PALUBA
April 30, 2024, 03:51:55 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Ukradena municija iz kamiona SV  (Read 10044 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« on: October 20, 2018, 07:13:16 am »

Vojnici zaspali u hotelu, a kada su se vratili u kamion sačekao ih je šok
Jutarnji list  20.10.2018.

Dva pripadnika Slovenačke vojske dovezla su početkom oktobra kamion sa deset hiljada komada municije i nepoznatom vojnom opremom u Lajpcig.

Prema planu, municiju je trebalo da donesu na tamošnji aerodrom 3. oktobra, jedan sat pre poletanja aviona za Mali gde su stacionirani slovenački vojnici kojima je ta municija bila namenjena. Ali, dvojica vojnika su put od 830 kilometara prošla prebrzo pa su se našli u problemu - gde se smestiti, gde prespavati i dočekati sutrašnji let. Verovatno nakon konsultacija sa nadređenim oficirom doneta je najlogičnija odluka: ostaviti kamion sa deset hiljada komada metaka na parkingu hotela najbližeg aerodromu i uzeti hotelsku sobu.

Vojnici su uzeli sobu sa pogledom na parking i kamion, a sa vremena na vreme planirali su i da obilaze kamion. Ali, prilikom jednog obilaska kamiona, 3. oktobra rano ujutro usledio je pravi šok. Vojnik je primetio da je cerada kamiona prerezana. Prebrojavanjem sanduka utvrdio je da nedostaje 1.000 komada metaka kalibra 5,56 milimetara i 1.000 komada metaka kalibra 9 milimetara. Dakle, municija za automatsku pušku i pištolj. Vojnici su tada uzbunili nemačku policiju i svoje nadređene.

- Ovaj je događaj za Slovenačku vojsku nedopustiv. U Glavnom štabu Slovenačke vojske smo ogorčeni jer se tako nešto profesionalnoj vojsci kao što je slovenačka ne sme dogoditi. Pokrenuli smo detaljnu istragu, dva vojnika i njihov nadređeni su suspendovani - rekao je novinarima PR vojske Simon Korez. Ovaj slučaj uzbunio je i nemačke vlasti pošto je ukradena roba veoma tražena na crnom tržištu.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1 on: October 20, 2018, 07:48:26 pm »

Meni ova vijest djeluje kao fake.
Nemoguće da su na teritorij druge države slali municiju u kamionu bez njezinog znanja.

poz.
Logged
KUPAč
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 99


« Reply #2 on: October 20, 2018, 07:55:11 pm »

Meni ova vijest djeluje kao fake.
Nemoguće da su na teritorij druge države slali municiju u kamionu bez njezinog znanja.

poz.

Ne znam da li je vijest "fake" ili ne, ali u ovakvim slučajevima vlasti država u tranzitu su načelno upoznati, samo sigurno nisu bili upoznati da će ovi Slovenci ostaviti municiju pod ceradom dok su u hotelu.
To bi se njima dogodilo i u Sloveniji, a kamoli u Njemačkoj.
Znači, ako je istina, riječ je o kapitalnom primjerku gluposti, to sa vlastima bilo koje države nema veze.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #3 on: October 20, 2018, 08:49:50 pm »

Ako su upoznati onda daju i policijsku pratnju.
Nitko ne voli da mu po državi šeta tuđa vojska sa kamionom punim municije.

Ali ok, svašta je moguće, pričekajmo službena priopćenja.

poz.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #4 on: October 20, 2018, 08:57:40 pm »

Evo službeno priopćenje.

Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #5 on: October 21, 2018, 02:51:43 am »

Šta reći osim veliki veeeliki upitnik???I to da se dogodi u Njemačkoj ?Transport municije za treću zemlju bez najave i sa običnom kamionu sa ceradom-još je falija da daju rerklamu preko medija' as ti gospe?
Na autoputu ka Solunu često u nočnim satima se mogu vidjeti kamioni sa registracijama -ČA/KG/UZ i sl-bilo to jedan kamiun ili više uvjek ja policija na čelu i na začelju  a kamioni su ili sa kontrjnerima ili tvrdom karoserijom i svi plombirani.Jer ovakvi incidenti su nedopustivi-jer šta bi bilo da su ukradini PT bacači ili PA rakete? +Meni sa distance od 1000 km veoma miriše na skandal i zato SV to mora razčistiti expresno
 










+
Logged
KUPAč
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 99


« Reply #6 on: October 21, 2018, 10:20:44 am »

Ako su upoznati onda daju i policijsku pratnju.
Nitko ne voli da mu po državi šeta tuđa vojska sa kamionom punim municije.

