PALUBA
April 28, 2024, 09:09:21 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31   Go Down
  Print  
Author Topic: Pogranični incidenti i teroristički napadi u Republici Makedoniji  (Read 117331 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #330 on: May 12, 2015, 07:40:14 am »


Ova karta ne mora biti tačna.Trebalo je navesti iz kog je vremena i izvor.Viđao sam i druge koje se ne slažu sa ovom.Možda su Albanci kad se pravila ova karta bili odsutni(na radu zapad,u oslobodilačkim pokretima na bliskom istoku,kod rođaka u susjedstvu ili su bojkotovali popis zbog terora vlasti u Makedoniji itd.).  Wink

Poz.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #331 on: May 12, 2015, 07:54:56 am »

Tačno, izvinjavam se, ovo je karta koje je približna podacima iz popisa 2002. Znamo iz iskustva da se isti šiptari prijavljuju u nekoliko država
i između ostalog na taj način stvaraju sliku da ih jeste više nego u stvarnosti. Mada ih je stvarno svaki dan sve više. Problem
nije broj nego namere i podrška iz sad i eu. kojima stabilan Balkan nikako ne odgovara. U sadašnjpj situaciji jedini njima siguran
način destabilizacije je konfrontacija šiptara sa ostalima. Drugi sukobi su zasada prošli i nije za očekivati da se u skorije vreme
ponove, suviše su sveže rane i ljudi se dobro sećaju šta im je obećano i vide šta su dobili.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #332 on: May 12, 2015, 08:24:03 am »

На Охриду их има више од 10%. То је сигурно.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #333 on: May 12, 2015, 11:13:56 am »


 Pazi molim te, nemacka razocarana jer je Makedonija eliminisala naoruzanu grupu stranih drzavljana na svojoj teritoriji.... Sta sve necu da procitam ovde.

 I dalje nema zvanicnih podataka kako je do svega toga doslo. Po nekim clancima iz medija onako, izmedju redova kapiram da makedonska policija nije znala protiv koga je krenula, i pravu snagu protivnika, sto svedoci izjava poginulog Bobana Ivanovica koj kaze " da neki tamo pucaju, plase narod i da ce brzo zavrsiti"...e sada, mozda je on samo hteo da smiri porodicu ali cisto sumnjam. U svakom slucaju zivo me zanima kako je planirana akcija od strane snaga bezbednosti, koje su bile njihove procene i kako je izvrsena, sto za sada se ne objavljuje.

Aj da prebacim ovde neku moju amatersku analizu koji sam napisao na forum.hr, jel tamo nisu bas bili upoznati sa onim sto se desavalo kod nas, a ja kao jedini makedonac koji ide na voknom delu foruma sam se osetio obaveznim da im malo bolje to objasnim. Smiley

Quote
A sad da pokusam da objasnim sta se (striktno vojno-tehnicki i bez politike) desavalo ovih dana kod nas, na osnovu onog sto znam i onog sto pretpostavljam (znaci ne mora da je sve onako kako ja kazem, ali verujem da je barem blizu onog sto se desavalo).

Po informacijma koje je dao makedonski MUP, jos krajem Marta, MUP je dobio informacije da se nesto sprema. Trazeni su podatci od komsikih i saveznickih obavestajnih agencija da pomognu oko utvrdjivanja tacnosti i preciziranja ovih podatka (kako nam je precednik Ivanov rekao, kontaktirano je sa agencijama i sluzbama 17 komsiskih i saveznickih zemalja).

Negde krajem aprila i pocetkom maja primeceno je ubacivanje manjih ilegalnih grupa koje su pracene sto obavestajnim radom, sto elektronskim sretstvima.

Praceno je kretanje ovih manjih ilegalnih grupa kroz Lipkovski region prema Kumanovo.

