mojim informacijama i preko pedeset pripadnika).

U akciju je krenula manja grupa pripadnika EBR (jedinice za brzu reakciju) i ESZ Tigar (jedinice za specijalne zadatke). Mislim (nisam siguran) da su u akciji krenuli sa neoklopljenim vozilima i eventualno 1-2 Wolf-ova kao podrsku, ali za ovo nemam podatke. U akciji su krenuli oko 04:00 sati ujutro i u Kumanovo su stigli oko 04:30.

Protivnicka grupa je bila obavestena o dolasku (dal sistemom strazara ili obavestajcima u MUP-u ili policiskoj stanici u Kumanovu, to ne znam) i pripremila je zasedu jedinici koja je krenula da vrsi hapsenje.
Policiska jedinica je upala u zasedu vec negde oko 04:40 i ostali su prikovani pod jakom vatrom. U tom prvom sudaru, poginula su trojca pripadnika MUP-a.

Zadatak lokane policiske stanice je bio da blokira divlje naselje, ali nemaju neku snagu da pomognu specijalcima koji su upali u zasedu. Tada krece sakupljanje policajaca koji nisu na smeni i sprema se pojacanje iz EBR i ESZ, kao i pozivanje PJP. Prva pojacanja dolaze negde oko 06:00 i tada se izvlace oni koji su upali u zasedi, i krece sistematsko opkoljavanje divljeg naselja (znaci pored lokalnih policajaca ovaj zadatak preuzimaju i novopridosla pojacanja.

Negde oko 11:00 celo divlje naselje je opkoljeno i blokirano sa svih strana, i krece polako pritisak sa svih strana i policija napreduje polako uz pomoc novopridoslih oklopnih vozila koje poseduje MUP (Wolf, BTR-80 i TM-170 Hermelin).
Oko 05:30 sati krenuo napad na glavno uporeste koje je savladano posle sat i po-dva sata borbe. Do jutra su pala i ostala uporista i krenulo je ciscenje terena.
Zbog ostavljenih mina iznenadjena ciscenje je islo polako. U tom periodu su nastradala jos jedan policajac od mine iznenadjenja.

Do jutra su vecina protivnika uhapseni ili likvidirani.

Gubitci na strani policije su osam poginulih i trideset i sedam ranjenih i povredjenih policajaca (sto lakse, sto teze), dok protivnik ima cetrnaest mrtvih i tridesetak zarobljenih (do sada otkrivenih, postoji mogucnost da se kasnije otkrije jos neko).

Iznenadjenje je da nema za sada prijavljenih civilnih zrtava.

Samo da dodam da sebe ne smatram nekim velikim strucnjakom (ekspertom kako se danas popularno zove) i poznavaocem, vac pokusavam da na osnovu otvorenih izvora i moje logike dodjem do nekih zakljucaka i to prezentiram. Smiley
« Last Edit: May 11, 2015, 10:11:28 pm by trpe grozni » Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 929



« Reply #325 on: May 11, 2015, 10:06:44 pm »

Polgedajte ovaj arsenal na 2:38, ranije su se teroristi služili kopijama ak-47 i lovačkim puškama a sada imaju moderno naouružanje proizvođača sa zapada. Vrlo zanimljiva činjenica je da su ti isti teroristi došli iz dela zemlje koji je baš pod kontrolom NATO trupa

EDIT:
Imas pravo Vathra, zaboravio sam moj omiljeni KPVT. Cheesy Cheesy

Inace snajper na snimku je malo redja ptica, u pitanju je Iver Johnson AMAC-1500. Wink
I postavlja se pitanje, odakle im?
« Last Edit: May 11, 2015, 10:26:22 pm by Preki » Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 650


« Reply #326 on: May 11, 2015, 11:27:31 pm »


 Pazi molim te, nemacka razocarana jer je Makedonija eliminisala naoruzanu grupu stranih drzavljana na svojoj teritoriji.... Sta sve necu da procitam ovde.

 I dalje nema zvanicnih podataka kako je do svega toga doslo. Po nekim clancima iz medija onako, izmedju redova kapiram da makedonska policija nije znala protiv koga je krenula, i pravu snagu protivnika, sto svedoci izjava poginulog Bobana Ivanovica koj kaze " da neki tamo pucaju, plase narod i da ce brzo zavrsiti"...e sada, mozda je on samo hteo da smiri porodicu ali cisto sumnjam. U svakom slucaju zivo me zanima kako je planirana akcija od strane snaga bezbednosti, koje su bile njihove procene i kako je izvrsena, sto za sada se ne objavljuje.

u teroristicko grupi je bio jedan  germanski drzavjanin
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 650


« Reply #327 on: May 11, 2015, 11:36:14 pm »

jedan iz ubieni terorista i bivisi amerikanski ambasador u makedonije

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 19313_1124630987553923_2992707172438355643_n.jpg (36.29 KB, 414x445 - viewed 60 times.)
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #328 on: May 12, 2015, 01:30:04 am »

Malo se kasno ukljucujem, al ajde...
Nemiri, provokacije itd. Nakon svega treba da budu krivi oni koji se brane a ne oni koji su napravili sve ovo. Sve mi je ovo vec poznato (kao i svima), ali ne treba to mi da vidimo nego "tamo neki" cije je uvek zadnje.
Lud zbunjenog...kao i uvek.
Znaju svi da se ovako ne radi, ali mora se dici velika prasina da bi se skrenula paznja na "tezak polozaj albanaca" da bi moglo da se nastavi po oprobanom receptu. Mogu proci godine, pa i decenije, dok ne dobiju ono sto su zacrtali.
Nadajmo se najboljem i da ce na ovome stati i da ce neko napokon videti sve sta je i kako je...
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #329 on: May 12, 2015, 06:17:39 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 611538_mak_ff.jpg (44.13 KB, 470x441 - viewed 79 times.)
Logged
Pages:  1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.