Ali ok, svašta je moguće, pričekajmo službena priopćenja.

poz.


Svaka država određuje pravila za takve tranzite.
Njemačka kao i većina EU zemalja ne određuje policijsku niti privatnu zaštitarsku pratnju za takve transporte.
Moj posao je organizacija takvih transporta i znam da u većini slučajeva bude upravo obrnuto, kad u nekim zemljama treba posebna dozvola ili pratnja onda to izaziva čuđenje.
Ova vrsta transporta je određena tzv. "NATO 302 obrazac "
https://ec.europa.eu/taxation_customs/business/customs-procedures/what-is-customs-transit/customs-transit-nato_en

To što su u ovom slučaju prijevoznici odstupili od uobičajenih procedura ne znači da je potrebno mijenjati proceduru.

@ momo PT61: Da, Grčka je jedna od zemalja koje i dalje traže pratnju, ovisno o vrsti i količini te NEQ koja se transportira.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #7 on: October 21, 2018, 11:14:58 am »

Super je taj Obr.302. Što reče Moma šta bi bilo da su prevozili RRB ili PVO rakete?
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 486



« Reply #8 on: October 21, 2018, 12:18:43 pm »

Pa verovatno isto. Samo bi sanduk bio malo teži... Da nije tužno, bilo bi smešno. A i Nemcu su znali za transport putem forma 302 kao i zbog najave. E sad, šta se desilo, valjda će saopštiti nadležni.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #9 on: October 21, 2018, 04:19:30 pm »

Svaka država određuje pravila za takve tranzite.
Njemačka kao i većina EU zemalja ne određuje policijsku niti privatnu zaštitarsku pratnju za takve transporte.

Ok, pogrješio sam, zbilja su napravili ovakav propust.
Nejasno mi je zašto barem nisu uvečer zvali Njemačku policiju da im osigura vozilo.

Dali znaš kakva je procedura i koliko bi to koštalo?
Jedino objašnjenje mi je da su htjeli uštedjeti.

oz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #10 on: October 21, 2018, 05:36:56 pm »

Ако је тако да за транспорте муниције и оружја које обавља једна чланица НАТО на територије друге не треба пратња, онда је то за мене један неозбиљан и крајње небезбедан начин превожења. Не кажем да се пратња и обезбеђење не требају платити али овај систем "баш ме брига" (јер је то обавеза оног ко транспортује) довешће до тога да сутра нестане и нешто много важније и опасније (као што је то већ наведено).

Са друге стране како је то Словеначка војска организовала могу рећи онако шатровачки: "алал вам ћуфта"... laugh

На крају ће испасти да је једини крив и одговоран возач камиона...И платиће муницију и то без "фактора 5"... Wink
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 838


« Reply #11 on: October 21, 2018, 06:18:54 pm »




    U VS je sada za takvu vrstu transporta potrebna pratnja vojne policije. U konkretnom slučaju radi se o prevozu dugom preko 800 km većim delom kroz stranu savezničku državu. Portparol je lepo objasnio da je SV preduzela sve potrebne radnje i pripremila potrebnu dokumentaciju za ovaj zadatak ali se potkrao propust usled nemogućnosti tačnog određivanja vremena potrebnog za put. Naime, planirano je da se krene ranije usled mogućih zastoja i eventualnih gužvi, što se na žalost nije dogodilo i vojaki su stigli dosta ranije na aerodrom. Sabrali su 2 i 2 , javili komandi a ovi im rekli da odu u hotel (ovo će verovatno izazvati čuđenje da vojska može da spava i u hotelu, a ne isključivo u kerećoj kućici od dva šatorska krila). Momci su parkirali kamion tako da ga vide kroz prozor! i krenuli na počinak posle duga puta. Tokom noći jedan od njih je krenuo da piša i uz put je obišao kamion kad gle čuda, isečena cerada i fali nešto sitne municije. Zvali su policiju, dali im aboliciju i sve će se završiti njihovim proterivanjem iz VS na zadnjem ovom sastanku. E da je zadnji...