Pre nekoliko dana dobijena je informacija da ce se grupe sastati u samom Kumanovu, i isplanirana je akcija da se sve te grupe uhvate u jednoj akciji.
Na zalost, ocigledno je da su obavestajci primetili samo dve-tri ubacene grupe (po dva do cetiri coveka u grupi), tako da je isplanirana akcija znatno podcenila velicinu i naoruzanje protivnika (vise od cetrdeset, a po mojim informacijama i preko pedeset pripadnika).

U akciju je krenula manja grupa pripadnika EBR (jedinice za brzu reakciju) i ESZ Tigar (jedinice za specijalne zadatke). Mislim (nisam siguran) da su u akciji krenuli sa neoklopljenim vozilima i eventualno 1-2 Wolf-ova kao podrsku, ali za ovo nemam podatke. U akciji su krenuli oko 04:00 sati ujutro i u Kumanovo su stigli oko 04:30.

Protivnicka grupa je bila obavestena o dolasku (dal sistemom strazara ili obavestajcima u MUP-u ili policiskoj stanici u Kumanovu, to ne znam) i pripremila je zasedu jedinici koja je krenula da vrsi hapsenje.
Policiska jedinica je upala u zasedu vec negde oko 04:40 i ostali su prikovani pod jakom vatrom. U tom prvom sudaru, poginula su trojca pripadnika MUP-a.

Zadatak lokane policiske stanice je bio da blokira divlje naselje, ali nemaju neku snagu da pomognu specijalcima koji su upali u zasedu. Tada krece sakupljanje policajaca koji nisu na smeni i sprema se pojacanje iz EBR i ESZ, kao i pozivanje PJP. Prva pojacanja dolaze negde oko 06:00 i tada se izvlace oni koji su upali u zasedi, i krece sistematsko opkoljavanje divljeg naselja (znaci pored lokalnih policajaca ovaj zadatak preuzimaju i novopridosla pojacanja.

Negde oko 11:00 celo divlje naselje je opkoljeno i blokirano sa svih strana, i krece polako pritisak sa svih strana i policija napreduje polako uz pomoc novopridoslih oklopnih vozila koje poseduje MUP (Wolf, BTR-80 i TM-170 Hermelin).
Oko 05:30 sati krenuo napad na glavno uporeste koje je savladano posle sat i po-dva sata borbe. Do jutra su pala i ostala uporista i krenulo je ciscenje terena.
Zbog ostavljenih mina iznenadjena ciscenje je islo polako. U tom periodu su nastradala jos jedan policajac od mine iznenadjenja.

Do jutra su vecina protivnika uhapseni ili likvidirani.

Gubitci na strani policije su osam poginulih i trideset i sedam ranjenih i povredjenih policajaca (sto lakse, sto teze), dok protivnik ima cetrnaest mrtvih i tridesetak zarobljenih (do sada otkrivenih, postoji mogucnost da se kasnije otkrije jos neko).

Iznenadjenje je da nema za sada prijavljenih civilnih zrtava.

Samo da dodam da sebe ne smatram nekim velikim strucnjakom (ekspertom kako se danas popularno zove) i poznavaocem, vac pokusavam da na osnovu otvorenih izvora i moje logike dodjem do nekih zakljucaka i to prezentiram. Smiley

Trpe - ovu hronologiju si pravio prema zvanicnim izvestajima policije ?

Ipak tu nedostaje deo oko toga kako je nastradalo jos 4 policiajca i otkud toliko veliki broj povredjenih policajaca. Rekao bih da se to namerno izostavlja.

Obavestajci su ovde napravili ogroman propust ali takodje i bezbedonosna zastita akcije je losa. Mada naravno nama je posle bitke lako da budemo generali.

Takodje molim te recim koji je bio zakljucak na kraju gde je otisla ona grupa od 40-tak ljudi koja je razoluzala granicnu policisku stanicu krajem aprila?

Na kraju dobro je da se ovako zavrsila akcija jer ipak je drzava pokazala odlucnost a i sam otpor je relativno brzo slomljen.

To je dobro jer ce barem na neko vreme obeshrabriti teroriste da vrse ovakve akcije.

Sa druge strane Makedonci bi trebali mnogo vise da se angazuju obavestajno kako bi ovakve stvari predupredili a takodje i na organizaciji i obuci policije za protivteroristicka dejstva.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #334 on: May 12, 2015, 02:29:19 pm »

Ovo sam ja sastavio na osnovi zvanicnih i manje zvanicnih informacija koje sam sakupio po net-u i od prijatelja.

Ostalo troje ili cetvoro poginulih su uglavnom preminuli u bolnici gde su dovedeni kao ranjeni, tako da nema neku informaciju gde su pogodjeni. Takodje bilo je jos nekoliko teze pofredenih policajca, od toga barem dvoje u zivotnoj opasnosti, ali kako kruze zadnje informacije, sada su svi van zivotne opasnosti.

Grupa kod Gosinca je bila u sastavu ove grupe u Kumanovo, ali mislim (ponovo moje misljenje) da je brojka od 40 ljudi te grupe malo prenaduvana (mislim da su bili barem upola), i moje je misljenje da su obavestajci pratili bas ovu grupu podeljenu na tri cetiri manje grupice da bi se lakse ubacili na teritoriji Makedonije.
Verovatno nisu znali za ostatak koji ih je ovde cekao ili koji je dosao posle njih.

Obavestajno jesmo podbacili, jer je akcija "Planinska bura 2007" u selu Bozovce na Sar Planini pokazala da nase specijalen jedinice znaju kako da se izbore sa ovakvim grupama kada imaju sve potrebne informacije.
Na zalost, ovog puta smi imali gubitke, ali to ne mogu da izbegnu niti drzave sa mnogo jacim obavestajnim agencijama od nase (pogledajte kako su prosli indijci u Bombaju pre pet-sest godina).
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #335 on: May 12, 2015, 02:46:11 pm »

Makedonija je cjelovita samo na karti, na terenu je to skroz druga priča, a ove terorističke akcije to i potvrđuju. Albanija je u NATO-u dok potonje nitko ne šljivi dva posto šta od Susjeda šta ovi iz EU i NATO-a a strateški cilj su im ove dvije organizacije, šta mu ga dođe da bi mogli opet pojesti ...
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #336 on: May 12, 2015, 03:21:06 pm »

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2015&mm=05&dd=12&nav_category=167&nav_id=990948


"Napali plaćenici, a ne teroristi"
IZVOR: BETA
Skoplje -- Policija se u Kumanovu 9. maja sukobila s plaćenicima, a ne s terorističkom grupom, kako je zvanično objavljeno.

  

foto: Beta/AP
Taj stav je izneo general Armije Makedonije u penziji Ilija Nikolovski, koji je u međuetničkom konfliktu u Makedoniji 2001. godine komandovao Drugim armijskim korpusom.

Nikolovski je za nedeljnik "Slobodna štampa" rekao da, s obzirom na osetljivost teme, ne želi da spekuliše o tome ko je plaćenike angažovao, ali da smatra da su organizatori incidenta izgubili kontrolu.

"Situacija je mnogo složena i sa mnogim nepoznanicama. Tako nešto se mesecima najavljivalo. U medijima se našla vest i o plaćenicima, da je za njih dato dva miliona evra… Nekako se mnogo brzo zaboravilo Gošince, a tamo je u karauli bilo više od 100 automatskih pušaka, puškomitraljeza i drugog oružja sa četvoricom policajaca. Gde je to oružje?", rekao je Nikolovski.

Nikolovski je rekao da ostaje pri svojoj izjavi da se policija u Kumanovu sukobila s plaćenicima, i to iskusnim, koji imaju ratna iskustva, ne samo iz regiona već i s Bliskog istoka.

"Prvi ljudi ove grupe su profesionalci koji su podelili ogromne pare a drugi su regrutovani i uzeli su po nekoliko hiljada evra. Ipak, ako se radi o čistom terorizmu uvek treba da se znaju koji su motivi, ciljevi i zadaci terorista. Mi to nismo čuli već samo zvanične izjave predsednika i premijera da je motiv (terorista) bio destabilizacija", rekao je Nikolovski.