   Predlažem sledeće mere, a da bi se ubuduće sprečili slični nemili događaji koji krnje ugled i lik svake na kalupu JNA vojske sklepane vojske sa ovih prostora:

   1. Preduzeti mere protiv naredbodavca koji je odobrio i izdao naređenje za pomenuti transport zato što nije dobro planirao i predvideo postupak u slučaju ranijeg stizanja na odredište kao i eventualno skretanje u Bundesverov objekat gde bi bio pod stražom. (najverovatnije najstroža mera koju VDS izriče višem oficiru a to je stopiranje u činu tokom 2 godine).

   2. Najstrože kazniti neposredno nadređenog komandira koji ih je uputio na zadatak i odobrio im da spavaju u hotelu, a pritom ne vrše fizičko obezbeđenje vozila stražom ili požarstvom, što su mogli da izvedu pošto ih je bilo dvojica te su mogli naizmenično da dežuraju pored vozila. Ovo je takođe trebalo da piše u naredbi za marš.(Najverovatnije novčana kazna, smenjivanje sa dužnosti i prekomanda u Rateče)

   3. Vozača i komandira vozila otpustiti iz službe zbog neprofesionalnog izvršenja naređenja i nesposobnosti da sačuvaju poverena sredstva do njihove predaje.(Ovo je dosad verovatno već urađeno)

   4. Preduzeti bezbednosno-obaveštajne mere i otkriti mesto curenja poverljivih podataka o mestu, vremenu i načinu prevoza municije kao i podatak o noćenju u hotelu usled ranijeg dolaska na odredište.(...)




Logged
KUPAč
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 99


« Reply #12 on: October 21, 2018, 06:25:59 pm »

Svaka država određuje pravila za takve tranzite.
Njemačka kao i većina EU zemalja ne određuje policijsku niti privatnu zaštitarsku pratnju za takve transporte.

Ok, pogrješio sam, zbilja su napravili ovakav propust.
Nejasno mi je zašto barem nisu uvečer zvali Njemačku policiju da im osigura vozilo.

Dali znaš kakva je procedura i koliko bi to koštalo?
Jedino objašnjenje mi je da su htjeli uštedjeti.

oz.

Mislim da je to jednostavno ljudska glupost.
Nisu imali jasne upute što napraviti, a najgore što su mogli je ostaviti vozilo i teret neosigurani.
Trebali su jednostavno na smjenu stražariti i čuvati teret do predaje.
Vojska ko vojska, ako nema proceduru počinje improvizacija.

Što se tiče intervencije lokalne policije, ona se može tražiti u slučaju nesreće ili nekog nepredviđenog događaja, ali da će policija čuvati teret dok oni spavaju, to sigurno neće.
Uglavnom, prilična sramota ali i da su dali lokalcima posla da sad moraju tražiti nestalu municiju, za što su male šanse da će nešto naći.
Možda je kakva kamera nešto snimila....
Logged
KUPAč
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 99


« Reply #13 on: October 21, 2018, 06:34:19 pm »

Evo dva posta dok sam ja složio ovaj svoj, jer je žena u međuvremenu zvala večeru.

U kratko, obzirom da je to dio mog svakodnevnog posla, mogu reći da se u tim odlukama i Riješenjima navodi opća forumulacija "da se prijevoznik obavezuje na mjere sigurnosti prilikom transporta".

Svaki dan se obavljaju stotine ovakvih transporta širom EU, u mojih 15 godina ovog posla ne sjećam se da sam čuo za ovakav slučaj.
Ne znači da ga nije bilo, ali nisam čuo.

No, gluposti se događaju svaki dan, to je u ljudskoj prirodi.
Najbolji slučaj je od prije nekoliko dana u Belgiji, kada su izrešetali svoj F16 na stajanci.
Jednostavno, ljudi se opuste, ne razmišljaju, a vrlo često su krivi ljudi na krivom mjestu.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #14 on: October 21, 2018, 08:52:00 pm »

U VS se nije ostavljao neobezbedjen kamion sa municijom ili oruzijem ni u krugu kasarne. Sva sredstva su stajala u oruzani/magacinu i      utovarivali bi se neposredno pred polazak. Da ostavis nesto preko noci, pa i u kasarni nije se moglo. Ovde je problem nastao zbog one " zurim da bi cekao, i cekam da bih zurio" . A i sve ostalo je prosto... ko iz vica o Muji i Hasi.
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 25 queries.