Nikolovski se zapitao: "Ko je to u regionu ili šire ko želi destabilizaciju Makedonije?", navodeći da su susedne ili članice NATO-a i bliski saradnici NATO-a ili se, kao što je slučaj sa Srbijom, brzo kreću ka EU.

"Mi se nalazimo u takvom bezbednosnom vakuumu i sada pričamo o tome da neko hoće da destabilizuje Makedoniju. Ako ima takvih, treba jasno i glasno da se imenuju. Ja ne verujem da postoji političar u regionu koji će reći da podržava ono što se desilo u Kumanovu", rekao je Nikolovski.

Nikolovski je rekao da je teorijski moguće da u Makedoniji postoje ekstremne terorističke grupe povezane sa ID, ali da grupa s kojom se policija sukobila u Kumanovu nije imala takve karakteristike.

"U (sukobima) 2001. godine, sa vojne tačke gledišta, takoreći niko nije nastradao u direktnom konfliktu, već od podmetnutih mina ili sličnih opasnosti. U direktnom sukobu bilo je malo žrtava. U sukobima u Kumanovu, ne želim da verujem, ni da pomislim, ali ipak čini se da je policija bila provaljena", kazao je Nikolovski.

Nikolovski je rekao da je zabrinjavajuće to što tokom sukoba u Kumanovu nigde nije bilo premijera, niti komandanta vojnih snaga, ministarke unutrašnjih poslova, kao ni direktora Centra za upravljanje u kriznim situacijama.

"Ministarka (MUP Gordana Jankulovska) se pojavila čak u 22.30 sati. Nedopustivo je da toliko vreme ćuti a u drugim prilikama je izlazila pred kamere i za jedan (nađeni) kilogram heroina", rekao je Nikolovski, koji je i aktuelni predsednik Partije ujedinjenih građana i penzionera Makedonije.

Na pitanje novinara kako smatra da je moguće da tolika naoružana grupa uđe u Makedoniju iz susedne zemlje, kako je zvanično rečeno iz makedonskog MUP-a, Nikolovski je rekao da smatra da "u današnjim uslovima i sa ovakvom tehnikom (u obezbeđivanju granice) nije moguće da tolika grupa uđe u Makedoniju i da se za to ne sazna".

Prema Nikolovskom, u Makedoniji je danas potpuno drugačiji politički i društveni ambijent od onoga 2001. godine, kada je izbio međuetnički sukob Makedonaca i Albanaca koji je završen potpisivanjem Ohridskog okvirnog sporazuma, zbog čega smatra da u ovim uslovima neće doći do međuetničkih konflikata.

"Očekujem mnogo ozbiljnije uključivanje međunarodnog faktora i posete iz EU I SAD. Verujem da će međunarodna zajednica preduzeti sve da se urazume vlast i opozicija… Potenciram da ne sme nijedna fotelja da bude skuplja od budućnosti Makedonije. U ovoj zemlji mora već jednom da ima političke i moralne odgovornosti", kazao je Nikolovski.
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2015&mm=05&dd=12&nav_category=167&nav_id=990948


Prema zvaničnim informacijama makedonskog MUP-a, policija se u Kumanovu 9. i 10. maja sukobila s dobro naoružanom terorističkom grupom i u tom sukobu i uličnim borbama koje su trajale više od 30 sati ubijeno je osam policajaca i 14 pripadnika terorističke grupe, dok je 37 policajaca ranjeno.

U granatiranju i bombaškim napadima oštećen je veliki broj privatnih kuća u kumanovskom "Divljem naselju", gde pretežno živi albansko stanovništvo, dok je najmanje četiri objekta zapaljeno, među njima i osnovna škola "Vuk Karadžić".

Makedonski MUP nije izneo podatke o tome da li je u sukobu bilo i civilnih žrtava, a 30 članova oružane grupe je uhapšeno, nakon što su se predali policiji i protiv njih je pokrenut krivični postupak zbog terorizma i ugrožavanja ustavnog poretka.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #337 on: May 12, 2015, 04:58:03 pm »

Ovaj armijski general to gleda kroz politicku prizmu pa je malo izgubio dodir sa realnoscu.

Toliku grupu okupiti platiti naoruzati i prebacitiu tj ubacitiu Makedoniju nije lako i tesko bi se tako nesto izvelo a da neke druge sluzbe neprimete to.

Po meni ovo je definitivno bila akcija nekih albanskih ekstremnih elemenata sa Kosova i makedoniji samo ocigledno nedovoljno organizovani i sinhronizovani sa alabanskim strukturama u Makedoniji a i tajming im je bio pogresan.


Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #338 on: May 12, 2015, 05:44:39 pm »

Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #339 on: May 12, 2015, 08:25:10 pm »


Evo jedan Evropski  napis.Uporedite ga sa gore intervjuom armijskog generala pa izvlačitze zaključke.Opet mi se tako nešta čudno vrzma po glavi mislim da je iz psihološke literature (imbecil,idiot itd..)ono kad se odrastao čovjek kvalifikuje u odnosu na pr.petogodišnjaka,sedmogodišnjaka itd.Zbunjen sam da li tu general smatra sve ljude u okolini da pripadaju nekoj grupi ili i on pripada nekoj pa tako i objašnjava stvari.Znam da se radi o polaganoj zamjeni uloga žrtva-dželat ali ne mogu shvatiti da ignoriše sve od izjava svojih do okolnih država i na kraju i samo prihvatanje(priznanje) tih organizacija u okolini i Makedoniji nego iznosi stav da se radi o običnim kriminalcima -plaćenicima a ne teroristima.
Evo ipak šta se recimo misli u Njemačkoj.

"Velt" piše:
DOLIVANJE ULJA NA VATRU Albanija i Kosovo otvoreno prete Makedoniji
Tanjug | 12. 05. 2015. - 11:32h | Foto: Reuters/AP | Komentara: 99

Situacija u Makedoniji se posle nemira u Kumanovu ovog vikenda još nije stabilizovala, a iz susedstva se doliva ulje na vatru i iz Albanije i sa Kosova vladi u Skoplju stižu otvorene pretnje, piše danas nemački konzervativni dnevnik "Velt".
Dva dana je trajala likvidacija albanskih terorista u Kumanovu

Sumirajući bilans sukoba ovog vikenda "jedne albanske bande" sa makedonskom policijom u kome je poginulo ukupno 22 osobe i bilo više ranjenih, list piše da u međuvremenu nemir stiže i do politike i da se razvija dinamika koja bi dalje mogla da pogorša situaciju, umesto da je smiri.


Vlada u Tirani reagovala je na razvoj događaja u susednoj Makeodniji, kako se navodi, neskrivenim pretnjama, ukazujući da bi razbuktavanje etničkog konflikta bilo razorno po Makeodniju i zahtevajući od Skoplja da se pobrine za bolja prava albanske manjine.


U Albaniji se smatra mogućim da je makedonski šef vlade provocirao konflikt sa delovima albanske manjine kako bi osigurao svoju vlast, prenosi "Velt".

 
Zoran Zaev

List podseća da od februara traju demonstracije protiv premijera Nikole Gruevskog, čiju ostavku traži vođa opozuicije Zoran Zaev, od kada se saznalo za špijuniranje i nadgledanje 20.000 ljudi, među kojima su novinari, opozicionari i ambasadori.


Nemački dnevnik prenosi i da je šef srpske Vojno-bezbednosne agencije Petar Cvetković okrivio zapadne sile da podržavaju projekat Velike Albanije i rekao da je Beograd upozoravao makedonsko vođstvo na moguće napade militantnih Albanaca.

 

U Skoplju je Gruevski govorio o pobedi, tvrdeći da je policija, akcijom protiv jedne albanske grupe, sprečila ubistvo 8.000 ljudi, piše "Velt", ocenjujući da je to, očito, bilo veoma jako preterivanje i znak kako vlada u Skoplju želi situaciju da iskoristi za unutrašnjo-političke ciljeve.


Ukazujući da su Kosovo i Albanija za punu integraciju u Evropskoj uniji i da Srbija, kao kandidat za članstvo u EU i Bugarska kao član EU, uvek imaju u vidu briselsku perspektivu, teza da je EU nezaobilazni faktor stabilnosti na Balkanu mogla bi u slučaju Makedonije biti više od jedne prazne fraze.

Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #340 on: May 12, 2015, 10:22:31 pm »

Mogu da prihvatim kada neka zemlja (u ovom slučaju nažalost Makedonija) ima spoljnog neprijatelja.

Na neki "logičan" način to je prihvatljivo.

Međutim, devastirati na ovakav način, iznutra Makedoniju od strane Makedonca ili političke pesone... za to nemam čak ni termin tj. mernu jedincu za gađenje.

U Srbiji smo osetili isti sistem unutrašnje devastacije, verovatno mi je stomak zato izrazito iritiran kada u svakoj vesti ili slici vidim isti šablon, samo drugog imena.

Elem, kada će nam doći iz du..a u glavu i kada će na nivou naroda biti prihvaćena jedna podeblja crvena linija koja se nikada i ni po koju cenu ne prelazi.

Ako ništa drugo šiptari baš tako operišu, (a nisu ni jedini), to je jasno i kišnim gistama kad ih presečeš.

Takav model je neophodno po hitnom postupku prihvatiti, modifikovati a ako je potrebno verifikovati i u olovu (to je dugotrajan metal otporan na starenje, čak su se i manastiri time pokrivali). 
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #341 on: May 12, 2015, 10:32:54 pm »

Nadjeno skroviste oruzja.

Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #342 on: May 13, 2015, 12:01:35 am »

http://www.politika.rs/rubrike/dogadjaji-dana/Minut-cutanja-nad-Makedonijom.sr.html

ДОГАЂАЈИ ДАНА

Минут ћутања над Македонијом

Сахрана полицајца Бобана Ивановића кога су убили терористи у Куманову
За званично Скопље „терористички напад” је згодна формулација јер оно, по моделу некадашњег понашања Србије на Косову и Метохији, сматра да ће тако придобити међународну подршку, али и мало времена док се на терену не разрачуна са нечим далеко опаснијим.

Али овде је заправо реч о оружаној побуни, која сваког тренутка може експлодирати у лице Македонији и у неповрат однети њене остатке државности на албанским етничким територијама. А то су полиција и војска, која може упадати у непријатељски расположена села и предграђа, „заводити ред”, а потом се повлачити и за собом остављати згаришта и цивиле спремне на обрачун и коначни раскид са „државом узурпатором”.

Некадашња српска матрица дубоко подељеног друштва пресликала се и на Македонију. Власт (Никола Груевски) оптужује се за изазивање међуетничких тензија и да сукоб користи за одржање режима, а опозиција (Зоран Заев), једнако као некадашња српска опозиција, сматра да се проблем може решавати другачијим средствима.

 „За догађај у караули Гошинце имамо снажне индиције да га је креирала власт”, изјавио је Заев, који је пре три дана у интервјуу за „Политику” оптужио власт да је креирала зло у Куманову.

Овакву катастрофалну неусклађеност, међупростор и громогласно ћутање међународне заједнице испунили су Албанци већ виђеним потресним сликама жена, деце и избезумљених грађана који напуштају своје домове.

Заокупљени међусобним обрачуном, македонски политичари не желе, не могу и не дозвољавају да се види шта из основа потреса и угрожава њихово друштво. За решавање проблема Албанаца у Македонији, као и проблема на Косову и Метохији, држави су били потребни страни савезници. Београд их није нашао или их није могао наћи, а Скопље их није стекло јер Албанци уживају огромну подршку Запада. Потребна је већа жртва, освета неконтролисаног очајника, тренутак личног помрачења или зле намере, па да се коначно одустане од оваквог устројства Македоније.

Лаж да се ради о изолованом терористичком нападу и премештање тежишта на споредне проблеме може скупо коштати Македонију, а лицемерна политика у којој учествују и лидери македонских Албанаца доприноси да се дијалог у оквирима македонског система никада не догоди.

Искуство са таквим обманама и пројекцијама, у којима је увек неко други крив за стање у нашем дворишту, усавршено је у разореној Југославији, а на микроплану слаби и незаштићени плаћају превелику цену или нестају док политичари траже решења. Албанска етнократија, успостављена у свим балканским државним системима у којима живе Албанци, наметнула је као једино решење уступке националним захтевима и коначном уједињењу Албанаца. Јасно је да се хаос прелива са Косова и Метохије, али је још јасније да већина албанског становништва Македонију, Србију, Црну Гору или Грчку види као окупаторе.

Јасно је да се чак овог пута и градско становништво Куманова придружило, пружило логистику и подршку борцима за слободу. Страх да се о томе говори, под изговором чувања међунационалних односа, самоубилачки је.

Док је са неке кумановске раскрснице, пристојно удаљен од места сукоба, извештавао новинар ТВ Б92 и док су иза његових леђа пролазила возила македонске војске и полиције, чуло се како незадовољни људи бесно вичу на њих. Ко су они, шта имају против снага које се боре против терориста, да ли је могуће да су то присталице Зорана Заева, које су прозреле политику Николе Груевског? Биће, ипак, да се ради албанском становништву, које са „своје територије” псовкама „испраћа окупаторе”.

„Са Србима смо завршили, сад ћемо ове овде да средимо”, говорио је возач једном познатом новинару Албанцу из Приштине док га је таксијем возио из Скопља да после 1999. године организује своју редакцију.

„Чудио сам се и смејао његовој причи. Међутим, он је знао више од мене, сукоб у Македонији кренуо”, сведочио је овај новинар.

Данас је на смрт осам полицајаца једне признате државе, на осам убијених полицајаца у Европи, на осам живота несталих док су радили свој посао, пало тешко ћутање демократског света.

Из визуре српског разореног друштва то је нормална појава, али шта се дешава са мишљењем просечног Македонца или са породицама несрећних жртва? Очај, понижење и губитак као последица немоћи и неспособности.

С друге стране, за већину Албанаца, четрнаест жртва из Куманова, а биће да их има више, постали су хероји, пали су за свету ствар националног ослобођења и уједињења. Истина је да се они овде не руководе идеологијом исламске државе, нису они овде да спрече српски геноцид, нису они овде ни домаћи, ни странци – они су своји на своме, а ћутање демократског света је одавање поште херојима и жртвама.

Ћутање демократског света је минут ћутања над Македонијом.

Живојин Ракочевић
објављено: 12.05.2015.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #343 on: May 13, 2015, 05:43:57 am »

"Ukazujući da su Kosovo i Albanija za punu integraciju u Evropskoj uniji i da Srbija, kao kandidat za članstvo u EU i Bugarska kao član EU, uvek imaju u vidu briselsku perspektivu, teza da je EU nezaobilazni faktor stabilnosti na Balkanu mogla bi u slučaju Makedonije biti više od jedne prazne fraze."

A to bi u prevodu izmeđju linija znaćilo: Slušajte EU I sve će biti u redu.
Makedonija je slušala takve savete do sada I gde je završila???
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #344 on: May 13, 2015, 07:28:31 am »


  Upada u oci da se mnogo meskolje makedonski susedi...svako ima nesto da kaze sto naginje po malo na njihovu stranu. Od Albanije sam to ocekivao, ali i Bugarska je pocela da sve glasnije govori Makedoniji sta treba da radi. Neke stare navike tesko umiru.
Logged
Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 23 queries.